UPDATE Surpriza de proportii in Elvetia: Musulmanii nu mai au voie sa contruiasca minarete - rezultate finale ale referendumului

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Duminică, 29 noiembrie 2009, 14:48 Actualitate | Internaţional


Unul dintre afisele folosite pentru promovarea referendumului
Foto: LiveLeak
Musulmanii din Elvetia nu vor putea construi minarete, dupa ce 57,5% dintre cetatenii elvetieni au aprobat un referendum care cerea interzicerea acestui lucru. In schimb, elvetienii au respins interzicerea exporturilor de armament, cu 68,2% din voturi.

Rezultatul surprinde, in conditiile in care sondajele anterioare indicau faptul ca doar 37% dintre elvetieni sustineau interzicerea minaretelor.

In urma publicarii rezultatelor definitive ale referendumului, se impune modificarea Constitutiei.

Sustinuta de Uniunea democratica de centru (UDC, dreapta conservatoare) si de Uniunea democratica federala (UDF, dreapta crestina), dar combatuta de toate celelalte partide si de guvern, initiativa anti-minarete a reusit sa-i seduca pe elvetieni, noteaza Swiss Info.

Oponentii proiectului, printre care se numara si guvernul, afirma ca interzicerea minaretelor este discriminatorie si ar genera sentimente de ura fata de comunitatea musulmana.

In Elvetia traiesc 400.000 de musulmani si exista doar patru minarete.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11980 vizualizari

  • +44 (74 voturi)    
    Bravo, felicitari ! (Duminică, 29 noiembrie 2009, 14:52)

    Frankie [utilizator]

    In sfarsit un popor descuiat la minte si democratic !
    • +21 (25 voturi)    
      Raspuns la intoleranta (Duminică, 29 noiembrie 2009, 16:50)

      _eu_ [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      Intrebarea care se pune:
      Noi, europenii, suntem toleranti, acceptam convietuirea cu (aproape) orice religie. Musulmanii, pe de alta parte, sunt intoleranti, un fel de inchizitie: daca nu esti ca noi esti impotriva noastra. Ce facem? Toleram intolerantza lor? Ii lasam printre noi? Cum toleram faptul ca ei nu ne tolereaza pe noi? Ne lasam cuceriti?

      Eu nu vreau sa traiesc intr-o lume musulmana!
      • +2 (8 voturi)    
        Solutia este sa-i invatam (Luni, 30 noiembrie 2009, 9:06)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui _eu_

        pe cei intoleranti sa fie toleranti. Si o cale sigura sa-i schimbi este sa fi tolerant cu intolerantii.
        • 0 (2 voturi)    
          . (Luni, 30 noiembrie 2009, 14:51)

          sep [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

          asta sa le-o zici tu ultrasilor din Iran, etc si apoi mai vedem cum stau lucrurile :-)
      • 0 (0 voturi)    
        cam multi ignoranti (Marţi, 1 decembrie 2009, 0:48)

        dexter [anonim] i-a raspuns lui _eu_

        care isi iau informatia de la TV gen CNN, FOX , OTV , isi dau cu parerea pe HN, asa ca aduc unele informatii si daca vor sa le verifice exista gugal,wiki carti etc....
        in primul rand ceelvetinii au votat in cadrul unui referendum ca nu sunt de acord cu minaretele dar de aici si pana la a face afirmatii de genul ca musulmanii trebuie alungati ( ei sunt cetateni cu acte-n regula platitori de taxe si impozite) sau ca nu au adus beneficii umanitatii este cale lunga.Ignorantii care fac afirmatii demne de evul mediu nu au auzit de Avicenna un musulman care a adus o mare contributie in domeniul medicinei, de Gebraili care a reanalizat si inviat algebra vechilor greci, de faptul ca azi folosim cifrele arabe in detrimentul celor romane, defaptul ca in Renascentismul in Europa au avut o contributie si musulmanii.
    • +22 (32 voturi)    
      Elvetia ramane un exemplu de democratie (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:44)

      Le Couteau Suisse [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Asta e teroarea si teama pigmeilor ce-si spun "lideri europeni": doamne fereste sa auda de referendum, in nici un caz poporul nu trebuie consultat direct, trebuie mintit, manipulat si scos la vot doar 1 data la 4-5 ani, ca e suficient!

