Unificarea dreptei, singura sansa a opozitiei in fata PSD pe termen lung. Ce se anunta pe termen scurt

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 14 februarie 2017, 17:41 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Protestatarii din Piata Victoriei au luat pentru o vreme locul opozitiei sau, mai corect spus, au completat in mod eficient actiunile ei, dar piata nu poate deveni nici partid, cum utopic isi imagineaza unii, nici nu poate guverna, oricat de legitime ar fi cerintele ei. In situatii extreme, strada este singura forma de manifestare capabila sa opreasca un dezastru, cand toate celelalte mecanisme de control democratic se dovedesc insuficiente. Insa protestul nu trebuie fetisizat, considerat solutia universala la orice tip de criza. Protestul trebuie sa ramana ultima solutie, gestul disperat, expresia unei urgente, altfel se va banaliza rapid. Prin uzura, isi pierde forta si sensul.

Protestele din Romania, cele mai mari de dupa caderea comunismului, si-au atins cu brio obiectivul de etapa: oprirea unor modificari cu dedicatie la Codul Penal si Procedura Penala. Apoi, acest NU hotarat spus legalizarii furtului si acceptarii coruptiei ca mod de viata a stopat temporar planurile PSD de a lua sub control justitia, de a-i taia puterile in beneficiul penalilor din partid. Chiar mai mult, acest “rezist” proclamat cu incapatanare reprezinta o revolutie in mentalitatea romanilor, cunoscuti mai degraba ca defetisiti si resemnati.

Admirabila rezistenta protestatarilor, ingeniozitatea si creativitatea strazii, insa de acum miscarea lor risca sa se transforme intr-o moda, iar mesajul sa piarda din consistenta. Rolul strazii s-a incheiat pentru moment, dar presimt ca vom mai avea nevoie de forta ei si e bine sa nu-si epuizeze acum toate resursele.

Dar sa nu uitam de cealalta forta: Opozitia. PNL trebuie reformat din temelii, USR organizat in tara, iar in final unificate cele doua partide. Daca nu realizeaza ca au nici o sansa in fata PSD daca raman divizati, cele doua partide mai stau un ciclu – doua in opozitie. Iar discutia despre unificare trebuia inceputa ieri, astazi e deja putin tarziu. Procesul unificarii este dificil, extrem de lent si cu multe idiosincrazii si asperitati care se cer armonizate si nivelate. Nu se poate realiza de azi pe maine, nici intr-un an sau doi.

Imi amintesc bine cum lui Valeriu Stoica i-au luat ani sa convinga liderii din PNL-ul si PD-ul anilor 2000 ca singura lor sansa in fata unui PSD atotputernic si fara rival ramane unificarea sub forma unei mari aliante. Situatia de atunci seamana in multe privinte cu cea de astazi: PSD a cucerit o buna parte din electorat (sa-i zicem de stanga, bugetari, asistati etc), in timp ce USR si PNL n-au convins cealalta parte din electorat cu oferta lor, chiar daca partidul lui Nicusor Dan a facut o figura frumoasa pentru un nou intrat pe scena politica. Vom ajunge la aceleasi rezultate peste cativa ani daca PNL si USR se vor canibaliza pe dreapta, iar din competitia lor va profita PSD.

Poate vi se pare putin prematura dezbaterea si intr-un fel este, cata vreme liberalii isi vor alege noua conducere abia prin iunie, si nici useristii nu s-au clarificat ideologic. In realitate, nu mi se pare deloc prea devreme, ci chiar intarziata deoarece peste doi ani jumate vom avea europarlamentare, iar peste mai putin de trei alegeri prezidentiale. Repet, daca opozitia nu constientizeaza de pe acum ca singura sansa pe termen lung e unificarea si nu trage in aceasta directie, nu se va putea face mare lucru pe ultima suta.

Ma tem insa ca altele sunt calculele si prioritatile celor doua partide in acest moment. USR, de la inaltimea ametitoare a celor 9 procente luate la ultimele alegeri se uita la cele 20 de procente ale PNL, sperand sa muste cat mai mult din ele. Intr-un fel pe buna dreptate, deoarece liberalii par a fi intr-o continua degringolada, autosuficienti si extrem de slabi in opozitie. In timpul protestelor de strada s-a vazut clar diferenta intre prospetimea si curajul celor de la USR in antiteza cu oboseala si complicitatea tacita a liberalilor. Pana la urma, de OUG 13 ar fi profitat inclusiv primarii PNL.

Apoi, fuziunea dintre vechiul PDL si vechiul PNL nu s-a desavarsit nici la doi ani de la formalizare.  Inca se intalnesc seaparat, pedelistii cu ai lor, liberalii cu ai lor, taberele n-au incredere una in cealalta. Cum s-ar putea concentra acum pe coabitarea cu un al treilea partid, din moment ce PNL inca nu a digerat fuziunea?

Am auzit apoi destui liberali vorbind cu dispret de “hipsterii” de la USR, ridiculizati pentru unele stangacii sau lipsa de experienta. Unificarea dreptei va esua din start daca PNL se va raporta de pe pozitii de superioritate la noul partid sau daca oamenii lui Nicusor Dan vor continua sa propage mesajul nivelator “PSD, PNL = aceeasi mizerie”. Nu sunt aceeasi mizerie, diferentele exista, chiar daca sunt minore. Liberalii au facut eforturi vizibile de a-si indeparta penalii, in timp ce PSD defileaza la varful partidului cu un condamnat.

Cat despre PMP, nu e clar cu cine vrea sa se unifice, avand in vedere cum cocheteaza Traian Basescu cu Dragnea si Tariceanu in Parlament, precum si colaborarea pe subiectul Justitiei, insa de acolo pot fi recuperati oameni de calitate individual. La fel si din ALDE, partid in care stilul lui Tariceanu a indepartat suficienti oameni ce ar putea fi atrasi intr-un proiect de unificare a dreptei.

Insa cea mai mare problema cu care se confrunta atat PNL, cat si USR este de lidership. Candidatii care se anunta azi la sefia liberalilor tarasc toti dupa ei un trecut politic vulnerabil (Orban, Predoiu, Motreanu etc) iar Nicusor Dan, cu toate meritele lui incontestabile de a promova politicieni curati si profesionisti, este departe de a fi vreun mare lider. Prin urmare, cine va chema sub steagul unificarii cele doua partide, fie ca vorbim de o simpla alianta, fie de mai mult? Cine dispune in acest moment de capacitatea de a pune la aceeasi masa doua partide cu obiective, ambitii si profile complet diferite? Cine ar putea juca un rol de mediator, dar si de lider politic capabil sa convinga cele doua partide sa-l urmeze?

Daca raspunsurile nu vin sau intarzie foarte mult, PSD joaca mai departe fara adversar. Si uite asa va trebui sa ne intoarcem la strada, dar asta nu va functiona mereu, la nesfarsit.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

26165 vizualizari

  • +11 (29 voturi)    
    "dreapta" este Franjurata de "stanga" (Marţi, 14 februarie 2017, 17:45)

    un domn [utilizator]

    originara in URSS, numita P$D !
    • +29 (39 voturi)    
      partid pentru Romania (Marţi, 14 februarie 2017, 18:46)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Este deplorabil ca dupa 27 de ani sa vii cu aceasi solutie care s-a dovedit falimentara intr-o tara eminamente de asistati profesionisti! Take this one dude:

      Romania are nevoie urgenta de un partid de STANGA care sa preia electoratul de manevra al PSD cu care tari ostile manipuleaza Romania !
      • +19 (21 voturi)    
        corect (Marţi, 14 februarie 2017, 19:45)

        anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        Da, dar o stanga curata, racordata la valorile progresismului european.
        Intrebarea este daca un asemenea mesaj poate strapunge conservatorismul cultural al bazinului electoral al PSD. Are cineva un raspuns?
        • +1 (3 voturi)    
          Unificarea dreptei e o greseala (Miercuri, 15 februarie 2017, 13:57)

          Caligula [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

          Pentru a strapunge bazinul electoral PSD e necesar ca USR sa ramana un partid fara ideologie. Stanga nu se va reforma daca nu exista o situatie concurentiala in acel spatiu.

          In acelasi timp, PNL/PMP/USR ar trebui sa se concentreze asupra electoratului ALDE, care, dupa cum arata harta alegerilor parlamentare, este teritorial concentrat in mici enclave. NIste organizatii puternice teritoral in zonele ALDE ar duce la desfiintarea acestui partid. ALDE este calcaiul lui Achile in actuala si posibil viitoarele coalitii PSD.
          • -1 (5 voturi)    
            De acord, ar fi o greseala (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:41)

            MasP [anonim] i-a raspuns lui Caligula

            din partea USR sa accepte o unificare practic cu ... PDL lui Basescu. PDL a fost cel mai nociv partid din Romania, au jefuit aceasta tara la un nivel egalat doar de PSD (in conditiile in care PSD era totusi un partid mult mai mare). Deci nu, sincer, prefer un USR curat care sa creasca pe parcursul a 2-3 cicluri electorale decat o unificare fara niciun rost. PNL( de fapt PDL ) e un partid care nu produce decat nulitati pentru ca practic e doar o gasca. D-aia nici Ciolos nu s-a asociat cu ei. Problema e ca Nicusor are si el niste orgolii si nu cred ca e de acord sa cedeze pentru un lider mai carismatic si cu mai multa viziune.
            • +1 (3 voturi)    
              Mda (Miercuri, 15 februarie 2017, 16:20)

              gamma [utilizator] i-a raspuns lui MasP

              Unde naiba sunt hotiile alea ale PDL-ului ca in afara de Antene nimeni nu le vede ? . Ok , Udrea a participat la niste chestii transpartinice si transtemporale ca Microsoft dar stiu de la Ghita ca era "zgarcita" , nu dadea si la altii .PSD umbla natural cu chestii gen Petrom , Rompetrol ,fregate , treburi de sute de milioane de dolari nu rahaturi gen casa vila masina . Iar daca vorbiti de scaderea nivelului de trai atunci uitati de marea criza din 2008 , aia care a torpilat vestul cat sa il aduca in halul din zilele astea . In fine pe bune trebuie si un partid care sa paraziteze PSD-ul, o contrabalanta la ALDE .
      • +4 (22 voturi)    
        toate sunt de stanga.. (Marţi, 14 februarie 2017, 20:25)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        cu numele, PNL e de dreapta. doar cu numele. in rest, parlamentarii lor voteaza legi de stanga, primarii lor nu sunt cu nimic mai liberali si consilierii PNL din consiliul general al primariei Bucuresti voteaza cot la cot cu PSD tot ce prind.
        USR o fi avand cativa membri de dreapta, dar se pierd in umbra conducerii care e clar de stanga.

        nici macar nu se poate discuta in Romania de o opozitie de dreapta pentru simplul motiv ca nu exista un electorat de dreapta suficient de inchegat.

        cine mai castiga alegerile cu un program care propune trecerea accelerata la pilonul 2 de pensii si limitarea fondului de pensii de stat la incasari? fara aberatia stangista de azi, cand pensia se calculeaza in functie de salariul mediu, chiar daca a mai ramas un singur salariat. sau daca ar anunta in campania electorala ca va taia formele de asistenta sociala in bani, inclusiv medicamente compensate si subventii la gaze sau transport? romanii nu sunt pregatiti pentru un partid de dreapta.
        • -21 (27 voturi)    
          Singurul partid de dreapta din (Marţi, 14 februarie 2017, 22:03)

          asistat [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Romania este PSD, restul sunt de stanga. Mai putin USR, care este un partid de penali, se pare...
          • +5 (9 voturi)    
            Imi dati o recomandare catre USR ? (Miercuri, 15 februarie 2017, 10:42)

            deval [utilizator] i-a raspuns lui asistat

            Consistenta cu care atacati USR , mai inversunata decat atacurile la pnl , functioneaza cam ca o recomandare !
            Dupa mine USR pe la sfarsiul acestui an poate fi catalogat cumva. Pe ceilalti i-am lasat 27 de ani.
            Dupa mine restul partidelor sunt niste secte care cultiva si propaga coruptia ! pnl mai timid dupa schimbarea de la Cotroceni. Adica de coruptie si nu de stanga sau dreapta.
          • +3 (7 voturi)    
            De unde stii? (Miercuri, 15 februarie 2017, 11:04)

