Biserica avertizeaza oamenii de stiinta care au creat prima celula sintetica sa nu se joace de-a Dumnezeu

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 mai 2010, 11:03 Actualitate | Internaţional

Vaticanul si oficiali ai Bisericii Catolice au declarat vineri ca realizarea oamenilor de stiinta care au creat primul organism viu artificial prin readucerea la viata a unei bacterii poate fi un progres pozitiv, insa i-a avertizat pe acestia ca numai Dumnezeu poate crea viata, relateaza Associated Press.

"Daca este folosita pentru a face bine, pentru a trata boli, poate fi doar ceva pozitiv," a declarat Monsignor Rino Fisichella, oficial pe probleme de bioetica din cadrul Vaticanului. "Daca se dovedeste a nu fi folositoare, a nu respecta demnitatea umana a persoanei, atunci judecata noastra se va schimba," a adaugat el.
 
Obtinerea primului genom sintetic a reprezentat mai degraba recrearea de viata decat producerea acesteia de la zero, insa Dr. Craig Venter, seful echipei de cercetatori, a precizat ca descoperirea arata ca organismele se pot proiecta altfel decat natura a intentionat.

"Sa pretinzi ca esti Dumnezeu si sa imiti puterea sa de creatie este un risc enorm care poate trimite oamenii in barbarie, " a declarat episcopul Domenico Mogavero pentru cotidianul La Stampa. "Oamenii de stiinta nu trebuie sa uite ca exista un singur creator: Dumnezeu," a precizat acesta.  


Citeste mai multe despre   






















3238 vizualizari

  • +9 (27 voturi)    
    Le e frica ca iese la iveala minciuna? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 10:32)

    Alex S [utilizator]

    Minciuna cum ca e un barbos acolo sus la care trebuie sa ne rugam si sa nu uitam sa dam bani la biserica ca sa ii fie bine domnului de sus :))
    • +1 (1 vot)    
      Dap - le e frica... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 22:00)

      maximus [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      Priblema e ca sunt mai multi barbosi ""acolo sus"" - victoria suprema ar fi ca acea celula creata acum sa ""ëvolueze"" intr-un popa universal (cindva in viitor) care sa unifice si sa dizolve toate institutiile de spalare a creierului si fundamnetalist ""ortodoxe de toate felurile"" (inclusiv musulmane) care capuseaza civilizatia umana si genereaza mai toate confilictele singeroase de pe aceasta piatra din Univers.
      • 0 (4 voturi)    
        religia ca tap ispasitor (Duminică, 23 mai 2010, 10:47)

        ... [anonim] i-a raspuns lui maximus

        nu pot sa cred ca, dupa atata istorie murdara, inca mai credem ca "ceva" exterior poarta vina mizeriei noastre. suntem oameni, si ne transformam perpetuu in cea mai abjecta forma de viata.
        razboaiele si cruzimea sunt umane, nu "dictate de religie". dovada ca ele supravietuiesc in orice mediu: crestin, musulman, hindus, comunist, stalinist, capitalist, shintoist sau animist. hristos a dat dovada de extrem de multa luciditate luand asupra sa o vina umana.
        religia nu este pentru cei ce nu stiu sa gandeasca.
        • +1 (1 vot)    
          minusuri :) (Duminică, 23 mai 2010, 19:07)

          ... [anonim] i-a raspuns lui ...

          as prefera, in loc de minusuri, sa aud ce se poate comenta impotriva unei conceptii cat se poate de rezonabile.
          tocmai discutam cu cineva cauzele care pot determina in romania de astazi orientarea spre un ortodoxism nationalist fanatic sau spre un ateism asijderea. este cat se poate de adevarat, si evident daca ne comparam cu civilizatii vestice, ca perioada comunismului a fost ca o cortina ce a impiedicat viata normala a ideilor. prin urmare, ideile adoptate de noi vin pe o tabula rasa. poate ca aceasta superficialitate ne face, in acelasi timp, sa cadem usor in plasa fanatismelor de tot felul. atat ortodoxismul nationalist, cat si ateismul razboinic nu au absolut nimic de a face cu crestinismul in esenta sa. nici nu au habar de acesta. chestiunea e trista si limpede.
          singurul punct neclar este cine da minusurile :D asa ca, va rog, prezentati-va si argumentati. practica argumentarii este extrem de utila in dezvoltarea gandirii.
      • -1 (1 vot)    
        asa mare ai crescut, prigoana ? (Duminică, 23 mai 2010, 17:00)