      "Un pumn in figura musulmanilor", asa a zis seful islamizatilor elvetieni. Care musulmani nu au ce cauta in Elvetia, o tara profund crestina si pasnica. Exista o "lume islamica", acolo e locul natural pentru musulmani.

      Europa e pur si simplu satanjata ordinar, cu "toleranta" si "liberatatea".

      Pai daca e sa fie toleranta doar ca sa intre zeci de milioane de islamici prefer lipsa de libertate, cel putin pana se curata Europa.

      Elvetia, cea mai democratica tara din Europa, voteaza majoritar o lege anti-islamica. Si e un exemplu de urmat in intreaga Europa! Indiferent de schimonoselile si propaganda stangista "antirazizda"!

      Ce se intampla in Europa e doar un inceput, umanitatea e fortata sa aleaga intre a nimici islamul sau pe adeptii acestuia. Eu prefer sa lase adeptii in viata si sa interzica aceasta forma de fascism numita "islam".
      • +3 (5 voturi)    
        democratia nu e o solutie pt toti.. (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:53)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Le Couteau Suisse

        1. functioneaza in Elvetia de astazi pt ca ei au dezvoltat si aprofundat ideea de democratie. un referendum in elvetia inseamna ca toata lumea are voie sa voteze, votul prin corespondenta este ceva normal, informarea publica cu privire la variantele supuse votului are cu totul alte standarde etice decat in romanica.. la noi oamenii sunt inca prea prosti, prea lipsiti de respect, in consecinta prea usor de influentzat, ca sa poata decide la un referendum o chestiune economica/sociala/culturala.
        2. au interzis doar minaretele, acele turnuri care se ridica langa moschei, de unde musulmanii sunt chematzi la rugaciune. asta nu inseamna ca au interzis islamismul sau moscheile, doar au adus pe picior de egalitate mijloacele prin care religia islamica se face cunoscuta... preotii crestini nu striga slujba prin megafoane, o asculta doar cine vrea sa se duca la biserica.
      • 0 (4 voturi)    
        crestinismul n-are a face cu democratia.din contra (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:33)

        lolz [anonim] i-a raspuns lui Le Couteau Suisse

        dar pt a intelege asta iti trebuie creier si capacitatea si dorinta de a studia un pic de istorie.
    • +7 (13 voturi)    
      Afisul UDC contra minaretelor, impresionant! (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:51)

      Democratia helvetica [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      http://www.patriot.ch/morgarten/islam/minarett-verbot/plakat_ja_zum_minarett-verbot_580x782.jpg
    • -6 (14 voturi)    
      Democratie (Duminică, 29 noiembrie 2009, 20:38)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      "Remember, democracy never lasts long. It soon wastes, exhausts, and murders itself. There never was a democracy yet that did not commit suicide."
      John Adams
    • 0 (4 voturi)    
      acum 1 an ii inurati pe UDC. acum ii pupati in ... (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:32)

      mdea [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      astia care acum ii laudati pe nazistii de la UDC, acum aproape 1 an ii injurati cind au vrut sa refuze circulatia romanilor si bulgarilor in Elvetia si au avut afise cu romanii pe post de corbi, oi negre, hoti etc

      http://www.hotnews.ro/stiri-diaspora-5388610-referendum-elvetia-tema-romanilor-bulgarilor-consecinte-uriase-nivelul.htm

      "e grele" astea cu memoria si consecventa. e mai usor sa ii acuzi pe altii de rasism dupa care sa te dovedesti chiar tu rasist si ipocrit.

      PS: lipsa minaretelor nu va insemna lipsa moscheilor, si ar putea determina radicalizarea mai multor musulmani.

