New York, California si Washington vor forma o "alianta pentru clima"

de Antonia Jeflea     HotNews.ro
Vineri, 2 iunie 2017, 2:16 Actualitate | Mediu

Guvernatorii democrati ai statelor New York, California si Washington au anuntat joi ca formeaza o "alianta pentru clima", dupa decizia presedintelui Donald Trump de a se retrage din Acordul de la Paris, scrie AFP, citat de Agerpres.

Cele trei state, care reprezinta aproape o cincime din populatia SUA si peste o cincime din PIB american, "sunt hotarate sa atinga obiectivul american de reducere cu 26% pana la 28% a emisiilor de gaze cu efect de sera" in raport cu 2005, a subliniat guvernatorul de New York, Andrew Cuomo, intr-un comunicat.


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

1617 vizualizari

  • -22 (28 voturi)    
    ce prosti iremediabili (Vineri, 2 iunie 2017, 3:11)

    CornelPerju [anonim]

    si ce or sa faca ei? Idea cu acordul de la Paris era de a suge 2 triliarde de dolari anual, pentru asa zise masuri de combatere a 'incalzirii globale' care in realitatea este recire globala. Cel putin asa spus datele statistice din ultimii ani cand toata emisfera nordica s-a confruntat cu cele mai mici temperaturi din ulimii 80 de ani.
    • +14 (18 voturi)    
      :) (Vineri, 2 iunie 2017, 4:20)

      VladSnow [anonim] i-a raspuns lui CornelPerju

      "idea", "recire", "care in realitatea" "asa spus datele", "ulimii" - m-ai convins, ce mai.

      Din păcate termometrele și limba română sunt certate rău cu tine, pentru că realitatea este exact pe dos față de ce spui tu.

      Mai exact, Administrația Națională a Oceanelor și Atmosferei din SUA, NOAA, spune că 2015 și 2016 au fost cei mai calzi ani dintre ultimii 137 de ani, atât în emisfera nordică cât și în cea sudică:

      https://www.ncdc.noaa.gov/sotc/global/201512
      https://www.ncdc.noaa.gov/sotc/global/201612

      Mai sunt doar două țări care nu au semnat acordul de la Paris. Una s-a opus pentru că a considerat că e insuficient. Și în alta era război civil și nu-i ardea de acorduri.

      Trump ce scuză are? Mai ales când toată lumea îi spune că e beat, dar el insistă să tragă de volan?
      • -2 (6 voturi)    
        Intrebarea care ar trebui pusa este: (Vineri, 2 iunie 2017, 11:33)

        Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

        Care este cauza actualelor schimbari climatice ?
        Din pacate aici nu exista un raspuns clar si din acest motiv exista abordari si solutii diferite, care sunt politizate, iar aici "stanga" are o vina majora.
        Nu stiu daca decizia d-lui Trump este buna sau rea, deoarece nu am gasit argumente obiective furnizate de nicio parte.
      • 0 (0 voturi)    
        nemaipomenit (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 18:53)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

        numai ca senzatia este alta.
        Iar NOAA ar trebui sa stie ca pamantul se incalzeste inca de pa 1800, de la sfarsitul Little Ice Age. Deci faptul ca pamantul se incalzeste nu inseamna ca e din cauza omenirii si a Co2. Numai cand aud sintagma "poluare cu carbon" mi se zbarleste parul de spate.
    • +6 (8 voturi)    
      Nu vă supărați (Vineri, 2 iunie 2017, 6:39)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

      Ce înseamnă "triliarde"?
      • +5 (7 voturi)    
        Catralioane (Vineri, 2 iunie 2017, 8:52)

        Printesa Leia Volguta Vaselinescu [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Impartit la 1000. Sau zilioane impartit la cat vrei tu.
      • +4 (4 voturi)    
        Va rog sa nu il jigniti ! (Vineri, 2 iunie 2017, 10:11)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        este si el un simplu postac.
      • +3 (3 voturi)    
        Raspuns =0 (Vineri, 2 iunie 2017, 10:25)

        Ochiul lui Horus [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Numarul neuronilor lui.
        Un numar care nu exista...
    • +2 (4 voturi)    
      racire ? (Vineri, 2 iunie 2017, 9:51)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

      Unde ai vazut chestia asta ?
      • -1 (3 voturi)    
        in (Vineri, 2 iunie 2017, 14:03)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

        mintea lui trump, acolo a vazut el racire globala. daca-i taie lui trump accesul la tweeter, se face epoca de gheata.
    • +2 (2 voturi)    
      Statistica (Vineri, 2 iunie 2017, 14:23)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

      Datele alea statistice cred ca provin de la dl.Brodeala de la INS.
    • +1 (1 vot)    
      Amice, esti... (Vineri, 2 iunie 2017, 14:37)

      uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

      ...asa esti tu...
  • +2 (2 voturi)    
    din nou (Vineri, 2 iunie 2017, 19:41)

    andrei1245 [utilizator]

    perfidie din partea democratilor care se vad distrusi de politica patriotica a lui trump

    new york traieste din schema ponzi denumita bursa si turism

    washington traieste din politica
    california traieste cu energie produsa in alte state
    si merge cu masini facute in michigan si ohio

    asa ca marii producatori de energie si industrie sunt alte state americane

    oricum daca nu reusesc sa il anihileze prevad doua mandate ale acestui presedinte deosebit