        p f [anonim] i-a raspuns lui maximus

        le zici ca dela mama bahmu !
        inainte de aparitzia ..ortodoxiilor, hai sa zicem, a religiilor in general, oamenii traiau in bine, in concordie, se pupau, se imbaratzisau si cogitau la celula primordiala. ei numeau problema: oul sau gaina ?!
        ai citit f'odata cele zece porunci. de curiozitate.
        hai sa zicem, din dorintza de a cunoaste...
        cred ca nu.
        orotdoxia nu'i fundamentalizm. uitata-te in dex.
    • -3 (3 voturi)    
      inconstienta sau curvie (Duminică, 23 mai 2010, 11:42)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Nu hulii amice ca nu sti ce-ti aduce ziua de miine,cit despre procreare ce sti tu ateu perfid,folosesti cu nerusinare acest articol pt.a-ti varsa fierea asupra biserici jignind milioane de crestini care cred in Dumnezeu.
    • 0 (0 voturi)    
      a tunat si v'a adunat (Duminică, 23 mai 2010, 16:54)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      p'astia cu painea si cutziul minusurilor si plusurilor. adica pe inutili-uzatori.
      Dumnezeul L'a creat pe om dupa chipul si asemanrea sa si a vrut sa'l scuteasca de rataicire si i'a dat spre folosintza edenul.
      omul a vrut sa fie egalul creatorului, a gustat din marul cunoasterii. daca Dumnezeu n'ar fi vrut ca omul sa muste din mar, n'ar fi pus marul in mijlocul gradinii si nu l'ar mai fi schilodit pe adam sa creieze pe eva...
      deci, mai draga, liber kujetatori util-izatori intru satana, Dumnezeu i'a dat omului si aceasta vocatzie, a creatziei. biserica este constienta de asta si avertizeaza.
      cum zicea un pictor, somnul ratziunii naste monstrii.
      watch-it !
      tare imi este ca omul se va autodistruge, ca impins dela spate de sarsaila, nu'si va mai recunoaste limitele si va face saltul in neant...
      watch-it !

      pese: si ca vorbeatzi de barbosi, galeria celor trei tzi'a ramas in minte...poate i'ai carat si la defilari...
      parol.
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Luni, 24 mai 2010, 2:44)

        eu [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

        as dori sa-mi spui unde zice in Biblie ca acel copac din Eden era un Mar, ca eu nu gasesc
        • 0 (0 voturi)    
          mda (Luni, 24 mai 2010, 8:18)

          panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui eu

          si care'i problema, maru nu'i tot fruct ?
          mie'mi plac merele. cum mananc un mar, cum m'apuca febra cunoasterii. si'atuci intru pe hot news. mai dau de oameni istetzi.
          ma bucur ca esti tot anonim, ca mine, si nu potzi sa'mi dai minus. ca cand vaz minusuri m'apuca frica. :-)
          s'auzim de bine.
  • +11 (21 voturi)    
    Catre oamenii de stiinta (Sâmbătă, 22 mai 2010, 11:07)

    horia popa [anonim]

    va rog sa demonstrati bisericii ca si oamenii pot crea viata. La fel cum l-au creat si pe Dumnezeu.
    • -2 (4 voturi)    
      Hm... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 22:40)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui horia popa

      ... la asta nu m-am gandit. Inteligent comentariu.
  • +3 (13 voturi)    
    Nimic nou . (Sâmbătă, 22 mai 2010, 11:16)

    gamma [utilizator]