      PPS: daca tot s-au interzis minaretele, corect si democratic ar fi sa se interzica si clopotnitele si pagodele si restul de constructii religioase.
      • +2 (2 voturi)    
        perfect de acord mdea (Luni, 30 noiembrie 2009, 14:50)

        suzieblue [anonim] i-a raspuns lui mdea

        si vreau sa va amintesc ca de vreo 500 de ani se striga la rugaciune din minaretele din dobrogea si nici naiba nu se simte oprimat.
        islamul nu e o problema asa cum nici crstinismul sau vreo alta religie majora nu sunt;
        problema e extremismul si agresivitatea umana prost continuta si orientata care cauta un teren in religie (sau in ateism si secularism, ca si acolo sunt extremisti, sau in fotbal sau nationalism); cineva zicea ca la bruxelles s-au luat de el niste musulmani ca manca jambon; stiu ce fel de oameni sunt aia (stau la bruxelles): tineri, prost educati si din cauza asta incapabili sa-si inteleaga religia; nu dragostea lor pt allah ii indeamna sa-l agreseze pe mancatorul de porc, ci nevoia foarte putin religioasa de a trage cuiva un sut in fund
        • +2 (2 voturi)    
          si apropo (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:08)

          suzieblue [anonim] i-a raspuns lui suzieblue

          elvetia si-a tras singura un sut in fund, c putin la nivel diplomatic: in virtutea celebrei neutralitati, elvetia media intre unele state islamice ca iranul si alte tari (sua),
          ceea ce a prins intotdeauna foarte bine elvetiei.
          sa vedem acu
      • +2 (2 voturi)    
        Excelent (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:02)

        extruder [anonim] i-a raspuns lui mdea

        Excelent punctat. Susutin 150% la ce spui (adica nu mai am nimic de adaugat, ba chiar uitasem de aiai cu romanii si bulgarii). Bravo, singura opinie de bun simt de pana aici (n-am citit mai jos si nici nu mai citesc). Restul opiniilor... sunt motive care ma fac sa vreau sa plec din Romania.
  • +40 (62 voturi)    
    BRAVO ELVETIA (Duminică, 29 noiembrie 2009, 14:57)

    atreus [anonim]

    victoria progresului asupra barbariei
    • +24 (32 voturi)    
      inca un punct pentru elvetia (Duminică, 29 noiembrie 2009, 16:12)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui atreus

      este faptul ca ei organizeaza simplu referendumuri ori de cate ori este necesar! Si eu as dori sa imi pot exprima optiunea in referendumuri in diverse ipostaze. Cred ca reformarea justitiei ar trebui facuta tot prin referendum...
    • +20 (24 voturi)    
      Rezultatele oficiale (Duminică, 29 noiembrie 2009, 19:08)

      Cifrus [anonim] i-a raspuns lui atreus

      Nivelul de participare la vot: 53,4%, asemanator cu cel inregistrat in Romania pt primul tur de prezidentiale.

      Voturi in favoarea interzicerii minaretelor: 1.534.054, adica 57,5%, o victorie clara.

      22 din 26 de cantoane au fost pentru interdictie!

      Initiativa referendara apartine partidelor UDC (Uniunea Democratica de Centru - dreapta nationalaista), principal partid in Elvetia, cu peste o treime din mandatele parlamentare si UDF (Uniunea Democratica Federala- partid crestin protestant).
      Aceste doua partide au depus o petitie cu 113.000 semnaturi, in iulie 2008, guvernul federal fiind astfel obligat sa organizeze referendumul.

      Ca urmare a victoriei UDC si UDF prin dubla majoritate (majoritate de cantoane si majoritate de voturi), art. 72 din Constitutia Elvetiei va fi modificat si va cuprinde propozitia: "constructia de minarete e interzisa in Elvetia".

      Potrivit celor care vroiau interdictia pt minarete, Coranul nu prevede constructia de minarete si acestea nu sunt decat expresia unei agresivitati islamice, a unei revendicari politico-religioase in sensul impunerii cu forta a legii islamice, Shary'a.

