Japonia a crescut nivelul de gravitate la centrala Fukushima

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 18 martie 2011, 12:05 Actualitate | Internaţional

Japonia a crescut nivelul de gravitate de la 4 la 5 la centrala nucleara de la Fukushima, a anuntat vineri Agentia Internationala pentru Energie Atomica, transmite Reuters. Nivelul este similar celui instituit in 1979, in urma accidentului de la Three Mile Island Nuclear Generating Station din Pennsylvania (Statele Unite).

Autoritatile japoneze au ridicat nivelul de gravitate la Fukushima Daiichi la 5, pe o scala de la 1 la 7, ceea ce clasifica situatia de la centrala nucleara ca "un accident cu consecinte extinse".

BBC scrie ca ridicarea nivelului de gravitate plaseaza Fukushima la doar doua niveluri in urma dezastrului de la centrala nucleara de la Cernobal, din 1986.

Situatia de criza de la centrala Fukushima a fost declansata de seismul cu magnitudinea de 9 grade pe scara Richter si tsunamiul care au lovit Japonia vinerea trecuta. Peste 16.000 de persoane au murit sau sunt date disparute in urma tragediei.

Oficial, numarul mortilor este in prezent de 6.405 persoane, in timp ce 10.200 de persoane sunt disparute.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5521 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    mdda.... (Vineri, 18 martie 2011, 12:18)

    me [anonim]

    "BBC scrie ca ridicarea nivelului de gravitate plaseaza Fukushima la doar doua niveluri in urma dezastrului de la centrala nucleara de la Cernobal, din 1986." -> poate doar 2 niveluri , dar sunt 2 niveluri ca la cutremur... intre 5 si 7 sau 7 si 9 grade e o MARE diferenta... la fel si la accidentele nucleare...
    dar, cum mai ziceam, cu cat e mai dramatic, cu atat se vinde mai bine...
    • +2 (4 voturi)    
      Exact... (Vineri, 18 martie 2011, 12:29)

      mojoMG [utilizator] i-a raspuns lui me

      Asa intelege presa din multe parti sa atraga atentia. Pai daca nu e bine, trebuie sa fie rau si invers. Eu cred ca situatia se va clarifica mult mai tarziu, si atunci degeaba... nu va mai surprinde atat de mult, de aceea acum e momentul sa se "speculeze" si sa se faca astfel de supozitii.
    • 0 (0 voturi)    
      de la un nivel la altul (Vineri, 18 martie 2011, 12:53)

      D [anonim] i-a raspuns lui me

      In privinta accidentelor nucleare un nivel superior este de 10 ori mai grav decat nivelul imediat inferior...
      • +1 (1 vot)    
        confuzie (Vineri, 18 martie 2011, 13:34)

        danieltm [utilizator] i-a raspuns lui D

        Nu confundati scara Richter care masoara magnitudinea cutremurelor (energia eliberata si amplitudinea miscarii) si care este o scara logaritmica (o unitate corespunde unei cresteri de 30 de ori a energiei) cu nivelul de gravitate a unui accident care evalueaza (deci nu masoara) riscul unui accident si nu se bazeaza pe nici o formula matematica (deci e un nonsens sa spui ca un accident e de 10 sau de 100 de ori mai grav ca altul). Gravitatea este data de impactul asupra mediului si a oamenilor si de asemenea nu are legatura cu ce se petrece propriu-zis in reactor, s-ar putea ca la japonezi sa aiba loc ceva similar cu Cernobil dar reactoarele de acest tip dispun de mai multe anvelope de protectie si riscul de a contamina mediul este astfel mult redus. Ca veni vorba la Cernobil datorita lipsei unei astfel de anvelope, bucati din combustibilul nuclear, din moderatori si din produsele de fisiune (adik reziduurile nucleare) au fost aruncate in afara reactorului, contaminand medium si formandu-se astfel un nor radioactiv
  • +2 (2 voturi)    
    Nu mai inteleg nimic (Vineri, 18 martie 2011, 12:31)

    Ciudat [anonim]

    Pana acum am citit in mai multe surse ca incidentul este de gradul 6 din 7. Acum nivelul de gravitate a crescut si este de gradul 5 ?!? WTF...
    • +1 (3 voturi)    
      WTF (Vineri, 18 martie 2011, 12:48)

      bobo [anonim] i-a raspuns lui Ciudat

      Nota 6 a fost data de francezi, conform intereselor lor economice (centralele lor nucleare sunt mai bune, nu?). Ei ar pune si nota 7 dar prea bate la ochi.
      Totul e pe bani aici.
      • +1 (1 vot)    
        argument nul (Vineri, 18 martie 2011, 23:35)

        quetzal [utilizator] i-a raspuns lui bobo

        da, da, e bataie acuma pe centrale nucleare, se cumpara in draci. Se vede de aici coada la centralele franceze, de la nota 6 li se trage
    • 0 (0 voturi)    
      deci (Vineri, 18 martie 2011, 12:49)

      me [anonim] i-a raspuns lui Ciudat

      unii care ziceau ca e 4 au crescut la 5

      altii au zis ca e 6 , 7 ... fiecare expert cu parerile lui :P

      oricum 7 e clar exagerat
  • -3 (3 voturi)    
    Armageddon la nivelul 7 (Vineri, 18 martie 2011, 13:13)

    Chiar eu [anonim]

    Oricum sunt departe de Europa si America si in cel mai rau caz ar muri cativa pechinezi... Ceea ce din punct de vedere economic si ecologic nu e un lucru deloc rau..
    • 0 (0 voturi)