VIDEO SPECTACULOS Cum s-au extins plajele din Constanta si Mamaia

de C. Ivanov     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2015, 11:18 Actualitate | Mediu

Extindere plaje Constanta 9
Foto: Hotnews
Imagini spectaculoase din timpul lucrarilor de largire a plajelor din Constanta si Mamaia au fost incarcate pe retelele de socializare chiar de unul dintre muncitorii firmei olandeze care se ocupa de acest proiect si au devenit virale.


Sursa: Richard Heerschap via http://dronefototexel.nl.


FOTOGALERIE Lucrari de largire a plajelor din Constanta/ Sursa: Richard Heerschap/Facebook
































[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
31311 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    Un pas mic! (Joi, 22 octombrie 2015, 11:45)

    delavrancea [utilizator]

    Da ...e bine...da cu rahatu' care se devarsa in Lacul Tabacariei si apoi ajunge in mare cum ramane?
    Ne plimbam seara pe langa canalul ce da in mare si trecand peste podet se auzea valtoarea de jeg si rahat ce se deversa in canal si putea de iti lua nasul.
    As avea o istorisire dar e prea lunga ...cum am plecat cu copilul bolnav de la Mamaia acu' vreo 4 ani.
    La Eforie nord e igropata pe sub nisip teava de jeg ce da in mare ...de sus se vede apa galben verzuie... :(

    E foarte bine ce faceti!Dar trebuie sa "lucrati" si la calitatea apei in care ne scaldam.Succes!

    Aaa!Tot VIRAL a fost si copilul meu acu' 4 ani.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai e cazul (Luni, 26 octombrie 2015, 10:13)

      tavi [anonim] i-a raspuns lui delavrancea

      Ma amuza ca nu-ti pui problema cum fac localitatile mai mici cu deversarea retelei de canalizare (care or avea asa ceva) si ce apa beau cei mai din aval :)

      Deci stai linistit ca a surpavietuit omul cu mai rau (ca specie si nu ca individ)

      Apoi, in Constanta s-a facut de ceva ani statie de epurare, se si vede din Bulevardul Mamaia (prin zona Pescarie). Deci nu se mai trimite rahatul in mare.
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Joi, 22 octombrie 2015, 12:07)

    M. G. [utilizator]

    In sfarsit! Cat or fi furat si de-aici...
    • -1 (3 voturi)    
      Lucrarea face vreo 5 milioane! (Joi, 22 octombrie 2015, 13:16)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      Macar vreo 2 milioane tot se duc in conturile din Israel...
  • -3 (9 voturi)    
    Parca ar fi Geneza Biblica... pe naiba! (Joi, 22 octombrie 2015, 13:32)

    pedepsitorul [utilizator]

    O DRAGA care extrage nisipul de la 10 metrii si-l arunca pe mal, mare scofala!

    Chiar nu se gasea o firma in Romania care sa aibe o un astfel de dragor? Si astfel sa munceasca si muncitorii romani?


    Rusine Romania!
    • +12 (14 voturi)    
      precizari (Joi, 22 octombrie 2015, 16:37)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Ca de obicei, habarnistii sunt primii cu comentariile. Precizari pentru cei interesati:
      - Mazare nu e implicat, plajele nu-s ale primariei ci ale Apelor Romane
      - litoralul romanesc a castigat 33 hectare de plaja
      - nu este vorba doar de avantaje din punct de vedere turistic ci in anumite zone mai ales de aspecte care tin de siguranta (cadea faleza cu case cu tot in mare)
      - proiect de 5 milioane?! de unde ati scos-o si pe asta? Mai jos gasiti datele reale.
      - asa e Pedepsitorule, cred ca multe firme din Romania au astfel de dragoare. Le tin pe balcon vara si in beci la socrii pe timp de iarna ;)