            BEDE [utilizator] i-a raspuns lui asistat

            Daca ar fi fost penali, nu i-ai fi vazut anchetati?
            Si, mai ales USR nu a fost niciodata la putere.
            Mi se pare ca ar merita sa i se acorde o sansa.
            Dar parca iei de bun ce spun antenele lui Voiculescu, si daca acolo spun lingaii penalului Voiculescu ca USR sunt niste hoti, atunci musai asa e!
            • -4 (6 voturi)    
              De la (Miercuri, 15 februarie 2017, 12:52)

              asistat [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

              DIICOT. Intri pe site, te informezi, asa usor este!
              • -1 (3 voturi)    
                In rem inseamna ca X e penal sau (Miercuri, 15 februarie 2017, 16:02)

                bdbd [utilizator] i-a raspuns lui asistat

                ca se face o investigatie daca exista o fapta penala si cine e responsabil de ea? Mai cauti un pic sa te informezi inainte de a scrie penibilitati puerile crete si cretine?
        • +5 (11 voturi)    
          nu exista partide in rom... (Miercuri, 15 februarie 2017, 3:56)

          exilatul [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          nici de stinga , nici de dreapta...poporul roman nu are mentalitate de asa ceva ( ma refer la majoritate )...in politica rom se baga toti escrocii si parveniti ..pt ei, pt a obtine niste foloase pt ei si familiile lor..cum se bagau inainte de 90 in pcr, ca sa otina functii si avantaje....intr o tara in care aproape toti zic: "pai ala daca fura , eu de ce sa nu fur"..nu cred ca se poate avansa spre normalitate..mai ales ca si educatia copiilor ( in general, inclusiv aia ..de acasa ) lasa mult de dorit...asa ca cine sa faca .."schimbarea"..
      • +4 (6 voturi)    
        Aia, din nefericire, nu merge (Marţi, 14 februarie 2017, 23:52)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        Nu pentru ca n-ar fi o idee buna, ci pentru ca PSD e aspirator pentru tot ce e de stanga. Prea masiv ca sa mai poata supravietui inca un partid de stanga pe langa el. Chiar daca PSD doar perverteste ideile politice de stanga.

        In plus, PSD, nu suporta concurenta. Nici de stanga nici de dreapta. Ei tolereaza alte partide, indiferent de orientare, doar in masura in care acestea nu conteaza. Daca un partid ridica capul, il saboteaza rapid, inflitrandu-l cu oportunisti si traseisti pana cand respectivul partid isi pierde identitatea.
      • +2 (2 voturi)    
        corect (Miercuri, 15 februarie 2017, 9:41)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        dar regulile facute de PSD si PNL pentru ca un nou partid sa poata candida fac imposibil acest lucru.
        Sincer, cred ca solutia cea mai buna este ca sa ne inscriem in PSD. Toti odata. Si sa-l reformam.
    • -13 (33 voturi)    
      Cine se aseamănă, se adună (Marţi, 14 februarie 2017, 18:54)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nicușor cu al lui dosar penal se adună cu Băse cu a lui avere verificată (abia acum??!) de ANI și o pun de un nou partid. Hai să-l băgăm și pe nefrecventabilul PNL acolo.

      Heck! De ce nu și Fundația Sorosisă pentru o Societate Deschisă în frunte cu doamna consilier Pralong?

      Și în fruntea lor îl punem pe liderul nostru drag și luminat cu al lui rânjet și cu ale lui case.

      Poate împreună cu secu vă iese și vouă ceva...

      Nu uitați însă esențialul: JUSTIȚIA!

      Penalii la pușcărie! Mai puțin Nicușor, Băse, Ioha, Bechtel, Schweighofer, OMV și restul...
      • +5 (9 voturi)    
        ... (Marţi, 14 februarie 2017, 20:46)

        goguleana lugojana [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        hai ma nene. s-a facut o plangere asa cum s-au contestat si candidaturile si de face verificare in rem, adica impotriva faptelor nu a persoanelor. pana la condamnare mai e cale lunga. chiar asa de fraieri ne iei?
        sa vedem sentinta definitiva si mai vorbim.
        pana atunci: alta intrebare?
        • -4 (4 voturi)    
          ca si la base (Miercuri, 15 februarie 2017, 13:53)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui goguleana lugojana

          care e luat la intrebari de unde a avut un miliard si jumatate in 2000.
          de rasul curcilor. adica 150 mii lei noi.
          de la base care fusese pe mare, capitan de cursa lunga, platit in valuta.
          un milirard jumate in 2000, erau vreo 10-15 mii de dolari, cred. atunci dolarul era la putere.

          sunt unii, acum, cu salarii de 150 mii pe luna.
          in romania.
          pensia lui coldea pe o luna....
    • +13 (13 voturi)    
      Dreapta nu există în România, trebuie creată (Marţi, 14 februarie 2017, 19:36)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ”Dreapta” care s-a aflat uneori și la guvernare din 1996 încoace este compuseă din oameni ca Ciorbea, Tăriceanu sau Vosganian. Cu o asemenea ”dreapta”, PSD-ul însuși ajunge să ia măsuri de dreapta când e neapărată nevoie.

      Trebuie un partid nou, cu o atitudine de centru-dreapta în materie de economie și o atitudine de centru-stânga în materie de protecție socială. Asta fiind un partid creștin-democrat modern, care să lase PSD-ul în offside în materie de valori tradiționale.

      Românii nu vor vota promotori ai drepturilor LGBT, asta e stânga progresistă care se va alia în mod natural cu PSD-ul peste câțiva ani. Dreapta nu înseamnă stânga progresistă.
    • +5 (7 voturi)    
      electoratul psd=pomanagiu (Miercuri, 15 februarie 2017, 6:57)

      drop [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Electoratul psd este pomanagiu. Ei nu stiu de dreapta sau de stanga, ei il voteaza pe cel care promite pomenile cele mai mari.
  • +11 (31 voturi)    
    Dacian Ciolos (Marţi, 14 februarie 2017, 17:48)

    Kindred [utilizator]

    Sa lase privitul din tribune si sa se implice urgent.
    • +3 (5 voturi)    
      se implica ca isarescu...cind e nevoie..e numit (Miercuri, 15 februarie 2017, 2:38)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

      numai ca nu are structura masonului in spate. se pare ca strada nu e indeajuns pt el. daca ar adera la principiile strazii s-ar putea creea un partid mult mai mare decit psd. liderii adevarati nu asteapta doar oportunitatea ci si-o creeaza singuri. poate ca nu e momentul, dar daca nici asta nu e...pacat, e un singuratic...ca si noi...nu e el mesia de romania. oricum incep sa privesc cu neincredere aceste asteptari legate de o singura persoana. un succes major al societatii nu se poate face fara implicarea fiecaruia, din pacate un sistem mai rau decit comunismul incepe sa-si arate coltii. medicii sint amenintati si pusi la colt de niste nimeni, parintii tineri si copii incep sa inteleaga ce insemna hartuirea si amenintarea cind isi cer dreptul la viata decenta. fotografii si ziaristii sint chemati la sectie...presedintele schiaza....mi se pare mie sau asistam la un inceput de piesa cu sf dramatic? sper sa ma insel
  • -3 (25 voturi)    
    nu nu (Marţi, 14 februarie 2017, 17:48)

    normalpeople [utilizator]

    Nu puteti opri strada! Nu mai avem incredere in psd! Protestele vor continua pana guvernul tradator va demisiona!
    Nici sa se uneasca PNL cu USR nu e bine...pentru ca PNL trebuie singur sa suporte consecintele odioasei aliante USL! Ce treaba are domnule USR-ul? Va deranjeaza cu ceva? Lasati-i in pace! PNL trebuie sa dispara...
    Ne trebuie un partid nou, curat, partid de tehnocrati- partidul Ciolos! Asa ca sa putem si noi vota!
    • +4 (10 voturi)    
      Domnule, asa s-a pierdut forta Pietei Universita- (Marţi, 14 februarie 2017, 18:54)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui normalpeople

      tii, trebuie folosit ceva atunci cand trebuie si cat trebuie. Termenul meu a fost pana la adoptarea OUG 14.
      • +1 (3 voturi)    
        pai atunci periculol nu a trecut (Marţi, 14 februarie 2017, 21:58)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        pai si au adoptat oug 14 fara sa adopte legea pentru oug 13. despre ce vorbim aici? Folosirea trecutului este cat se poate de gresita data fiind contextul in care ne regasim.
  • +9 (17 voturi)    
    Din pacate nu ne putem baza pe PNL su UDMR (Marţi, 14 februarie 2017, 17:48)

    fit [utilizator]

    PNL a votat impotriva azi pentru 300 de parlamentari.
    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-21610875-eugen-tomac-pmp-acuza-aparitia-unei-majoritati-psd-pnl.htm

    UDMR s-a abtinut la motiunea de cenzura initiata de PNL pentru demiterea guvernului Grindeanu.
  • +14 (24 voturi)    
    dreapta (Marţi, 14 februarie 2017, 17:49)

    grongobar [utilizator]

    Ar trebui ca PNL sa inteleaga ca nu poate (re)deveni un partid cu adevarat de drapta pana cand nu elimina din randurile sale pe TOTI cei ce au avut un rol activ in catastrofa numita USL si in tentativa de lovitura de stat din 2012.USR pe de alta parte trebuie sa se defineasca doctrinar-momentan nu are o doctrina- si sa vada daca se plaseaza cu adevarat la dreapta.Stirile despre organizatii conduse de fosti psd-isti nu prea sunt de bun augur.In fine PMP trebuie sa vada daca vrea sa mai insemne ceva in politica romaneasca,fie si printr-o fuziune ulterioara ,sau se vrea un suport pentru madam Udrea si alti penali, gata sa dea mana cu PSD si ALDE cand e nevoie.
    • +9 (11 voturi)    
      daca elimina usl din pnl .. (Marţi, 14 februarie 2017, 19:19)

      OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui grongobar

      pai e tot partidul ...
    • -2 (4 voturi)    
      texte (Miercuri, 15 februarie 2017, 11:11)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      atatea platitudini la un loc...nu am mai vazut...

      PMP este singurul partid de opozitie.
      USR s-a pierdut.
      PNL se aliaza dupa caz cu PSD...
      • +2 (4 voturi)    
        tu esti ? (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:10)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

        Elena mama,tu esti ? PMP e un "epic fail" din clipa in care blonda a ajuns presedinte iar Basescu a devenit ,de dragul ei si poate nu doar al ei,un cruciat antijustitie.
  • +14 (18 voturi)    
    noaptea mintii (Marţi, 14 februarie 2017, 17:50)

    robertTm [utilizator]

    Cei din PMP au votat pentru motiune. La ultimele prezindentiale Basescu a spus ca oricine a avut macar o data incredere in el sa iasa sa voteze cu Johannis.

    Deci de unde atita PNL is buni si PMP sunt rai. Maxim nici unii nici altii si ramanem cu USR.

    My 2 cents.
  • +6 (8 voturi)    
    Deocamdata, (Marţi, 14 februarie 2017, 17:55)

    Ponta [utilizator]

    dreapta o scutura si inchide slitzul. De aici si pana la dezideratul unei drepte puternice mai este cale lunga.
    Nu cred Romania in stare sa parcurga acest drum si asta nu din cauza celor care au opinie ci din cauza cozilor de topor care inca sunt in vana.
  • +5 (15 voturi)    
    Interesantă perspectivă (Marţi, 14 februarie 2017, 17:57)

    m3th0dman [utilizator]

    Referitor la ultima întrebare - singurul capabil momentan pare a fi Dacian Cioloș.