    Cand am creat ce n-a creat Dumnezeu (laseri si computere ) nu s-a intamplat nimic de genul asta . Viata e ceva mai simpla , doar posibilitatile noastre de manipulare a materiei la scara microscopica ne impiedica sa avem succes deocamdata . Ce e cu adevarat dificil e sa faci sa supravietuiasca 7 miliarde de fiinte din care o buna parte cred in resurse nelimitate si fiinte invizibile cu puteri nelimitate, pe o planeta limitata .
  • +7 (7 voturi)    
    "progres pozitiv" (Sâmbătă, 22 mai 2010, 11:18)

    adi [anonim]

    Dragilor, progresu' nu poate fi decat pozitiv. Daca e negativ, se cheama regres.
  • -2 (12 voturi)    
    altii (Sâmbătă, 22 mai 2010, 11:20)

    Demigod [utilizator]

    Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa. E normal ca copiii sa-si imite tatal, si tata nu se supara.

    Mai degraba se supara pe cei ce ii rastalmacesc vorbele, si cred in superstitii.
  • +4 (12 voturi)    
    pi bune ? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 11:21)

    jorj [anonim]

    cum era aia........aaaa... "crede si nu cerceta.."
    cred ca se impune infiintarea unui nou tribunal inchizitorial pe probleme de bioetica.. ...si preventiv puteti aprinde si rugurile ......
  • 0 (12 voturi)    
    O precizare... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 11:24)

    Dan [anonim]

    Intre Creatie si imitatie(copie) este o mica mare diferenta,atat. Don Fisichella poate sta linistit , omul nu poate crea viata niciodata , cel mult poate copia ,dar niciodata nu va avea matricea.
    • +3 (9 voturi)    
      o precizare la precizare (Sâmbătă, 22 mai 2010, 14:21)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      de unde stii tu ce se va putea realiza?
      detii adevarul absolut?
      • -4 (6 voturi)    
        lasa ca stii matale (Sâmbătă, 22 mai 2010, 22:16)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        ceasca, iliescu, antonel, geonel si voiciorescu. Adevarul e monopolul vostru.
        • +4 (6 voturi)    
          imi place de astia cu mintea incuiata (Sâmbătă, 22 mai 2010, 23:15)

          blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          vad totul prin prisme politice autohtone in loc sa fie obiectivi

          apropo... cum de aveti net la tzara ?
  • +3 (13 voturi)    
    haha (Sâmbătă, 22 mai 2010, 11:29)

    ciprian [anonim]

    ce terminati!
  • -3 (11 voturi)    
    ete na (Sâmbătă, 22 mai 2010, 11:32)

    dragoshf [utilizator]

    suntem facuti dupa chipul si asemanarea Domnului, daca El a creat viata, e normal sa ajungem si noi sa facem asta, nu?
  • +4 (12 voturi)    
    borfasii in sutana (Sâmbătă, 22 mai 2010, 11:36)

    gizaaas [anonim]

    La ce te poti astepta de la acesti salbatici in sutana care traiesc pe spinarea fraierilor mai creduli?

    Trebuie sa se bage si ei , saracii, in seama si sa-si dea cu parerea despre orice subiect sau progres stiintific ce ameninta sa stirbeasca din "reputatia" si asa serios subrezita a povestilor lor pentru copii si care in realitate nu sunt decat poate cea mai eficienta strategie de marketing imaginata vreodata
    • -1 (5 voturi)    
      numai un salbatic poate vorbi asa... (Duminică, 23 mai 2010, 10:35)

      ... [anonim] i-a raspuns lui gizaaas

      naiv domn, o parere este o parere. injuriile nu prea au ce cauta acolo. sa spui despre o institutie veche de 2000 de ani, cu izvoare inca mai vechi (filosofia greaca, religiile antice) ca este "salbatica" denota o cultura de mucava.
      nu tot ceea ce nu intelegem sunt "povesti pentru copii". cei care sunt atei pot spune acest lucru simplu si raspicat - si vor fi respectati pentru conceptia si experienta lor. dar sentintele dumneavoastra nu sunt decat puerile.
      • -1 (1 vot)    
        stimate ... (Duminică, 23 mai 2010, 21:11)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui ...

