​Ziaristul

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Duminică, 8 octombrie 2017, 10:06 Actualitate | Opinii

Gheorghe Voicu
Foto: Florian Gheorghe
Acum 20 de ani, Gica Voicu m-a luat de mina si m-a asezat pe un scaun din redactia pe care o conducea. Era ziarul cel mai vindut al momentului, National. Mi s-a parut incredibil ca acel om atit de blajin conducea cel mai tare ziar din tara. Avea un fantastic simt al umorului, dar si o doza uriasa de auto-ironie. El m-a debutat in presa mare. El, redactorul-sef al ziarului, isi gasea mereu citeva minute sa discute cu studentul care nu prea avea habar pe ce lume traieste.

Cind a inteles ca vreau cu adevarat sa fiu ziarist, Gica Voicu m-a dat in grija lui Lucian Pal, mina lui dreapta din ziar. Amindoi m-au ferit, cumva, de inevitabilele lupte intestine, dar si de presiunile externe uriase exercitate asupra ziarului. M-au lasat sa-mi fac treaba, m-au invatat ce inseamna un subiect, ce inseamna rabdarea, ce inseamna competitia in presa.

Am petrecut citiva ani teribili in redactia lui Gica Voicu. Acolo am luat primul salariu de ziarist, acolo am trait prima criza economica, acolo am devenit ziarist.

Acolo am priceput de ce acel om era considerat un mare ziarist si un urias facator de gazete. Avea un nas infailibil la subiecte, stia perfect valoarea imaginii, isi proteja oamenii de presiunile politicienilor.

Azi, Gica Voicu pleaca definitiv. Statistica seaca ne spune ca a fost redactor-sef la Evenimentul Zilei din anii 90, redactor-sef la Nationalul anilor 2000, creatorul altor reviste de nisa, apoi om in echipa Observatorului. A murit vineri, la doar 59 de ani. Pentru grabita lume a presei, in care generatiile se schimba ca la hochei, e o stire importanta. Pentru mine, e despartirea de un om fundamental bun, care a avut timp sa invete presa un student.

Dumnezeu sa-l odihneasca!





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6205 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    citeva contradictii (Duminică, 8 octombrie 2017, 13:25)

    adrian_rolland [utilizator]

    " Avea un nas infailibil la subiecte" / "Statistica seaca ne spune ca a fost redactor-sef la Evenimentul Zilei din anii 90" - deci, sa inteleg ca stirea cu gaina care a nascut puii vii a fost data cu acordul dinsului ?
  • +8 (14 voturi)    
    "El m-a debutat in presa mare" (Duminică, 8 octombrie 2017, 14:02)

    GeorgeT [utilizator]

    Suna cel putin ciudat: "El m-a debutat in presa mare"
    • -7 (15 voturi)    
      O fi fost baiat bun, da' n-a putut mai mult (Duminică, 8 octombrie 2017, 16:01)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      O fi fost baiat bun, da' n-a putut mai mult cu secatura. Daca si intr-un astfel de articol scrie ca "el m-a debutat" ... iti dai seama !
  • +8 (12 voturi)    
    Epitaful deziluziei... (Duminică, 8 octombrie 2017, 14:08)

    contributor.bis [utilizator]

    Să-l odihnească dumnezeul său ! Dacă exista ! Si dacă-i plăceau ziariştii ! Adevăraţii ziarişti români sunt atât de rari...
    Tăcerea grea, indiferentă, ce apare în astfel de momente nu face decât să ne confirme tragica dimensiune a decadenţei României.
    Nu ştiu ce ne rezervă viitorul, dar speranţa nu este, clar, suficientă.
    Un ziarist este un element cheie al unei adevărate democraţii. În lipsa lor, cronică şi vicioasă, nu ne rămâne decât o magmă informă, indolentă şi egoistă, duhnind a suferinţă neânţeleasă. Vorbesc, bine-nţeles, despre cum văd eu cetăţenii României.
    Striviţi de un clan ignorant şi amoral, orbecăim într-un "no man's land" cleptocratic, victime ale propriilor noastre lasităţi (dez)interesate. Cum oare va fi arătând o Românie sănătoasă, nici măcar în vise nu am ştii să o imaginăm.
    Să sperăm că Gică Voicu va fi plantat pasiunea în sufletul câtorva din cei ce ar vrea să fie "ziarişti" dar nu stiu cum s-o facă, sau ştiu dar nu au curajul necesar implicării.
  • +7 (7 voturi)    
    Dumnezeu sa il odineasca!!! (Duminică, 8 octombrie 2017, 14:36)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Dumnezeu da il ierte!!!
  • +3 (5 voturi)    
    n ati inteles nimik (Luni, 9 octombrie 2017, 9:28)

    ColdNews2013 [utilizator]

    omu v a transmis emoitia lui, cat de minunat era acest om...despre asta era vorba....restul sunt niste cuvinte intr o propozitie fara rost....felicitari autorului....romania are nevoie de astfel de oameni
  • +1 (3 voturi)    
    Despre disparuti, numai de bine... (Luni, 9 octombrie 2017, 9:33)

    Ion Alexandru [utilizator]

    Sa nu uitam, totusi, ca in anii in care era redactor sef, EVZ era o mizerie de ziar (fata de acel EVZ din anii 90, RTV si antenele de azi sunt de-a dreptul modele de jurnalism). Atatea minciuni si dejectii se aruncau pe piata pentru a vinde - greu de inteles de catre cei care nu au trait vremurile alea.