    Cât despre unificare - în 2014 dreapta părea unificată după fuziunea PNL-PDL și stângă împărțită în tentativa lui Geoană de nou partid. Nu exista nici ALDE (ei zic c-ar fi de dreapta), nici PMP nici USR.
  • +8 (16 voturi)    
    NU, NU, NU (Marţi, 14 februarie 2017, 18:01)

    Adri4n [utilizator]

    pe langa toate problemele enumerate (in special faptul ca PNL inca n-a terminat de fuzionat cu PDL) ar insemna ca USR sa isi nege de fapt singura doctrina pe care o are.
    Ca sunt altfel, ca sunt noi, ca reprezinta un curent de schimbare pentru modul cum se face politica.
    Voturile castigate de USR sunt voturi impotriva clasei politice, sa-i zicem, clasice. Acele voturi inainte de a fi ale USR sunt antiPSD, antiPNL, antiPMP...

    Voturile acelea nu vor urma USR in cazul fuziunii, ce-l mai probabil se vor pierde pe drum spre sectia de votare.

    Sunt uimit ca ati putut sa sugerati asa ceva.
    • -5 (13 voturi)    
      Sunt „altfel” de dau pe afară (Marţi, 14 februarie 2017, 18:58)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

      Le dorm parlamentarii în Plen și au dosare penale pentru finanțare frauduloasă și spălare de bani!

      Mda... Altfel...

      #terenlapredeal
      • +4 (8 voturi)    
        Adrian are dreptate, USR ar pierde enorm (Marţi, 14 februarie 2017, 22:17)

        v_sile [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        USR ar renunta la un atu electoral extreme de important bagandu-se intre Orban, Atanasiu, Voicu sau Basescu.

        Cat despre acuze, sunt ieftine. A fost vazut un singur parlamentar, unul singr de la USR motaind in parlament si deja vorbim la plural.

        Finantarea frauduloasa e o mizerie: au depus unii plangeri penale ca tocmai USR-ul a facut frauda. Adica unii care au strans cu chiu cu vai 150 de mii de euro pentru toata campania electorala, bazandu-se pe donatii de zeci de euro prin carduri sau prin paypal.

        Astia sunt cei care au facut frauda electorala, nu partidele mari care ruleaza zeci de milioane de euro la negru la orice campanie importanta. Da, aia care au afise cat tot blocul in toata tara sau afise puse kilometri intregi pe stalpi, cum arata bulevardul Militari la prezidentiale. Aia sunt ok, hotii sunt palmasii de la USR.

        In ce vad eu in parlament, singurii care sunt altfel sunt cei de la USR. Sunt singurii care chiar vor sa miste in fata PSD-ului. Restul mimeaza lupta, in fata cu "tartorul" Basescu, care lupta cu PSD-ul de nu mai poate.
        • +2 (6 voturi)    
          donatie (Miercuri, 15 februarie 2017, 7:17)

          toxx [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

          eu am donat pentru USR, si sunt gata sa arat dovezile oricui le cere, semnez si ca am facut-o de buna credinta . intimdarile de tip anii '50 trebuie sa inceteze, si ipocrizia mamutilor comunisti care aplica aceasta tehnica, desi ies la tv si spun ca ei sunt victimele. nu inteleg cum romanii au avut memoria atat de scurta sa-l suporte pe tariceanu din nou in Parlament, cand in 2008-2009 a distrus tara si a aruncat cartoful fierbinte in curtea lui Boc, care, dupa cum se vede, a facut din Cluj a doua capitala a Romaniei, dar restul tarii il injura.
  • +12 (22 voturi)    
    Partit de stanga. (Marţi, 14 februarie 2017, 18:01)

    Ovidiu P [utilizator]

    Domnule Tapalaga, avem nevoie de un nou partit de stanga, fara corupti si care sa se bata cu PSD-ul. Pe dreapta sunt destule dar nu vor accesa niciodata electoratul PSD.
    • +2 (8 voturi)    
      foarte bine (Marţi, 14 februarie 2017, 18:48)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu P

      domnule !
    • +3 (5 voturi)    
      Sustin. Din 1947 Romania nu a avut partid de (Marţi, 14 februarie 2017, 18:55)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

      stanga.
  • 0 (8 voturi)    
    Bravo, v-ati reintrat in mana! (Marţi, 14 februarie 2017, 18:02)

    UnOarecare [utilizator]

    ...concret, corect, bun.
  • +7 (13 voturi)    
    alegerile sunt ca si castigate, problema e cand (Marţi, 14 februarie 2017, 18:09)

    EXEs [utilizator]

    Dragnea m-a surprins negativ si a confirmat cele mai sumbre predictii. Ma asteptam la un mafiot inteligent gen Nastase, dar din pacate Dragnea s-a dovedit doar un mic derbedeu, badaran, bataus de cartier din aceeasi clasa cu Becali. Nu cred ca isi va depasi conditia, mai ales acum cand toata lumea s-a lamurit ce-i poate pielea, va continua pe aceeasi linie, va continua sa faca greseli si chiar daca nu vor fi alegeri anticipate va pierde urmatoarele alegeri pentru ca pur si simplu nu-l duce capul mai mult. Criza va continua si se va acutiza pentru ca individul este incapabil de a oferi solutii economice cat si de a recunoaste competenta expertilor, pentru a pune persoane de calitate in posturile economice cheie. Opozitia reformista va castiga urmatoarele alegeri, dar USR va fi lider din simplul motiv ca e singurul partid care are un leadership de o calitate acceptabila. PNL are de nustiucati ani numai muraturi fara nici un simt strategic, fara carisma, fara leadership, sincer nici intelectual nu m-au convins pana acum.
  • +10 (20 voturi)    
    o iluzie (Marţi, 14 februarie 2017, 18:10)

    Consonant [utilizator]

    Unificarea dreptei este si va ramane o iluzie, din pacate. Exista niste explicatii rationale daca privesti lucrurile dintr-un alt punct de vedere, si anume al sistemului de valori pe care il promovezi. Diferenta care trebuie facuta nu trebuie sa priveasca ideologia de dreapta sau de stanga ci daca se respecta statul de drept sau nu. Din comportamentul trecut si prezent, PSD-ul actual nu se incadreaza in aceste limite, aici este problema. Daca intrati in clarificari ideologice stanga-dreapta, problema se complica cu sanse minime de rezolvare.
    USR nu este nici de dreapta si nici de stanga: dupa discutiile cu un userist, este asa o diversitate de opinii acolo incat o clarificare ideologica va duce drept spre sciziune. Cu PLN-PDL situatia este mai complicata, avand in vedere ca acestia sunt doar cu putin mai morali decat PSD-ul. ALDE mi se pare nefrecventabil acum, sunt la fel de talibani ca cei din PSD. Iar PMP este un partid umbrela pentru Basescu: de indata ce acesta se va retrage, PMP se prabuseste.
    • +4 (4 voturi)    
      xzxzxzx (Marţi, 14 februarie 2017, 19:43)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      Nu, nu cred ca PMP se va rupe dupa retragerea lui ...BASE- MARINERUL . Anti basismul este creatia (interesata !) atat a dreptei cat si a stangii .Raționala sau irationala. Motivata sau ...mai putin motivata.In PMP exista valori - care, iata, sunt revendicate si ...momite cu morcovelul . Poate ca unii se vor lasa ademeniti (oportunismul ”sapă” de cand lumea... animat de cele mai bune intentii !), dar cei mai multi si cei mai de valoare,NU! Nu se poate renunta atat de usor la ceea ce a construit ”basismul” politic. AICI in interior , si ACOLO in exterior . ESTE O ILUZIE ! Si Vasile Blaga si-a facut iluzii , si V. STOICA si chiar ...CIOLOS ! Si inca multi altii pe care i-a luat... ”entuziasmul ” heirupist pe dinainte ! Nu, nu sunt PMP-ist ! TIN NEAPARAT SA VĂ ASIGUR . NICI PSD-ist . DA, in PNL-ul anilor 90 am fost . Si am plecat urgent ! A fost, este si va fi un PARTID DE INFILTRATI si de cei roși pe dinlauntru de morbul oportunismului scabros ! PMP nu este un partid cu care poti iesi ...”urgent ” la defilare .
      • +1 (5 voturi)    
        Ce-a fost verde s-a uscat (Marţi, 14 februarie 2017, 22:19)

        v_sile [utilizator] i-a raspuns lui solar

        "Nu se poate renunta atat de usor la ceea ce a construit ”basismul” politic"

        Basescu insusi a renuntat la tot ce a construit el politic. Acum e in aceiasi barca cu Tariceanu, se bat pe burta in Senat si hahaie la unison.
        • +2 (2 voturi)    
          texte (Miercuri, 15 februarie 2017, 11:23)

          Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

          ati vrut antibasism... si ati impratiat opozitia...in afara de PMP.

          Acum cautati opozitie..fara PMP...

          Cititi ce ati scris si vedeti ca nici cuvintele nu sunt ale dvs., dara-mi-te opiniile.
    • +5 (5 voturi)    
      Trebuie sa fii de buna credinta... (Marţi, 14 februarie 2017, 21:45)

      Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      ...si sa vrei sa faci ceva pt. Romania ...Ca e de atanga, ca e de dreapta, ca are sau nu ideologie, prea putin conteaza. Crezi ca politicienii au habar de ideoligia partidului? Sau ca o respecta cumva???
  • +7 (11 voturi)    
    Rezolvare! (Marţi, 14 februarie 2017, 18:11)

    Chiar Eu [utilizator]

    In legatura cu motivul protestellor, lucrurile s-au rezolvat partial prin adoptarea OUG 14. Dar prin parlament inca mai bantuie OUG 13 si se pare majoritatea PSD-ALDE nu se grabeste sa o respinga.
    Asa ca se poate intampla sa ne trezim, daca de exemplu OUG 14 e declarata integral neconstitutionala, cu OUG 13 in vigoare. Deja vad ca se incerca in instante ridicarea de exceptii de neconstitutionalitate in legatura cu OUG 14.
    Pana cand parlamentul nu respinge OUG 13, lucrurile nu sunt incheiate pe deplin.
  • +13 (17 voturi)    
    ... (Marţi, 14 februarie 2017, 18:12)

    CosminMaricari [utilizator]

    PNL și PSD nu sunt aceeași mizerie, dar în PNL tot e mizerie. Pe când USR se vrea a fi, pe cât posibil, lipsit de mizerii. Cred că ar PNL ar avea nevoie de o reformă din temelii, una care l-ar lăsa destul de slăbit dpdv al bazei electorale din teritoriu, pentru o eventuală fuziune cu USR. Altminteri, ambele partide ar pierde voturi, în loc să le câștige.
  • -3 (15 voturi)    
    hahaha (Marţi, 14 februarie 2017, 18:12)

    om simplu din multime [utilizator]

    iar schimba dt kalimera.
    ce bine le aranjezi mata nicusorule..
    iei unu de colo, doi de colo, de la unii de la altii, si pui de un partid de toata isprava.
    un partid de luptatori care sa'si petreaca noptile inchisi in palavrament. pe baricade, cred ei.
    si din cand in cand, mai ies si'n strada. la nevoie si cand au chemare.
    cand ii cheama datoria.

    si chestia aia cu pmp, base lasat de oamenii de treaba care se duc la petrache si atanasiu, la barbie turcana si alinutza dragutza.
    tare, zau !

    avantajul mare il va aduce partida strazii, cu neicusor dan, care este specialist la adunat bani pt. partid.
    ce afise ar avea la urmatoarele alegeri. parte'n parte cu pesedeaua. sa nu'l uitam si pe ciolos...

    e clar, e nevoie de marea unire.
    intre timp herr klauz mai iese la o partida de schi cu baietii de la schweizerkampfhofer ostereich. :-)

    dreapta se calca pe bombeuri, n'are nimic de promis, dar are printzipuri si intentii.

    daca vreti un sef bun, la o uniune de dreapta, base este singurul.
    este cel mai bine clasat de pe dreapta strazii. :-)
  • +5 (11 voturi)    
    Nu prea mai avem dreapta (Marţi, 14 februarie 2017, 18:12)