        Daca veti citi cu atentie ce spune gizas veti observa ca nu institutia in sine este atacata cat reprezentantii ei, reprezentanti care si-o merita cu prisosinta atata vreme cat au tupeul sa-si dea cu parerea despre lucruri pe care prea putin le inteleg si totusi le critica doar prin prisma dogmelor lor, vechi de mii de ani.

        Problema nu este ca institutia de care amintiti are surse vechi de mii de ani, ci ca aceasta pare intepenita in timpurile de care aminteati, cu dogme asupra carora s-a 'convenit' prin mijloace cat se poate de barbare (studiati de exemplu doar viata asa zis-ului Sf Chiril de Alexandria), etc

        Si nu in ultimul rand, Biblia nu se intelege (termenul e oarecum bombastic in acest context), ci se interepreteaza, iar interpretarea Dvs nu este cu nimic mai buna decat cea a lui gizas.
  • +2 (8 voturi)    
    adevarul este... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 11:45)

    good old days :D [anonim]

    ca, din punct de vedere cronologic, descoperim inainte de a ne bate capul cu urmarile descoperirilor noastre. asta este stiinta. intotdeauna uimitoare si "cu un pas inainte", dar deseori dezastruoasa. chiar daca nu folosesti perspectiva religiei, pericolul tot ramane.
  • +8 (16 voturi)    
    Caderea uni nou "ism" (Sâmbătă, 22 mai 2010, 11:47)

    kayros [anonim]

    In sfarsit apar si dovezile menite a-i convinge pe adeptii "ismelor" religioase ca drumul li s-a infundat.

    Visez, asa cum comunismul isi cere inca procesele lor, un gigantic proces al marii escrocherii conduse de la Vatican si condamnarea aspra a celor care promit fericirea intr-o lume imaginara in timp ei se bucura de stapanirea lumii adevarate.

    Acum astept pe toti bigotii sa inceapa a ma injura...
  • +2 (6 voturi)    
    Niste nesimtiti (Sâmbătă, 22 mai 2010, 11:55)

    romania pute [anonim]

    Oficialii biserici nu vor decat sa incetineasca progresul... cu cat oamenii devin mai puternici cu atat se poate creea anarhie... neavand o constanta si neffinduti frica de nimic...
  • +8 (14 voturi)    
    Exact (Sâmbătă, 22 mai 2010, 12:03)

    bgd [utilizator]

    Va e frica nu? Sa nu deschida lumea ochii... Va e frica de faliment, de pierderea puterii si de toate avantajele pe care le aveti.
    Sa va trimit un baietel sa va mai destindeti putin?
  • +5 (9 voturi)    
    Nu ma pot abtine.... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 12:04)

    anonim [anonim]

    sa nu raspund la o astfel de afirmatie (cea din titlu).

    Am sa rog si eu popimea, mai ales pe aia avida de bani si pamanturi din RO, sa inceteze si ea sa se mai joace de-a divinitatea.

    Sunt simplii cetateni romani cu toate drepturile si obligatiile ce regurg din aceasta calitate. Sa faca deci bine sa isi declare averile, sa isi faca publice dosarele de turnatori la securitate si sa inceteze sa mai revendice bunuri materiale de la stat.

    M-a dat pe spate comunicatul BOR... ala cu continuarea constructiilor la biserici in plina criza, ca sa avem unde sa ne rugam pentru mai bine. Imi aduce aminte de un individ care zicea ca criza fincanciara si toate catastrofele din occident se intampla ca pedeapsa divina pentru ca ne lasam femeile sa poarte fuste si decolteuri!

    Primul pas a fost facut! Urmeaza sa ne oblige si pe noi sa purtam batic!

