Franta: Taberele de romi vor fi desfiintate; tiganii care comit delicte vor fi expulzati

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 iulie 2010, 22:02 Actualitate | Internaţional


Autoritatile franceze au anuntat miercuri ca vor darama toate taberele de romi amplasate ilegal si vor expulza tiganii din alte state UE care comit infractiuni pe teritoriul Frantei, informeaza AFP. Anuntul vine in urma unei reuniuni speciale convocate de presedintele Nicolas Sarkozy la Palatul Elysee, acesta avertizand ca minoritatile creeaza "o problema de securitate" in Franta.

Ministrul francez de Interne, Brice Hortefeux, a declarat miercuri ca aproximativ 300 de tabere si constructii ilegale ale romilor si nomazilor vor fi desfiintate, iar tiganii straini care comit delicte vor fi repatriati "aproape imediat" in tarile lor de origine.

Presedintele francez Nicolas Sarkozy a avertizat inaintea intalnirii ca unii dintre membrii grupurilor de nomazi si romi reprezinta, prin comportamentul lor, o "problema de securitate", evocand violentele pretrecute saptamana trecuta intr-o localitate din centrul Frantei, unde o sectie de politie a fost atacata de mai multi indivizi mascati, in urma mortii unui tanar rom, ucis de politie in timpul unei urmariri.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2654 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    frumos... (Miercuri, 28 iulie 2010, 22:14)

    lyth [utilizator]

    si asa scapa francezii de probleme, de ce nu incearca sa ii integreze ei? mereu au spus ca tiganii sunt discriminati, si acum ei ce fac? ar trebui sa faca ce ne invatau pe noi sa facem... sa fim intelegatori si incercam sa le intelegem problemele :))
    • +1 (3 voturi)    
      Romania nu e puscarie pentru tigani ! (Joi, 29 iulie 2010, 10:21)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui lyth

      Daca traducem direct afirmatiile facute, intelegem ca orice infractor tigan trebuie pedepsit cu expulzarea in Romania !

      Aceasta afirmatie pe cat de negandita este pe atat de jignitoare trebuie sa fie pentru Romania!

      Banii pe care Ue ii da pentru integrarea tiganilor trebuie sa se regaseasca si in plata cazarii la puscarie a infractorilor tigani!
      Puscaria este singura metoda de integrare a infractorilor in societate!

      De ce sa platim noi sau francezii mancarea si caldura de la puscarie pentru tiganii infractori, sa plateasca UE!
      • 0 (0 voturi)    
        UE suntem noi (Luni, 2 august 2010, 0:57)

        Duduia [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        Noi platim, prin impozitele noastre banii distribuiti de UE. Ei nu vin din cer.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa ne arate francezii (Joi, 29 iulie 2010, 18:41)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui lyth

      Sunt de acord cu comentariul tau. Aceeasi idee am comentat-o si eu pe un alt site. Francezii ne impun conditii dar nici ei nu sunt capabili sa-i integreze pe romi.
  • +5 (5 voturi)    
    io zic sa-i tina acolo la ei... (Miercuri, 28 iulie 2010, 22:18)

    popcorn monta [utilizator]

    nu sunt ei mai umanitari ca noi romanii.discriminare parca ii zice la asta cand se vorbeste de romania.merde
  • +2 (4 voturi)    
    .. (Miercuri, 28 iulie 2010, 22:23)

    dragos234 [utilizator]

    Gata, au luat-o si francezii pe urma italienilor. :(
  • +1 (5 voturi)    
    asta tine loc de (Miercuri, 28 iulie 2010, 22:24)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    masuri impotriva adevaratului cancer: arabii si negrii islamisti.
  • +11 (11 voturi)    
    romii (Miercuri, 28 iulie 2010, 22:33)

    AS [anonim]

    Bine le face ca le darama maghernitele! Dar mai bine ar ramane acolo la puscarie sau sa fie executati decat sa vina pe capul nostru in Romania.
  • +5 (7 voturi)    
    o incalcare grava a drepturilor omului... (Miercuri, 28 iulie 2010, 22:51)

    toteu [anonim]

    din partea unei fondatoare a UE....

