Presedinti cu probleme locative. Azi, cazul Iohannis

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 9 martie 2016, 14:02 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Presedintele Klaus Iohannis avanseaza periculos intr-un proces care pune intr-o lumina proasta functia de sef al statului. A apela la o cale extraordinara de atac in incercarea de a rasturna o sentinta definitiva este un drept procesual la indemana oricarui nemultumit de justitie. Klaus Iohannis si-a exprimat pe data de 16 noiembrie nemultumirea fata de sentinta definitive a Curtii de Apel Brasov, in urma careia a pierdut o casa in centrul Sibiului, pe strada Nicolae Balcescu. De pe urma imobilului inchiriat la o banca, familia prezidentiala incasa, incepand cu 2006, o renta frumusica, de vreo 60 de mii de euro pe an, potrivit Rise Project.

Pierderea procesului are doua consecinte importante: imobilul revine statului iar fiscul se poate indrepta impotriva presedintelui cu scopul de a obtine despagubiri, invocand lipsa de folosinta a imobilului in toti acesti ani. Discutabil daca Iohannis ar trebui sa returneze statului in jur de 600 de mii de euro, adica totalul sumelor incasate din chirie, sau mai putin, avand in vedere ca statul va trebui sa dovedeasca ca exploata casa in aceleasi conditii de chirie super-avantajoasa.

Cert este ca Iohannis va trebui sa dea statului incapoi o parte din suma incasata in calitate de cumparator  al unui imobil retrocedat “prin fraudarea legii”, dupa cum a constatat instanta. Curtea de Apel Brasov a mai stabilit, in motivarea deciziei pronuntate in noiembrie 2015, ca Iohannis, in calitatea sa de simplu cumparator al imobilului, “nu este aparat de prezumtia de buna credinta, fata de amploarea operatiunii ilicite, rezultata din hotararile judecatoresti definitiv pronuntate”.

Avand in vedere consecintele majore ale pierderii procesului, Klaus Iohannis a apelat la calea extraordinara de atac, si anume contestatia in anulare, prin care spera sa intoarca o decizie confirmata de trei instante din Romania. Cum spuneam, este un drept procesual la indemana oricarui nemultumit, dar aici se ridica problema calitatii persoanei. Klaus Iohannis nu este un justitiabil oarecare, ci chiar seful statului. In aceasta calitate transmite mesajul de neincredere in justitia din Romania si in aceasta calitate se declara nemultumit de deciziile ei.

Apoi, ca si cum utilizarea cu unei cai extraordinare de atac nu este suficienta, presedintele Iohannis mai face si o cerere de stramutare a procesului, pe motiv ca judecatorii din Brasov nu indeplinesc conditia de independenta si impartialitate, ca urmare a presiunii exercitate de mass media asupra lor, in cei zece ani cat a durat procesul.

Or, aici deja lucrurile se complica. Pe de-o parte avem un sef al statului care delarativ anunta ca doreste sa recladeasca increderea in institutii. Pe de alta parte, cetateanul Klaus Iohannis, in calitate de parat intr-un proces, arunca in aer credibilitatea justitiei – numai ca actioneaza inclusiv din pozitia de sef de stat. Cele doua calitati nu mai pot fi separate. Tot ce spune si face Iohannis din momentul in care a ajuns presedintele Romaniei este judecat din prisma pozitie sale oficiale. Iar daca insusi seful statului nu respecta o decizie definitiva - manifestand neincredere in decizia judecatorilor - ce sa mai zica atunci cetatenii de rand?

Din acest motiv, presedintele Iohannis ar trebui sa renunte la proces pentru a nu scufunda si mai mult statul roman in ridicol si pentru a arata ca intelege sa respecte o hotarare judecatoareasca definitiva. Sa-l lase pe Dan Voiculescu si alti borfasi sa apeleze, din inchisoare, la caile extraordinare de atac, la contestatii in anulare, la revizuire si altele. Arata foarte urat insistenta cu care un presedinte doreste sa joace in liga detractorilor justitiei. Este incorecta presiunea pusa pe institutii – instanta, fisc – uzand de influenta functiei prezidentiale.

Incapatanarea lui Klaus Iohannis de a se lupta cu justitia propriei tari pentru a-si pastra o casa din cele sase pare de neinteles. De ce ar fi atat de importanta o casa din centrul Sibiului? Doar pentru banii pe care ii produce? Cred ca pentru presedintele Iohannis, aceasta casa are si o valoare simbolica iar explicatiile trebuie cautate in trecutul sau locativ, pe care singur il istoriseste in celebra de acum carte, Pas cu Pas. Iohannis a cucerit, in fine, Centrul, un spatiu pe langa care a amusinat in calitate de CHIRIAS toata copilaria si tineretea lui.

