VIDEO Un urangutan a evadat din cusca sa dupa ce a scurtcircuitat firele electrice de protectie

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Duminică, 10 mai 2009, 19:11 Actualitate | Mediu

Karta s-a bucurat de libertate mai putin de o ora
Foto: youtube.com
Un urangutan ingenios de 62 de kilograme a reusit sa scurtcircuiteze firele electrice de protectie cu un bat, dupa care a sarit gardul de sticla care il separa de public, in gradina zoologica din Adelaide (Australia).

Un administrator al gradinii zoologice, Peter Whitehead, a explicat ca urangutanul, pe numele sau Karta, a rasucit cu un bat firele electrice, scurticircuitandu-le, dupa care a patruns in zona de vegetatie, separata printr-un gard de sticla de public.

Aici, s-a apucat sa stranga bete, iarba si radacini de plante pe care le-a folosit pentru a se catara pe gard.

Vizitatorii care au urmarit evadarea au alertat personalul gradinii zoologice, care a fost inchisa imediat.

Dar Karta a petrecut mai putin de o ora in libertate, preferand sa se intoarca singura in locul unde era inchisa.

Nu este pentru prima oara cand Karta le da batai de cap angajatilor gradinii zoologice.

"Este vorba despre un animal foarte inteligent", sustine Whitehead.

"Aproape in fiecare zi incearca sa pacaleasca paznicii. E un animal foarte ingenios, care urmareste cu atentie fiecare miscare a paznicilor", a mai spus el.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2455 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Pai (Duminică, 10 mai 2009, 19:32)

    cetateanul [anonim]

    asta ar trebui sa candideze la presedentie. Din toata lista de candidati, am avea si noi cum sa alegem pe unul care chiar stie ce face.
    • +4 (4 voturi)    
      d (Duminică, 10 mai 2009, 19:46)

      d [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

      exact. dacat becali mai bine asta. macar asta poate scapa din arest fara sa mituiasca nici o judecatoare!
    • +3 (3 voturi)    
      :)) (Duminică, 10 mai 2009, 20:16)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

      subscriu...din pacate e crudul adevar
    • 0 (0 voturi)    
      ha ha (Duminică, 10 mai 2009, 23:45)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

      tare idea. probabil ar face o treaba mai buna decat majoritatea politicienilor nostrii.
  • +4 (4 voturi)    
    mai bine.. (Duminică, 10 mai 2009, 19:35)

    exxo [anonim]

    ne-ar reprezenta el in euparlament.. El l-as vota!
    • 0 (4 voturi)    
      Probabil ca ... (Duminică, 10 mai 2009, 20:11)

      Freelancer [anonim] i-a raspuns lui exxo

      ... te-ai simti reprezentat bine, trimite si tu o fotografie la HotNews ...
  • +2 (4 voturi)    
    Tot asa a fugit si Tariceanu. (Duminică, 10 mai 2009, 19:46)

    Tata Omidu [anonim]

    Intai a scurtcircuitat economia, in stare sa duduie la cea mai mica atingere a urangutanului din fruntea guvernului plasat la Victoria datoriilor, pana i-a sarit gardul si dus a fost de atata incarcare la plata a anului 2009 .
    Cand il vor prinde ingrijitorii sistemului judiciar, daca nu va spune si ce a supt de la Sterling, vor sterge parchetul cu el si il pot lasa in bezna unei celule in criza de energie.
  • +2 (4 voturi)    
    hahaha (Duminică, 10 mai 2009, 20:19)

    claudel.. [anonim]

    va-ti dilit cu totii oameni buni, asa de tare va afecteaza politica? :)))
    • +5 (5 voturi)    
      Punctul pe i: votul pentru urangutan (Duminică, 10 mai 2009, 20:37)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui claudel..

      Bineinteles ca politica actualilor guvernanti este cea care ne afecteaza cel mai tare: tara se goleste de oameni capabili, economia e la pamant, bancile sunt toate straine, tiganii si politistii se imbogatesc pe spinarea noastra, se distrug parcuri pentru a se construi monumente ale holocausturilor, televiziunile sunt jucarii ale mogulilor, iar tu vrei sa nu ne gandim ca si un urangutan ar conduce mai bine tara. Disperare si haz de necaz: si eu votez cu urangutanul!
      • -1 (1 vot)    
        pai da! (Duminică, 10 mai 2009, 21:15)

        popeye [anonim] i-a raspuns lui Axul

        Pai da,un prostoloc paranoid si care s-a obisnuit sa se vaicareasca mereu ar vota si cu un hitler,stalin sau antonescu.Asa ajung "mari" criminali la putere,iar apoi fiind imposibil sa îi dai jos pein alegeri libere si democratice.Daca nu îti convine în România si nu ai decât de ocarât si de lamentat de ce nu emigrezi atunci???Nu ai fi o pierdere,te asigur!
        • +1 (1 vot)    
          Alegeri libere si democratice? (Luni, 11 mai 2009, 20:18)

          Axul [anonim] i-a raspuns lui popeye

          Te referi cumva la Referendumul pentru noua Constitutie din 2003? Te referi cumva la reactia UE sau a ONG-urilor fata de abuzurile si fraudele comise pe perioada a doua zile?
          Ai toate motivele sa te ingrijorezi: in realitate, urangutanul nu va lua voturi de la cei care scriu aici, ci de la tiganii si trogloditii care vor renunta la kilul de zahar pentru a se delecta cu tumbele sale. De abia astept sa-l vad pe Crin Antonescu sau pe EBA incercand sa-i faca concurenta!
    • -1 (1 vot)    
      N-ai inteles ... (Duminică, 10 mai 2009, 21:47)

      Critical Thinking [anonim] i-a raspuns lui claudel..

      ... baietii sunt la servici, e normal sa interpreteze orice stire in directia care ii intereseaza. Hai, nu intri si tu intr-o polemica, sa iasa discutia mai autentica?
  • -1 (1 vot)    
    SUNTE-TI (Duminică, 10 mai 2009, 22:13)

    sabo [utilizator]

    ANGAJATI PE COMENTARII!
    SI DE LA URANGUTAN TOT LA BASE SI TARICEANU?
    NU SE POATE!
  • 0 (2 voturi)    
    incredibil... (Duminică, 10 mai 2009, 22:32)

    radukku [utilizator]