    Adio tara!
    • 0 (2 voturi)    
      o diferenta (Duminică, 23 mai 2010, 11:34)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Comunicatul asta e dat de Vatican. Care se implica activ in cercetare, nu doar in copiat slove din carti vechi. Bio-etica are un sens, deoarece exista implicatii serioase morale la un momen dat, chiar si pentru oamenii ne-religiosi.

      Comunicatul e ok, si nu e deloc exagerat, asa ca nu mai puneti paie peste rugurile voastre imaginare.

      Cat despre BoR, sunt de-acord: Sunt niste barbosi primitivi si medievali, asa cum se desprinde din comunicatele lor penibile; si bine ar fi sa evolueze cateva sute de ani, sa ajunga macar la gradul de decenta al Vaticanului.
  • +3 (9 voturi)    
    progress (Sâmbătă, 22 mai 2010, 12:05)

    eu [anonim]

    ce bine ar fi de nu ar mai exista Vaticanul sau orice forma de biserica pe lumea asta...cine stie unde am fi ajuns pana acum.
  • +3 (7 voturi)    
    Ca la 1600 (Sâmbătă, 22 mai 2010, 12:15)

    Toma [anonim]

    Eppur si muove
  • +2 (8 voturi)    
    Asta e parerea Bisericii Catolice (Sâmbătă, 22 mai 2010, 12:26)

    Milka Man [utilizator]

    Fiecare are dreptul sa cread in ce vrea.Vad ca preocuparea principala a Bisericii Catolice este sa ii infiereze mereu pe altii de teama ca o sa isi piarda si mai mult din putere...Asta e realitatea.Obisnuiti-va!Nici un om de stiinta nu a zis ca este Dumnezeu.Unii fac descoperiri dupa ani grei de munca si multe din astea sunt in folosul omenirii.Nu putem trai in Evul Mediu pentru totdeauna si facem mereu cum zice popa, mereu pe motivul: e bine doar cum scrie in Biblie (lucrare scrisa tot de oameni).
  • +3 (7 voturi)    
    reactie tipica (Sâmbătă, 22 mai 2010, 12:51)

    sile [anonim]

    Ati inteles,mah oameni de stiinta,ca biserica se teme ca nu cumva de maine sa inceapa lumea sa se inchine la voi si nu la dumnezeu?
    Ia,terminati-o cu stiinta asta ca e daunatoare alora cu neuroni mai putini si ne mai lasa si fara paine pe noi,clerul.
  • +2 (6 voturi)    
    amen-in-tare la adresa BISERICII (Sâmbătă, 22 mai 2010, 12:55)

    amen-in-tare [anonim]

    Hmmm, Biserica e speriata de moarte acum. In urma unor asemenea experimente isi poate pierde o mare parte din adepti cu cap pe umar (nu cei fanatici, care cred neconditionat) sau ce mai... poate sa dispara cu totul in cativa ani pentru ca nu va mai avea justificare. Si ca de obicei (cruciade, inchizitie, etc) trebuie sa ia pozitie
  • 0 (4 voturi)    
    Nesimtitii (Sâmbătă, 22 mai 2010, 13:54)

    Adrian [anonim]

    Acesti popi nesimtiti nu au facut decat sa se imbuibe de sute de ani pe seama nestiintei semenilor. Si acum le este frica pentru ca pierd punctele de sprijin...
    La munca, scarbe pedofile!
  • +1 (3 voturi)    
    Reprezentantii bisericii-nu biserica. (Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:09)

    mircea [anonim]

    Reprezentantii bisericii catolice au fost mereu cu un pas in urma fata cu cercetarile stiintifice.Se discuta de circa 10 ani de calculatoarele bionice si acum se mira ca oamenii au descoperit prima celula din sistem.Toate acestea se fac si cu voia lui D-zeu,iar cei care le-au descoperit,ar putea fi considerati ,mai degraba,niste sfinti si nu diavoli.Daca unul este mai destept ca tine,de ce nu ar fi voia domnului?
    • -2 (4 voturi)    
      voia Lui (Duminică, 23 mai 2010, 11:42)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Daca tu crezi ca D-zeu se implica in mod direct in ce face omul, te inseli amarnic. Eu cred in D-zeu, dar mai cred ca nu prea se baga el in cocalariile noastre, si mai ales in politica si bio-etica.
      Probabil s-a saturat de specia asta ignoranta, si face experimente in alte parti ale galaxiei, sau Dumnezeu stie unde; in timp ce noi ne hranim orgoliul gasind firmiturile lasate de el, si crezandu foarte evoluati.