      Anecdotic, primaria din Fribourg a interzis afisele UDC ca fiind "rasiste". Ori la Fribourg s-a votat majoritar in favoarea interdictiei minaretelor, un esec pt echipa de la primarie.
  • +39 (63 voturi)    
    Nu cred ca este o surpriza! (Duminică, 29 noiembrie 2009, 14:58)

    Demokratios [anonim]

    Eu cred ca exista o perceptie gresita cu privire la libertate. Nu am nimic cu musulmanii - dar pot pune o intrebare retorica, nu? - cate biserici se pot construi in Siria/Iran? Si, revenind, cine se stabileste intr-o alta tara tigan, evreu, arab, indian, chinez etc. TREBUIE sa adpote si respecte legile si regulile locale, inclusiv respectul religios pentru cetatenii majoritari. PUNKT. Cui nu-i convine, sa se care dreq inapoi de unde a venit!
    PS. Stramosii mei au pierit pe campul de lupta impotriva celor ce dorea SA IMPUNA CU SABIA islamul. De i-as tolera eu, cand ai mei au pierit pentru apararea crucii?
    • -36 (54 voturi)    
      te crezi mai bun dar esti la fel de rau (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:15)

      kid [anonim] i-a raspuns lui Demokratios

      sa interzici religia altora asa cum fac ei inseamna sa fii la fel de rau ca ei. Ne ceredem mai evoulati tocmai pentru ca intelegem toleranta si libertatile individuale.

      De acord ca daca te duci in alta parte trebuie sa respecti legile, traditiile si religia locale dar asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la traditiile si la religia ta. Daca arabii vin in romania trebuie sa le punem drept conditie sa se crestineze, asta sugerezi?
      • +12 (14 voturi)    
        din elvetia (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:48)

        tutu [anonim] i-a raspuns lui kid

        In primul rand, nu este vorba de interzicerea religiei musulmane ci doar de interzicerea construirii de noi minarete - turnurile de unde chema imamul la rugaciune. Musulmanii au dreptul de a avea moschei si libertatea religiei.
        Cam asta este despre acest vot .... dar cum in Romania se pare ca fiecare este f.f.informat despre orice, inclusiv despre problemele altor tari, extrapolarea de la ceea ce e in fapt la adevarul fiecaruia este foart usor de facut.
      • +11 (17 voturi)    
        arabii (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:55)

        Gertude [anonim] i-a raspuns lui kid

        Pai dupa mintea ta ce artrebuii sa l e facem la arabii ca vin aici: masaje. Legea locului la noi este zero, ne dam chilotii jos la orice araboi sau chinezoi. Da' poate o sa avem prim ministru tigan ca sa stim o treaba
      • -18 (20 voturi)    
        pai tovrasuyl Base asta ne invata (Duminică, 29 noiembrie 2009, 16:39)

        MARIUS [anonim] i-a raspuns lui kid

        ca este bine sa crestinam musulmani.
        asa ca daca zice Baselu e politica de stat!
        • 0 (2 voturi)    
          aha, iata si un comentariu pertinent (Luni, 30 noiembrie 2009, 14:40)

          ego sum [utilizator] i-a raspuns lui MARIUS

          deci: se va interzice construirea de minarete in Elvetia, clar, Basescu e de vina ... chiar sunteti disperati sau ...?
      • +25 (37 voturi)    
        Ei asta ti-ar face si asta vor defapt (Duminică, 29 noiembrie 2009, 17:17)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui kid

        Sa ne islamizeze pe toti. Pe ce lume traiesti naivule?

