VIDEO UPDATE Catastrofa in Japonia: 88.000 de persoane sunt disparute; numarul mortilor va depasi 1.000

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 11 martie 2011, 17:08 Actualitate | Internaţional

Sendai, devastat de tsunami
Foto: Agerpres/AP
Agentia de presa japoneza Kyodo a relatat ca la acest moment 88.000 de persoane sunt date disparute in urma tsunami-ului care a lovit Japonia, informeaza BBC. Bilantul mortilor de ridica la peste 337 de persoane, dupa ce aproximativ 200 - 300 de cadavre au fost gasite pe o plaja din Sendai, nord-estul Japoniei.
UPDATE Potrivit Kyodo, citata de Reuters, numarul mortilor este asteptat sa depaseasca 1.000.

Dezastrul din Japonia a fost descris de catre directorul unui centru universitar de gestiune a dezastrelor ca "uraganul Katrina si cutremurul din Haiti adunate".

Vezi aici imagini incredibile cu valurile inghitind totul in calea lor:




Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

12577 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    cred ca e exagerat (Vineri, 11 martie 2011, 17:51)

    SM [anonim]

    cred ca ati preluat nu de la kyodo ci de la bbc, care zice ca a preluat de la kyodo. totusi pe site la kyodo nu apare acest numar.
  • +1 (1 vot)    
    Doamne fereste! (Vineri, 11 martie 2011, 17:55)

    Luci [anonim]

    E inspaimantator !!!
  • 0 (0 voturi)    
    88.000? (Vineri, 11 martie 2011, 18:02)

    gigi marga [anonim]

    De unde ati venit cu cifra asta!??
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 11 martie 2011, 18:41)

    dodo [anonim]

    D-ne fereste de asa ceva, cred ca vor fi peste 150.000 morti si disparuti, cauza principala fiins tsunami-ul si nu cutremurul propriu-zis
  • 0 (0 voturi)    
    ziaristii copi-paste (Vineri, 11 martie 2011, 19:14)

    PeCeResoare [anonim]

    sursa imbecilitatii e realitatea Tv si realitatea pe net. In urma interventiei mele acolo, au modifcat. Semidoctii au tradus complet gresit : death toll ... 88, 300 missing de pe saitul de stiri kyodo news. (corect era 88 morti, 350 disparuti ) O gafa de proportii care a tinut cateva ore pe post TV si pe internet. Iar acum "ziaristii" au dat copi-paste si imbecilitatea s-a facut virala. la 18:51 kyodo estima peste 1000 de morti.
  • 0 (0 voturi)    
    si poza cu avioanele e tot kyodo news (Vineri, 11 martie 2011, 19:17)

    PeCeResoare [anonim]

    poza postata la acest articol apare si pe yahoo.news (fara agerspanac...) si pe kyodo news. Chiar daca cumperi o imagine nu trebuie sa o si semnezi - e ca si cum cumparatorul unui tablou de Grigorescu l-ar resemna cu nume propriu...
  • 0 (0 voturi)