      Proiectul în valoare de 170 milioane euro (85% bani europeni, restul de la stat) vizează extinderea plajelor și construirea de diguri submerse și emerse (în traducere, sub apă și la nivelul mării) în cinci perimetre, respectiv Tomis Nord, Tomis Centru și Tomis Sud (adică zona cuprinsă între Faleză Nord și plaja Trei Papuci), Eforie Nord și în largul Portului Constanța. Van Oord se ocupă de patru dintre cele cinci perimetre (fără zona portuară), împreună cu Societatea de Construcții și Transporturi (SCT) București.
    • +3 (3 voturi)    
      Da dar... (Joi, 22 octombrie 2015, 16:42)

      Jim Boze [anonim] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Muncitorii romani nu sunt tot aia care lucreaza la autostrazi de zeci de ani si nu se rezolva nimic? Poate aveau nevoie sa termine cu operatiunea asta anul asta, nu in 2026 si d-aia au angajat pe cineva din afara.
  • -3 (5 voturi)    
    Mai am si eu o intrebare: (Joi, 22 octombrie 2015, 13:40)

    pedepsitorul [utilizator]

    Primaria Plateste 5 milioane euro, iar cei care nu vor inchiria sezlongurile o sa le aseze langa mal?

    Serios?
  • +2 (2 voturi)    
    sezlonguri (Joi, 22 octombrie 2015, 14:12)

    rem [anonim]

    Va dati seama cate sezlonguri o sa incapa de-acum...?
    • +1 (3 voturi)    
      sezlongurile sa fie asezate in a doua jumatate! (Joi, 22 octombrie 2015, 14:37)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui rem

      Trebuie facuta o petitie prin care cei care vor s stea pe sezlong sa stea in a doua jumatate a plajei!

      Cand platesti un sezlong nu inseamna ca ai platit si bilet pentru a fi avantajat fata de cei din spate!


      Pana acum mafia din turismul de pe litoral conta pe mafiotul Mazare, poate incepem sa schimbam mizeria de conditii de pe litoral!
      • -1 (9 voturi)    
        ba da (Joi, 22 octombrie 2015, 15:53)

        Dodo [anonim] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Exact asta inseamna. Pentru ca omul ala da niste bani, nu sta pe degeaba. Aerul si soarele sunt pe gratis, locul pe plaja ti-l platesti.
        Mai terminati cu comunismele astea de doi bani.
        • +4 (10 voturi)    
          Prietene... (Joi, 22 octombrie 2015, 18:03)

          Gabu [utilizator] i-a raspuns lui Dodo

          Nu stiu in ce colt uitat al tarii asteia te-ai nascut tu, dar eu m-am nascut in Constanta si pana sa inceapa sa inchirieze Apele Romane bucati de plaja la toti calicii pentru a face bani neimpozabili din vanzarea sezlongurilor, un prosop pe spate si slapi in picioare era tot arsenalul de care aveam nevoie sa merg si sa stau pe plaja. Sezlongurile montate la 1 mai si ridicate la 1 octombrie sunt un focar de infectie iar Apele Romane ar trebui amendata pentru ca nu ara plaja. Cum sa are, ca distruge sezlongurile, nu? Referitor la sezlongurile care in vara asta am vazut ca ajung pana in mare, porcarie mai mare nici ca exista! La plaja se sta pe nisipul fierbinte, nu in pat ...
          • -2 (2 voturi)    
            ASA ESTE... (Vineri, 23 octombrie 2015, 8:54)

            schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Gabu

            Daca te-ai nascut in C-ta esti detinatorul absolut al secretelor plajelor si marii!
            Mai bine du-te si spala-te de nisip pe picioare si la gura!
  • +6 (6 voturi)    
    offf (Joi, 22 octombrie 2015, 17:35)

    zuzu [anonim]

    Mai frate, imediat cum face cineva ceva se gasesc 100 care sa-i sara in cap. De aia nu ne merge noua romanilor bine, pentru ca asa de bine ne mancam unul pe altu ... avem un talent extraordinar in asta. Sa stiti ca strainii (europenii) nu sunt cu nimic mai breji decat noi la capitolul educatie, tehnologie, etc. Singura diferenta dintre noi si ei este seriozitatea. Un cuvant este un cuvant. Si cand oamenii vad ca cineva face ceva bun, il incurajeaza sau sar sa-l ajute. De asta le merge bine celor din afara pentru ca trag toti la aceiasi caruta in aceiasi directie.