        P.S. Iti reamintesc persecutiile la care sunt supusi crestinii in tarile musulmane. Nu mai vorbesc de rapiri si crime. Presupun ca nu te deranjeaza ca peste ceva vreme copiii tai sa ajunga sa se roage lui Allah intr-o moschee. Nu? Ce rau sunt. Nu-i asa?
        Putina ratiune si o perceptie corecta asupra realitatii nu ti-ar strica. N-ar strica nici sa te documentezi mai aprofundat in ceea ce priveste invazia islamica in Europa. E reala si reprezinta un pericol. Pe care doar ignorantii si naivii nu-l vad.
      • +14 (16 voturi)    
        minarete (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:34)

        I [utilizator] i-a raspuns lui kid

        se interzic minaretele si nu religia. Sunt tari in care esti "discriminat" daca nu iti vopsesti fatada in culoarea cartierului sau daca lasi gazonul de izbeliste. Eu cred ca elvetienii vor ca Elvetia sa arate asa cum a aratat pana acum, dpdv arhitectonic, si sa nu apara influente majore din alte parti.
      • +11 (13 voturi)    
        minarete (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:53)

        nemo1 [anonim] i-a raspuns lui kid

        Ideea e ca trebuie si ei sa se supuna preferintelor majoritatii. Nici eu nu sunt de parere sa le interzici sa construiasca minarete, din moment ce-i primesti in tara e mai corect sa-i lasi sa-si practice religia. Probabil ca ideea e chiar de a transmite musulmanilor in mod indirect mesajul ca nu sunt prea bineveniti pe acolo.
        Pe de alta parte ma deranjaza si pe mine cand vad cartiere intregi in Franta unde femeile umbla voalate. Nu mai vorbesc de Bruxelles unde s-au legat de mine niste arabi pentru ca mancam un sandvis cu jambon...
      • +10 (14 voturi)    
        MINARET nu e = MOSCHEEE (Duminică, 29 noiembrie 2009, 19:54)

        ady [anonim] i-a raspuns lui kid

        Au in continuare toata libertatea religioasa de pe lume, mai putin cea de a umple skiline-ul Elvetiei de turnuletzele alea simpatice pe care oricum nu le folosesc pe acolo (nu sunt comunitati compacte si cred ca ar veni politia pt. tulburarea linstii publice :-) ).

        acum vreo 2 ani am ramas masca vazind un adevarat templu hindus (cu tota paleta de culori) intr-o zona de business parcuri din Montreal - oricum o iei, treaba asta numai a integrare nu suna.
    • -22 (30 voturi)    
      foarte bine conturat (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:22)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Demokratios

      Ai facut o argumentare realista...felicitari...din pacate elvetia este pe cale de disparitie...militantii noii ordini mondiale au luat deja decizia de a descalifica neutralitatea elvetie, numai au nevoie de aceasta.
    • +4 (6 voturi)    
      Minaret nu e sinonim cu moschee (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:46)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Demokratios

      Nu este vorba de interzicerea construirii moscheelor, ci ale minaretelor, acele turnuri din care muezinul cheama credinciosii la rugaciune, din cauza posibilitatii transmiterii unor mesaje cu caracter politic-religios si a instaurarii schariei. Constructia minaretelor nu este mentionata in Coran, nu are o conotatie religioasa, iar in mediul musulman, exista mii de moschee care nu dispun de minarete. Prin urmare, aceasta masura nu este de natura sa ingradeasca libertatea de apartenenta la o religie.
      • -1 (5 voturi)    
        Da' icoanele UNDE se regasesc in Biblie?!? (Luni, 30 noiembrie 2009, 8:37)

        tizul [anonim] i-a raspuns lui ana

        Minaretele fac parte din religia lor, exact cum clopotnitele si icoanele tin de crestinism (nu punem neoprotestantii).
        Prima oara cand am citit stirea mi-am zis: "Bravo lor!", influentat si de senzatia din ultimul timp, cum ca li se permit muslinilor prea multe lucruri care, in final, afecteaza societatea. Dupa care am inceput sa procesez UNDE poate duce alunecarea pe panta asta, plus ca mi-am mai si amintit cum niste prieteni elvetieni imi spuneau acum ceva ani ca romanii sunt in urma cu 100 de ani, dpdv al drepturilor minoritatilor (era o discutie despre problema tiganilor). Si am realizat ca oamenii, de orice natie, sunt identici si traiesc dupa perceptul:

        "Ce nu-mi seamana, nu-i bun, ba chiar este periculos!"