Iata un fragment cat se poate de relevant:
  •     “Imi amintesc cele două încăperi, în care am locuit o perioadă, dintr-o casă care mai există şi astăzi, pe strada Papiu Ilarian colţ cu tipografilor. Stăteam împreună cu mama, tata, sora mea, Krista (cu patru ani mai mică decât mine), şi bunicii. Desigur, nu a fost uşor să ne gospodărim într-un spaţiu atât de mic, dar la vârsta aceea astfel de lucruri nu mi se păreau o problemă. Cu bunicii am avut o relaţie foarte bună, ca orice copil normal. Eram o familie obişnuită şi nu am avut o copilărie cu conflicte sau cu mari probleme. Cu toate acestea, este dificil pentru mine să mă refer la casa părintească într-un mod emoţionant, cum fac majoritatea oamenilor care îşi amintesc de locul în care au copilărit. Propriu-zis, casa părintească nu a existat. Am stat cu chirie şi ne-am mutat de mai multe ori. Poate că multora li se pare un lucru neobişnuit pentru acele vremuri, când majoritatea familiilor erau legate de o casă, fie ea şi casa bătrânească, în care locuiau mai multe generaţii. Dar aşa a fost viaţa mea. Fiecărui om viaţa lui i se pare normală. Nu cunosc pe nimeni căruia i s-a părut anormală viaţa proprie. Insă, chiar dacă mi-am schimbat destul de des adresa, am locuit mereu destul de aproape de Centru: pe Papiu Ilarian, apoi pe Centumvirilor, pe urmă pe strada Pedagogilor, mai la periferie, apoi la bloc, cu soţia, pe strada Şcoala de înot şi, de 20 de ani, stau pe strada Bâlea, la numărul 29. (Pas cu pas, pag 10 si urmatoarea, editura Curtea Veche)
Klaus Iohannis si ceilalti lideri politici care au condus Romania si-au rezolvat, dupa ce au ajuns la putere, prioritatea imediata din viata lor, si anume problema locativa. Mai toti au plecat dintr-un apartament de bloc iar primul semn de aristocratie, de iesire din randul plebei, de semn distinctiv al evolutiei sociale, l-a reprezentat casa, vila, altceva decat cutia de chibrituri. Casele, cu cat mai multe, cu cat mai impozante, cu atat mai bine. 

Adrian Nastase si-a lustruit blazonul cu blocul din Zambaccian si alte nu stiu cate case si proprietati. Traian Basescu si-a dat cand era primar casa din Mihaileanu, nici restul nu e clar cum le-a cumparat. Mircea Geoana nu s-a lasat dus ani de zile din casa de la RAAPPS, mereu in cautarea unei solutii. Victor Ponta a cumparat un apartament de lux in conditii neclare de la Nicu Niro, un apropiat al gruparii Udrea – Cocos, in fine, aproape la toti liderii politici importanti veti gasi aceasta vulnerabilitate – problema locativa.
 
Sigur, se poate scrie un intreg roman pe tema asta, cum obsesia propritatii a depasit granitele tarii iar puternicii zilei au trecut la achizitii de lux in afara Romaniei, in destinatii exotice, gen Coasta de Azur, Brazilia etc. Liviu Dragnea nu sta nici el chiar prost la capitolul proprietati, vezi palatelul  din Teleorman plus altele cate or mai fi.

Vedem, probabil, la aceasta elita politica izvorata in primul sfert de veac de dupa comunism manifestandu-se cea mai primitiva nevoie, aceea de a avea, de a stapani bunuri inaccesibile sau de-a dreptul interzise in trecutul lor.  Din aceste motive, aceasta prima generatie de politicieni, concentrati inca pe proprie bunastare sau pe pastrarea a ceea ce au dobandit usor, nu va putea intoarce prea multe catre societate.  Abia de la urmatoarele – cu problema locativa in fine rezolvata  – putem astepta ceva mai multe.

In rare situatii, cum este cazul mogulului Dan Voiculescu, statul recupereaza ceva din proprietatile luate prin frauda. Privita din perspectiva locativa, ca drama comuna pentru niste oameni care au acumulat proprietati numai ei stiu cum, parca se vede altfel solidarizarea exprimata de Klaus Iohannis cu Antena 3, dupa ce fiscul a somat televiziunea sa evacueze sediul din Baneasa. Azi, maine, bate fiscul si la usa presedintelui. Institutiile statului trebuie sa mearga si in acest caz pana la capat, iar seful statului sa se opreasca inainte de a face o intreaga tara de rusine, nu doar pe el.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Expozitie la Muzeul National de Istorie: obiecte vechi de sute de ani au fost replicate cu ajutorul capacelor de plastic

Mii de capace de plastic care in mod normal ajung la gunoi au fost transformate in exponate la Muzeul National de Istorie. Dupa topire, prin intermediul tehnologiei 3D, plasticul a copiat piese vechi de mii de ani.
19501 vizualizari
  • -15 (49 voturi)    
    si alta solidarizare? (Miercuri, 9 martie 2016, 14:19)

    king david hotel [utilizator]

    Cand statul a vrut/vrea sa ia inapoi cladirea/cladirile de la Antene s-a produs o solidarizare uriasa a oamenilor ”care nu se uita la A3”, adica a celor educati, de dreapta, intelogenti peste medie, ”tineri frumosi”, ziaristi (tot hotnews,evz, B1 etc), blogeri samd. Si foarte bine!!


    Cand statul a vrut/vrea sa ia inapoi o cladire de la KJ, NU s-a mai produs nicio solidarizare a celor de mai sus!! Si foarte rau!!