    mesajul transmis ... "noi suntem depasiti de problema...ne am panicat si acum ii aruncam la voi in curte"

    mi e sila de francezii astia ... nu meritau salvati in WWII si sa/i fi vazut acum unde erau ....
  • +6 (6 voturi)    
    :( (Miercuri, 28 iulie 2010, 23:15)

    nuuuu [anonim]

    Nu se poate asa ceva. E revoltator. E rasism. E jale daca ii trimit toti inapoi...
    Se pare ca au vazut pe pielea lor ca nu poti integra animalele in randul oamenilor...pacat ca ei au optiunea expulzarii...
    • -5 (7 voturi)    
      tiganii--tiganii (Joi, 29 iulie 2010, 9:00)

      mihai mihai [anonim] i-a raspuns lui nuuuu

      --bravo,marocanule, vezi ca esti de-al nostru-- tiganul cand ajunge imparat intai pe tat-su l-a impuscat-- (si bai smecherule de la site ,ieri nu mi-ai publicat comentariu,ti-e frica de rasism,mie nu si mi-s tigan de la Strehaia,binenteles nascut la Bug--mancati-as salariu de jidan--)
    • +3 (3 voturi)    
      :)) (Joi, 29 iulie 2010, 9:16)

      Cifre [utilizator] i-a raspuns lui nuuuu

      si noi avem o optiune. sa le dam foc cand vin inapoi. nu o sa mai sara nici o tara de cur in sus pt ce le facem. si-au primit toti invatatura.
  • +4 (6 voturi)    
    Si voi care ne tineati morala mai francezilor.... (Miercuri, 28 iulie 2010, 23:36)

    Frankie [utilizator]

    Voi care ne dadeati lectii de cum sa ii integram pe romi si etc.... Sa va fie rusine mai perversilor !!!
  • +4 (4 voturi)    
    si-eu dat seama ca is depasiti... (Miercuri, 28 iulie 2010, 23:37)

    resita31 [utilizator]

    au vazut si ei acuma de ce sunt in stare tiganii si si-au dat seama si ei ca is depasiti de situatie si acuma vor sa se spele pe cap de tigani..... lasii, daca is asa de buni sa ne demonstreze ca pot sa ii integreze in societatea lor, ca nu ne suparam si nici tiganii nu cred ca se vor supara... :P
  • +3 (5 voturi)    
    pai tocmai asta si trebuie facut (Miercuri, 28 iulie 2010, 23:49)

    pai... [anonim]

    asta este treaba frantei si a oricarei tari ce are probleme cu rromii. chiar daca romania i-ar fi putut controla in tara - ceea ce nu este adevarat in cazul de fata - dar chiar si atunci existenta unor state in care banii se castiga usor, in care accesul e permis "numai cu buletinul", in care pentru infractiuni ti se face o tabara si ti se acorda asistenta... ar fi incurajat afluxul de tigani, precum si metodele lor specifice.
    de ce nu au facut lucrul asta pana acum? nu stiu. pentru ca politia franceza este ca si absenta, probabil. si, evident, pentru ca ipocrizia lor le comanda sa se poarte mai mult decat "uman" - nu ca incurajarea unui stil de viata fara viitor si auto-distructiv ar avea ceva uman in sine.
    daca toate tarile vestice vor expulza infractorii fara drept de intoarcere, deja apele se vor mai limpezi. iar noi ne vom apuca, poate :D, sa facem curatenie acasa.
  • +6 (6 voturi)    
    oh, no! (Miercuri, 28 iulie 2010, 23:50)

    zvezda [anonim]

