Ai terminat ce ai inceput dupa Colectiv?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 9 decembrie 2016, 17:42 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Iti scriu tie, tanarului revoltat de coruptia care ucide, scepticului vesnic nehotarat, cinicului scarbit de politica. Acum un an si ceva ai maturat in strada un guvern arogant, sfidator si ai trimis vechile partide pe tusa. O tragedie cumplita te-a convins ca resemnarea, indiferenta si abandonul in fata raului se intorc impotriva ta in chip dureros. Am vazut cu totii mai limpede legatura directa dintre hotie si moarte, dintre politicienii ticalosi si falimentul din administratie sau spitale. Ai inteles atunci ca nu mai ai timp, ca trebuie sa faci ceva. Abia atunci ai realizat, poate, ca nu-i de ajuns sa te plangi, ca like-ul sau dislike-ul pe Facebook reprezinta mult prea putin, o falsa participare.

Ai trait, sunt convins, satisfactia de a vedea politicienii tremurand de frica strazii, batand in retragere cu promisiunea ca se vor schimba. Si te-ai simtit cumva puternic, important. Ai aflat cum fiecare individ conteaza daca si numai daca se implica in mod real. Multi am gandit la fel, a fost unul din putinele momente cand a renascut speranta. Te-ai retras apoi asteptand cu nerabdare marea schimbare. Unii ti-au promis ca nimic nu va mai fi ca inainte, ca mica revolutie de dupa Colectiv a zdruncinat sistemul din temelii.

De atunci, s-au intamplat prea putine. Nu, nu te grabi. N-as spune ca a ramas totul la fel ca inainte, ar fi nedrept. Unii dintre voi ati avut curajul sa faceti pasul in politica. Ati renuntat la jobul bine platit, la cariera si ati intrat in politica, incasand cu stoicism mocirla mediatica aruncata in fata. Jos palaria! Tot respectul pentru curajul vostru.

Am avut sansa sa vedem ca se poate guverna si altfel decat strict pentru indestularea unei clientele lacome de partid.  Am luat o gura de aer proaspat, cu figuri oneste si dispuse sa-si sacrifice cariera pentru a face ceva util. Au dezamagit si ei? Desigur. Cativa din cauza propriei incompetente, dar cei mai multi sabotati si subminati continuu de vechii politicieni setosi de revansa. Un intreg sistem corupt de putere - din care nu lipseste presa mogulilor – ataca furibund.

Dar parca uitam prea repede! Au revenit cu prea mult tupeu tocmai cei care ne-au furat viata si banii! Ei, marii borfasi, vor sa profite din nou de neatentia ta. Tocmai ei! I-ai observat? S-au strecurat tiptil, in varful picioarelor, cu toate cohortele lor de penali prin spatele tau, pacalindu-i pe ceilalti.

Ceilalti, pentru care Colectiv n-a insemnat niciodata mare lucru. Ceilalti nu vad legatura intre un politician corupt si un politist mort, intre catastrofele de dupa tragedie si dezastrul din spitale. Ceilalti vor astepta mereu firimituri de la masa borfasilor si se vor multumi cu atat. Lor, cumparatorilor de iluzii ieftine, coalitia raului inviat dupa Colectiv vrea sa le vanda inca o mare gogoasa.  Iar ceilalti sunt multi, nu te repezi sa spui ca-s si prosti. Nu e doar vina lor ca au trait o viata intreaga in mizerie, minciuna si manipulare.

Priveste putin in jur cu mintea limpede. In mai putin de un an le-a disparut frica, respectul fata de morti si nu mai dau doi bani pe juramintele ca se vor schimba. Presa de afara scrie in aceste zile tocmai despre aceasta ironie amara, despre o posibila revansa a celor alungati de la putere. Proscrisii de acum un an sunt pe cale sa castige. Cum e posibil asa ceva, de unde atata amnezie? La televiziunile din tara nu vei auzi niciodata asa ceva, se tem sa nu trezeasca din nou furia strazii.  

Unii au facut eforturi vizibile sa-si curete partidele, altii doar au mimat cu talent primenirea iar cativa nici macar nu s-au obosit sa se prefaca. Au aparut forte noi, unele curate, altele toxice. Dar situatia arata pe ansamblu cam prost. Cei mai periculosi se pregatesc sa cucereasca puterea. Ce vor face cu ea din prima zi? O vor folosi sa scape de justitie, sa-si salveze pielea si averile dosite prin companii offshore sau tari exotice.

Cei care te-au insultat si sfidat continuu, tocmai ei au din cate se pare marea sansa! Maestri relativizarii si manipularii, te-au batjocorit in toate felurile in ultimul an pentru a te aduce in stadiul de a-ti fi rusine de ce-ai facut acum un an.

Te-au ironizat cu formula “tinerii frumosi si liberi”, te-au acuzat de complicitate la crima cu premeditare, au demonizat tehnocratii acuzandu-i ca lucreaza pentru straini, in solda lui Soros si ca nu le pasa de Romania. Uite, in timp ce scriu toate astea tipa la televizor ca tragedia Colectiv a fost o mare conspiratie criminala pusa la cale de Soros! Au intrecut orice limita, dar nu le pasa pentru ca se simt din nou pe cai mari. Fac orice pentru a te tine de ziua votului in casa coplesit de sentimentul vinovatiei, speriat de asaltul penalilor si eventual convins ca politicienii corupti nu pot fi invinsi. Crezi ca puterea lor este mai mare decat a ta?

Mergi duminica la vot!  Nu-i lasa sa se intoarca! Ai de terminat ce ai inceput dupa Colectiv.


Citeste mai multe despre   






















​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

26909 vizualizari

  • -60 (86 voturi)    
    Dar politicienii? (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:55)

    Nyk1 [utilizator]

    Au terminat ceea ce au vrut să înceapă după Colectiv?

    Faptul că PSDul are peste 40% în sondaje și cel mai probabil împreună cu ALDE va avea majoritate - în ciuda faptului că a fost alungat de la guvernare prin proteste acum un an - în mod sigur nu se datorează mulțumirii ieșite din comun a oamenilor față de noua conducere.

    Mie oricum nu-mi pasă cine iese, stau acasă poimâine și recomand tuturor să facă la fel. Nu merită efortul niciunul dintre politicienii actuali. Odihniți-vă în sfânta zi de duminică și păstrați-vă energiile pentru momentul când va apărea un Trump românesc care să poată schimba ceva.
    • +3 (25 voturi)    
      Trump romanesc? (Vineri, 9 decembrie 2016, 19:23)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Pai au fost, nu doar unu ci chiar trei. Vadim, Becali, DD.
      De tanara speranta a politicii romanesti- nu mai tin minte cum il cheama: Bogdan Ghita sau Sebastian Diaconu?- ce zici? Nu-i asa ca are ceva din Trump, mai ales asa, vazut dinspre picioare?
      • -16 (28 voturi)    
        ma posteaza,nu ma posteaza. (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 1:20)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Dar de puberul Danutel ati auzit? acest smecherila are peste trei sute de procese pe rol,a spus-o singur cu gurita lui.Si ce sa vezi,in toate cere daune materiale.Vajnic barbat,materialist de buna seama.Dar de Clotlduta?si sant mai multi,dar nu le stiu numele straine.Asta vreti?Treziti-va si nu va lasati manipulati de o gasca de banditi.
        • +12 (20 voturi)    
          Mai tzepeshel, mai... (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 2:33)

          Iulian72 [utilizator] i-a raspuns lui tepes

          Dar de puberul "tepes" ati auzit? Acesta nu e nici macar un smecherila. E doar un penibil cautator de scuze pentru a vota cu pesede. El nu e materialist!!! Nu, nuuuuu!!! Traieste cu aer, isi doneaza munca, bunurile etc. Vajnic barbat, fara-de-defect de buna seama. El are nume romanesc (deci e ok). Asta-i o calitate suficienta, nu? Treziti-va si nu va lasat manipulati de o gasca de banditi... improbabili. Mergeti tot pe mana celor siguri, verificati!!!
          • -5 (9 voturi)    
            Tapalaga, ai terminat cu Colectiv ? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 19:26)

            ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Iulian72

            Ai dat jos un guvern profitand de o tragedie Nu mai aduce in discutie aceasta tragedie, Nu mai rascoli durerea celor indoliati.
            • +1 (1 vot)    
              indoliati de Ponta sau Banicioiu ? (Duminică, 11 decembrie 2016, 14:32)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

              care din ei ? auzi tu..tin pacientii in Romania..mai Criminali ca astia ai mai vazut ?
          • +3 (7 voturi)    
            15% din votanti aduc mereu PSD la guvernare (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 19:34)

            UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Iulian72

            Iesiti la vot daca v-ati saturat de mizeria indusa de coruptie!
      • 0 (0 voturi)    
        Prezenta LIVE - BEC (Duminică, 11 decembrie 2016, 1:12)

        cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        http://prezenta.bec.ro
    • +33 (39 voturi)    
      E OK. (Vineri, 9 decembrie 2016, 19:53)

      speedyxvn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Fiecare se duce sau nu se duce la vot. Sper doar ca macar pentru dumneavoastra si familia va luptati. Stiti mai bine. Eu si multi altii din Diaspora mergem la vot Duminica...pentru ca putem.
      • -8 (18 voturi)    
        tot plecat esti? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:05)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui speedyxvn

        ai votat cu basescu sa nu fii nevoit sa emigrezi si tot ai emigrat
        ai votat cu basescu sa poti sa te intorci si nu te-ai intors
        ai votat cu iohanus sa poti sa te intorci si tot nu te-ai intors
        acum votezi anti-psd din nou? tot ca sa poti sa te intorci? :))
        amr 1 ! ne luam tara inapoi !
    • +13 (23 voturi)    
      Ziua Izabelei 2 (Vineri, 9 decembrie 2016, 19:56)

      VladutTepes [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      https://www.facebook.com/events/1493267260693155/

      Let's do it!
      Sa umplem sectiile de vot!
      • -13 (19 voturi)    
        gandeste ca doar ai cap. (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 1:26)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui VladutTepes