    Moldoveanul [utilizator]

    USR numai de dreapta nu e. Sunt într-adevăr câțiva de dreapta pe acolo, iar unii chiar conservatori, dar puțini, mai ales după ce Sergiu Moroianu a fost dat afară. Majoritatea USR-ului e progresist, deci de stânga. Poate e timpul pentru niște partide noi de dreapta, dar cu cine?...
  • +18 (20 voturi)    
    solutie falsa (Marţi, 14 februarie 2017, 18:13)

    stefansb [utilizator]

    dreapta degeaba se unifica, pt ca votantii de dreapta sunt f pretentiosi. Simpla unire a doua partide nu ar duce la cestere nr de voturi (nici nu ar avea de ce), ba poate chiar la scadere, pt ca unii dintre cei care au votat cu USR pt faptul ca nu au membri marcanti cu trecut dubios nu ar mai avea cu cine vota daca dreapta ar candida cu liste comune, in care daca-l votezi pe nicusor dan ii dai un vot si lui Ludovic Orban de ex.
    Stiti ce lipseste dreptei romanesti? Programul. Soultiile. Masurile concrete.
    Asa fantazmagoric si nerealist, programul PSD are in viziunea electoratului acestui partid masuri concrete pe care ei le considera utile: majorari de salarii la bugetari, majoarari de pensii, majorarea salariului minim. Electoratul de stanga iese la vot pt astfel de masuri, PSD stie asta si le trece in program.
    Pt ce masura de dreapta propusa de PNL sa iasa electoratul de dreapta la vot? La USR nici nu mai zic, au spus din start ca n-au program.
    Deci...in loc de unificare mai bine si-ar concepe niste programe.
    De ex sa propuna o debirocratizare accentuata, care ar avantaja mediul de afaceri. Isi pun in cap bugetarii? Ce conteaza, si-asa voteaza cu PSD.
    Sa vina sa isi asume public ca vor debirocratiza la maxim, chiar daca asta inseamna sute de mii de bugetari concediati si atunci poate ca antreprenorul care nu merge la vot va gasi un motiv sa mearga sa voteze partidul care va propune asta, la fel cum pensionarul gaseste un motiv sa mearga sa voteze PSD.
    Unificarea dreptei e un concept des adus in discutie, dar care nu rezolva nimic. Dreapta trebuie sa aduca oameni nehotarati la vot, si nu o va face pt ca se vor unifica sub un singur nume, ci doar daca vin cu masuri.
    Aia cu "se faramiteaza votul" e fara sens. Cand PSD ia 45% din voturi si ALDE 6%, alte 6 procente merg traditional catre UDMR pe criterii etnice, mai ia si PRU 2%, inseamna ca dreapta ia maxim 41% si unificata. Tot nu face majoritatea. Ca sa o faca trebuie sa atraga alti oameni la vot.
    • +3 (5 voturi)    
      Votanții de dreapta vor un partid de dreapta (Marţi, 14 februarie 2017, 19:42)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Asta nu înseamnă că sunt pretențioși, asta înseamnă că știu să recunoască impostura atunci când o văd..
  • 0 (18 voturi)    
    Ce propunere lipsita de onestitate! (Marţi, 14 februarie 2017, 18:14)

    cinevatus [utilizator]

    De unde acest ton impaciuitor domnule Tapalaga?

    Cum? Nu era PNL, partidul ala de lipsit de relevanta, total corupt, fara vreo sansa de viitor, in care ati lovit din plin pana acum, caruia deja i-ati pus flori la mormant nu putin timp in urma?

    Nu cumva proiectul mesianic USR s-a dezumflat, dupa scorul total sub asteptari de la parlamentare, dupa sondajele (vezi cel de azi) care arata ca nu creste deloc? Nu cumva utilitatea PNL este doar din lipsa unei perspective a USR? Si cumva e un mod de a arunca orice nerealizare a opozitiei tot in carca PNL?

    Si apoi, cum sa vorbesti onest de unitate intre doua partide de la egal la egal cand unul are o treime din procentele celuilalt?

    Plus: cum sa se uneasca doua partide cand unul ba e liberal ba e semi-progresist iar celalalt e....aa.. nimic? Ce sa formeze? Un alt amalgam care sa n-aiba nici o identitate. Pai asa vreti sa scoateti oamenii la vot? Fara asumari clare?

    Trista si neasteptat de naiva idee.
    • -1 (3 voturi)    
      s'a dat vorba de impaciuire (Marţi, 14 februarie 2017, 19:21)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      a lasat'o mai moale si cu rolul strazii. numa' la nevoie. :-)
      apropos, ca'l place pe boc, se aude ca boc va catinda la prezidentura pnl, noul si marele penele.
    • +1 (3 voturi)    
      Vad ca le plangi de mila celor de la USR (Marţi, 14 februarie 2017, 22:26)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Cum ca se milogesc ei sa se uneasca la PNL.

      Lasa, nene, ramaneti voi acolo cu Sica Orban, cu Voicu si cu Atanasiu, o sa aveti succese multe, nu aveti nevoie de "hipsterii" de la USR.

      P.S. Scorul USR sub astepari de la parlamentare? Nene, discutam de un partid infintat de 4 luni, fara organizatii, fara sedii, fara nimic. Au fost judete in care USR a avut 11 membri de partid inainte de alegeri. Si au luat jumatate din PNL si dublu fata de PMP sau ALDE, adica partide cu bani si retele.

      Asta nu spune ceva despre USR, asta spune ceva despre PNL.
  • -2 (8 voturi)    
    si (Marţi, 14 februarie 2017, 18:16)

    om simplu din multime [utilizator]

    apropos, de strada, nimic in seara asta, nici colo, nici colo, ca nu zice nimeni nimic pe sticle.
    ca, dara nu s'or fi supart pe chestiea cu dronele, aaa ?!
  • +1 (5 voturi)    
    Din pacate nu se poate! :) (Marţi, 14 februarie 2017, 18:19)

    za-k [utilizator]

    N-ai cum sa unifici dreapta, prea multe orgolii, prea multa istorie (PNL & PSD = USL), prea multi corupti si la PNL si la PMP si se pare ca si la USR mai nou (ramine de vazut cum e cu sponsorizarile).

    PSD macar e unit in infractiune, dreapta e sparta in factiuni independente care n-au cum sa colaboreze decit pe proiecte singulare.
  • +3 (9 voturi)    
    Asta nu e o solutie (Marţi, 14 februarie 2017, 18:19)

    /./ [utilizator]

    sa pui in acelasi partid oameni din PNL care sunt acolo de 25 de ani si nu au facut decat sa fure cu cei din USR care sunt exact invers( cel putin pana in momentul de fata ).Cred ca daca cele 2 partide se unesc PSD-ul o sa iasa castigator.USR-ul trebuie sa creasca normal si fara steroizi chiar daca pentru asta o sa mai stam 10 ani cu rahatul numit ciuma rosie.
    • -6 (10 voturi)    
      Nimic natural la USR (Marţi, 14 februarie 2017, 19:03)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Creație artificială a securității și finanțată cu fonduri externe (lucru ilegal) ce nu pot fi explicate!

      Poate ne va explica Nicușor... dacă nu mai uită între timp....
      • +1 (5 voturi)    
        A bagat frica in voi , asa-i ??? (Marţi, 14 februarie 2017, 21:03)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Voi ciuma rosie (PSD , ALDE, PNL, PMP, UDMR ) ati jefuit tara de 25 de ani.Meritati executati fara drept de apel.
      • +2 (4 voturi)    
        Ceva dovezi aveti la asa acuzatii? (Marţi, 14 februarie 2017, 22:31)

        v_sile [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        "Creație artificială a securității și finanțată cu fonduri externe "

        Vad ca sunteti in linie cu propaganda "oficiala"

        Ceva dovezi aveti? Minime macar? Sau doar aruncati cu vorbe ca sa ne aburiti?

        Adica Nicusor Dan, Cristi Ghinea, Dan Barna, Vlad Alexandrescu sau Adrian Wiener sunt doar niste securisti nenorociti, nu? Pentru cine nu stie cine sunt acesti oameni, sa ii caute pe facebook, de exemplu, ca USR nu are televiziune de partid.

        Asa ca trebuie sa ramanem la solutiile "naturale": Dragnea, Serban Nicolae, Nicolicea, Orban, Tase Atanasiu, Tariceanu sau Basescu.
  • +5 (7 voturi)    
    Chiar si unificata... (Marţi, 14 februarie 2017, 18:22)

    DT34 [utilizator]

    ...dreptei ii lipseste un om, cum ati scris si dumneavoastra, un leadership, care sa fie curat, deshtept si de incredere. De unde putem noi sa luam asemenea OM? De existat, exista, sint destul de multi in Romania, insa nu se baga in politica, nu vor sa se murdareasca in mocirla asta de politica romaneasca, din aceasta cauza nu se duc oamenii la vot, nu au cu cine sa voteze.
  • -2 (12 voturi)    
    Corect! (Marţi, 14 februarie 2017, 18:24)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Avem sansa sa ingenunchem PSD-ul definitiv daca o alianta de dreapta se formeaza.
  • +5 (11 voturi)    
    asa da, (Marţi, 14 februarie 2017, 18:28)

    victor L [utilizator]

    dupa ce ati participat intr-o veselie la farimitarea dreptei, acum veniti cu idei marete.
    Vorba veche "n-ai cu cine, ma, nu mai ai cu cine" :P
    • +1 (1 vot)    
      "Dreapta" s-a faramitat singurica (Marţi, 14 februarie 2017, 18:58)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      .
  • +9 (11 voturi)    
    PNL sa se curete (Marţi, 14 februarie 2017, 18:31)

    crissian [anonim]

    PNL sa se curete de lighioane, apoi sa se uneasca cu USR.

    Taba draga, incepi sa bati campii si iti pierzi calitatea ta de mare formator de opinie, chiar daca ai ceva tradatori infiltrati prin PSD si auzi prostiile lor inaintea celorlalti.
  • +7 (15 voturi)    
    serious? (Marţi, 14 februarie 2017, 18:31)

    Radu LI [anonim]

    Haideti domnule, lasati unificarile in pace.

    Adica domnul colonel Turcescu frumusel in banca cu Nicusor Dan? Si Basescu dezbinand pe la colturi?

    Chiar nu trebuia sa va pierdeti timpul scriind un articol fara sens.
  • +9 (13 voturi)    
    "Dreapta"... (Marţi, 14 februarie 2017, 18:31)

    OvidiuStoica [anonim]

    Nu exista dreapta romaneasca.

    Reducerea discursului politic la un singur subiect obsedant, "coruptia", iar in rest mimarea prosteasca a discursului euro-confrom, politic corect (discurs dealtfel specific stangii cultural-marxiste europene) nu sunt suficiente pentru a avea o miscare de dreapta.
  • -5 (15 voturi)    
    Nicusor Dan & Antena 3 = LOVE (Marţi, 14 februarie 2017, 18:34)

    LearnHowToThink [anonim]

    Pana sa apara Nicusor Dan pe Antena 3 zi de zi habar nu am avut cine era individul... Dar oricum tot raul spre bine... ND a reusit sa imparta electoratul de dreapta in doua.
  • +6 (14 voturi)    
    ok, sa-i luam la mana (Marţi, 14 februarie 2017, 18:36)

    Stapanu [utilizator]

    usr: aseara la tvr1 d-na sau d-ra bazgan, slabuta rau... nicusor dan, ca vorbitor in public e ratat
    pnl: tase, nicolaescu, tinel, orban, gorghiu, turcan, s.a. te iei cu mainile de cap
    cand astia vor face un pas in spate mai discutam
    • +3 (3 voturi)    
      Daca ati verifica mai atent activitatea USR (Marţi, 14 februarie 2017, 22:37)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui Stapanu

      Daca ati verifica mai atent activitatea USR din parlament, ati vedea ca sunt destui oameni ok acolo.

