Deficitul de apa afecteaza Europa de nord si de sud

de E.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2009, 15:40 Actualitate | Mediu

Europa nu mai poate continua sa utilizeze apa conform practicii actuale, avertizeaza Agentia Europeana a Mediului intr-un nou raport. Continentul se confrunta cu insuficienta resurselor si cu seceta, iar solutia este reducerea cererii si introducerea pretului apei in toate sectoarele, inclusiv cel agricol, relateaza publicatia EUobserver.

Agentia Europeana a Mediului, organism consultativ al Uniunii Europene, arata ca nu doar statele membre din sudul Europei, ca Spania si Italia, se confrunta cu penuria de apa, ci si cele din nordul Europei. Schimbarile climatice, precizeaza raportul, vor spori gravitatea si frecventa secetelor pe viitor, exacerband penuria de apa mai ales pe timpul verii.

Se recomanda statelor membre sa implementeze planuri de gestionare a secetei si sa se concentreze asupra pericolului unui deficit de apa, in loc sa astepte declansarea unei crize.

In domeniul agricol, AEM considera ca o combinatie intre selectia culturilor si metodele de irigatie ar ameliora substantial eficienta agricola a apei, cu sustinerea unor programe de consiliere a agricultorilor. Sunt necesare, de asemenea, fonduri europene si nationale, inclusiv prin Politica Agricola Comuna, alocate pentru promovarea utilizarii durabile a apei in acest sector.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2245 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    Pe cand oxigenul? (Miercuri, 18 martie 2009, 15:47)

    Ciobanu [anonim]

    Trebuie ca si Agentia Europeana impotriva Mediului sa-si justifice bugetul cu ceva, nu?
  • -2 (2 voturi)    
    complet in ceata... (Miercuri, 18 martie 2009, 16:10)

    idiotu' [anonim]

    parca ziceau ca se topesc ghetarii si creste nivelul apelor cu zeci de metrii de la incalzirea globala. si mai vin si furtuni. acum a disparut apa?
    • +2 (2 voturi)    
      apa dulce (Miercuri, 18 martie 2009, 16:43)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui idiotu'

      E vorba de apa dulce. Apa sarata, bineinteles, avem destula, dar e costisitoare desalinizarea ei.
    • +1 (1 vot)    
      Farul care alunga ceata ..... (Miercuri, 18 martie 2009, 17:10)

      Kosmik [anonim] i-a raspuns lui idiotu'

      Eu stiu ca putem comenta orice.. dar totusi.. daca se citea cu atentie, se putea deduce ca este vorba despre sursele de apa dulce... potabila... apa care se foloseste zilnic de catre fiecare dintre noi .... aceasta sursa de apa este in pericol .... Si da, aceasta sursa de apa este epuizabila .... ea "dispare" , daca este consumata in exces, fara a lasa timp de regenerare ....
    • +1 (1 vot)    
      amice...:) (Miercuri, 18 martie 2009, 17:34)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui idiotu'

      E vorba de apa potabila, multa exploatata din subteran si care nu se regenereaza tocmai usor. Apa provenita din topirea ghetarilor se transforma in apa sarata in ocean, apa din furtuni e efemera, iar consumul in crestere.
    • +1 (1 vot)    
      nu (Miercuri, 18 martie 2009, 18:50)

      dasda [anonim] i-a raspuns lui idiotu'

      ei vorbesc de apa dulce, apa potabila
  • -2 (2 voturi)    
    apa (Miercuri, 18 martie 2009, 16:37)

    fabregas [anonim]

    trebuie sa mai inventeze ceva ca sa mai fure niste bani de la sclavii europeni in devenire, in curand se va constata ca nu mai este oxien si trebuie platita fiecare respiratie. !!!! sau pachet de 5 minute 5 euro, vrei sa respiri plateste!!!
  • -1 (1 vot)    
    iesi din ceata (Miercuri, 18 martie 2009, 17:12)

    S [anonim]

    este apa, dar vor sa platesti pentru apa.
    Dar intrucat nu au cum sa te puna sa platesti daca apa e o resursa usor disponibila, atunci "zicem" ca apa devine o resursa rara si deci va avea un pret - preferabil mare.

    simplu, nu ?
    • 0 (0 voturi)    
      Apa (Miercuri, 18 martie 2009, 22:26)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui S

      Daca apa e asa usor disponibila, fa-ti dumneata o fantana langa casa si nu mai trebuie sa dai socoteala la nimeni.
  • -1 (1 vot)    
    simplu. (Miercuri, 18 martie 2009, 20:58)

    alex [anonim]

    Cred ca mai intai ar trebui sa se stocheze apa potabila. O solutie ar fi construirea de lacuri in zona raurilor cu debite mari. De ce sa aruncam toata apa potabila in mari? In felul asta se poate controla si o parte din problemele cauzate de inundatii. Cred ca sunt si solutii mai simple.

    In felul asta si Romania poate rezolva multe dintre problemele pe care le are cu inundatiile si irigatile.