        Mai tepelus,nu crezi ca plagiezi? si mai esti si naiv.Porti stigmatul mercenarilor ce vor ca Romania sa devina o colonie.
    • +12 (26 voturi)    
      Dacă tot nu-ţi pasă (Vineri, 9 decembrie 2016, 20:18)

      bogdanrech [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Dacă tot nu-ţi pasă, atunci ajută-ne pe noi, la care ne pasă, fii solidar, trăim în aceeaşi barcă. Prin faptul că nu votezi de fapt votezi prin a susţine partidul cu cele mai multe voturi. În general acest partid a fost PSD-ul. Toţi care au gândit şi au făcut ca tine de-a lungul anilor de fapt au susţinut PSD-ul. Nu te-ai uitat pe harta cu penalii PSD care candidează? Cum să nu-ţi pese dacă te conduce un penal sau chiar un condamnat? Merită jumătate de oră, o dată la 4 ani pentru o mică speranţă.
      • -3 (13 voturi)    
        din 2004 votezi sa nu emigrezi si tot plecat esti (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:00)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui bogdanrech

        din 2004 unii voteaza anti-psd ca sa nu fie nevoiti sa emigreze, a iesit cine au vrut ei si tot au emigrat, apoi au cerut sa votam anti-psd ca sa poata reveni in tara, a iesit cine a vrut ei si tot plecati stau.
        si vor in continuare sa votam cum vor ei...
        AMR 1 ! Ne luam tara inapoi !
    • +15 (25 voturi)    
      Daca nu-ti pasa, (Vineri, 9 decembrie 2016, 22:35)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      de ce ai scris comentariul asta ? Daca iti pasa, de ce stai acasa ? Daca nu votezi, de ce comentezi ?
      • -2 (14 voturi)    
        pentru ca experimentul "tehnocrat" = ESEC! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:35)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui siska

        s-a terminat ce a inceput sistemul securist dupa Colectiv!
        experimentul tehnocrat s-a terminat, s-a dovedit incapabil
        amr 1, ne luam tara inapoi!
        • +2 (12 voturi)    
          Guvernul (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 16:43)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          Ciolos s-a dovedit capabil si curajos. A inceput multe lucrari bune si peste 4 ani va termina multe dintre ele. Votati USR !
          • +4 (4 voturi)    
            adriane (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 18:57)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            USR este un partid tanar cu oameni noi fara experienta politica. PNL este un partid mai vechi dar nu are nimic remarcabil in palmares. Daca va fi sa ajunga la guvernare vor avea nevoie de un batran marinar sa le calauzeasca pasii daca vor sa ramana ceva pozitiv in urma lor. Chiar daca Ciolos va fi premier.
            • 0 (2 voturi)    
              pemepe=P$D=penele = Mizerie (Duminică, 11 decembrie 2016, 16:50)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui ty

              Aceeasi...
    • +5 (19 voturi)    
      Pesedist (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 7:56)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Toti PSD-istii recomanda acelasi lucru.

      La obiect: S-a dovedit ca oamenii nu voteaza rational

      In general in Romania bipezii care voteaza cu PSD-ul nu au creierul prea incretit, nu inteleg nimic din democratie.

      Ei cred ca ei pot sa se minta intre ei fara probleme, iar politicienii trebuie sa fie ca sfintii din calendarele ortodoxe.
      • +1 (9 voturi)    
        Iohannis (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 16:01)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Si el tot cu votul emotional ne zice ca sa castiga alegerile. Si ne tot zice c-o sa ne emotiuoneze de parca se asteapta sa-l credem ep cuvant.
    • +7 (15 voturi)    
      Stai tu acasa, cum ma duc eu duminica in Dubai (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 9:22)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Daca erai atat de dezinteresat de politica, nu comentai vineri seara primul la un artidol de politica, spunand despre cat a fost de nedreptatit guvernul Ponta

      In fapt, propaganda PSD pe site-uri unde e in inferioritate merge pe cai ocolite: nu spune "votati PSD", ca nu merge. Spune "toti sunt la fel, nu merita votat, stati acasa"

      In timp ce PSD-ul isi va mobiliza la maxim electoratul. Care electorat e la 3 milioane si cam atat.

      Ar fi o rusine sa stai acasa duminica. Ar fi o rusine ca Ponta, Banicioiu sau oamenii generalului Izmana sa intre fluierand in parlament, iar noi sa stam acasa, ca "sunt toti la fel".
      • +3 (11 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 12:23)

        lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

        Un mare adevar a iesit din tastatura ta "propaganda PSD este in inferioritate pe site-uri". Viata reala nu este in fata calculatorului. Este afara pe strada, la magazin cand scoti portofelul sa platesti etc
        • +1 (7 voturi)    
          HT vs RTV (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 16:06)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

          Viata reala n-are a face cu votul romanilor, protofelul nici atat. Tot televizorul si gura satului stau la baza votului. De la primari si popi, la guru si formatori de opinie.
    • +6 (12 voturi)    
      Eu merg sa votez (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:58)

      ionelutu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cum sa nu merg la vot daca am posibilitatea? Eu merg maine sa votez (nu conteaza cu cine!) chiar daca va trebui sa strabat cateva sute de kilometri pentru a ajunge la cea mai apropiata sectie de votare din diaspora. Vad "votul" nu doar ca pe un drept ci ca pe o obligatie morala. Intr-adevar, sie eu sunt dezamagit de clasa politica romaneasca, dar asta nu ma impiedica sa sper in continuare intr-o schimbare. Poate fac o comparatie fortata si inadecvata, dar daca incetez sa cred, sa sper este ca si cum as inceta sa mai fac BINELE pe motiv ca si-asa in lume prevaleaza raul... Eu merg sa votez pentru ca nu vreau sa incetez sa cred in BINE chiar daca de multe ori dezamagiarea e mare...
      • -2 (6 voturi)    
        Și nu numai atât (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 16:03)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui ionelutu

        ci, votăm cu oricine, doar cu cei 330 de penali candidați, NU!!!
        • +1 (3 voturi)    
          Conform listelor întocmite de ROMÂNIA (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 17:48)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          curatâ, sunt 330 de candidați penali !
          Să nu votați cu acești candidați penali!
          Votați cu restul de candidați nepenali. Măcar și așa e o evoluție, se curăță parlamentul de penali.
  • -38 (62 voturi)    
    Ca sa fii sigur... (Vineri, 9 decembrie 2016, 18:01)

    newlook [utilizator]

    Ca sa fii sigur, pune stampila si pe USR si pe PNL, asa cum te-a invatat Ciolos !
    • +9 (17 voturi)    
      Cu siguranta nu aveti studii (Vineri, 9 decembrie 2016, 19:52)

      speedyxvn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      E OK. Nu acum dar in 4 ani sau in 8 ani, se va asista la finalul coruptiei de acest gen in Romania. Problema e ca noi suntem in urma si in coruptie. In alte tari treburile se fac la un nivel mult mai inalt si perfectionat. Acolo absolut tot sub un nivel inalt de trai este perfect asa incat 95% din oameni sunt multumiti de viata lor uitand ca se poate SI mai bine.

      Va fi si Romania asa...in cativa ani.
      • -4 (14 voturi)    
        Cum ai masurat multumirea (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 2:51)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui speedyxvn

        Eu nu vad nimic bun in faptul ca strainii se bat sa acapareze legislativul si parlamentul avand ca interes final controlul absolut al resurselor si mijloacelor de productie ..motto-ul lor e profit mare si costuri mici..de aceea se voteaza PSD
        • 0 (0 voturi)    
          P$D - adica Moscova (Duminică, 11 decembrie 2016, 16:52)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          chiar nu vrei sa recunosti ?
      • +2 (10 voturi)    
        eu am studii (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 12:25)

        lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui speedyxvn

        si tot nu am sa votez PNL. Si studiile mele sunt pe bune din perioada cand nu plateam ca sa trecem anul
    • +2 (8 voturi)    
      Corect ! (Vineri, 9 decembrie 2016, 22:30)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Si nici un caz pe psd, udmr, alde si mai sint citiva ! Si chiar nici pe pnl asa de mult ...
    • +11 (21 voturi)    
      Decat Orangutanii Rosii, orice pare mai bun (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 1:24)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Necromantul, Pontanel and Co sugerezi ca ar fi solutia? No thanks.
      • -2 (4 voturi)    
        Da votati mai bine bipezii portocalii ca au (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 17:14)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        in spate basistii cu blana de penelistii,astia au mana buna si la taiat si la furat!
        • 0 (0 voturi)    
          mircica, se anunta vremuri grele (Duminică, 11 decembrie 2016, 16:53)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          pentru Latrina 3, in fapt daca inainte se vedea turkish delight asa si asa, acum se vede turkish delight HD !!!!
    • -1 (3 voturi)    
      Da ! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 16:47)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      La Senat pe USR si la deputati pe PNL. Sau invers.
  • -37 (61 voturi)    
    cata disperare (Vineri, 9 decembrie 2016, 18:15)

    xanti [utilizator]

    Duminica seara frumosii liberi se vor uita pe net sa vada cum a castigat PSD cu peste 40%. si va face guvernul.
    Sunteti naiv daca credeti ca apelul asta ajuta la ceva.
    Apropo, in diaspora au votat prin corespondenta 5000 de tineri liberi din 4000000 de romani stabiliti afara ,adica pe majoritatea i-a durut in pix de Romania.
    Romania e o tara a oamenilor saraci, diaspora are destui bani asa ca nu ii intereseaza sa voteze ,avantaj PSD.
    De data asta pufosilor nu va mai salveaza nici mama diasporei nici Soros nici ambasadele ,ne luam tara inapoi.
    • -7 (33 voturi)    
      .. (Vineri, 9 decembrie 2016, 18:44)

      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Luati-o si faceti-o praf de tot .. nu imi mai pasa.
      Prea plina de prosti .. oricum ati facut-o praf in 25 de ani .. acum macar sa fie ingropata cum merita.
      Transilvania la unguri , Moldova la Basarabia si restul la cine da mai mult. Felicitari comunisti imputiti !
      Ati reusit in 25 ani sa distrugeti ce au construit inaintasii in sute de ani .
      • +4 (16 voturi)    
        @xanax de xanti (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 0:30)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui VarailVarail1

        In Strada se Jurizeaza ziua de 11 decembrie, nu te juca cu focul ! nu exista loc de vindecare pentru P$D ,penele sau alte otrepe care te agita ! vidiaz..lupul romanesc harap !
        • -1 (11 voturi)    
          udmr cumva? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 1:43)

          tepes [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Un domn?dute nu vorbi,chiar era sa te cred.
    • +15 (25 voturi)    
      Vot diaspora (Vineri, 9 decembrie 2016, 19:47)

      speedyxvn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nu chiar; procentajul votului prin corespondenta e infim comparativ cu cel la fata locului. Eu unul sunt "diasporean" si ma duc special la 200 ok sa votez.

      E absolut normal ca cineva sa considera una dintre optiunile cunoscute de el insusi ca cea mai buna. Problema e ca universul e subiectiv pentru fiecare si daca esti sarac si prost (adica nu stii mai nimic, citesti ziare toata ziua), nu vei avea habar de lucruri din afara sferei tale, inclusiv optiunile MAI BUNE fata de cele pe care le cunosti.