    Asta spune ceva despre principiile acelora ”revoltati”....
    • +5 (15 voturi)    
      Nu-l inteleg pe Iohannis (Miercuri, 9 martie 2016, 22:33)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      In pozitia lui as renunta la casa chiar daca as fi absolut convins ca am dreptate. La ce-i mai trebuie?? Este presedintele statului, dupa terminarea mandatului o sa aiba casa, indemnizatie si paza, ce-i mai trebuie sa se cramponeze pentru niste bani de care nu are nevoie? N-are copii, n-are mostenitori, ce sa faca cu casa?? Inversunarea asta saxona n-are nici un sens. Banuiesc, de altfel, ca in ciuda sentintei sasul probabil are dreptate.
    • 0 (12 voturi)    
      aici e vorba de o alta lucrare (Joi, 10 martie 2016, 0:10)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Din cauza problemelor cu casele si dat fiind faptul ca doamna Carmen nu are nicio imunitate in fata acuzatiilor de fals sau complicitate la aceeasi infractiune, domnul Iohannis ar putea sa ne ofere in foarte scurt timp o demisie de onoare.
      Pana la alegerea unui nou presedinte, cine oare va indeplini atributiile prezidentiale? Ghici?
      Si cine va numi noul sef al DNA?
      Nu este suspecta graba cu care se incearca grabirea numirii doamnei Kovesi fara indeplinirea procedurii cerute de catre Comisia Europeana?
      Si as mai avea o intrebare: S-a spart "binomul"?
  • -7 (45 voturi)    
    se va musamaliza (Miercuri, 9 martie 2016, 14:22)

    petre22 [utilizator]

    Nu a existat vreodata sentinta sa il afecteze pe presedintele in exercitiu nici macar in USA dar barem la noi.
    Pe Clinton l-a prins cu rochita albastra si tot nu a patit nimic ,nici macar nu a demisionat dupa aia.
    Cine isi inchipuie ca justitia e corecta se inseala amarnic,justitia e pentru prosti si saraci de cand e lumea si pamantul.
    • +15 (29 voturi)    
      iohanus nu are probleme locative ci penale (Miercuri, 9 martie 2016, 16:00)

      apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui petre22

      iohanus are probleme cu legea (pe care a incalcat-o) nu cu casele (ca mai are 5)
  • +11 (27 voturi)    
    " Supararea " lui KiWI melcul.Lenea si prostia (Miercuri, 9 martie 2016, 14:23)

    Plagarus [utilizator]

    Trăia odată, sunt mulţi ani de atunci, pe vremea când melcul KiWI nu avea cochilie, dar anii au trecut si si-a implinit visele de mai multe case pt. intregul regn.
    De-ar fi putut melcul să îmbrace măcar o pelerină, care să-i apere de vânt, de frig, de ploaie şi de soare ! …
    Dar pelerinele n-au fost niciodată o îmbrăcăminte pentru melcul ajuns primar.
  • +29 (47 voturi)    
    Johannis vs Ponta... (Miercuri, 9 martie 2016, 14:29)

    lili [anonim]

    Johannis aminteste de ipocritul Ponta, care azi era Prim Ministru, maine era deputat iar poimaine era simplu cetatean..
    Johannis e la fel ca Ponta, azi e Presedinte si vrea Justitie libera si corecta si sprijina independenta Justitiei, maine e proprietarul unei case ultracentrale din Sibiu care-i a duce muulti bani(care trebuie retrocedata statului roman, conform unei Decizii Definitive si Irevocabile a Justitiei) si pe care NU vrea sa o piarda si atunci NU mai vrea sa tina seama de Justitie, de Decizii definitive si irevocabile!
    Uitati-va la el ca in tot ceea ce a declarat atunci cand a sustinut Antena 3, Johannis NU a pronuntat cuvantul LEGE, nu zis o vorbulita despre RECUPERAREA prejudiciilor de la cei care au produs pagube statului roman!
    Pai, cum sa spuna cand el e in aceeasi situatie cu Antena 3?!
    Johannis este o mare dezamagire, este prea mic pentru o functie atat de inalta precum cea de Presedinte de tara.
    Prea mic si prea slab.
    Un figurant la Cotroceni, care abia spune cateva cuvinte citite dupa o hartie scrisa de consilierii lui.
  • +20 (40 voturi)    
    dosarul e public dinainte de alegeri (Miercuri, 9 martie 2016, 14:29)

    apa nu e uda [utilizator]

    Avand in vedere ca dosarul era public dinainte de alegeri iar 3 din cele 4 sentinte nefavorabile au fost date inainte de alegeri stau si ma intreb cum de a fost sustinut acest om la functia de presedinte al tarii.
    • -8 (42 voturi)    
      @2 case furate (Miercuri, 9 martie 2016, 14:44)

      petre22 [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

      Simpli,l-a sustinut diaspora si presa de dreapta asa cum l-au sustinut pe Basescu in ciuda faptului ca stiau ca fratele fura .
      Pentru EI nu conteaza corectitudinea ci "sa nu iasa Ponta","Sa nu iasa PSD" ,l-r fi votat si pe Hitler daca candida impotriva lui Ponta.
      • +10 (36 voturi)    
        Exact (Miercuri, 9 martie 2016, 15:22)

        avint [utilizator] i-a raspuns lui petre22

        Asta pentru ca Ponta este un "mizerabil" mai mare decat Iohannis.
        E vorba despre raul mai mic de care nu stiu cand vom scapa.