      Singura problema e ca exista un mare baraj mediatic.

      Preiau postarea facebook a lui Alex Tocilescu din 7 februarie:


      "Trei știri de ieri despre USR:

      1. Nicușor Dan s-a bâlbâit (mai precis, a avut un fel de blackout) în timpul unei conferințe de presă;
      2. Senatorul USR Mihai Goțiu a adormit în timpul unei ședințe de plen;
      3. USR a trecut un amendament la legea bugetului; un articol din legea finanțelor publice stabilea, după cum explică Nicușor Dan, că„instituțiile publice pot să angajeze credite care depășesc limitele stabilite în buget și că pot să facă tot ce doresc cu banii, chiar să le schimbe destinația aprobată legal, fără să mai răspundă penal pentru asta". Articolul respectiv a fost îndepărtat.

      Și uite două întrebări:

      1. Pe care dintre știrile astea nu o știați?
      2. Care dintre ele este mai importantă?"

      P.S. Daca sunteti interesat, mergeti pe facebook, pare singurul canal de comunicare pe care cei din USR pot comunica. Mergeti pe conturile personale ale lui Cristian Ghinea, Adrian Wiener, Catalin Drula sau Vlad Alexandrescu.
  • +5 (13 voturi)    
    USR ar trebui sa inghita PNL (Marţi, 14 februarie 2017, 18:38)

    Wanheda [utilizator]

    Daca se intampla invers, vezi cazul PDL.....PNL+PDL = acelasi numar de voturi, din cauza mizeriei din ambele partide.
    • +4 (4 voturi)    
      Cred ca nu ar fi bine (Marţi, 14 februarie 2017, 22:40)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Fiecare partid ar trebui sa mearga pe segmental lui si sa incerce sa capteze cat mai mult: PNL pe artipa clasica/conservatoara a celor ce se cred liberali, USR ar trebui sa acopere rapid zona tanara/urbana, cu orientare centrist, mai degraba decat de dreapta.

      Ambele partide trebuie sa se opuna real PS-ului.

      Mi se pare singura cale sa bati PSD-ul. Da, ai avea o coalitie la guvernare, dar un singur partid de dreapta nu poate sa bata PSD-ul, nu a putut niciodata.
      • +1 (1 vot)    
        Brain drain damage (Miercuri, 15 februarie 2017, 2:15)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

        Prea multi tineri capabili au plecat iar tara e plina de batrani, penali si prosti. Nu poti sa bati psd-ul, nici daca il baga pe pontalaul si dracna la parnaie pt kaimunaz gaz, poporenii ii iubesc.
        • +2 (2 voturi)    
          Daca nu poti sa bati PSD-ul (Miercuri, 15 februarie 2017, 9:46)

          v_sile [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          Cum se face ca nu mai au presedintele tarii de aproape 15 ani?
  • +9 (15 voturi)    
    gresit (Marţi, 14 februarie 2017, 18:41)

    Mos Andrei [utilizator]

    Eu cred ca sunt 3 forte in momentul de fata: dreapta, stanga si anti-coruptie. USR este a treia. S-a nascut din luptele contra coruptiei in Bucuresti si protestele pentru salvarea Rosiei Montane. Cata vreme PNL si PSD nu-si curata partidele de corupti, USR va tot creste ca aluatul de cozonac.
    • +4 (10 voturi)    
      sunt doar doua forte: usl si usr. (Marţi, 14 februarie 2017, 18:50)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      care dreapta !? exista deapta in Romania ?
    • +3 (5 voturi)    
      Nu avem stanga, PSD e o mafie (Marţi, 14 februarie 2017, 19:00)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      care manipuleaza saracimea si prostimea.
  • +2 (2 voturi)    
    Dreapta (Marţi, 14 februarie 2017, 19:15)

    Iorgovan [utilizator]

    Sa uite de ciolan si de interesele personale, daca le pasa vreun pic de Romania si de romani, si daca nu sunt si ei doar niste politruci, care doar prin intamplare nu sunt in gasca PSD. Sa aleaga "in varf" oameni credibili si cu adevarat valorosi. Altfel, cu nulitati precum Elena Udrea sau infractori precum Videanu si Poteras, "dreapta" nu are nicio sansa.
  • +3 (3 voturi)    
    Atata vreme cat (Marţi, 14 februarie 2017, 19:15)

    Ion2050 [anonim]

    Romania este o tara saraca sansa dreptei sa castige alegerile este mica. Insasi dreapta are multe pacate si nu este chiar straina de coruptie.
    Iohannis a castigat doar ca avut un contracandidat de tot rasul in Ponta, la fel cum a castigat Basescu contra Geoana.
    Sa unesti PMP cu PNL suna ca dracu. USR are sansa sa se mareasca daca performeaza in increderea celor care prin munca lor alimenteaza bugetul, oameni cu vederi si de stanga si de dreapta. Daca se uneste cu PNL numarul celor care vor veni la vot va fi si mai mic, lehamitea va fi si mai mare.
    Fara curatirea clasei politice, nu se poate avansa pe calea democratiei. Din pacate PSD o revolutie in PSD este greu previzibila.
    • +1 (1 vot)    
      pai (Marţi, 14 februarie 2017, 23:10)

      OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui Ion2050

      "Insasi dreapta are multe pacate si nu este chiar straina de coruptie."

      As yice chiar ca este in miezul ei: Relu Fenechiu, Dan RUsanu, Mircea Molot, Bian, ai de s+au dus la ALDE ... lista e km
  • +9 (9 voturi)    
    Care dreapta? (Marţi, 14 februarie 2017, 19:23)

    muciflenduri [utilizator]

    Sunt curios care e acea dreapta care ar trebui sa se unifice. Dreapta care a guvernat cu PSD?
    In conditiile in care sunt parlamentari care au trecut prin mai toate partidele politice, despre ce doctrina vorbim?
    Chiar e irelevant daca conduce dreapta sau stanga, important ar fi sa conduca dracului cineva bine intentionat, fara probleme penale, fara dorinta de a fura sau scapa de justitie. In Romania doctrinele sunt glume sinistre, eu m-as multumi cu niste oameni onesti, dornici sa-si faca datoria.
    Din pacate e putin probabil ca asa ceva sa se intample prea curand.
  • -1 (5 voturi)    
    Unificarea Dreptei a fost necesara imediat (Marţi, 14 februarie 2017, 19:28)

    Susufler0 [utilizator]

    dupa alegerile din 1992 cand s-a dovedit ca FSN e mult prea puternic intr-o tara iesita din peste 40 de ani de comunism. Si va fi necesara, din pacate, inca ani buni de-acum incolo datorita conservatorismului PSD, care nevrand sa se modernizeze, tine captiva o buna parte a populatiei prin pomeni si promisiuni.

    PSD stie ca modernizarea sa presupune pierderea unei parti a electoratului traditional, de unde si pericolul pierderii alegerilor.

    Unificarea dreptei este astfel si mai necesara, deoarece trebuie creata o forta politica puternica, un motor care sa impinga tara inainte catre o dezvoltare corecta si durabila, care sa aduca progres economic, social, politic.

    PS. Uneori binele se mai face si cu forta !

    PPS. Astazi am ajuns intr-o astfel de situatie !
    • +1 (1 vot)    
      Mai e mult pana la alegeri (Marţi, 14 februarie 2017, 22:42)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      De ce s-ar uni dreapta acum? La ce ar folosi?

      P.S. PMP trebuie scos din ecuatie, e doar o jucarie trista a unui presedinte care a ajuns ca vai de el.
  • +6 (8 voturi)    
    PNL, PSD, PMP aceiasi MIZERIE (Marţi, 14 februarie 2017, 19:32)

    OvidiuTudor [anonim]

    ”(...) sau daca oamenii lui Nicusor Dan vor continua sa propage mesajul nivelator “PSD, PNL = aceeasi mizerie”. Nu sunt aceeasi mizerie, diferentele exista, chiar daca sunt minore. Liberalii au facut eforturi vizibile de a-si indeparta penalii, in timp ce PSD defileaza la varful partidului cu un condamnat.

    1) Nu sunt omul lui Nicusor Dan, nici nu mi-am dat inca seama daca USR este sau nu un partid politic dar spun tot timpul in gura mare

    PNL, PSD, PMP aceiasi MIZERIE

    Sa nu se inteleaga ca am o parere mai buna despre ALDE, sau UDMR

    2) Ce eforturi face PNL sa se curete de penali ? este ora 19,30 si pe RTV cine este reprezentantul PNL ?

    Pai Dobritoiu. Care Dobritoiu ? Pai:

    Fostul ministru al Apărării Corneliu Dobrițoiu a fost condamnat definitiv la un an de închisoare cu suspendare în dosarul „Case pentru generali”, în legătură cu achiziționarea în condiții ilegale a unei locuințe de serviciu la preț subvenționat, în 2016.

    Si stafiile lui Saftoiu, Atanasiu ?
    • -4 (6 voturi)    
      De USR nu amintim nimic? (Marţi, 14 februarie 2017, 21:07)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

      Finanțare frauduloasă a campaniei! Spălare de bani!

      Unii au făcut închisoare pentru mult mai puțin de atât (termopane, termopaaanee...)

      #casalapredeal
      #nicunuicusoros
      • 0 (0 voturi)    
        Am spus; (Miercuri, 15 februarie 2017, 12:38)

        OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui Shaolin

        ”Nu sunt omul lui Nicusor Dan, nici nu mi-am dat inca seama daca USR este sau nu un partid politic ”

        Dar tu nu sti citi.
  • 0 (8 voturi)    
    Noul partid #Rezist (Marţi, 14 februarie 2017, 19:41)

    Plexus [utilizator]

    trebuie deja creat; in toate orasele unde au fost proteste, terenul este pregatit si sigur dintre toti participantii o parte sunt gata sa faca pasul urmator si sa se implice activ in politica. E timp pentru organizare, proces de elaborare a unei doctrine si pregatire pentru viitoarele alegeri. Oricat de neexperimentati intr-ale politicii sunt, acesti domni si doamne au un potential mult mai mare de a pune bazele unei noi Romanii.
    • +1 (3 voturi)    
      din pacate (Marţi, 14 februarie 2017, 21:21)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui Plexus

      acesti domni si doamne au cazut prada manipularilor ordinare si a regiei pregatite de niste (alti) hoti pentru a se propulsa in locul celorlalti hoti... asa ca ma indoiesc de capacitatea distinsilor domni si doamne de a... de fapt ma indoiesc de capacitatea lor. Punct
  • +5 (5 voturi)    
    Dreapta (Marţi, 14 februarie 2017, 19:47)

    Setalcott [utilizator]

    Bine, unificarea dreptei, dar care dreapta? Daca dreapta vine la pachet cu LGBTQisme si feminisme, import Harvard via Raluca Pruna & USR, n-am facut decat sa punem in bratele PSDului electoratul roman, preponderant conservator.

    http://inliniedreapta.net/cum-am-ajuns-aici/

    https://www.facebook.com/adrian.papahagi/posts/1317081601689024
    • +1 (3 voturi)    
      Sa inteleg ca vreti o dreapta verde ca bradu' (Marţi, 14 februarie 2017, 22:46)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Verde ca bradu, crestin-ortodoxa si mare iubitoare de neam si de sex normal (pozitia misionarului, musai)

      Sorry, ala e electoratul PSD-ului, nu aveti cum sa va atingeti de el.