      Eu si multi altii nu avem cum sa va demonstram voua ce inseamna lumea mai buna dar va pot zice atat, dumneavoastra sunteti responsabila pentru alegerile proprii.

      Am fost si eu ca dumneavoastra acum... 5-10 ani dar occidentul mi-a aratat ca traditiile romanesti sunt superbe dar politica romaneasca asa cum e ea pana in recent...pute grav.
    • +8 (14 voturi)    
      pune doua stampile pe psd, (Vineri, 9 decembrie 2016, 20:22)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      saracule :)
    • +8 (20 voturi)    
      Va luati/dati tara "inapoi" (Vineri, 9 decembrie 2016, 20:28)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      si-o returnati hotilor si condamnatilor penali. bravos!
      • -6 (20 voturi)    
        naivule (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 1:49)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        xolv,nu o luam inapoi,ea a fost dintodeauna a romanilor.Luam inapoi ce am pierdut prin naivitatea voastra,cu acea lovitura de stat,pt.ca aia a fost.
        • 0 (8 voturi)    
          nu a fost naivitate (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 12:31)

          lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui tepes

          a fost prostie. Sa presupunem ca in 2014 si-au luat tara inapoi. Ce au facut cu ea? Nimic sau mai mult dezastru. Nu are 15% sa mareasca niste salarii amarate oricum, dar are miliarde pentru prostii comandate de afara. Oameni buni care sunteti la conducere: sunteti normali la cap. Dar oare noi suntem normali la cap sa suportam?
        • +2 (2 voturi)    
          tepes (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 17:00)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui tepes

          Fa te rog apel la memoria ta. Nu cumva a mai cazut un guvern dupa o demonstratie de mai multe zile in Piata Universitatii ? Iti amintesti ? A fost to lovitura de stat ?
          Ce parere ai ?
    • 0 (4 voturi)    
      Esti (Vineri, 9 decembrie 2016, 22:31)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      sigur ?
    • +2 (12 voturi)    
      Santa Klaus l-a caftit pe Michi Mauz (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 1:26)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Mantuirea Ciobolanilor Rosii will Strike Back once again.
    • -6 (10 voturi)    
      deageaba (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 1:40)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Pai sti tu mai Xanti de ce nu iese diaspora la vot? pt. ca i-au mintit,v-ati batut joc de ei. Dar care si-au dat seama cu cine au de-a-face,i-ati pacalit o data,a doua oara nu mai tine cioaca.
    • +8 (20 voturi)    
      Pufosule, te-am ars! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 2:43)

      Iulian72 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Pregateste vaselina, ca nu mai scapi!

      Din 2017 o sa trebuiasca sa traiesti din munca!
      Nu din pseudo-slujbe pe la stat.
      Nu din ajutoare (=pomeni) nemeritate.
      Nu din furat.

      Daca prea-obositul tau unic neuron atat a inteles, ca pe romanii plecati LA MUNCA afara ii doare in pix de Romania, inseamna ca esti irecuperabil de prost.

      Romania nu e tara atarnatorilor ci a celor care chiar muncesc

      Tu mai stii ce-i aia munca, obraznicatura pufoasa?

      Tu ce ai produs azi, inutilule pufos, in afara de galerie pentru alti borfasi ca tine?
    • +4 (12 voturi)    
      v-o luati inapoi? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 6:56)

      Mos Andrei [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Dar cand nu a fost a voastra?

      De cate ori am iesit in strada impotriva voastra ca vindeti resursele tarii pe nimic? La Rosia Montana ati vrut lege speciala pentru RMGC. La Pungesti, ati vrut sa le distrugeti oamenilor resursele subterane de apa pentru Chevron.

      Oamenii de la #rosiamontana, #pungesti, #colectiv au intrat in politica. E timpul sa ne luam tara inapoi!
    • +1 (13 voturi)    
      Limbaj de Interlop (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 9:40)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Bai Interlop PSD-ist, esti in transa?

      Vrei sa te crezi iar pe cai mari?

      Bai voi sunteti penibili si slabi de inger:
      Va bazati pe oamenii inculti, prosti si fricosi ca sa accedeti la putere si sa furati!
    • -2 (8 voturi)    
      Abjectie a comunistilor de caviar=coalitia (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 12:41)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      borfasilor !
      1 Diaspora in proportie de 90% are destui bani cat sa nu moara ei si cei de acasa datorita coruptiei unora ca tine !
      2 Diaspora voteaza in numar mic la toate parlamentarele pentru ca :
      -nu pot vota decat cei care au documente de rezidenta (si foarte putini au asa ceva majoritatea lucrand la negru, sau nu au contracte de chirie ca si in Romania sau nu au contracte individuale de spatiu)
      -pot vota (oricate milioane s-ar prezenta) doar pe liste de diaspora prin care decid doar 2 senatori si 4 deputati de diaspora....
      3 Da nedomnule , paladamontaghitatariceanuudreabasescuetc sau simplu Fa Doino, nu ne putem salva decat singuri in 11 decembrie si dupa !! Zic si "dupa" caci va putem baga anual sub pat sau in transee ca dupa Colectiv ca prea o cereti !!
      • -1 (9 voturi)    
        2 senatori si 4 deputati e corect (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:10)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui deval

        nu vor vota mai multi oameni decat intr-un judet care are 2 senatori si 4 deputati, deci alocarea este corecta
        de unde sa stie statul roman cati oameni sunt plecati daca nu se inregistreaza?
        e asa greu ca odata la 2 ani sa vii in tara cand sunt alegerile si sa votezi daca nu ai drept de vot pentru diaspora?
        • 0 (0 voturi)    
          Credeti ca acolo sunt manageri, patroni , (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 22:12)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          ducese ? Daca au bani vin si ei de Craciun ca atunci primesc concediu !!
          Cand anul trecut au incercat sa-i puna sa plateasca sanatatea -daca va amintiti-au realizat aceea ca inca 20 de ani vor ascunde faptul ca sunt plecati la munca si ca acolo lucreaza la negru ! Stiu o persoana care s-a lipsit 10 ani de drepturile ei muncind in Italia la negru pentru a sustine in Romania o mama si doua fete la liceu si facultate pentru o diferenta de 300 de euro lunar de care nu se putea lipsi ! Uite ce spune Eurostat si Isarescu : 7 MILIARDE EORO trimise in 2015 de 5 milioane de romani celor de acasa !! Bucurestiul cu 2100000 locuitori (evident ca sunt mai multi) are 43 de senatori si deputati !! Cine a rezolvat somajul real din Romania si cum ??!! Mai vreti ca mai am ! Netul poate fi si pentru citit/informare nu numai pentru ...scris !!
      • -1 (5 voturi)    
        Coalitia e mai larga si mai vaga decat crezi tu (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 16:16)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui deval

        Ai dreptate in mare dar ceea ce zici tu scartie rau intr-un punct.
        Legea votului prin corespondenta, cu cei 6 reprezentanti pt diaspora, e facuta de PNL si promovata de Ciolos. Refuzand proiectul de lege initiat de Tomac, pe care Ciolos l-a ma isi avizat negativ. Un proiect de lege exemplar.
        • 0 (0 voturi)    
          Mai verificati... (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 22:26)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

          Cu tot respectul legea votului prin corespondenta (208/2015) a fost adoptata in 28 octombrie 2015 iar Ciolos a venit la Victoria la sfarsitul lui noiembrie ! Guvernul Ciolos nu putea aviza in nici un fel proiectul lui Tomac ! Stiu ca legea a fost o coproductie psd/pnl si mai stiu ca chiar daca pnl nu a putut impune prevederi mai bune nici nu s-a legat cu lanturile de parlament sa protesteze, nici nu a organizat o conferinta de presa sa se planga, sa explice !! PS Mai verificati (iar cu tot respectul pt.dvs) ce spune Tatuca !! Si eu (fara nici un pic un pic de respect pentru mine) am inceput sa o fac doar din 2015...
          • 0 (0 voturi)    
            ...eu pot sa tot verific dar ei isi bat joc. (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:12)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui deval

            Legea votului prin coresondenta a fost facuta de PNL, in cardasie cu PSD. Ciolos a sustinut-o pe fond, atunci cand a modificat-o pe alocari prin OUG. PNL, Iohannis si Ciolos si-au dat mana si au produs si sustinut doar un surogat de legea a votului prin corespondenta, pt a insela disapora si a bloca discutarea proiectului lui Tomac.
    • 0 (2 voturi)    
      pentru xanti (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 16:55)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ca idee ! Poate sa aiba si49% PSD si tot nu va face guvernul. Coform Constitutiei ! Daca un partid ( sau o
      alianta PRE_ELECTORALA ) nu face 50% + 1 ,
      presedintele CONSULTA toate partidele parlamentare si numeste un om din ORICARE dintre aceste partide, pentru a forma noul guvern.
      Asta nu inseamna sa-i lasam sa faca 40% ! Mergem la vot si ii coboram sub 35%!
  • +13 (25 voturi)    
    Sa speram (Vineri, 9 decembrie 2016, 18:21)

    valll [utilizator]

    Sa speram ca tinerii vor receptiona indemnul si ca toti studentii care au plecat acasa gratuit, vor si vota. Si ca... aschia va sari mai departe de trunchi.
  • -12 (36 voturi)    
    luati aminte! (Vineri, 9 decembrie 2016, 18:27)

    miculescu-rucar [utilizator]

    nu va mai lasati manipulati!
    ati iesit in strada si ati daramat un guvern!
    cu ce v-ati ales voi cei din strada?CU NIMIC!
    cu ce s-au ales ei,manipulatorii?cu functii grase!
    marele guru al incitarii la iesit in strada a primit o functie grasa:vicepresedinte al Agentiei nationale a medicamentulu!
    Multi oengisti carora li s-au terminat finantarile din granturi sunt acum ministri,secretari de stat,directori in ministere,membri in consilii de administratii de unde incaseaza sume uriase de ban!
    de fapt ei doreau doar accesul la ciolanul detinut de ceilalti
    • +7 (17 voturi)    
      Ne-am ales cu hotii in catuse (Vineri, 9 decembrie 2016, 20:26)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      In timp ce prostimea a votat 33% condamnati penali la alegerile locale!
      • 0 (6 voturi)    
        pnl a avut 30% (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:11)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        acu o sa aiba 25%
    • +8 (16 voturi)    
      N-ai cum sa intelegi, alegatorule psd... (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 2:50)

      Iulian72 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Ne-am ales cu onoare, tov. alegator pesede!

      Tu, alegatorule psd, stii ce-i aia onoare?

      Tu stii ca esti RUSINEA Romaniei?

      Tu stii ca esti blestemul acestei tari?

      Cu ce m-am ales?
      Cu nimic din ceea ce iti da tie un sens.
      Cu nici o pomana, spaga, invarteala, certificat de revolutionar etc.