      Biserica catolica si-a recunoscut greselile trecutului, si acum se rezuma la a da alarme morale, care sunt decente, parerea mea: prea multe conflicte, prea multa foamete in timp ce altii irosesc resurse, prea mult sex in fund, prea multi embrioni macelariti in numele stiintei...

      Mai era unu Stalin, care gandea ca si multi alti teribilisti care au lasat cometarii pe aici, si voia sa dispara religia si bisericile... si in parte a reusit s-o faca; dar vedeti si voi cu ce le-a inlocuit, si meditati daca e mai bine.

      Fara o moralitate, poti sa ai un milion de legi, ca tot intre animale ajungi sa traiesti. Doar schimbi o jungla naturala cu o jungla legala; iar a 2-a e mai perversa cu siguranta.
  • +3 (5 voturi)    
    dar totusi (Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:33)

    blec-bierd [utilizator]

    de ce avem nevoie de biserica? ma refer la institutie
  • -2 (4 voturi)    
    ...bai prostilor...! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 16:33)

    bm [anonim]

    ...nu va mai bateti joc de libertatea de exprimare...!...ca o sa va arda iadul...!
  • +3 (7 voturi)    
    Ce ipocriti! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 16:35)

    Vizitiul [utilizator]

    Cum adica, biserica se joaca de-a Dumnezeu de atatia ani iar acum ei vin cu asemenea avertismente?

    Bai nene!
  • -5 (7 voturi)    
    iubeste-ti aproapele ca pe tine insu-ti. (Sâmbătă, 22 mai 2010, 16:36)

    nicusor [anonim]

    DUMNEZEU ESTE PRETUTINDENI!
  • +2 (8 voturi)    
    :D (Sâmbătă, 22 mai 2010, 16:38)

    conscab [utilizator]

    biserica poate sa ne pupe undeva
    • -6 (8 voturi)    
      si matali (Sâmbătă, 22 mai 2010, 22:18)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui conscab

      pi mini asemenea.
  • +2 (4 voturi)    
    clarificari (Sâmbătă, 22 mai 2010, 19:16)

    daniesy [anonim]

    O sa faca astia zombii si-o sa ne trezim in 2012 ca ne ataca toti :)) Pregatiti-va pustile si antrenati-va pe Left 4 Dead

    Parerea mea despre religie:
    "crede si nu cerceta" nu e scris nicaieri din cate stiu eu in Biblie. Din punctu meu de vedere, se refera la "crede in dumnezeu si nu-l cerceta" si nu e o expresie menita sa opreasca stiinta sau progresul. Daca oamenii au interpretat-o asa, e problema noastra. Si totusi, nu negati existenta lui dumnezeu pe greselile bisericii. Nu el o creat biserica, ci apostolii si biserica nu putea fi niciodata perfecta fiindca ii condusa de oameni. Nu-i vina LUI.
    • +1 (7 voturi)    
      Dumnezeu e cel mai mare criminal (Sâmbătă, 22 mai 2010, 21:13)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui daniesy

      Dar e vina lui Dumnezeu ca la fiecare minut moare, cel mai probabil in chinuri si suferinta, cel putin un om undeva pe planeta asta. Si pt asta nu vom ierta niciodata religia, caci fara ea, o mare parte din acesti oameni ar fi putut fi salvati, prin procedee medicale inca nedescoperite. Religia nu a facut si nu face altceva decat sa consume, ca un parazit, resursele mentale ale unor miliarde de oameni.
      • -1 (3 voturi)    
        Biserica (Duminică, 23 mai 2010, 7:56)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