      Dar puteti incerca, cot la cot cu Neamtu si Papahagi, chiar sunt curios.
      • 0 (0 voturi)    
        Ce e dreapta (Miercuri, 15 februarie 2017, 17:09)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

        Ce legatura au romanitatea si ortodoxia cu chestiuni ideologice care sunt la fel in toata lumea?
        Cu cine vrei sa fac alianta de dreapta, cu GM Tamas si Slavoj Zizek, urmasii lui Gramsci si Marcuse?
        https://www.facebook.com/pauldragos.aligica/posts/1271465859587821
  • +5 (7 voturi)    
    Reamintire (Marţi, 14 februarie 2017, 19:59)

    n.dumiritu [utilizator]

    a. PNL a colaborat foarte bine cu PSD pentru blocarea USR si a independentilor la locale in 2016. Chiar daca manevra este intrucitva scuzabila tactic, ea arata totusi ca cei 2 (PSD si PNL) socotesc ca au un adversar comun inaintea divergentelor intre ei.
    b. USL a avut in planul strategic cucerirea intregului teritoriu politic, scoaterea PDL din joc, amenajarea unei solutii de alternanta amiabila la putere fara adversitati majore, fara planuri divergente de schimbare a guvernarii sau a statului, cu o opozitie "constructiva", cu o mimare a jocului democratic, in final cu golirea de sens a insesi notiunii de alternativa politica. Ideea de USL cu care PNL inca cocheteaza este aceea ca puterea si resursele pe care ti le da ea trebuie sa ramina la cei 2 mari, PSD si PNL. Conceptia lor, la vedere in liderii lor de duzina: ei au reinventat jocul, ei trebuie sa-si dispute premiul.

    PNL-ul trebuie sa reinvete modestia. Sprijinind alternativa USR, ii ajutam pe PNL sa recapete simtul realitatii, simt de care s-au indepartat prea mult si prea trufas.
    • -5 (9 voturi)    
      Alternativa USR: (Marţi, 14 februarie 2017, 21:13)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      - Lozinci în loc proiecte
      - Agresivi de dragul de a fi agresivi
      - Dormit în parlament
      - Spălare de bani
      - Finanțare frauduloasă a campaniei
      - Surse de finanțare neclare
      - Trecut dubios și vădit artificial

      O veritabilă alternativă...
  • +4 (6 voturi)    
    dreapta, stanga (Marţi, 14 februarie 2017, 20:34)

    minos [utilizator]

    Cred ca trebuie sa se renunte la doctrine politice false, ce PNL e partid de dreapta sau PSD de stanga? Doar declarativ dar actiunile lor din ultimii 17 ani nu arata o doctrina politica clara. USR sunt de dreapta? Nu si-au definit doctrina politica, singura lor cale este cea a eticii.
    De fapt partidele trebuie sa se reformeze din interior cu ajutorul exteriorului si sa paraseasca doctrinele, care sunt false si depasite. Societatea, in ansamblul ei, a atins ambele deziderate, si pe cel liberal si pe cel social, toate partidele au in programele lor ambele componente. De aceea, partidele ar trebui sa se orienteze catre etica si morala, lipsa coruptiei, iar cei care acced in functii, sa fie constienti ca sunt acolo in serviciul comunitatii. O solutie ar fi sa nu mai existe polticieni de cariera, ci orice functie numita sau aleasa, sa aiba maxim 2 mandate de 4 sau 5 ani dupa caz. Exista paralemntari din 1992 in continuu si nici nu-i stim.
  • 0 (0 voturi)    
    drepata+stanga (Marţi, 14 februarie 2017, 21:15)

    Irina25 [utilizator]

    Si unii si altii ne-au furat si batjocorit timp de 27 de ani. Romanii n-ar trebui sa mai aiba incredere in niciunul dintre acesti politruci.
  • +1 (1 vot)    
    "dreapta" fiind, pe'ntelesul tuturor (Marţi, 14 februarie 2017, 21:28)

    un_anarhist_moderat [utilizator]

    ideologia care pune individul in prim-plan, incurajeaza initiativa personala / individuala, militeaza pentru stat minimal cu taxe putine si mici?

    N'avem. Alta problema?
  • +6 (8 voturi)    
    Nu sunt de acord... (Marţi, 14 februarie 2017, 21:41)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Singurii din afara sistemului politic arhaic din Romania sunt cei de la USR, neintinati, fara probleme penale, neimplicati in scandaluri de coruptie, majoritatea profesionisti in domeniile lor, care nu au activat in politica pana acum si care in ultimul timp sunt singura opozitie reala din parlament di care a dus presiunea strazii in legislativ. Cum poti sa unesti USR cu psdistii vopsiti de la pnl??? Pai pnl nu e departe de psd, sunt aceeasi mizerie, au avut pe liste numai politruci, traseisti, oameni de slaba calitate, care sunt sigur ca s-au rugat sa treaca oug 13. Sunt o gramada de primari si alti sefi de institutii de la pnl cercetati pt. abuz in serviciu ...Daca amesteci si unesti aceste partide in forma actuala, nereformata a pnl, risti sa compromiti total rezultatul. E nevoie de opozitie puternica dar nu asa.Pnl trebuie sa se reformeze din radacini. Uitati-va in teritoriu la esalonul 2-3 au numai oameni de slaba calitate...Cu cine sa reformezi pnl? Pai astia au fost mana-n-mana cu psd, au facut impreuna afaceri...Imi pare rau dar pnl cred ca va avea soarta pntcd. In schimb USR are un cec in alb, sunt sigur ca are sustinerea multor romani, sper sa realizeze ca au o mare responsabilitate si ca sunt multe asteptari din partea lor...Sper sa reuseasca si sa nu dezamageasca...
    • 0 (2 voturi)    
      ce zici tu acolo? (Miercuri, 15 februarie 2017, 9:46)

      Alexandru17 [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      fara probleme penale USR si fara scandaluri de coruptie? traiesti cumva sub pamant?
      • 0 (2 voturi)    
        Vreau exemple, sentinte si dovezi, nu vorbe... (Miercuri, 15 februarie 2017, 12:13)

        Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru17

        ...ca de dezinformari si manipulari sun satul
        • 0 (2 voturi)    
          informeaza-te (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:27)

          Alexandru17 [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

          tu nu esti in stare sa cauti singur? da un search pe google : "nicusor dan diicot", si mai cauta si ce e in jur, nu doar ce ti se baga pe gat
  • +7 (7 voturi)    
    Domnule Tapalaga, cred ca va inselati amarnic (Marţi, 14 februarie 2017, 22:05)

    v_sile [utilizator]

    Live text din Senat, din partea senatorului USR Adrian Wiener:

    "USR, prin Vlad Alexandrescu, propune suplimentarea ordinii de zi a plenului Senatului cu dezbaterea proiectul de lege de respingere a OUG 13. Nu doar pronuntarea pe OUG 14

    Serban Nicolae catalogheaza drept ridicola propunerea acuzandu-ne de politicianism si de faptul de a fi politruci. Practic doreste reluarea dezbaterilor in plen in 21 februarie. Pe fond. Sustine ca nu OUG 13 a dezincriminat abuzul in serviciu ci inactiunea guvernului Ciolos. Practic manipuleaza grosolan.

    Update 2: Alina Gorghiu propune suspendarea plenului pana la discutia in Comisia Juridica a propunerii de aprobare a OUG 13.

    Update 3: UDMR face pro domo la regulament. Sa nu se introduca pe ordinea de zi ceva ce nu a fost hotarat de biroul permanent.

    Update 4: Basescu sustine independenta deciziei Senatului fara a tine cont de 'presiunea strazii'. Tariceanu il bate virtual pe umar felicitandu-l pentru 'curajul' de a face abstractie de strada

    Update 5: Titus Corlatean, exprimandu-si deferenta fata de presiunea strazii propune totusi reluarea in extenso a dezbaterilor fata de OUG 13. Practic, sa dezbatem inadecvarile dintre deciziile CCR si Coduri pornind de la textul lui Iordache.

    Update 6: Verestoy Attila relativizeaza intrega situatie spunand ca sunt mute probleme importante in Romania - deficitul bugetar, somajul, migratia nu doar dezincriminarile. Asta nu justifica introducerea sui generis pe ordinea de zi a 'orice, oricand'."

    etc etc etc

    Despre ce unire a dreptei vorbim noi aici? Sa se uneasca PNL cu USR si cu PMP ca sa scoata tot 20%, pe modelul PNL si PDL?

    Lasati partidele sa evolueze cum pot ele. Lasati-le sa aiba competitie intre ele, sa lupte pentru fiecare procent si sa incerce sa convinga cat mai multe segmente electorale.

    Finalmente, nu le cereti celor de la USR sa se bage in mocirla celorlalte partide.

    Sa moara pe mana lor, daca e sa moara, nu imbratisati in jeg cu Orban, Voicu sau Basescu.
    • +1 (1 vot)    
      total de acord...avem nevoie de oameni noi (Miercuri, 15 februarie 2017, 3:07)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

      nu va mai exista nici o unificare ptr ca lumea e satula de aliante facute intr-un colt de birou din care romania iese in pierdere ....eventual masele vor vota dar cu un gust amar. strada intotdeauna a fost o inspiratie numai ca 'liderii' au reusit sa cumva sa dezamageasca sau au trebuit sa plece in exil. in plus, e clar ca unii care ar putea indrazni sint 'patati' si normal ca nu vor sa-si asume ceva ce va deveni public sau sursa de santaj. asadar tot arogantii, cei scoliti la scoala dintre cele 2 lumi ar putea intr-i clipa de inspiratie sau din contra de prostie sa sparga din interior raul. poporul ori are de asteptat sau....cineva acolo jos in strada trebuie sa isi propuna sa ajunga presedintele romaniei, altul sa devina prim ministru, altii parlamentari, altii...pazitori ai celor de mai sus....si sa nu uitati, trebuie sa returnati societatii increderea acordata. (cind te gindesti ca sorinel si-a dorit sa fie prim ministru....ponta minstru de justitie chiar daca interimar....ce soarta..poti sa zici ca mos gerila al boschetarilor le-a oferit ceea ce au cerut).
    • -1 (3 voturi)    
      mai draga (Miercuri, 15 februarie 2017, 9:13)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

      tot ce'ai demonstrat este ca usr'istii bat apa in piua, propun discutii inutile.
      mai bine s'ar concentra pe propunerea de lege facuta de guvern privind reglementarea cestiunii raspunderii conf. cu decizia ccr, care este obligatorie.
      parlamentul trebuie sa reglementeze conf. cu decizia ccr.
      iaca, oug nu mai este, partida strazii poate discuta in palavrament, ca d'aia au fost alesi de alegatorii lor..
      vor fi discutii, vor putea sa participe conf. regulamentului palavramentului.
      si ca sa fie siguri ca nu se ...aia, psd in capul lor, ca au gura, sa ramana in strada pana iese legea.

      mai bine ar milita pt. schimbarea constitutiei, alegeri pt. o adunare constituanta.
      caci, pana nu se schimba constitutia, va fi ca mai 'nainte.
      daca tot se face atata risipa de energie, spre schimbarea constitutiei, adunare constituanta, ar trebui sa se indrepte cererile din piata.
  • +1 (5 voturi)    
    USR e stanga (Marţi, 14 februarie 2017, 22:35)

    HP [utilizator]

    Domnule Tapalaga - cine v-a spus ca USR ar fi de dreapta ? Clotilde ?Lol.

    Trebuie sa clarificam niste chestiuni de baza, atunci cand discutam despre ideologii si doctrine.

    Exista doua componente, egale ca importanta, dar foarte diferite - doctrina economica si ideologia sociala.

    Doctrina economica poate fi de dreapta - sustinem antreprenoriatul, spiritul liber in afaceri, impozite mici, lipsa statului de la masa deciziilor, defiscalizare, etc.

    Ideologia sociala poate fi de stanga - progresism, anti-biserica, pro-LGBT, sindicate puternice, stat puternic, servicii puternice, control mai strict, companii de stat cu management privat, etc.

    Cele doua nu se bat cap in cap.

    USR cu un lider bun ar fi melanjul celor doua, un partid centrist si modern.

    Domnule Tapalaga - dreapta in romania este perceputa si se defineste prin cei care lucreaza in corporatii, medicii si avocatii - toti astia au impresia ca restul sunt "asistati" si eventual ar trebui sa fie lasati sa moara de foame.

    Problema cu dreapta, si nu doar in Romania - este ca nu o voteaza aproape nimeni. Popoarele sunt de stanga prin natura lor - oameni putin educati, saraci, etc.