      M-am impacat cu mine insumi.

      Tu poti sa te privesti in oglinda, alegatorule psd?
      Tu esti impacat cu tine insuti cand stii ca, la fiecare patru ani, ne ingropi pe toti de vii?
      • 0 (6 voturi)    
        minciuni (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 16:06)

        lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui Iulian72

        In 2014 l-am crezut pe KWJ cand a spus sa nu dam toata puterea unui partid, sa-l votam pe el. Asa gandeam si eu, l-am votat. Si acum vine sa votam partidul lui. Acum este bine sa fie toata puterea la un singur partid? Totul este minciuna si manipulare
      • 0 (4 voturi)    
        impacatule cu tine (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 17:25)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Iulian72

        rusinea Romaniei esti tu .masa de manevra spalata pe creier !
        te ingrop eu la patru ani de viu?pai tu nu mai esti viu de mult! tu nici nu ai fost viu vreodata!
        decretel ce esti,te-ai nascut nedorit si nedorit vei fi toata viata ta! e vina lui ceausescu ca a interzis avorturile!
        crezi ca numai tu poti sa jignesti lumea?
        tu cand te privesti in oglinda nu te sperie loserul pe care il vezi imbracat in pijamaua ta?
        hn va rog sa publicati aceasta postare in virtutea dreptului la replica.
        • +1 (1 vot)    
          Miculescu ? (Duminică, 11 decembrie 2016, 1:58)

          Iulian72 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          Tu esti, Angelo?

          Nu-ti place ca mai au si altii dreptul la cuvant?

          Du-te si voteaza-ti comunistii, terminatule...
    • +1 (11 voturi)    
      Numai un p$dist putea gandi asa (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 8:59)

      Kpax [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Ei nu pot sa perceapa ca exista si oameni care
      vor sa ajunga in parlament pentru ca
      doresc binele tarii nu doar al partidului si clientelei de partid!
      • 0 (2 voturi)    
        aai maaa! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 17:27)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Kpax

        chiar asa?
  • -15 (35 voturi)    
    da, am terminat (Vineri, 9 decembrie 2016, 18:46)

    ceghevara [utilizator]

    Da, am terminat ce am început înainte de Colectiv. Spre deosebire de tine, Dan Tapalagă, eu mi-am făcut datoria. Am luat gaze lacrimogene în ochi și bastoane în cap și pe spinare cât n-a luat toată redacția voastră la un loc, în speranța că se va schimba ceva. La o lună după Colectiv, mi-am făcut bagajul și am plecat. La un an după, mă trimiți să aleg între aceleași personaje odioase, ca și cum votul meu ar schimba ceva.

    Ca și cum dacă aș vota cu unul sau cu altul, de mâine toți securiștii voștri ar zice gata băi nene, ăștia nu mai merg prostiți, hai în altă parte. Ca și cum după votul meu, Becali, Mitică și alții ar plânge în pumni de rușine că mi-au confiscat viitorul și s-ar retrage undeva departe de ochii lumii. Ca și cum după votul meu, caracatițele din sănătate, învățământ, administrație, poliție, justiție vor sucomba brusc. Toate pilele vor pleca de bunăvoie din fotoliile lor călduțe și România o va lua de la zero. După votul meu, toți măscăricii ăștia vor avea o epifanie: Băi tată, am înțeles în sfârșit ce trebuie să fac ca parlamentar, trebuie să apăr interesele fraierilor ăstora în loc să primesc valize de la bănci și corporații.

    Tapalagă, tu ai terminat ce ai început după Colectiv?
    • +14 (28 voturi)    
      USR (Vineri, 9 decembrie 2016, 19:58)

      mircealun [utilizator] i-a raspuns lui ceghevara

      Informeaza-te despre ce a facut USR la primaria Capitalei, din mai multe surse, si imagineaza-ti asa ceva in Parlament.

      E un partid nou cu oameni foarte faini, trebuie sa le dam o sansa.
      • -8 (20 voturi)    
        propaganda ieftină (Vineri, 9 decembrie 2016, 20:29)

        ceghevara [utilizator] i-a raspuns lui mircealun

        Da măi postacilor, înțeleg. De asta de 27 de ani România s-a scufundat în întuneric, că n-a avut partide noi cu oameni faini care n-au avut parte de șanse. Oamenii ăștia noi și faini se vor trezi cu valiza în față și nu vor avea nici o dilemă morală, cum n-au avut nici predecesorii lor.

        Tapalagă, răspunde tată, tu ai terminat ce ai început după Colectiv? Unii ca Tolontan se iau cu rechinii de gât și tu umbli tot cu tava pe la partide. După aia îmi scrii să le dau votul meu. Ăsta e rostul tău pe lumea asta? Atâta poți?
        • +10 (18 voturi)    
          E foarte simplu: (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 3:01)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui ceghevara

          Ai de ales intre PSD & Asociatii SA si un partid care nu demonstrat inca nimic (pentru ca nu a avut timp, e de abia infiintat) si caruia ar trebui sa-i dam o sansa.
          PSD si prietenii vor juca aceeasi hora pe care o joaca de 26 de ani, iar USR nu se stie daca va produce schimbarea pe care si-o doresc oamenii cinstiti din aceasta tara.
          Daca votezi PSD + Anexele, va fi ca si pana acum, ba e posibil ca pana la urma sa puna pumnul in gura Justitiei; stiu ca nu te intereseaza acest amanunt, dar pentru oamenii cinstiti ai acestei tari, chiar conteaza.
          Poti vota cu USR, dar aici pot exista doua posibilitati: sa se tina de promisiuni si sa faca exact ceeace trebuie facut pentru aceasta tara, ori sa nu faca nimic, dar macar PSD si figurantii nu mai au o vreme dezlegare la bugetul statului.
          Poti sa nu votezi, in semn de protest ("n-ai cu cine, ba...") si atunci PSD si echipa de zgomot iti va multumi printr-o felicitare pe care o vei gasi in cutia postala fiindca a votat un amarastean in locul tau pentru un kil de ulei si promisiunea ca iarna va fi ca vara, sau va vota o ruda din Teleorman, veteran in Razboiul pentru Independenta, inviat special pentru acest eveniment.
          Din doua, una:
          PSD si aceeasi placa hodorogita cu "noi suntem romani" si bonus luna de pe cer, si
          USR, un pas in necunoscut, dar daca nu faci primul pas, nici nu vei invata vreodata sa fii pe picioarele tale.
          • +1 (5 voturi)    
            DE CE SĂ NU FACÂ NIMIC? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 17:58)

            nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

            Din moment ce USR il sustine pe Cioloș, deci programul e clar, nu au nevoie nici măcar de o zi de acomodare.
            Au de studiat legile date de parlamentari pentru parlamentari și cele cu dedicație și să le modifice.
            Au destula treabă din prima zi.
        • 0 (8 voturi)    
          da?! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 8:55)

          Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui ceghevara

          Pai lasa-l pe Tolo ca ca si Danutz nu-i exemplul cel mai bun. I-am dat informatii despre afacerile, Manescu (PNL) Borcea (puscarie srl) Rat.. si i-am cerut sa investigheze- LINISTE ( e si el ca toata lumea ...
          Da hai sa vedem ce fac tinerii "revolutionari". ce fac ei pentru tara in general: cand vezi o marlanie pui mana pe telefon sa suni - la politie, primarie de ce nu DNA/procuratura etc.? Atunci cand se vor intampla astfel de lucruri cand vei face ceva tot timpul nu numai impins de facebook atunci se va schimba ceva in RO. Daca treci nepasator pe langa porcariile marunte sau mai mari si te dai mare ca ai luat odata bastoane pe spinare n-o sa schimbi nimic nici in tine.
        • +3 (7 voturi)    
          Schimbare (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:20)

          mircealun [utilizator] i-a raspuns lui ceghevara

          Ok, zici ca nu vrei sa votezi, ca nu se schimba nimic, dar fa ceva. Degeaba stam si ne plangem si nu facem nimic, sunt atatea proiecte si asociatii unde ne putem implica.

          Asa am ramas 50 de ani in comunism, cand nimeni nu facea nimic, ca oricum nu conteaza, ca nu se schimba nimic.
          • -2 (6 voturi)    
            care schimbare? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 16:08)

            lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui mircealun

            Ce schimbare este aia daca USR va fi partenerul PNL?
            • +2 (4 voturi)    
              Platforma lui Ciolos (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 19:56)

              mircealun [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

              USR impreuna cu PNL vor sustine urmatorul guvern Ciolos, asta se decide maine. Guvenrul Ciolos a fost si o sa fie o schimbare fata de ceea ce am avut pana acum.
    • +11 (15 voturi)    
      Daca azi tu vii sa spui ca alegi intre (Vineri, 9 decembrie 2016, 20:16)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui ceghevara

      aceleasi personaje odioase, probabil vroiai sa vezi vreo schimbare mai de Doamne ajuta la PSD ori la PMP. Ai ce alege, in primul rand nu sunt in totalitate aceiasi si aia noi nu-s personaje odioase, din contra. Daca tu te astepti ca aia care si-au batut joc de noi atata timp sa regrete si sa dispara, esti aerian de-a binelea, mai baiete! In toata lumea asta, schimbarile sociale s-au facut preponderent sub presiune, in timp, caramida cu caramida. Peste tot a fost la fel si a fost proces de durata. Tu, gata, ai obosit!
      • -1 (1 vot)    
        nu multumesc (Duminică, 11 decembrie 2016, 5:19)

        ceghevara [utilizator] i-a raspuns lui bdbd

        Păi bine atunci invoc durata prea mare, sunt cam a patra generatie de sacrificiu. Înainte să vină a cincea, pot să mă reprezint singur? Am dreptul ăsta?
  • +18 (36 voturi)    
    Cum au navalit postacii de 2 bani (Vineri, 9 decembrie 2016, 18:58)

    AlexisMD [utilizator]

    Moartea PSD'ului este in % participarii la vot
    Daca tineretul nu o sa doarma acasa si nu o sa se plinga in facebook nu vede PSD' ul 40% cum nu-si vede urechele
    Postacii navalesc sa stati acasa
    • -5 (7 voturi)    
      neparticiparea e esecul celor noi, neconvingatori (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:18)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui AlexisMD

      E vina celor noi ca nu conving decat 3-4% din romani (usr va avea probabl 7-8% din voturi, deci 3-4% din total alegatori) au convins prea putini oameni. Nu au proiecte, au tot felul de friptuiristi printre ei, gen aia care e in 3 CA-uri
      • +1 (9 voturi)    
        Robocap (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:08)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        Mai draga, daca iesiti iar voi, esecul este al intregului popor roman care nu stie ce sa ceara si nu intelege nimic din ceea ce se intampla.