    Nunu, nu sunt de acord. Cum sa-i trimita pe bietii tigani inapoi in Romania, unde sunt discriminati mai rau ca in Germania nazista??? Ministerul de externe sa ia atitudine, sa traga de timp, si sa nu permita intrarea lor in Romania! Retrageti-le cetatenia, faceti ceva!!! Daca ei sunt un pericol pentru siguranta nationala a Frantei, atunci sunt un pericol si pentru cea a Romaniei. Asta e un motiv serios sa nu ti se permita intrarea intr-o tara, nu??? Sau oare n-ar trebui si noi la randul nostru sa-i expulzam in India, de unde au venit???
  • +8 (8 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 28 iulie 2010, 23:53)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    cand romanii i-au luat la goana pe tigani din sat ca nu maiu suportau hotiile lor au sarit ca sa nu-i discriminam. acu aveti voi grija de ei, e simplu sa ii expulzezi. romania ce face cu ei, unde ii expulzeaza?
    • -3 (5 voturi)    
      auzi ce nume...Gigel de la Luxemburg pffff.:)) (Joi, 29 iulie 2010, 9:18)

      cel breaz [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      mai..... Gigel de la .....Luxemburg. NU cumva esti de la Poplaca?????? te-am recunoscut dupa....''maiau'' .Gigele vino acasa si mai lasa dreq tomberoanele de gunoi ca le-ai tocit de tot. nu mai manca din gunoi ca sa strangi bani sa cumperi o rabla de masina,ca pe la noi nu mai cumpara nimeni rable.
  • +6 (8 voturi)    
    ce tot o dati intoarsa cu discriminarea ?!? (Joi, 29 iulie 2010, 0:45)

    roman din Franta [anonim]

    tiganii ROMANI sunt problema ROMANIEI, problema care se rezolva PE TERITORIUL ROMANIEI, NU A FRANTEI, punct. Ce s-a spus sau se va spune NU SCHIMBA NATIONALIATEA tiganilor ROMANI ! In UE occidentul mai are pe cap 7 milioane de tigani, fiecare sa aiba grija de ai lui !!!... Despre caracterul imputit al tiganimii VESNIC NEADAPTATA LA CIVILIZATIE... nu merita adaugat decat ca un ministru de externe jalnic (cioroianu) avea dreptate cand voia sa-i izoleze in Sahara !
  • +3 (3 voturi)    
    solutie (Joi, 29 iulie 2010, 2:53)

    roman [anonim]

    s-au convins in sfarsit ca nu pot sa-i integreze si acum vor sa ii dea inapoi expulzandu-i. Ok sa-i ascultam si de data asta pe occidentali si sa facem ce fac ei: sa-i primim si apoi sa-i expulzam/deportam si noi mai departe in Transnistria sau orice alt stat care ii primeste, ba chiar as fi de acord sa platim pentru fiecare rrom primit de un alt stat.
  • +3 (3 voturi)    
    Tiganul e tot TIGAN (Joi, 29 iulie 2010, 2:57)

    Fane [anonim]

    Daca se intorc toti hotii astia o sa fie jale,ei nu suporta munca si nici nu stiu sa convietuiasca civilizat...
  • +3 (3 voturi)    
    solutia expulzarea !!!! (Joi, 29 iulie 2010, 7:32)

    dadan [anonim]

    Foarte bine face Franta ....urmand logica europeana la fel trebuie sa facem si noi ....tiganii care fac probleme sa fie expulzati de statul roman in India sau sa-i trimita in Afganistan la cules de mac pe camp minat.....
  • +2 (2 voturi)    
    Gata (Joi, 29 iulie 2010, 8:32)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Romii ca oricare dintre cetateni trebuie sa se supuna legii.
    Comit faradelegi, sa infunde puscaria . Puscariile sa faca programe de munca si alfabetizare.
  • +2 (2 voturi)    
    de viitor? (Joi, 29 iulie 2010, 8:55)

    mslliviu [anonim]