    Mai mult, PNL de care discutati este cat se poate de stanga la nivel social, iar PSD, paradoxal, este foarte de dreapta la nivel economic.

    Vor mai trece cativa ani pana cand vom avea doua partide care sa reprezinte stanga si dreapta.

    Vom avea partide centriste, usor populiste.

    Posibil ca PNL sa se uneasca, dar nu cu USR sau PMP, ci chiar cu PSD, cu care sunt extrem de asemanatori prin afinitatile membrilor.

    Nu toti vor fi de acord, si PNL se va rupe, "aripa tanara" migrand catre stanga liberala.

    USR va capata un lider puternic si va fuziona cu cele 2 sau 3 partide noi care vor mai aparea, plus aripa tanara din PNL.

    Va mai sta in opozitie inca 2 mandate, si apoi de abia va castiga la limita primele alegeri.
  • 0 (8 voturi)    
    tapalaga porneste din start... (Marţi, 14 februarie 2017, 22:42)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    cu premisa gresita sau voit falsa ca dreapta inseamna PNL + USR, dealtfel aratand-si fatis simpatia fata de USR de cateva ori dea-lungul articolului....ma rog, e dreptul lui ca cetatean simplu dar nu ca si comentator independent, asa cum pretinde el a fi.

    PNL si USR nu sunt partide de dreapta ci din contra, sunt partide bazate pe curentul neoliberalismului-socialist care sufla cu putere dinspre Bruxelles unde se afla "the core of the social engineering ideas". As zice chiar ca PSD-ul se afla mai la dreapta fata de aceste doua partide "puppets" ale establishment-ului globalist...
  • +3 (5 voturi)    
    In 2020 "dreapta" va avea unificata 5,01%! (Marţi, 14 februarie 2017, 23:20)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cand e vorba de alegeri dreapta in sus si dreapta in jos! Dupa ce castiga alegerile dreapta, imediat se schimba placa: micii intreprinzatori sunt evazionisti nenorociti, dau 70% impozit dar ar trebui sa dea 90%, multinationalele au voie sa exporte profitul ca "ne dau locuri de munca", bancile au voie sa faca abuzuri ca "de ce ai semnat". Practic imediat ce dreapta castiga se promoveaza acele masuri de dreapta care sa favorizeze bancile si marile corporatii sa colonizeze Romania in paralel cu masuri de stanga (marirea salariilor) pe organele de represiune (militie, securitate).
    Exact asa cum bietii PSD-isti vor "liniste sa lucreze(fure)", asa se vrea si pe aici "dreapta" ca multinationalele sa colonizeze.
    Da, niste sustinatori reali ai dreptei ar putea prinde, dar se devoaleazai la evenimente prin inexistenta declicului asa ca te intorci la PSD!
    A sarit cineva de dreapta cand au fost obligat micul capital romanesc din primavara sa-si rontaie din firavele dividende prin banci? Masura evident abuziva. A sarit cineva? Nu. Atunci voteeeezi PSD! A sarit cineva de "dreapta" cand s-au facut abuziv obligatorii POS-urile la micii comercianti? Nu! Voteeeezi PSD! A sarit cineva de dreapta sa limiteze reglementarile pentru ca multinationalele evazionand legal au mult mai multi bani la dispozitie sa atinga standarde absurde tocmai pentru a-si inlatura competitia interna? Nu. Voteeezi PSD! Acum un an scriam ca o sa rad de mintile infierbantate de pe aici dupa alegeri! Mergeti pe aceeasi retorica si in 2020 veti sarbatori, voi , "dreapta" daca luati 5.01%!
  • -1 (5 voturi)    
    NU (Miercuri, 15 februarie 2017, 0:13)

    anca_2017 [utilizator]

    Romania nu are lideri politici credibili, pt ca toti sunt corupti. Cu cine sa mearga opozitia mai departe? Cu Predoiu, responsabil de codurile actuale din Justitie! Cu Orban?! Cu Basescu?! cu Nicusor?! glumiti :)
    -------
    Cand toti coruptii vor scrie carti in puscarii, isi vor face aparitia politicienii de care are tara asta nevoie, pana atunci vise si scenarii gazetaresti...
    • -3 (3 voturi)    
      Glumesti (Miercuri, 15 februarie 2017, 6:40)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui anca_2017

      Care vise gazetaresti? Incercari penibile de manipulare. Da pe Iohanis unde-l lasasi? Ca asta-i frucea. Cat de ticalos sa fii - sau dobitoc, sa vrei referendum cu 20-30mil euro, ca sa afli ce poti afla cu 100 mii dand de lucru la 2-3 institute de sondare, si a carui raspuns este oricum pozitiv- ca n-o sa zica nimeni ca vrea coruptie. Si stiti care e chesti cea mai misto? Ca lumea n-o sa iasa sa piarda vremea si probabil ca o sa pice din cauza de absenteism - cu toate ca toti respondentii vor spune la fel.
  • +2 (2 voturi)    
    Dau cu stanga ca si dreapta, (Miercuri, 15 februarie 2017, 2:54)

    KostasP [utilizator]

    Cu dreapta ca si lopata. Care dreapta, mestere, ca dreapta a dat mana cu stanga. Doar vreo doua degete din dreapta mai sunt de dreapta. Restul sunt la stanga.
  • +3 (3 voturi)    
    Dar sa vedem cat "de stanga" sunt pesedeii: (Miercuri, 15 februarie 2017, 8:54)

    Toni_Romania [utilizator]

    - In 2004 PSD a dat petrolul tarii Austriei (cvasi-gratis).
    - Tot sub PSD s a pus la punct instrainarea aurului de la RM catre Occident.
    - Jandarmii lui Ponta-PSD au batut oamenii la Pungesti pt. CHEVRON.
    -Geo-ana are din anii 90 ranch in Colorado.
    etc etc
    • 0 (0 voturi)    
      What's your point? (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:41)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Ca psd sunt corupti pina-n maduva oaselor? Asta stiam deja.
      • 0 (0 voturi)    
        chiar nu te ai prins unde "bat"? (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:15)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        ---
  • 0 (2 voturi)    
    nu exista dreapta in politica (Miercuri, 15 februarie 2017, 9:10)

    pb80tm [utilizator]

    Domnule Tapalaga cu riscul de a fi ridiculizat de toti comentatorii va informez ca nu mai exista dreapta undeva in politica nationala si nici mondiala. toate asa zisele orientari de dreapta mustesc de ideologii de stanga. "dreapta" actuala e o minciunica asezonata cu cele mai panibile racile ale societatii. actuala ''dreapta'' e un curent aflat la extremitatea dreapta a celei mai moderate stangi. de la darwin incoace toat politicile au luat-o spre stanga si referintele dreptei s-au pierdut. definitiv. ca sa va explic referinta dreapta e Hristos. nihil sine deo. adevarata dreapta e prima pozitie in stanga lui Hristos. iar noi ne-am departat asa de mult de aceasta referinta incat nici nu mai vedem dreapta. daca in '90 oameni spuneau Tatal nostru la manifestatii, azi tineri nici nu al cunosc si te privesc cu suspiciune. la demonstratii zimbesc superior pe cei care fac cruce sau se roaga. am mers la manifestatii cu credinta in suflet si cu amaraciune am vazut ca tinerii nu vor sa se alieze cu cel mai Puternic. daca nu exista credinta in Dumnezeu nu exista victorie. suna mistic? hai sa facem un pariu ca toate legile stangii vor trece si libertatea va scadea. ca degeaba ne strangem in piata cand ne declaram atei adica adoptam cea mai pura ideologie de stanga ca referinta a existentei noastre si militam pt libertate strigand democratie. democratia este instrumentul stangist. liberatea este consecinta a dreptei. dreapta apare odata cu o puternica trezire spirituala. nu mimica actuala, asta e un moft. altfel suntem niste personaje tarate de conflicte interioare care militeaza pt niste idealuri de dreapta cu o minte controlata de stanga.
  • +1 (1 vot)    
    Scoborarea in realitatea faramitata de: (Miercuri, 15 februarie 2017, 9:14)

    padrepadrone [utilizator]

    - orgolii
    - interese
    - neincredere
    - absenta normalitatii
    - cultura civilizatiei
    Asta e RO dupa doar 27 de ani de presupusa democratie: o societate furata, mintita, manipulata si abuzata aproape institutional de politic, de media si de mai oricare ajuns in pozitii superioare. Un veritabil stat de drept in care statul e primul care nu-si onoreaza obligatiile contractuale cu proprii cetateni.
    Dar noi vrem unificarea dreptei sau aparitia moderna a acelui Fat Frumos politic care sa ne scoata la lumina: daca nu ai cu cine, nu ai si gata.
    Victoria fenomenala a constiintei sociale poate influenta masiv, daca se vede si se doreste, evolutia partidelor in functie de presiunea exercitata coerent asupra lor; alte partide sau oameni noi nu mai avem, au plecat sau sunt depasiti din start de eficacitatea Sistemului privilegiilor prezumat legitim(ca si averile pe persoana fizica).
    Haideti sa vedem dincolo de aparentele democraturate si sa ne unim protestele in favoarea unei transparente totale a actului politic; numai asa poate creste increderea ca se poate si altfel, cumva cat mai apropiat de normalitate si ferit de fantezismul ideologic al deontologiei care nu moare dar care nici nu produce dezinteresat!
    • +2 (2 voturi)    
      Frumos scris.... (Miercuri, 15 februarie 2017, 9:42)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui padrepadrone

      ....dar aste e beletristica. Realitatea romaneasca inseamna Dictatura Mafiilor (adica politicienii cu toate insignele care s-au perindat la Putere de 27 ani).
      • +1 (1 vot)    
        Poate ca da, poate ca nu! (Miercuri, 15 februarie 2017, 10:21)

        padrepadrone [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        In fond beletristica se inspira din realitate, nu crezi ? Chiar daca noi am ajuns clar in situatia "viata bate filmul", care ne domina cotidianul aproape linistit.
        Daca ne situam in spatele afirmatiei tale privitoare la dictatura hotilor am cam festelit-o; opusul dictaturii nu are corespondenta in cultura noastra de supravietuitori, descurcareti.
        Dar daca se trezeste si onorata noastra elita, presa, etc si recunoaste deschis ca asa nu se mai poate(in fond insasi indecizia societatii genereaza victoria celor decisi sa fure cinstit) si explica simplu ca orice actiune se supune normal unui echilibru vital, poate mai avem o sansa...altfel ne vom carcoti pana la apusul vietii sa demonstram ceea ce istoria ne arata cu generozitate: capul plecat.. fura el, da ne descurcam si noi.
        Paradoxal, din pacate adevarat, victoria useleului poate fi lesne interpretata ca rezultatul inactiunii, uneori concertate, celorlalti; ca si cum alergi de unul singur si castigi!
        A forta realitatea in perspectiva prezumat democratica echivaleaza cu acceptarea infrangerii prin necalificarea la participare, ca nu ne intelegem, printre altele. Deh, romanul s-a nascut destept si nerabdator exact dupa dec 89. Avem nesansa convietuirii cu o elita ilustra si inexistenta: nenea Iancu sa traiasca, avem ghinionul de a ne lipsi reperele autentice da orgoliul ne rapeste dorinta fireasca de a invata ceea ce lumea civilizata traieste deja firesc.
        Actiune, reactiune: apa trece, uneori si malul, bolovanii raman!
        • 0 (0 voturi)    
          Padre: (Miercuri, 15 februarie 2017, 11:19)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui padrepadrone

          EVIDENT ca si ethosul nostru infantil si pagubos este in ecuatia dezastrului romanesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Ciocul mic! (Miercuri, 15 februarie 2017, 9:29)

    stos [utilizator]

    Care dreaptă? Bag seama că trăiești din vise deșarte.
  • +2 (2 voturi)    
    erori grave (Miercuri, 15 februarie 2017, 9:31)

    mita sucila [utilizator]

    sunt unul dintre cei care va apreciaza (chiar mult)
    dar aici cred ca gresiti
    nu am citit multe commenturi, dar printre primele era un mare adevar : DA ,e necesara o stanga reala/asumata la noi
    si mai adaug : cu toate ouale in acelasi cos ai mai putine sanse sa reusesti, la felul cum gandeste romanul nost'

    antipatia lui pt numel straine sau pt visarile ciudate ale lui Nicusor Dan din timpul conferintelor de presa pot zeroriza un partid

    sa ii oferim , asadar, alternativa

    concluzie: avem nevoie de inca minim 2 aparitii pe scena politica
  • +3 (3 voturi)    
    nu sunt de acord (Miercuri, 15 februarie 2017, 9:41)

    Razvan_M [utilizator]

    PNL + PDL > PNL actual.