        Avem nevoie de biserica , in ansamblu oamenii sunt extrem de irationali si lipsiti de carja asta mentala ar fi in stare sa se extermine reciproc... Nu e perfecta dar isi face treaba suficient de bine.
      • 0 (0 voturi)    
        resurse mentale (Duminică, 23 mai 2010, 11:45)

        Demigod [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

        Daca biserica consuma resursele mentale a miliarde de oameni, ia zi-mi tu cu ce le-ai inlocui? Omul cand isi pune ceva in cap, de multe ori o face, dar iese nasolie mare; daca nu apare din cand in cand cineva sa-i explice ca NU e ok.

        Ti-s pline sloturile de memorie cu porn, si ti-e ciuda ca nu mai ai spatiu din cauza bisericii? Esti schinjuit de remuscari de ordin moral, din cauza ca exista o biserica? Cum iti consuma tie biserica resursele mentale?
  • 0 (2 voturi)    
    De unde stie biserica... (Duminică, 23 mai 2010, 9:12)

    max [anonim]

    ...ca dumnezeu nu vrea sa progresam in genetica? Nu am auzit sa fi traznit vre-un cercetator. Poate ca asta e planul lui secret.
    Sa inteleg ca Vaticanul si-a pierdut credinta?
    • 0 (0 voturi)    
      adevarul la mijloc (Duminică, 23 mai 2010, 12:59)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui max

      ca de obicei adevarul pare a fi undeva la mijloc si anume:Biserica exagereaza ca de obicei si se teme ca atunci cand lumea va aborda religia cum trebuie:din proprie vointa si placere si nu fiind constransi si ingroziti(de la subiectul stiintific la barbarie, cum ameninta ei, este cale lunga),se tem ca atunci vor pierde controlul asupra ei.
      Pe de alta parte descoperirile stiintei nu au fost folosite, decat in putine cazuri, mai ales medicina, in folosul oamenilor si intradevar "lumea pare ca se indreapta spre haos general" , dar din proasta eductie mai mult decat descoperiri stiintifice;
  • +1 (1 vot)    
    dar (Duminică, 23 mai 2010, 11:11)

    Pistache [utilizator]

    mie mi se pare ca se pot juca de-a Dumnezeu oamenii aia de stiinta si oricum nu ii intereseaza ce latra preacuviosii...asa ca avertismentele astea vin cam tarziu, sunt inutile si biserica e pusa in fata faptului implinit. I love science...
  • 0 (0 voturi)    
    Ca sa vezi (Duminică, 23 mai 2010, 14:14)

    Andrei [anonim]

    Merg reporterii la preoti sa intrebe: Ce parere are Biserica despre...
    Cand vine raspunsul reactia este cam asa: voi sa taceti din gura, ca nu v-a dat nimei dreptul sa vorbiti.
  • 0 (0 voturi)    
    Manipulare ordinara! (Vineri, 23 iulie 2010, 8:10)

    andrei [anonim]

    "Creatia " lui Craig Venter ,este o incercare periculoasa, in stil Frankenstein, de manipulare a naturii.

    Sunt cel putin trei probleme pe care Craig Venter trebuia sa le "rezolve" pentru a CREA viata sintetica...
    1)Masina de decodare: a folosit o celula deja existenta .
    2)Software: a obtinut informatia dintr-o celula existenta, a modificat-o, si a sintetizat ADN-ul cu aceasta informatie.
    3)Unirea acestei molecule in ciuda problemelor chimice si fizice. Venter a folosit proteine din drojdie.

    Mai exact, aşa-numitul prim organism artificial "creat" de către om este o bacterie cu scheletul unui organism natural care conţine un genom natural sintetizat şi copiat din altă bacterie.
    Showman-ul Craig Venter nu este un "creator", ci un manipulator care a "realizat" bacteria ce înfierbântă decat imaginaţia .Ideologii ce vantura ideea de "viata artificala" nu merita decat un... dus rece!