    Pe cand credeti ca vor apare intr-un final si grupari extremiste de dreapta in tara asta? In toata europa exista asa ceva, si acest lucru asigura un echilibru.
    Cat despre tiganii din Franta... francezii au ei probleme mai grave cu algerienii sau ce alte neamuri de africani au pe acolo (poate va aduceti aminte de revoltele din Paris de acu vreo 2-3 ani). tiganii la revolte poate veneau dupa sa ia si ei un casetofon dupa ce alti au spart geamu...
    • -3 (3 voturi)    
      extrema dr. (Joi, 29 iulie 2010, 9:22)

      mihai mihai [anonim] i-a raspuns lui mslliviu

      Pai ,ce veicule n-avem destui la vedere,esti chior ori vrei sa defileze in toate sarbatorile din calendar, pai pedeleii ce-s, nu-s ei legionari si nazisti-binenteles sub acoperire si cu binecuvantarea rabinului.Inainte de alegeri becalii s-a dus la patriarh si s-adus--iar basescu s-a dus direct la rabin-de ce---? si s-a uns. --deci fi atent la matelot--
  • +1 (1 vot)    
    Cersitul pedepsit (Joi, 29 iulie 2010, 10:22)

    Jan [anonim]

    Pana nu se introduce o lege pentru interzicerea cersitului,in Europa combinata cu una a ilicitului Tiganii nu se vor domoli.Au palate,vile fara bai functionale,dar nu platesc impozite,curentul sau gazul.Fiscul ar trebui sa stea cu ochii pe ei,iar politia sa-si faca datoria,nu sa aibe legaturi mafiote cu ei.Chestiunea cu discriminarea sa fie lasata mai moale ,de 20 de ani nu au facut nici un progres pe linia ,instruirii scolare,a igienii,a bunuluisimt.Toata lumea este de vina ca ei nu vor sa-si schimbe naravurile.Problema cea mai grava este ca se inmultesc in draci.Se casatoresc de mici si de la 12 anifetele incep sa nasca.Atentie Europa ,suntem la voi si ne creste numarul rapid.
  • 0 (0 voturi)    
    Se trezesc cam tîrziu (Luni, 2 august 2010, 0:54)

    Duduia [anonim]

    Guvernuel francez se trezeste cam tîrziu dupa ce au lasat de cel putin15 ani instalarea si furtisagurile tiganilor români pe teritoriul national.

    S-au facut ca nu vad cum se comporta aceasta comunitate. Au tolerat toate faradeligile lor, si acum se trezesc ca li se urca tiganii în cap.

    Legile Frantei nu servesc democratia, ele servesc pe toti infractorii. E suficient sa nu ai nici un act asupra ta ca politia si justitia sa nu aiba ce sa-ti faca. Sin chiar daca sunt expulzati, în cele din urma, ei se vor întoarce înapoi, dupa trei luni de "concediu" în Romania si-si vor desfasura acitivitatile lor ilegale.
  • 0 (0 voturi)    
    nu faceti rasism (Sâmbătă, 7 august 2010, 21:05)

    tiganca_romanizata [anonim]

    buna la toata lumea.vreau sa va zic si eu cva,eu is tziganca,lokuiesc in franta,lucrez ,am apartament inchiriat ,am aceleasi drepturi ca si voi...nu sunt eu de vina pt cei care fura ,cersesc si etc..eu una m am integrat ..nu bagati toti tiganii in aceeaji oala..sunt si tigani romanizati....si nu mai ziketi sa ne trimeata in india ca eu in romania m am nascut ,si sunt romanca;PUNETZIVA IN SITUATZIA MEA SI SPUNETI CUM V ATZI SIMTZI....eu consider ca nu tre sa se faca rasism ,ci doar cei care comit ilegalitatzi sa fie pedepsitzi,fie el roman,tigan,maghiar sau ,francez..sa va fie de bine all
  • 0 (0 voturi)    
    MOARTE RAUFACATORILOR (Joi, 25 noiembrie 2010, 18:05)

    gheorghe [anonim]

    Trebuiesc impusacati toti cei care nu se integreaza in societate fie ei nemti rusi turci italieni romani arabi tigani etc si atunci de frica glontului sa vezi ce se mai integreaza.