        Voi sunteti alesi de cei care au trait degeaba, sunt usor analfabeti, le este teama de toate amenintarile venite de la primari, sefi, etc,...in general PSD-ul este ales de cei care nu stiu sa conduca, vor sa fie condusi si accepta comoditatea.

        PSD = Promiscuitate in baltuta calduta a minciunelelor comode - situatie dorita de 40% din romani si servita cu 'darnicie' de interlopii PSD & Friends!
        • -5 (9 voturi)    
          care este diferenta? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 16:11)

          lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

          Care este diferenta? Daca votam USR va face parteneriat cu PNL si atunci ce am schimbat? PNL - ul de astazi este o rusine. Vezi Alinuta
          • 0 (0 voturi)    
            Va face alianta cu PNL... (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 22:20)

            Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

            ...daca nu va avea suficienti parlamentari sa formeze singura guvernul (la USR ma refer).
            Este putin probabil sa formeze singura guvernul si va cauta sa se alieze cu alte partide, mai putin PSD si aliatii sai, acele partide care sustin programul de guvernare al lui Ciolos.
            Cine-l mai sustine pe Ciolos? PNL, evident.
            Nu iti place PNL, nici mie de-altfel, dar cu Ciolos ce ai, ca s-a dovedit om cinstit?
            Alta varianta ar fi ca PSD si aliatii sai sa obtina majoritatea necesara formarii guvernului. In aceasta situatie ar fi bine ca opozitia sa fie puternica, adica USR, care, cel putin declarativ, se opune matrapazlacurilor marca PSD si prietenii.
            Oricum am da-o, trebuie mers la vot si pusa stampila pe USR, altfel ne asteapta alti 4 ani pierduti cu PSD la guvernare.
  • -10 (30 voturi)    
    Am inteles, trebuie sa votam cu USR (Vineri, 9 decembrie 2016, 19:03)

    Ceom [utilizator]

    Eu cred ca putem gandi fiecare cu capul nostru, m-am saturat de recomandari de la inteleptii natiunii http://ceom.ro/2016/12/08/deci-cu-cine-votam/
    • +4 (10 voturi)    
      Cei de la ceom.ro... (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 3:24)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Ceom

      ...cu siguranta nu sunt inteleptii natiunii:
      Despre PSD, urmasul PDSR/FDSN/FSN/PCR, ceom.ro scrie 2 randuri si un sfert (doi si-un sfert? mai, sa fie!), dupa ce a stat la putere aproape un sfert de veac daca nu pun si anii de dinainte de 1989.
      Concluzia?
      "Pe de alta parte, sunt si oameni competenti in partidul asta."
      Despre USR, in schimb, partid infiintat acum cateva luni, ceom.ro il onoreaza cu 12 randuri si un sfert, dintre care, pentru impartialitate, vreo 2 randuri de bine, dar si alea cam in bataie de joc.
      Concluzia?
      "Dar totusi, USR nu este doar Nicusor Dan, mai sunt si alti hipsteri prin partidul ala. Si, cum ziceam, nu au furat. Pana acum."
      Sa recapitulam:
      PSD a furat (ca la balamuc, s-ar putea spune, daca ne luam dupa dosarele DNA), dar "sunt si oameni competenti in partidul asta";
      USR nu a furat "inca", dar poti avea mai multa incredere in hipsteri decat in oameni seriosi precum Dragnea, Ponta, neamurile si asociatii?
      Da' ce stiu eu? Fiecare gandeste cu ce are.
      • -4 (10 voturi)    
        PNL e urmasul FSN! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:20)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        FSN s-a redenumit in PD, apoi prin fuziune cu pld au devenit PDL, apoi prin fuziune PNL!
        PSD s-a infiintat in 1991, nu este fostul FSN!
        • +3 (3 voturi)    
          Nuuuuuu?! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 20:43)

          Sani [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          Este Iliescu in persoana!

          Apropo, n-am auzit ca acest criminal sa fie dezavuat de tovarasii din PSD!

          Bai, tu chiar esti neted pe creieras...dar foarte harnic la postari!
          • 0 (0 voturi)    
            ceva condamnari de la justitia independenta? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 22:34)

            miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Sani

            daca nu e condamnat de justitia independenta politic de 12 ani inseamna ca e nevinovat nu criminal :)
    • +2 (6 voturi)    
      ceom? eu stiam de ciomu (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:37)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Ceom

      :))
  • -13 (35 voturi)    
    Dezamagitor (Vineri, 9 decembrie 2016, 19:10)

    Eric_Cartman [utilizator]

    Dane, uneori rezonez cu ce zici tu, alteori nu. Azi mi se pare ca duci drama celor de la colectiv in derizoriu. De ce? Pentru ca incerci sa starnesti emotie prin care lumea sa vina la vot, pentru a crea un avantaj USR-ului.
    Hai sa iti spun ceva: a trecut un an de la Colectiv, un an de cand au picat "aia" si au venit astia... un an de Ciolos, un an de tehnocrati, un an de "guvernul meu"... si in Timisoara, in continuare, gasesti plin de localuri la subsol (in Unirii) cu o singura intrare/iesire, localuri din care in cazul unui incendiu ies afara 20% dintre persoane... restul ard precum sobolanii... realitatea e ca nu a facut nimeni NIMIC pentru a indrepta situatia, pentru a preveni astfel de incidente... Eu, Dane, daca as fi fost ministru intr-un guvern "izvorat" din protestele de la Colectiv, as fi pornit a doua zi intr-un turneu in tara si as fi inchis, fara mila, toate aceste localuri ordinare... si nu m-as fi oprit pana cand nu as fi terminat treaba.. intr-un an, crede-ma, ai timp si ai legea in mana... dar nu au facut absolut nimic... de ce? Pentru ca nu le pasa... USR=PSD=PNL=PMP=ALDE=UDMR=.... aceeasi mare mizerie!
    • +11 (17 voturi)    
      Daca-s fi (Vineri, 9 decembrie 2016, 21:08)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Eric_Cartman

      I-auziti si la asta, vis adevarat de postac:

      "Eu, Dane, daca as fi fost ministru intr-un guvern ..."

      Ba da femeie de serviciu nu vreti sa fiti nici unul? Sau lacatus, strungar, sudor, inginer, nimic? Direct ministru iti trebuie, fi-ti-ar tastatura de cap sa-ti fie!

      Eu Eric, daca as fi omul invizibil, ba asa v-as plesni peste degete, crede-ma! As scoate niste clipuri cu voi sa radem pana vi se desumfla buricele. Si pe urma o luam de la capat, si iar "ne" radem si tot asa.
      • +4 (8 voturi)    
        Aha! (Vineri, 9 decembrie 2016, 23:09)

        delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Pai ca sa fii strungar de exemplu,inainte de munca propriuzisa tre sa ai cunostinte temeinice de :geometrie, trigonometrie, fizica, chimie, studiul materialelor,tratamente termice si (fac si eu ca Toma Caragiu), etc.Iti dai seama...e mai simplu sa fii ministru, in cazu' astuia -sa inchizi bodegi.Trebuie infiintat ministerul asta.
        Asa e, nimeni nu vrea sa mai munceasca la propriu.Da nu-i vina lor.Tine de educatie si formare in familie si scoala.Tine de felul in care este formata constiinta.Mai nou se atenteaza la notiunea de familie.De scoala nu mai zic.Constiinta-vid.
        • -6 (10 voturi)    
          Da.. (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 4:15)

          Eric_Cartman [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

          Raspunsul tau ma face sa inteleg ca pentru tine drama din Colectiv nu are importanta. Nu e vorba de inchis bodegi (alte ironii ieftine si atacuri la persoana), e vorba despre faptul ca nu s-a schimbat nimic desi avem o lege in vigoare, e vorba despre faptul ca un astfel de incident tragic se poate intampla din nou... totul in conditiile in care am avut un an de zile, chipurile, o alternativa... o adunatura de "tehnocrati pe cai albi" care ne-a demonstrat cat de mult a "inteles" mesajul nostru. Concret, pe intelesul tau: nu au facut absolut, dar ABSOLUT NIMIC pentru a evita repetarea unor astfel de incidente. Si mai grav e ca nu au facut NIMIC avand legea in mana... dar nu-i nimic, important e ca si-a facut unu' o pagina web goala vanduta pe sute de mii de euro (si sta in continuare linistit in guvernul coruptie 0)....
          • 0 (4 voturi)    
            Are importanta (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 9:19)

            delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui Eric_Cartman

            Numai ca astfel de drame se intampla in fiecare zi la scara mai mica, iar cauzele le stim.Sunt de la coruptie ...pana la incompetenta si prostie.E ceva ce tine de conditia umana a fiecarui individ si de felul in care este formatat.Aici ma opresc cu discutia asta.
            Iar Tapalaga se leaga de tragedia asta ca sa influenteze electoratul.Faptul acesta ma face sa citesc hotnews din alta perspectiva.
      • -4 (10 voturi)    
        Previzibil (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 4:05)

        Eric_Cartman [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Mda... voi, postacilor, sunteti previzibili. Singura voastra arma este atacul la persoana! Mai ales in conditiile in care nu aveti argumente! Am spus eu ca ma visez ministru? Nici vorba... mi-am exprimat doar asteptarile vis-a-vis de masurile post-Colectiv ale acestui guvern atat de protejat de unii.... Am prezentat o chestie concreta... astept sa ma contraziceti pe subiect, nu sa deviati discutia spre atacuri la persoana la nivelul unui pusti de gradinita!
        • +4 (6 voturi)    
          Acuzati pe altii de jigniri, jignind ??! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:01)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui Eric_Cartman

          1 Orice lege poate fi "fentata" prin coruptie !
          2 Guvernul Ciolos a avut o sustinere formala, declarativa a majoritatii in parlament si nu una efectiva ! Si asta formala au avut-o pana la vacanta parlamentara cand dragnea le-a interzis si formal adica prin lege sa legifereze ...
          3 Ministerele sunt intesate de functionari incapabili arondati, prizonieri ai psd si care orice ar face nu pot fi scosi din sistem pe baza codului muncii !
          4 Textul legii nu poate fi dus la extrem (privind masurile de siguranta) astfel incat sa blocheze activitatea economica ! Daca stiti in Timisoara carciumi care functioneaza in conditii de nesiguranta , reclamati, cereti explicatii de la ISU, primar, faceti publice dubiile dvs !! Explicatia poate fi doar coruptia ! Si Colectiv functiona aparent legal ! Piedone avea in sector doar doua cluburi si trimetea control dimineata si se facea ca e prost si crede ca in 450 de metrii patrati sunt servite maxim 80 persoane...
          5 Cum sa lupti mai mult cu coruptia care a sarit din toate incheieturile ca un puroi la catastrofa de la Colectiv ? Spuneti de pilda pot fi inchise toate scolile , toate spatiile publice care nu respecta legea ? Stiti ca nici acum metroul nu are autorizatie de la ISU ? Prin legea modificata ISU poate opri activitatea oricui , adica isi asuma raspunderea pentru ce functioneaza cu autorizatie !
          6 Care erau argumentele altele decat aceea ca in Timisoara functioneaza in subsoluri niste carciumi si ca unul dintre ministrii a facut anterior o tranzactie suspecta cu un offshore ?!
      • +2 (2 voturi)    
        Daniel, (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 17:21)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        am ras , chiar daca nu esti " omul invizibil". Am ras cu lacrimi . Mi-ai facut ziua ! Multumesc .
    • +12 (16 voturi)    
      Dezinformare (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 3:37)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Eric_Cartman