        Referitor la fratele presedintelui Basescu, daca as fi in locul lui, te-as da in judecata. Are vreo sentinta definitiva in sensul asta?
        • +2 (18 voturi)    
          mai asteapta putin, nu te grabi (Miercuri, 9 martie 2016, 15:48)

          apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui avint

          stai putin ca urmeaza si recursul, in prima instanta si-a luat 4 ani ;)
          p.s. de cand e un rau mai mic folosirea de acte false pentru a dobandi 2 case decat un plagiat?
          cred ca ar trebui sa iti reconsideri scala de valori daca ai impresia ca a folosi acte false pentru a dobandi 2 case (bunuri fizice) e mai putin nociv decat a copia din lucrarea altuia pentru a obtine un titlu onorific (fara valoare de patrimoniu)
        • +3 (21 voturi)    
          @avint (Miercuri, 9 martie 2016, 15:52)

          petre22 [utilizator] i-a raspuns lui avint

          E adevarat Mircea Basescu nu a furat doar a primit mita adica si-a insusit niste bani fara munca pentru trafic de influenta ,conform deciziei cu executare de 4 ani a si fost condamnat.
          Parca sustinatorii dreptei nu comentau sau condamnau deciziile justitiei dar cand e vorba de jupanul marinar si familia lui repede apar aparatori.
        • +10 (14 voturi)    
          dar Ponta are sentinta definitiva? (Miercuri, 9 martie 2016, 16:06)

          king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui avint

          daca tot vrem sa fim corecti!
          • +6 (16 voturi)    
            "mizerabil" (Miercuri, 9 martie 2016, 16:53)

            avint [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

            Eu nu am spus ca Ponta e infractor. Am folosit epitetul "mizerabil" privind caracterul si comportamentul lui.
            Un individ ca el nu poate sa conduca o tara care vrea sa fie tratata cu respect. Eu niciodata nu voi vota un "Ponta" si probabil ca cei care nu l-au votat au gandit ca mine.
            • +3 (5 voturi)    
              nu infractor, ci CRIMINAL! (Joi, 10 martie 2016, 10:08)

              Crioan [utilizator] i-a raspuns lui avint

              Infractpori sunt muuulti, insa Tonta este vinovat si de omucidere - ce s-a intamplat cu procurorul Panait?!
    • +5 (9 voturi)    
      Poza lui Ponta (Miercuri, 9 martie 2016, 16:57)

      Viceversa [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

      Aveam în minte poza lui Ponta, așa a fost votat.
  • -8 (28 voturi)    
    drepturi egale (Miercuri, 9 martie 2016, 14:30)

    cristi [anonim]

    Nu inteleg pozitia dvs. ca jurnalist. Nu stiu daca ati avut curiozitatea sa investigati singur acest subiect si nu prin intermediul unei organizatii de fost evz-isti si antena3-isti. Stiti la cine ma refer.
    Poate nu este intamplator faptul ca unul din sustinatorii f. vocali ai campaniei anti-johannis pe tema locatiei respective, este chiar un fost jurnalist, fost candidat la primaria Sibiu, chirias acolo si basist notoriu in oras. Aspecte ce sunt relevate de urmarirea atenta a actelor instantei. Poate stiti, din nou, la ce ma refer.
    Cu alte cuvinte, datorita campaniei desantate duse contra presedintelui pe tema procesului respoectiv, tema interpretata de toti neavenitii, ar fi un motiv intemeiat ptr. reluarea lui. In alta ordine de idei, de ce incercati sa sugerati ca presedintele incalca o cale legala in acest caz? Cale care , iata ghinion, este la indemana si altora ce se considera nedreptatiti.
    • +4 (24 voturi)    
      cele 4 instante sunt tot evz si antena 3? (Miercuri, 9 martie 2016, 15:31)

      apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      cele 4 instante care au zis ca a facut nasoale cu casele sunt tot fost evz-iste si fost-anteniste?
  • +10 (26 voturi)    
    E greu sa faci bani doar din munca ta proprie (Miercuri, 9 martie 2016, 14:30)

    MasP [anonim]

    Trebuie multa imaginatie, creativitate, multe ore nedormite , 10-14 ore pe zi lucrate, perseverenta ,etc. Aceste lucruri nu vin decat pe baza unei educatii si a unei moralitatati puternice , caracteristici de familie in special. Scoala nu poate sa-ti ofere aceste lucruri .
    • +7 (15 voturi)    
      nu te cred (Miercuri, 9 martie 2016, 15:49)

      apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      eu stiu pe unul care si-a luat 6 case din meditatii :))
  • -7 (27 voturi)    
    Sunt diferente... (Miercuri, 9 martie 2016, 14:42)

    Arthur [anonim]