    Parerea mea este ca partidele trebuie sa concureze intre ele pentru votul nostru, exact precum companiile intr-o economie de piata concurentiala. Experimentele de pana acum, avand PNL in comun, au dovedit ca PNL este un partid care nu doreste unificare, ci absorbtie.
    Este gresit sa credem ca PNL este un partid de dreapta. De fapt, noi nu avem acum in Romania un partid de dreapta - PDL a fost cel mai apropiat de un astfel de partid.
    • -1 (1 vot)    
      Numai actiuni "de dreapta" (Miercuri, 15 februarie 2017, 10:14)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Din 1990 toate partidele (inclusiv Trandafirul provenit din PCR) au derulat numai actiuni de dreapta ("neoliberalism salbatic") luand activele tarii si oferindu-le moca OCCIDENTULUI in detrimentul poporului.
      Ai auzit tu vreun partid sa propuna construire de locuinte sociale, scoli, gradinitie si dispensare?
      Acum depinde ce intelegi tu prin "dreapta".
  • +6 (6 voturi)    
    USR este (Miercuri, 15 februarie 2017, 10:00)

    adrian88000 [utilizator]

    un partid nou, deosebit de toate celelate partide.
    Nu exista nici un motiv sa se unifice cu PNL . PNL a facut destule gesturi de apropiere de PSD. Ceea ce USR nu a facut.
    Sa lasam USR sa cresca si sa se dezvolte, nu are rost sa incercam topirea lui in PNL.
  • +6 (6 voturi)    
    Unificarea e o greșeală (Miercuri, 15 februarie 2017, 10:20)

    @mario [utilizator]

    20% + 10% în număr de voturi înseamnă ceva mult sub 30%. Se pierd voturile celor nemultumiți de alianță din ambele partide. Votanții USR care au apreciat criteriile de selecție a candidaților nu ar putea pune ștampila pe o alianță cu PNL (fosta componentă a celebrei USL, care făceau ce făceau prin 2012).
  • +1 (5 voturi)    
    un aricol inutil de incomplet (Miercuri, 15 februarie 2017, 11:05)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...PNL este aliat de ocazie al PSD... USR este invizibil iar cand se vede, mai bine nu s-ar vedea.

    Singura opozitie concreta si clara este a PMP.
    Nu va place, dar Basescu se face ascultat in parlament ..

    Sunteti intelesi sa blocati PMP in continuare? De ce?
    • -1 (1 vot)    
      Te rog (Miercuri, 15 februarie 2017, 12:35)

      OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Spune-mi si mie, ce opozitie a facut PMP ?
    • 0 (0 voturi)    
      blaga din umbra (Miercuri, 15 februarie 2017, 12:41)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      c'asa o zis blaga cand o facut marele partid labaral, noul penele.. asa au impus peneleii vechi.
      cum se mai dezic fostii demnitari pedelisti !
      pe intrecute !
      umbrele lui blaga si'a lui kkrau mai bantuie inca prin noul si marele partid...al bratienilor.

      nu va mai amintiti, vroiau unirea dreptei, fara basescu.
      l'au pacalit pe mru.
      probabil ca'l vor pacali si pe neicusor, pt. protectie :-))

      fara basescu ! :-)

      sa vorbim pe bune, penele e stingher in ppe, herr primar n'a dat niciodata p'acolo.
      ia partida strazii nu este aliniata, probabil se va ralia la pse. :-))

      partid ppe autentic este pntcd, daca mai este, si pmp. pmp este trup si suflet in ppe, dreapta ioropeana.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu se inteleg de la ciolan. Sunt si ei corupti. (Miercuri, 15 februarie 2017, 11:54)

    jackalphonse [utilizator]

    Dreapta romaneasca, ca si stanga, este plina de corupti si de asa zisi "privati" care nu sunt altceva decat un fel de bugetari pentru ca succescul lor sta in contractele cu statul, cum era conul Dinu (mare afacerist mai era, numai de la stat fura...).
    De acord ca PSD ul este cel mai corupt partid, dar PNL ul nu este departe. In rest, la care dreapta va referiti? La PMP? Poate USR, dar ce forta are?
  • +3 (3 voturi)    
    Dle. Tapalaga, unificarea dreptei, bah! ? (Miercuri, 15 februarie 2017, 12:17)

    fkoff!!!!! [utilizator]

    Ha!

    Unificare prin coalizarea factiunilor care provin dintre ab-ul comunist cu dreptacii securitatii ceausiste impotriva unei stangi oligarhe de aceeasi provenienta si estenta ?
  • +2 (2 voturi)    
    Sau aparitia unui partid nou (Miercuri, 15 februarie 2017, 12:30)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Pe model participativ on-line, in care membrii de "partid" evalueaza saptamanal prestatia reprezentantilor lor, voteaza temele de interes si pozitia comunitatii pe un subiect dat. Partid/comunitate cu transparenta maxima care sa reprezinte interesele tinerilor, educati, cu venituri peste medie, informati dar care nu au timp sa se implice intr-o activitate standard de partid. Astfel de comunitati incep sa se coaguleze la noi, pe marginea protestelor publice, si ele vor fi viitorul actiunii sociale pentru zona informat/conectat.
  • +4 (4 voturi)    
    Polarizarea politica este un subiect secundar (Miercuri, 15 februarie 2017, 13:19)

    jorj_bv [utilizator]

    Problema actuala a strazii e ca exista o clasa politica alcatuita si condusa in mare parte de hoti. Daca nu s-ar fura ar aparea o crestere economica chiar si cu masuri stangiste.
    Europa e socialista in comparatie cu SUA.
    Statul roman asa cum este acum nu permite o trecere reala spre partea dreapta, datorita faptului ca sunt multe categorii sociale dependente de stat - 1 milion de bugetari, 4 milioane de pensionari, sute de mii de persoane cu handicap, alti asistati social.
    • +1 (1 vot)    
      Corect (Miercuri, 15 februarie 2017, 13:42)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      Cu politicieni responsabili si cinstiti masurile fie de dreapta/ fie de stanga duc la progresul societatii in cicluri de dezvoltare/investitie/consum-crestere nivel de trai. A se vedea tarile nordice, Elvetia. Cu hoti nu mai conteaza culoarea
    • -4 (4 voturi)    
      mai draga, (Miercuri, 15 februarie 2017, 13:44)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      nici astia nu erau hoti pana n'au intrat in politica.
      politica este o buna scoala de hoti, mincinosi...
      deci, cum vreti sa creati o noua clasa politica si s'o tineti departe de cheseaua cu miere ?! :-)

      nici de neicusor dan nu se stia nimic, pana n'a facut politica, n'a catindat.
  • +5 (5 voturi)    
    nu (Miercuri, 15 februarie 2017, 13:45)

    helene [utilizator]

    Unificarea dreptei e, fără supărare, un fel de glumă răsuflată. Apar idei noi și la noi, apar partide noi, și vechiul binom "dreapta-stînga", adică PNL vs PSD, nu prea mai ține. A fi apropiat unor idei de stînga nu înseamnă a vota PSD pentru din ce în ce mai multă lume (PSD fiind o gașcă de oligarhi care n-au nicio treabă cu social democrația). La spectrul dreptei, avem deocamdată un PNL care se chinuie să moară (dar, cine știe, poate își revine), și care nu știe pe care pedală să apese mai tare: occidentalism sau conservatorism.
    A vorbi despre unificarea dreptei acum arată și că nu ați înțeles prea bine ce fel de lume vor oamenii care au ieșit la protestele de-acum.
    • 0 (0 voturi)    
      Rugaminte (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:25)

      mprodanus [utilizator] i-a raspuns lui helene

      Ti-as fi, sincer, foarte recunoscator, daca m-ai lamuri ce fel de lume politica vor, ca despre asta vorbim. Altfel, stiu si eu foarte bine de ce s-a iesit in strada, ca am fost si eu acolo.
      • +5 (5 voturi)    
        --- (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:14)

        helene [utilizator] i-a raspuns lui mprodanus

        Aș zice, pe scurt, ce am văzut eu că vor protestatarii din Cluj, unde am fost: un stat de drept puternic, instituții care să funcționeze, o mai bună implicare civică a tuturor, aplicare legii indiferent că vorbim de vreun hoțoman pesedist sau penelist sau de care-o fi el, taxarea abuzurilor de putere, a derapajelor instituțiilor etc.
        Pentru a realiza măcar o parte din doleanțele astea, ar trebui și să acceptăm că există o groază de probleme sociale în România, care nu se vor rezolva nici de la sine, nici înfierînd non-stop tot soiul de categorii defavorizate, doar pentru că asta, la noi, înseamnă a fi de "dreapta". De la un punct încolo, e o dihotomie nocivă.
        • +2 (2 voturi)    
          Felicitari pentru comentarii (Miercuri, 15 februarie 2017, 19:52)

          CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui helene

          Se pare insa ca dogmele ideologice ii impiedica pe multi sa mai vada realitatea.
  • +1 (3 voturi)    
    Care opozitie ? Care dreapta ? (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:07)

    brifcor [utilizator]

    Am gasit ceva revelator într-un articol.
    http://www.romanialibera.ro/opinii/comentarii/vocea-diasporei--o-dezbatere-revelatoare---opinie-440639
    Poate ne lumineaza pe toti.

    "Niciodată pe propriile picioare din 1990 încoace, PNL a fost și este un partid sub acoperire.
    Sa ma explic. Pentru ca România să pară o țară democratică și pluralistă (de altfel, coșmarul lui Ion Iliescu), s-a hotărât atunci, în 1990 la vârful FSN, că e bine să existe două nume pentru aceeași structură: unul la vedere (actualul PSD) și altul sub acoperire (PNL).
    Ori de câte ori sistemul prorus a fost în pericol de a pierde controlul discreționar al țării, PNL a jucat rol de armă secretă. Să ne amintim doar de CDR, de Alianța D.A. și de USL.Pe primele, PNL le-a sabotat; la ultima a fost complice, inamicul comun fiind PDL, intrusul considerat ilegitim și nociv. Iar după ce a înghițit PDL, PNL și-a desăvârșit opera: scenariul scris la Moscova este din nou realitate.
    Începând cu 2012 - ca și înainte de 1996 sau între 2000 și 2004 -, în România nu mai există opoziție.
    Iar USR e o nebuloasă, încâlcită în contradicții și apăsată încă de durerile facerii."
    Clar ?
  • +3 (3 voturi)    
    De ce s-ar sinucide USRul? (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:15)

    Erwin [utilizator]

    USRul nu ar avea decat de pierdut dintr-o astfel de fuziune.
    USR-ul trebuie sa continue sa atraga oameni noi in politica si sa isi dezvolte structura la nivel local. Pe termen lung PNL-ul ar trebui sa fie inghitit de USR, prin preluarea electoratului, in primul rand.
  • 0 (0 voturi)    
    Dreapta strimba (Luni, 20 februarie 2017, 19:31)

    1234567899 [utilizator]

    Care dreapta,ca e vai de mama lor,unul mai bun decit altul,unul mai rasarit decit celalalt.Normal ca esueaza din start,mai ales cind o sa se imbarce si Marinarul Popey cu desavirsita lui experienta in ale navigatului in ape tulburi.
    Dreapta nu exista si atunci ce sa se unifice???
    Prostia din capul lor!