      "USR=PSD=PNL=PMP=ALDE=UDMR=...." este dezinformare.
      "Fratilor, USR este un partid care va deveni corupt, va spun io: nu va duceti la vot" este exact ce isi doreste PSD.
      Daca lumea nu se duce la vot, castiga PSD pentru ca votantii acestui partid vor fi mobilizati exemplar.
      Mai aveai putin si faceai USR vinovata pentru drama de la Colectiv pentru ca, nu-i asa?, "USR=PSD=PNL=PMP=ALDE=UDMR=.... aceeasi mare mizerie!"
      Cat de speriati trebuie sa fie cei de la PSD pentru ca USR a crescut spectaculos in sondaje!
      • -3 (7 voturi)    
        a crescut un drac (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 16:17)

        lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        Nu a crescut nimic. Propaganda ieftina. Daca ar fi crescut in mod real nu erau disperati si agresivi acum postacii lor. Pe de alta parte, cata vreme doresc sa se alieze cu PNL ul nu merita nici macar un vot.
        • +2 (4 voturi)    
          Propaganda ieftina? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 21:44)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

          La fel de ieftina ca acum doi ani, cand de atata disperare Klaus Iohannis a ajuns presedinte?
          Daca "a crescut un drac", inseamna ca sondajul Google este facatura "postacilor lor disperati si agresivi"?
          Le e frica celor de la USR sa nu-si piarda fotoliile de parlamentari, de-aia sunt disperati si agresivi "postacii lor"?
          Pe de alta parte, orice e mai bine decat PSD din moment ce acest partid tine Romania pe loc de 26 de ani.
          "In mod real", mai devreme sau mai tarziu, acest partid anacronic va disparea din Istorie.
          A facut destul rau acestei natiuni: cu cat mai repede, cu atat mai bine.
          Cu totii la vot, sa scapam tara de lepre!
  • +13 (27 voturi)    
    Nu am terminat, dar suntem cam terminați... (Vineri, 9 decembrie 2016, 19:27)

    Wasile [utilizator]

    Mâine am un examen. Am terminat facultatea de vreo 10 de ani, dar trebuie să dau certificări - angajatorul mi le cere.

    Am mai acut un comentariu pe aici calificat drept lamentare - cred că am dreptul și eu, așa cum se lamentează restul României. Iată deci lamentare:
    - muncesc câte 10 ore / zi, conduc câte două ore pe zi dinspre/spre casă (mulțumesc Firea pentru traficul decongestionat)
    - văd mereu cretini puși în funcții de conducere de PSD, și oameni care îi susțin fără argumente - doar că-s PSD și noi votăm PSD din tată-n fiu
    - văd aberații Soroșiene și de alte feluri
    - lucrez cu niște bugetari care vineri la 14:00 termină munca, că deh, lucrează de luni până joi cu 1/2 oră mai mult, așa că vineri pleacă cu două ore mai repede
    - sunt alergat în postura de contribuabil/client captiv în toate părțile ca să iau o amărâtă de aprobare pentru gaze naturale
    - nu am ratat nici un vot de la data când am devenit major - mereu mi-am exercitat acest drept. Dar în juru-mi văd lehamite

    Și apoi mi se cere să mai mă și mobilizez, să continui lupta, să ridic oameni la vor. Da' pentru cine mă lupt? Pentru ca sus-menționații să termine programul vineri la 14:00? Pentru ca funcționara de la ghișeu să se uite în ochii mei și să-mi zică că nu este gata actul (care trebuie doar printat de ea) că nu au trecut cele 30 de zile de așteptare? Ăștia să trăiască mai bine datorită faptului că eu mă informez și aleg oameni capabili, integri și competenți?

    Foarte curând o să fac ce au făcut mai mulți prieteni. O să zic "Fuck you, Romania!" și mă duc în altă parte, cu toată familia.

    Și vă las cu PSD-ul vostru cu tot, cu nesimțirea și indolența voastră, să vă votați între voi. Căci nu am terminat să vă schimb, dar mă veți termina voi pe mine dacă mă lupt cu morile de vânt în continuare.

    Luni dau câte o pizza la colegii de birou care au votat (sunt vreo 16, sper să dau 16 pizza). Nu îmi pasă cu cine au votat, doar că tineri sunt și au votat .

    Mai fac încă câțiva ani efortul să sper...
    • -13 (19 voturi)    
      esti anatagonic (Vineri, 9 decembrie 2016, 22:20)

      Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui Wasile

      Esti antagonic sau postac.
      Deci conduci 2 ore pe zi pana la job dar te plangi de asta. Schimba-ti jobul.
      Stai la casa langa Bucuresti si daca il schimbi e tot aia? Asta e, atunci aerul curat dn curte compenseaza drumul zilnic la job.
      Cineva care vrea sa plece si poate sa o faca pleaca din Romania , crede-ma.
      Deci ori nu vrei ori nu poti.
      Tocmai ti-am demonstrat logic ca esti postac.
      • +12 (18 voturi)    
        Mulțumesc de demonstrație... (Vineri, 9 decembrie 2016, 22:50)

        Wasile [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

        ... că-s postac.
        Pentru cine-s postac, Dodele? Pentru Soroș? Am planificat Colectiv ca să dau jos cel mai cinstit guvern, Ponta 17?

        Ce vreau să zic, poate în prea multe cuvinte: votați naibii cu toții odată, și mai terminați cu nenorociții ăștia înainte să ne termine ei pe noi.

        Și nu toți cei ce pot pleca și vor să plece o fac - ne leagă familii, prieteni, locuri și amintiri. Și niciodată nu mi-au plăcut cei ce fug. Însă când prostia / indolența / hoția vor depăși părțile plăcute (lucru foarte posibil dacă iese PSD / ALDE), atunci balanța se va înclina în direcția priorităților familiei.
    • +1 (1 vot)    
      Pentru cine te lupti ? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 17:30)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Wasile

      Pentru tine si familia ta . Pentru copii pe care ii ai sau ii vei avea. Pentru Romania !
  • +16 (30 voturi)    
    LECTIA SUA (Vineri, 9 decembrie 2016, 19:27)

    RCM [utilizator]

    aduceti-va aminte cazul ultimelor alegeri din sua! nici un sondaj si aproape nici o televiziune nu a intuit si nici nu a vrut sa accepte ca posibilitate victoria unui candidat. si totusi, oamenii, prin mobilizare si participare au surprins profund si au aruncat in aer tot sistemul putred politic si mediatic. se poate! duminica, si in romania se poate! curaj!
    • -19 (25 voturi)    
      Imaculata Perceptie (Vineri, 9 decembrie 2016, 20:14)

      ihateyou [utilizator] i-a raspuns lui RCM

      Americanii au votat impotriva aceluias gen de sistem care conduce si astazi Romania! ...:)) Partitul Democrat American si Partidul Popular European ... fac parte din aceeasi familie politica largita ... care isi are orginea ... in antichitate ... in crestin-democratie ... formatiune construita in jurul Bisericii Catolice si a Statului ... la un moment dat s-a Numit Inchizitie ... cam in acelasi timp organizau Cruciade pt. care platim si astazi pretul istoriei, scriau Maleus Maleficus (cartea de capatai a vanatorii de vrajitoare) ... mereu in spatele lor a fost Teocratia Germana si ordinele Teutonice ... ulterior au imbracat forma Fascismului si Nazismului si au generat 2 razboaie mondiale ... urmand ca pe la finalul mileniului sa se numeasca crestini-democrati ... si astazi Popourai ... vand liberalismul ... de la arderea lui Galilei si pana in zilele noastre! Lectia democratica Americana ... este lectia alternatei la putere ... acolo unde sunt mase de electorat egale si reprezentative ... aceste se succed la putere ... intr-un echilibru democratic firesc ... amercanii nu sunt de acord cu ideea partidului unic ... si s-a produs alternata fireasca intre Republican-Democrat-Republican-Democrat-Republican! O masa atat de importanta de electorat ... cum este electoratuil republican ... nu poate fi suprimata ...nu a castigat Trump ... au castigat Republicanii ... si a castigat democratia ... rotativa ... de ce dre' ma astept eu de la un basist sa inteleaga? Ati avit si inca aveti de 12 ani Presedinti PPE-ist ... aveti puterea, aveti sistemul ... ROMANIA ESTE O REPUBLICA PREZIDENIALA ... puneti dre' mana pe Constitutia Romaniei! Nu puteti sa aveti sistemul de partea voasra ... si sa fiti in acelasi timp anti-sistem ... duh! VOI cu sistemul ... NOI impotriva lui! ...:))
      • +7 (11 voturi)    
        Deci... (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 4:33)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui ihateyou

        ...vom merge cu totii la vot si vom pune stampila pe USR, sa scapam de Partidul Democrat din America, Partidul Popular European Catolic Crestin-Democrat, Teocratia Germana si ordinele teutonice, Fascism, Nazism, Inchizitie, Cruciade si razboaie mondiale, vorba lu' Maleus Maleficus, marele vanator de vrajitoare ("mare om, mare caracter"), pentru a avea alternanta fireasca la guvernare, caci PSD-ul a stat destul la cascaval.
        Iti multumim, ihateyou, pentru sfatul intelept. Multumim pe aceasta cale si intregului personal de la Spitalu' 9 pentru munca titanica depusa: putea fi si mai rau.
    • +5 (23 voturi)    
      Mars trompeta! (Vineri, 9 decembrie 2016, 21:14)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui RCM