    Iohannis nu a incercat sa-si rezolve situatia locativa dupa castigarea alegerilor prezidentiale,iar din functia de primar nu si-a dat o casa ci a cumparat. De fap a cumparat inainte de a fi primar.iar cat priveste sistemul judiciar romanes,din pacate raportul de infractori politicieni si magistrati e cam egal caci unii sunt mituitorii si ceilalti mituitii! Sigur ca Tapalaga ,ca reprezentant al sistemului,face apologia acestuia ,dar pe fond sunt atatea anomalii in sistem (daca e sa ne gandim numai la condamnati de ani buni cu executare intr-o instanta si achitate in alta sau viceversa sau condamnare mai aspra pentru un furt de gaini decat la delapidari de milioane de euro!) incat este greu sa-l percepi perfect cum ar dori dansul.Este evident ca ,daca ultima intampinare facute de dl. Iohannis va fi respinsa acesta se va conforma deciziei Justitiei ,spre deosebire de fostul idol al d-lui tapalaga ,Basescu,care nici gand sa paraseasca casa din Mihaileanu,asa cum a promis!Asta e cu Justitia romaneasca de incredere!
    • +14 (26 voturi)    
      320.000 euro din inchrierea spatiului mismasit (Miercuri, 9 martie 2016, 15:08)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

      Contract cu banca reinoit in 2007 si valabil pana in 2017,a carui chirie, incepand cu anul 2010 a fost majorat cu 20 % !!!
      Contractul cu Banca (2002-2017) intră în 2016 in al cinciprezecelea an
      În lipsa retrocedării frauduloase a celor două clădiri – petrecute în 1999 – spațiul comercial ar fi rămas în proprietatea statului român, iar banii aceștia ar fi intrat în bugetul administrației locale din Sibiu.

      Interesele municipiului Sibiu și cele ale persoanei particulare Klaus Iohannis au fost antagonice.

      Trei din cele șase „case”, un apartament si doua case câte sunt consemnate, în total, în declarația de avere a lui Iohannis, au fost cumpărate cu banii proveniți din închirierea acestui spațiu comercial.
      După ce lipsa de legitimitate a fost descoperită, actul care consifințise dreptul de proprietate asupra imobilelor – un certificat de moștenitor, întocmit în 1999 – a fost anulat în justiție, în 2005.
      Iohannis a prelungit litigiul, în mod artificial, cu șapte ani, invocând, în două rânduri, existența unor vicii de natură procedurală
      • +6 (14 voturi)    
        chiriașul lui Klaus Werner Johannis (Miercuri, 9 martie 2016, 20:36)

        zizin [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        HN: "De pe urma imobilului inchiriat la o banca, familia prezidentiala incasa, incepand cu 2006, o renta frumusica, de vreo 60 de mii de euro pe an."

        Această ”o bancă” nu este alta decât banca austriacă Raiffeisen Bank - se vede clar din pozele apărute în presă. Nu înțeleg de ce atâta secretomanie.

        http://www.dcnews.ro/klaus-iohannis-afla-luni-daca-va-pierde-definitiv-casa-din-centrul-sibiului_495536.html
  • -6 (22 voturi)    
    pai de ce sa renunte la proces? :O (Miercuri, 9 martie 2016, 15:11)

    Codruta N [utilizator]

    Din cate stiu este vorba despre o cale de atac LEGALA, care e la indemana ORICARUI roman! Cumva nu mai este Iohannis cetatean al Romaniei, de ar trebui sa renunte la acest drept al ORICUI?

    Poate ca omul are dreptate - oricum, din cate se vede el este convins ca are dreptate! Adica orice roman are dreptul sa-si caute dreptatea - dar Presedintele nu? :O
    Cel mult ar putea eventual (nu stiu daca exista varianta asta) sa ceara "inghetzarea" procesului, pana atunci cand nu va mai fi Presedinte! Dar abia ASTA ar insemna ca Iohannis nu are "incredere in justitie" ci crede ca aceasta ar putea fi influentata de functia lui!

    Oricum, imi place ca Tapalaga, sub pretextul unui "jurnalism obiectiv" este in campanie CLARA, continua, sistematica, impotriva Presedintelui! Sunt curioasa de unde-i vine - si urmaresc amuzata zbaterile lui ;p
    • +4 (18 voturi)    
      codruta (Miercuri, 9 martie 2016, 15:15)

      petre22 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Spune-i asta si lui Voiculescu sau el nu e cetatean roman?
      Dar Darren White are dreptul la raspunsuri din partea DNA?
      • +2 (12 voturi)    
        :O (Miercuri, 9 martie 2016, 17:54)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui petre22

        Pai ce legatura au casele din Sibiu ale lui Iohannis cu Voiculescu?
        Apropo: nu se insista cam mult sa se faca un "subiect" din acest individ aflat, in fond, la inchisoare? Vrea cineva sa-l transforme intr-un mit? or uat?
    • +8 (24 voturi)    
      pentru ca a pierdut de 4 ori (Miercuri, 9 martie 2016, 15:32)

      apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      omul apierdut de 4 ori
      crezi ca o sa castige acum? :))
      • +3 (11 voturi)    
        asta e alta poveste (Miercuri, 9 martie 2016, 17:50)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