      Trump e o rusine pentru toata lumea libera. Ca si simpatizantii lui. Cine v-a chemat pe voi la vot?! Stati acasa linistiti. Prezenta la vot nu se refera la voi.
      • -6 (14 voturi)    
        Trump is doing very well, my dear (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 3:03)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Nici nu a fost instalat in scaun si deja face treaba buna. Doar uita-te la indicii economiei americane si la $ vs Euro.
        • +6 (14 voturi)    
          Trump nu e inca la Casa Alba (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 3:48)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          Cand va deschide gura "oficial", sa te tii.
          Pana atunci, ce prostii spune astazi, Obama drege a doua zi.
          E o rusine pentru americani ca au votat un incompetent, dar asta se poate intampla la orice casa, mare sau mica.
          • -4 (8 voturi)    
            Trump poate-i oleaca nebun (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 10:51)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

            Dar incompetent nu e, ba din contra, e successful.
            • 0 (0 voturi)    
              Ba e incompetent (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 22:00)

              Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

              Si deloc intreg la minte.
              "Successful" poate fi oricine caruia taticu-i face cadou cateva milioane de dolari.
              Si cu toate acestea, in 40 de ani, Trump a avut a jumatate de duzina de falimente.
              Printre multele golanii, ultima "afacere" a fost "successful": a luat banii studentilor la Universitatea Trump, nu i-a invatat nimic si le-a dat banii inapoi, da' nu toti: din 150 de milioane, numai 25 de milioane. Adica un profit de 125 milioane!
              Altfel spus, ba din contra: un escroc.
              Cat despre ale politicii, e un adevarat incompetent: nu o spun eu, ci gura lui bate... tot ce misca.
              Lasa-l sa se instaleze la Casa Alba: de-abia dup-aia incepe distractia!
  • +8 (28 voturi)    
    1 an de colectiv si 2 ani de internet (Vineri, 9 decembrie 2016, 19:29)

    xolv [utilizator]

    nu se pot compara cu 12 ani de spalare zilnica pe creier la A3 si RTV.
  • -8 (22 voturi)    
    Hai la vot (Vineri, 9 decembrie 2016, 19:32)

    baciul-vrancean [utilizator]

    De 11 decembrie studentii vor fi la Sinaia, Busteni, Predeal. Se vor juca cu zapada, nu cred ca vor vota cu alba c a za pada. Cred ca s-au lamurit cine sunt!
  • -12 (34 voturi)    
    Vise, Vise... (Vineri, 9 decembrie 2016, 19:36)

    ihateyou [utilizator]

    1. Nu a maturat nimeni cu nimeni pe jos! Ponta nu stia cum sa mai scape de ... guvernare...:))

    2. Coruptia nu ucide ... este o categorie de 6 infractiuni financiare usoare din CPR. Cea mai importanta dintre ele (ex. Traficul de Influenta ... s-a scos primirea de foloase necuvenite si a fost introdusa cump. de influenta) este inferioara ... Furtului Calificat ... deci? P{limba Ursu'! ...:))

    3. Si eu sunt tanar ... dar nu au tinerii de ce sa fie asa de revoltati ... parintii lor nu au trait cu sansele pe care le au ei astazi ... presa libera (hahaha), internet, iphone, marihuana ... adica o viata cat de cat normala si moderna, pigmentata de concedii pariziene si motiune automobilistica permanenta! ...:))

    4. politica este oglinda socieatii ... nu este o entitate din aceasta paralela ... satanica ...etc ... calitatea politicenilor este data de calitatea poporului ... calitatea mass-mediei este data de calitatea si exigenta poporului ... de aia existi si TU!

    5. Nu v-ati plictisit sa stoarceti electoral din drama unor oameni, care nu se mai pot explrima ... sa-i folositi ... sa-i colorati ... sa vorbiti in numele lor ... sa le folositi cadavrele si sa le miscati mandibulele cu mana?

    6. Din multele chestii care pot sa ucida ... imo ... Prostia este de departe pe primul loc! Esti de acord?

    7. Nu cred ca aceasta cruciada a vostra de a suprima o parte esentiala de electorat ... va avea sorti de izbanda! Nu pot sa-mi aduc aminte de nici o situatie ... in care suprimarea unor idei, sau a unor oameni (a reusit) ... in cazul vostru ... categorii sociale, profesionale, regiuni ... nici voi nu mai stiti pe cine sa injurati ... si ce categorii 'ingrate' sa creati ... asa incat sa generati capital electoral negativ! ...:))

    Oamneii va percep doar ca pe niste lingai ... nu ai cum sa lupti pentru niste valori inatle cu astfel de mijloace staliniste! Scopul scuza mijloacele? Niciodata! Bufoniada voastra ... devine pe an ce trece mai falimentara! ...:))
    • -7 (15 voturi)    
      Felcitari! (Vineri, 9 decembrie 2016, 20:04)

      Addtru [utilizator] i-a raspuns lui ihateyou

      Felicitari pentru comentariu! Jos palaria!
    • +2 (14 voturi)    
      Bine punctat! (Vineri, 9 decembrie 2016, 20:17)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui ihateyou

      Mijloacele de indobitocire in masa au din ce in ce mai putin succes, si asta nu poate fi decat un lucru pozitiv.
      • +9 (15 voturi)    
        A avut grija Ahabramburica (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 1:39)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        La cat s-au prostit unii romani, nu-i mai atinge nimic, decat Hasnaua 3 si kilu de ulei.
        • -4 (8 voturi)    
          Daca memoria nu te ajuta (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:34)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          Stii cine a combatut reforma in educatie a lui Funeriu, sustinand ca Ecaterina Andronescu este un om foarte rezonabil, ca o cunoaste el personal?

          Nicusor Dan.
          https://arhivapolitica2014.wordpress.com/2012/06/13/nicusor-dan-70-000-de-bucuresteni-demiterea-lui-basescu-si-alegerea-lui-geoana/comment-page-1/
  • +13 (19 voturi)    
    Ziua Izabelei 2 (Vineri, 9 decembrie 2016, 19:43)

    VladutTepes [utilizator]

    https://www.facebook.com/events/1493267260693155/

    Let's do it!
    Sa umplem sectiile de vot!
  • -11 (23 voturi)    
    Cam rasuflata... (Vineri, 9 decembrie 2016, 19:55)

    baciul-vrancean [utilizator]

    incercarea asta de a le starni "emotii revolutionare" hipsterilor. Jenant!
    Luati de-acilea:
    BREAKING NEWS
    "A aparut ne net un filmulet in care Dragnea , Ponta si Tariceanu se distreaza arzand cu tigara niste puiuti de pisicuta! Mamica puiutilor, dupa ce a incercat zadarnic sa ii salveze, s-a sinucis de durere!"
    O sa faca ravagii pe FB! Credeti-ma!
    Sau sunati-l pe Chirila?! wink!
  • -2 (10 voturi)    
    Stabilitate si corenta politica (Vineri, 9 decembrie 2016, 20:06)

    Addtru [utilizator]

    Eu sunt pentru implicare in viata cetatii, fara patimi si fara partiniri. Cu mintea mea judec ca, in acest moment, pentru tara aceasta ar fi nevoie de o perioada de stabilitate politica, chiar de omogenitate politica.

    Poate ca a venit vremea ca noi romanii sa devenim mai coerenti, iar anumite fragmente poltice aberante - precum partidele cu baza pe fundatii culturale etnice sau cele infiintate in pripă de cercuri de interese exterioare Statului - sa fie eliminate de pe scena politica.

    De aceea voi vota cu speranta unei majoritati cat mai clare. Nu inseamna ca mor de dragul alesilor, nici ca ma astept sa rastoarne muntii. O majoritate clara si o guvernare cat mai coerenta ar putea oferi un moment de respiro societatii romanesti prea dezbinate.
  • -9 (21 voturi)    
    Odios! (Vineri, 9 decembrie 2016, 20:12)

    El Ciupacabra [utilizator]

    E pur si simplu odios sa folosesti moartea tragica a unor tineri nevinovati ca sa iti indeplinesti misiunea domnule Tapalaga! E limpede ordinul pe unitate: o noua emotie colectiva, incendierea netului si a retelelor de socializare, orice se poate face pentru a rasturna un deznodamant previzibil al alegerilor. De fapt, nu e mirare. Cu aceeasi dezinvoltura ati folosit tragedia Colectiv pentru a incita la daramarea guvernului Ponta, de ce ati fi mai putin cinic acum? Nu ma surprinde ca poza sub care va publicati articolele e din profil, stimabile. Probabil nu ati suporta sa va priviti in ochi in timp ce va recititi propriile texte.. Rusine! Nu aveti niciun drept sa vorbiti in numele acelor copii intr-un asemenea scop. Asta nu e gazetarie, asta se cheama sa fii un mercenar media fara constiinta si onoare. Precum mizeria umana de la Antena 3 (nu i-am retinut numele) care a scris un text adresat fetitei dvs. Probabil, in buna traditie HN, veti cenzura acest text. Dar a meritat oricum efortul de a va spune toate astea in fata.
    • +4 (14 voturi)    
      Toti tinerii aia is niste Martiri (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 1:27)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

      Daca nu realizezi asta inseamna ca esti in Somnul Mintii, etern.
      • 0 (0 voturi)    
        Vai de capul tau! (Luni, 12 decembrie 2016, 10:40)

        El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Tocmai pentru ca sunt niste martiri, e nepermis sa manipulezi opinia publica folosindu-te de moartea lor tragica. Ce stii tu despre asta, habar nu ai, ai pierdut pe cineva acolo? Ai bunul simt si taci, lasa vorbele mari.
  • +15 (21 voturi)    
    Nu suntem naivi ! (Vineri, 9 decembrie 2016, 20:29)

    motanul_gri [utilizator]

    Citind comentariile de mai sus constat ca multe indeamna, direct sau indirect, si folosind diverse tehnici de manipulare, la neprezentare la vot.

    Asta nu poate insemna decat un singur lucru: partidele penalilor, cele pe care le avantajeaza absenteismul la vot, au dat ordin postacilor sa inunde forumurile si site-urile independente. Razboiul psihologic este in plina desfasurare.

    Graba si febrilitatea cu care acestia posteaza miroase insa prea mult a disperare.
    Iar asta ma face sa ma gandesc ca partidele respective au aflat cumva ceva nou, de ultima ora (de exemplu un sondaj de opinie corect, de uz intern), care le-a panicat si le-a determinat sa iasa cu toate armele la atac.

    Postacilor, pe noi nu ne pacaliti ! Duminica mergem la vot !
    • +6 (12 voturi)    
      Propaganda PSD: nu mergeti la vot! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 9:35)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      Se vede si din avion. E plin pe site-urile unde PSD e in inferioritate.

      Singura arma pentru a lupta cu Dragnea, Ponta, Ghita si compania e votul! Ei au televiziuni, bani, retele de partid si 2-3 milioane de oameni gata sa ii voteze, mai degraba de frica, decat din vreo pornire pozitiva.

      Tu nu ai decat o arma fragila: VOTUL!