        Poate castiga, poate nu castiga, habar nu am, nu sunt eu judecatorul si n-am informatii destule.
        Insa atata timp cat acest drept al lui exista, nu vad nici un motiv serios sa renunte la el.
        Aaaa... eventual doar ca sa-i faca placere lui Tapalaga, am uitat! >:
        Pe lumea asta toate lucrurile trebuie sa se intample asa cum doreste Tapalaga :P
        • +2 (2 voturi)    
          am vrut sa fiu elegant (Joi, 10 martie 2016, 11:55)

          apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          de ce sa renunte?
          pentru ca stie ca a folosit acte false! de aia!
    • +6 (14 voturi)    
      Nimeni nu este mai presus de lege! (Miercuri, 9 martie 2016, 17:59)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      1. Imobilul respectiv a fost dobândit printr-o retrocedare imobiliară întemeiată pe acte false.
      2. Există, în această privință, o hotărâre judecătorească definitivă și irevocabilă a Curții de Apel Brașov:
      „Menționez că hotărârea ce trebuie pusă în executare este definitivă și irevocabilă, contestația în anulare aflată pe rol nefiind suspensivă de executare si nepunând in discuție fondul litigiului. Am solicitat, de asemenea, ca ANAF și Primăria Sibiu să reintre în posesia imobilului, notificând actualul chiriaș în vederea evacuării spațiul închiriat, în condițiile în care locatorul și-a pierdut calitatea de proprietar (cred, însă, că locatarul, o bancă comercială, va rezilia contractul de locațiune și va elibera imobilul în mod voluntar, pentru a evita o procedură de evacuare, cu costurile aferente de imagine). Nu în ultimul rând, am solicitat ca ANAF și Primăriei Sibiu să demareze procedura recuperării, prin instituirea de sechestre și popriri, de la posesorii neproprietari, a fructelor civile (chiriile) încasate, în calitate de locatori, după data primei cereri de chemare în judecată, moment când aceștia au devenit posesori de rea-credință”, a transmis Sebastian Bodu, fost preşedinte al ANAF.
      http://www.voceatransilvaniei.ro/sesizare-oficiala-la-anaf-si-primaria-sibiu-pentru-recuperare-casei-lui-iohannis-retrocedata-ilegal/
  • -6 (26 voturi)    
    Domnule Tapalagă, (Miercuri, 9 martie 2016, 15:17)

    Leul in iarna [utilizator]

    Eu chiar nu înțeleg de ce președintele țării nu ar avea aceleași drepturi ca oricare cetățean. Din punctul meu de vedere vă situați pe o poziție interpretabilă în fel și chip. Și nu neapărat în sens pozitiv...
    • +3 (11 voturi)    
      Informații utile (Miercuri, 9 martie 2016, 17:20)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

      1. Se pare că imobilul care i-a îmbogățit pe soții Iohannis fusese dobândit în 1999, printr-o acțiune de retrocedare întemeiată pe acte false – după cum au stabilit mai mulți magistrați.
      În noiembrie 2015, la capătul unui proces care a durat 13 ani, falsul actelor respective a dus la anularea titlului de proprietate pe care familia Iohannis și asociata ei, familia Baștea, îl aveau asupra imobilului.
      http://www.riseproject.ro/presedintele-iohannis-inca-face-bani-din-casa-care-nu-ii-mai-apartine/
      2. Cum a fost descoperit falsul:
      „12 Iunie 2001 – Proprietarii apartamentelor pe care Klaus Iohannis și soția lui vor să îi lase fără locuințele cumpărate de la stat – atât cei de pe Strada Nicolae Bălcescu nr. 29, cât și cei de pe Strada Gheorghe Magheru nr. 35 – fac plângeri penale.
      Acuză faptul că adeverințele eliberate de secretarul comunei Porumbacu de Jos, care atestă legătura de rudenie Baștea-Ghenea, sunt mincinoase și cer anchetarea celor care le-au emis și a celor care au profitat de ele.
      Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia investighează cazul și ajunge la concluzia că reclamanții au dreptate.
      – În ce anume constau falsurile din cele două adeverințe?
      – Nicolae Baștea nu a fost nepot al lui Eliseu Ghenea – așa cum a afirmat, de două ori, în scris, secretarul comunei Porumbacu de Jos.
      Nicolae Baștea era nepot al soției lui Eliseu Ghenea, Maria, născută Baștea, nu nepot al lui Eliseu.
      Fiindcă Maria a murit înainte de Eliseu (1962 față de 1969), toate bunurile ei au fost moștenite de soț. Mai departe, pe Eliseu l-a moștenit o soră, iar pe soră, neavând urmași, a moștenit-o statul român.
      Parchetul cheamă în judecată Primăria Porumbacu de Jos și cere anularea celor două adeverințe false emise de secretarul Liviu Munteanu.”
      https://www.riseproject.ro/articol/mostenirea-din-spatele-averii-imobiliare-a-lui-klaus-iohannis/
      • -1 (9 voturi)    
        admirabil (Miercuri, 9 martie 2016, 18:40)

        Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui marki

        pacat ca si actiunea riseprojects se incheie inoportun pentru interesul public si nu merge pana la capat sa ne explice de ce vointa testamentara a lui Eliseu Ghenea, proprietar de drept si deposedat ilegal de catre statul roman - fapt constatat de instanta, de a transmite imobilul sau lui Nicolae Bastea a fost nesocotita de statul roman, garantul acestui atribut al dreptului de proprietate.
        Iliescu poate muri linistit, proprietatea e un moft, iar o tara de prosti e pacat sa n-o siluiesti, nu?
        • +7 (9 voturi)    
          Ți-aș desena... (Miercuri, 9 martie 2016, 21:49)

          marki [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

          dacă aș avea talent :) Încă o dată:
          „Fiindcă Maria a murit înainte de Eliseu (1962 față de 1969), toate bunurile ei au fost moștenite de soț. Mai departe, pe Eliseu l-a moștenit o soră, iar pe soră, neavând urmași, a moștenit-o statul roman”.
          Deci, Nicolae Baștea (moștenitor prin fraudă al întregii averi!) era afin, NEPOTUL SOȚIEI lui Eliseu, îndreptățit la doar o optime din avere.
          Dar decât să deschidem un link și să ne informăm, mai bine să dăm din taste, ca să ne aflăm în treabă...
          • +2 (6 voturi)    
            din pacate (Joi, 10 martie 2016, 0:10)

            Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui marki

            va lipsesc informatii ce sunt verificabile dar nemediatizate, nu va contest buna credinta. Ceea ce fluturati/recirculati dvs. este informatie nerelevanta pentru mine - nu ma intereseaza aspectele formale ce produc injustitie.
            Comentati va rog testamentul lasat de Ghenea in 8.11.1963 cu semnatura expertizata ca fiind reala, in favoarea lui Nicolae Bastea, care la randul lui aminteste imobilele in testamentul sau autentificat din 25.12.1991. Inteleg ca astia doi conspirau cu zeci de ani inainte, pe cand KWJ era un nimeni, pentru a pune la cale magaria atribuita in fals! lui Este uimitor unde ajunge isteria colectiva din presa si mostenirea iliesciana.
      • -3 (3 voturi)    
        cine sunt RP? (Joi, 10 martie 2016, 10:36)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui marki

        Inainte de a cumpara oua de la cineva, in piata, vezi de la cine cumperi!
        Stiu ca Rise Project sunt parteneri HN dar e frapant a compozitia echipei de acolo, modul netransparent de finantare, directia spre care isi indreapta investigatiile si mai ales modul de interpretare a unor documente. Dau senzatia ca iau o tinta la obiectiv si apoi investigatia se supune acestui scop. Obiectivitate si profesionalism 100%.
        Cu alte cuvinte, nu as cumpara oua de la ei daramite idei!
  • +8 (16 voturi)    
    Cartile d-lui Johannis (Miercuri, 9 martie 2016, 16:23)

    LEC [anonim]

    PRIMUL PAS
    PAS CU PAS
    IMPAS
    ...PAS ( i-o facem cadou in 2019)
  • -4 (8 voturi)    
    vulnerabilitate (Miercuri, 9 martie 2016, 16:25)

    Dan Coe [anonim]

    Va stimez nespus d-le Tapalaga, in primul rand pentru curaj si consecventa in a fi informati corect noi, romanii. Sunt de acord cu absolut tot ce scrieti si credeti-ma, va urmaresc de cativa anisori. Imi permit sa va semnalez faptul ca, mai mult ca sigur din graba, ati pus virgula inainte de et caetera. Corectati aceasta vulnerabilitate caci sunt atatia indivizi care va asteapta "la cotitura". Numai bine va doresc!
  • -5 (13 voturi)    
    Să nu se mai ancheteze asemenea cazuri. (Miercuri, 9 martie 2016, 16:34)

    asavreau [utilizator]

    Și la Băsescu sa făcut caz cu casa din Mihăileanu.Acum sau pornit pe Johannis și o vor ține cât va fi președinte.Pentru-că par subiecte de diversiune,nu voi mai citi nimic despre subiect.Punct.
    • +4 (8 voturi)    
      O decizie înțeleaptă (Miercuri, 9 martie 2016, 17:40)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Mai bine pune mâna pe o gramatică de clasa a patra, ai mare nevoie de așa ceva... :)
  • +2 (6 voturi)    
    dar... (Miercuri, 9 martie 2016, 17:24)

    radu [anonim]

    si nu v-am auzit sa fiti suparat ca prin declaratia data la TVR cu privire la solutia in acel caz ar fi incalcat libertatea si independenta justitiei.. de ce?In contextul in care ataca sentinta nu se poate interpreta decat ca o intimidare... dar... ei, daca era din cei neiubiti ii varsati toate laturile in cap...
  • -5 (11 voturi)    
    NU POATE RENUNTA (Miercuri, 9 martie 2016, 17:31)

    emil [anonim]

    da asa este nu poate renunta ca daca renunta intra in alta belea cea cu FALSUL in acte publice.Si ii mai este si de bani, i se opreste un robinet si risca sa ma dea si inapoi.Contestatia in anulare ii va reusi,cine are curaj sa nu ii dea verdict favorabil mai ales ca procesul a ajuns unde trebuie.Ce ati uitat treaba cu conflictul de interese s-a aminat de citeva ori asa de ochii lumii si apoi verdictul care trebuia, ca doar nu renuntau la un presedinte ales.Asa va fi si acuma.Domnule, justitia este pentru catei, dulaii nu au treaba cu ea, cu " mici" exceptii care nu fac decit sa intareasca regula.Doar nu o fi mai fraier ca Basescu ce dracu.Pe ambii ii doare-n basca de parerea noastra,banii conteaza.
    • +4 (12 voturi)    
      Daca se schimba verdictul (Miercuri, 9 martie 2016, 18:19)

      M.aura [anonim] i-a raspuns lui emil

      Pentru sanatatea natiei sper sa nu se intimple asta, adica sa se sacrifice subredele progrese in justitie pentru interesele unui om.
      Atunci increderea in actul de justite va tinde catre zero pentru mult timp, indiferent citi voiculesti, cocosi, becali si nastasi vor fi pedepsiti.
  • +5 (15 voturi)    
    In sfirsit (Miercuri, 9 martie 2016, 17:42)