      Ai de gand sa o folosesti?
      • +5 (5 voturi)    
        DA! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 17:38)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

        Votez USR !
      • +2 (2 voturi)    
        Păi nu ziceau că fac și un referendum? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 18:26)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

        S-au făcut câ au uitat, când și-au dat seama că pot mări numărul de votanți. Nu vor prezență mare la vot, să vină numai asistații, pensionarii și captivii sistemului lor.
  • -7 (15 voturi)    
    Iar cu "...castravetele..."? (Vineri, 9 decembrie 2016, 20:57)

    delavrancea [utilizator]

    Nu merge.Cauta altceva.
    E bine sa stai la caldurica in timp ce scrii.Dai in tastatura, banu' intra pe card, mai o reclama -sau mai multe.Viata e misto!
    Stim cu totii din ce cauze s-a produs tragedia de la "Colectiv".Da ...coruptie, incompetenta , prostie ,idiotism, cretinism si mai sunt caracteristici , dar ma abtin.
    Nu-ti mai sta bine cand te prinzi de mana cu "Colectiv" , care este BRANDUL DE FIRMA a unor "intreprinzatori " idioti si cretini.
    Banu' "sanatos" se face prin munca.
    Un ziarist "adevarat" , iese pe teren.
    Ce sa mai zic ...daca mai iei in discutie subiectul "Colectiv" , intri in schema cu Mihai Eminescu.Intreaba-l pe Domnu' Boia - iti explica dansul.


    Tinerii la care faci referire sunt instruiti in sistemul de invatamant postrevolutionar.Eee uite aci' subiect greu.Caracterele!?Otelul se caleste in timp si in carbuni incinsi si-ti trebuie "material bun".
    "Maaan , why don't you go get a job!"
  • -4 (16 voturi)    
    milogeala domnule tapa. (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 1:10)

    tepes [utilizator]

    Domnule Tapalaga,iti este frica nu-i asa?Indemni cu nerusinare si disperare tineri fara experienta sa iasa in strada pt. fundull tau labartat.Sub masca iesirii la vot,asta vrei tu de fapt,tu si banditii care au furat puterea cocotandu-se pe cadavre.Nu-i mai poti prosti Tapalagule,si-au dat seama intr-un an de zile cu cine au de-a face. Ce le-ati oferit tinerilor? vorbe mestesugite si mieroase,ca la asta va pricepeti.Da le-ai promis cândva ..in viitor un trai decent.
  • 0 (10 voturi)    
    Eu sunt revoltat ca banati comentarii de bun simt (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 4:01)

    UnOarecare [utilizator]

    ...ale mele, nu stiu la alti.
    • +1 (1 vot)    
      degeaba l-ati lasat pe asta, alea aveau cifre in.. (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 19:29)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      ...linkuri care demonstrau matematic de ce trebuie iesit la vot.
      Poate nu va doriti o prezenta cat mai numeroasa?!
  • +1 (15 voturi)    
    hahaha (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 7:04)

    Mos Andrei [utilizator]

    E plin de postaci PSD+ALDE in comentariile astea. Se simte de la o posta ca au pareri diferite fata de ce se scrie pe Hotnews in general.

    Ideea e urmatoarea: institutiile statului incep sa functioneze si oamenii din strainatate incep sa se intoarca, sa intre in politica. Se intelege disperarea micilor si marilor corupti.

    Incet incet Romania redevine a romanilor, care au fost pana acum captivi.
  • +8 (12 voturi)    
    Mai trebuie terminat ceva (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 9:03)

    Wanheda [utilizator]

    De luni sa fie puse botnitze la Sabacele Rosii care latra pe HN.
  • +3 (7 voturi)    
    Eu cu cine votez? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 10:00)

    feisbuk [utilizator]

    Sa inteleg ca trebuie sa merg la vot.
    Insa eu ca cetatean mai prost din Tel../Vas.../etc. nu stiu ce sa votez. Asa ca voi vota cu PSD, ca asa a zis primarul care ne da ajutoarele, asa a zis popa la slujba, asa au zis toti. Va voi urma sfatul si voi merge la vot.


    Domnule Tapalaga, asumati-va concret o schimbare! Nu mai postati eseuri...

    Ce trebuie sa votam? PSD? PNL? ALDE? PRU? PMP? USR? UDMR?

    Din finalul comentariului dvs. inteleg ca nu trebuie lasati sa se intoarca. Cine? Ciolos? Ponta? Basescu?


    Fii barbat, Dane.
  • -3 (7 voturi)    
    Corectitudinea politica (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 10:39)

    Marius_23 [utilizator]

    E terminata . E greu de acceptat dar nu prinde la acest popor .
  • -2 (8 voturi)    
    nu-i de mirare ca psd e pe primul loc (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 10:59)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    in sondaje, si ei si noul penele, adica usl, nu au vrut alegeri anticipate imediat dupa Colectiv, au mizat pe memoria scurta a votantullui uselist.
  • -6 (12 voturi)    
    Da, am terminat (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 11:16)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    USR = MALAXA
    Am terminat demult, USR nu reprezinta tinerii, ci doar interesele lor, punct
    Am sa votez PRU, m-i se pare ca e singurul partid care va taia capetele si va trage in teapa daca vor intra in parlament, pe toti borfasii
    Deci am terminat
    • +3 (11 voturi)    
      Sunteti niste mascarici (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:13)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      Defilati cu Tepes ca sigla, si vorbiti de taiat capete si tras in teapa, cand de fapt proiectul vostru e AMNISTIA PENALA SI FISCALA.

      O fi o sinceritate involuntara totusi, vreti sa exterminati orice om cinstit pt a elibera toti hotii si borfasii.
    • +1 (1 vot)    
      Toti borfasii ? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 17:43)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      Inclusiv Poanta ( a castigat bani ca avocat, dar nu e avocat ) si Dragnea ( bugetar cu casoi , piscina si teren de tenis in curte ). Si pe ei ?
    • +2 (2 voturi)    
      Și pe Malaxa? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 18:29)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      E tras deja sau îl mai trage o dată că vor fi în aceeași celulă?
  • -5 (11 voturi)    
    Un articol de manipulare (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:10)

    man_and_twin [utilizator]

    ...emotionala a unui electorat vesnic dezinteresat de politica.

    PNL n-a facut niciu nefort de reforma interioara, ci o spoiala provizorie. De la octogenari cu cultul perosnalitatii in curte, pana la promovarea coruptiei din mediul unviersitar in fruntea listei. Ori prietenii de familie ai presedintelui de partid care fuge de electorat pana la Falca in circumscriptie. Pt ca fara fostele organizatii PDL, PNL se zbate in anonimat. Iar la Bucresti presedintele partidului este primul responsabil pt dezastru, dar s-a apalt pe maini dandu-l afara pe... Paleologu.
    Astea sunt eforturile PNL-ului de a se reforma.

    Si cum sa ceri electoratului sa termine ce a-nceput, Cand Ciolos s-a spalat pe maini de propriile angajamente din programul de guvernare. Pricopsindu-ne cu Firea pe cap pt 4 ani de aici inainte.
    • 0 (6 voturi)    
      A da (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:53)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      Mirobolanta lege a votului prin corspondenta cu 6 reprezentanti pt diaspora, a fost facuta de PNL, promovata de guvernul Ciolos si votata de PSD. Alt compromis necesar?
      • 0 (0 voturi)    
        Legea era publicata cu o luna inainte de (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 22:49)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        venirea guvernului Ciolos !! (legea 208/28 octombrie 2015) Cine spune ca interesele psd sunt diferite de cele ale pnl in privinta accesului la putere cel putin ?!! Doar am avut si legea anterioara a votului la locale intr-un tur prin care ne-au dat si si-au dat alt autogol !! Ce vina sa aiba Ciolos ca nu ne-am prezentat la vot, ca liberalii sunt idioti si ca Fiorea a castigat cu 1/2 din numarul de voturi cu care au castigat oprescu/basescu?!! Ia revedeti programul de guvernare 2015 si spuneti mai concret fara modificarea pe fond legislatiei ce putea face mai mult !? Sa va exemplific cu incercarile dnei Pruna de a elimina/reduce efectele aberatiilor privind lucrarile stiintifice ? Sau cu epopeea softului de la agentia de plati in agricultura ...
        • 0 (0 voturi)    
          Ciolos, in programul de guvernare: (Duminică, 11 decembrie 2016, 12:56)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui deval

          "- Amendarea, de urgență, a legislației electorale cu stabilirea a două tururi de scrutin pentru alegerile de primari si presedinti de consilii judetene, eliminarea pragului pentru consiliile locale, reducerea numărului de semnături pentru independenți, posibilitatea asocierii unor independenți pe liste pentru consiliile locale"

          http://www.hotnews.ro/stiri-politic-20595567-document-programul-guvernare-guvernului-ciolos-acest-guvern-nu-poate-angajeze-toate-fronturile-reforma-dar-isi-asuma-masuri-concrete-impact-relevanta-sistemica.htm
  • +2 (12 voturi)    
    iesiti la vot! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:27)

    Tinam [utilizator]

    singura solutie pentru romania este iesitul la vot!
    ca s-ar putea sa nu mai aveti acest drept sau sa fiti obligati ca acum 25 de ani sa iesiti cu milita dupa voi!!
  • +1 (7 voturi)    
    HN.ro se simte cu musca pe caciula.. (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 16:35)

    stani [utilizator]

    ca dovada comentariul meu de la pranz nu a fost publicat nici acum. Libertatea cuvantului my ass.
  • +1 (1 vot)    
    Buna intrebare (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 18:38)

    Piru [utilizator]

    La aceste alegeri avem singura ocazie sa definitivam ce s-a inceput la Colectiv. Sa nu uitam
  • -2 (4 voturi)    
    hn (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 19:14)

    miculescu-rucar [utilizator]

    cenzurati?
    nu se poate! voi fanionul democratiei cenzurati?
    unde sunt postarile mele,mai ales cea cu dreptul la replica?
    va temeti?
    nu aveti de ce ! poporul roman este un popor bland si iertator,in spiritul religiei stramosesti,crestin ortodoxe!
  • 0 (2 voturi)    
    putem (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 21:38)

    Tinam [utilizator]

    vota psd,alde,pur,udmr luni toata ziua?
    • 0 (0 voturi)    
      nu cred (Duminică, 11 decembrie 2016, 5:11)

      ceghevara [utilizator] i-a raspuns lui Tinam

      Nu cred că ai voie să votezi nici cu alții, cum nu am nici eu voie să nu votez.
  • 0 (0 voturi)    
    Parere (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 23:38)

    A310 [utilizator]

    Foarte multi din cei care scrieți , ori sunteți plătiți sa faceți asta sau sunteți habarnisti in ceea ce privește condițiile din Romania reala (profunda)