    M.aura [anonim]

    Ati abordat (timid) problema, dar ati pus accentul pe procedura juridica si nu pe modul fraudulos in care a obtinut o casa primarul Iohannis si familia.
    Simt ca ati incercat si o justificare sentimentala a apetitului de colectionar imobiliar.
    Gravitatea cazului consta in falsul in acte DOVEDIT, nu in calea extraordinara de atac. Daca a facut asta in calitate de primar pentru o casa, ce ar fi in stare ca presedinte pentru o miza mai mare?
    Si nu e vorba doar de speta asta. Imunitatea presedintelui merge prea departe, nu trebuie sa acopere si fapte care frizeaza penalul.

    1992-1997-1999-2001-2007: 3 case din 2 in 2 ani si 2 in acelasi an.

    http://www.riseproject.ro/articol/mostenirea-din-spatele-averii-imobiliare-a-lui-klaus-iohannis/

    Ce incredere mai pot avea cetatenii in lupta anticoruptie cu un presedinte compromis?
  • +3 (17 voturi)    
    Mare calic (Miercuri, 9 martie 2016, 18:09)

    abflori [anonim]

    si probabil si infractor.

    Precum si alti "patrioti" precum familia "regala".
  • +9 (17 voturi)    
    Depinde cine-l sfatuieste pe Iohannis (Miercuri, 9 martie 2016, 18:20)

    Sparafucile [utilizator]

    Daca-l sfatuieste nevasta , ne-am nenorocit . Caci laomia nevestelor a ruinat multe cariere . Nu ne vine sa credem dar s-ar putea ca de asta data Mihalache sa fie mai intelept decit o nevasta si sa-i dea sfatul bun . Adica , sa renunte la casa . Dar daca si Mihalache il sfatuieste sa se lupte cu justitia , totul e pierdut . Adios , mi chaparrita ! No llores por tu pancho .
    • +2 (10 voturi)    
      a mai fost cineva sfatuit de sotie (Miercuri, 9 martie 2016, 18:44)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      dar a sfarsit cam prost!
  • +6 (14 voturi)    
    Demoncratie de la Iohanis! (Miercuri, 9 martie 2016, 18:44)

    mbembe [utilizator]

    Daca macar o singura persoana ce posteaza pe HN ar fi obtinut un imobil prin fals si uz de fals acum ar fi fost vecin cu Voiculescu, Nastase si alti preacinstiti!
    Johanis se pare ca e cu patru ... "ingeri pazitori" : Ponta, Voiculescu, Bastase, Antenele si in calitate de presedinte calca in picioare justitia!
    Cred ca presedintele falsificator vrea sa scoata lumea in strada si nu stie cum... dar "Preacinstitul" ar trebui sa inteleaga ca e intro postura atat de penibila incat si in Coreea de Nord, China sau Rusia un demnitar hot ajungea la inchisoare in cel mai bun caz, iar in cel mai rau lua cina cu Ceausecu!
  • -1 (9 voturi)    
    casa....... (Miercuri, 9 martie 2016, 19:47)

    sivuca [anonim]

    Stimati postaci, nu va mai strofocati atata, pentru ca domnul presedinte urmas al teutonilor crescut in romania stie de ce este nemultumit si o sa castige si acea casa.....
  • +5 (7 voturi)    
    Întrebare: (Joi, 10 martie 2016, 7:46)

    Sorrows [utilizator]

    preşedintele Iohannis e băiatul acela care e plecat cu soţia în Israel de vreo 5 zile?
    • +5 (7 voturi)    
      raspuns (Joi, 10 martie 2016, 10:14)

      petre22 [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      Nu,
      sotia lui KJ de fapt a plecat in Israel si KJ o insoteste
    • +4 (4 voturi)    
      nu-i adevarat (Joi, 10 martie 2016, 11:42)

      bobyrou [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      A plecat sa faca inconjurul lumii cu a sa cucoana pe banii nostrii.
  • +4 (4 voturi)    
    9 martie 2016 (Joi, 10 martie 2016, 10:27)

    Diaspora [anonim]

    Bine, bine dle Tapalaga, dar spune-ne ce s-a intimplat ieri in instanta : I-a acceptat stramutarea dosarului ? Ce s-a intimplat ieri, miercuri, 9 martie , ca nu gasesc nimic referitor la asta. Vad ca nici dl Tapalaga nu spune nimic. A ramas instant in pronuntare, e secret, s-a aminat, ce se intimpla ?
    • +4 (4 voturi)    
      Presu asta... (Joi, 10 martie 2016, 11:17)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Diaspora

      este un pretext.

      Il folosesc altii ca pe un pres.
      Nu are cap, nu are inteligenta, are doar prostie si ingamfare.

      Sub acest pres se ascund enorme interese - pe unele le putem da in gat de pe acum, pe altele trebuie sa mai asteptam un pic...

      Cert este ca Presu este controlat din cap pana la cea mai mica unghie de la picior de unii - dar este atat de prost ca nu isi da seama si merge mai inainte ca un taran arogant...

      Acesta este Presu nostru cel de toate zilele!