        De-asta, la vreme de criza, apare cate unul pe modelul Hitler si are mare succes...
    • -4 (10 voturi)    
      sunt o multime de biserici in Siria (Duminică, 29 noiembrie 2009, 16:00)

      Siriacul [anonim] i-a raspuns lui Demokratios

      sunt o multime de biserici in Siria... fa o vizita, iar daca esti taran prost si nu poti, cauta pe net...
    • -7 (11 voturi)    
      Cine, prietene? (Duminică, 29 noiembrie 2009, 16:55)

      Hollow [anonim] i-a raspuns lui Demokratios

      Daca te referi la luptele cu turcii, nu stiu e cazul sa te referi la stramosi (plural) - ma indoiesc c-o fi fost mai mult de unul, avand in vedere ca luptele serioase cu turcii poti sa le numeri pe degetele celor doua maini in 400 de ani de dominatie otomana. Iar alea, nici vorba de impus islamul cu sabia. Singurul lucru pe care l-au impus turcii au fost taxe si conducere. Si stramosii tai (cel mai probabil iobagi din tata in fiu) s-au batut cu ei numai cand i s-a sculat intr-o parte domnitorului ca plateste prea mult sau ca nu vrea sa fie fracsu pe tron in locul lui. Cam asta e marea rezistenta anti-otomana.
      Ceea ce nici macar nu e asa grav, pentru ca, de bine, de rau, turcii au fost principalul factor civilizator in zona - ba mai mult, la limita, poti spune ca datorita lor ne-am format o tara.
      Si cum majoritatea obiceiurilor de pana in 1800 vin de la ei, in locul tau, nu m-as umfla asa impotriva islamului, ca am senzatia ca noi, in afara de religie si limba (si aia cu bunavointa, ca avem destule cuvinte), suntem mai degraba otomani decat europeni.
      • +5 (9 voturi)    
        Hollowule, vai de istoria ta! (Duminică, 29 noiembrie 2009, 21:44)

        Namalas [anonim] i-a raspuns lui Hollow

        Auzi, mai pune mana pe istorie. Daca ai indoieli in ceea ce priveste manualul de la scoala, pe care vad ca nu ti/l mai amintesti, du/te la o biblioteca si cere/l pe Iorga, ingrat meschin ce esti! Iar cu turcii cei civilizatori pe care/i admiri atat, urca/te in autocarul de Istambul si intra in Sfanta Sofia. Dupa ce platesti 30 de euro, pune/te in genunchi si incearca sa spui, chiar si numai in gand, Tatal nostru. In clipa imediat urmatoare, yburand cu un sut in fund spre poarta, o sa ti se limpezeasca imediat mintea si o sa pricepi, instantaneu, <factorul civilizator turc>
        • -3 (5 voturi)    
          cateva exempluri de succesuri in stil mioritic? (Luni, 30 noiembrie 2009, 8:45)

          tizul [utilizator] i-a raspuns lui Namalas

          Cum o sa spunem raspicat ca Stefan cel Mare si Sfant, a dat-o la pace cu turcii, batand palma la tribut bogat, jupuit de pe carca tarii?
          Ciocu' mic si pas vioi cand vine vorba de "the day after" Calugareniu' dintilor lui Sinan-pasa.... Ca ce mare lucru s-o facut? Mai nimic! Turcii, de caftiti ce i-am caftit, au ocupat targu' lui Bucur.
          Peste 2 secole si ceva maruntis, la 13 septembrie 1848, eroicii pompieri, povesteshte chiar marele Iorga, iesira-n poarta unitatii, sa-i salute pe turci, care, vazand gasca de betivi urlatori, nici una nici doo, au sarit la omor, si uite-asa, de la o tuica in plus, mori si iesi erou'-nationale!
          Ana Ipatescu, renumita pleznitoare a de acum capitalei Bucuresti, s-a repezit in guvernu' cel provizoriu si arestat, nu de patrioata, ci ca sa-si duca omu' acasa, sa-i tie de cald peste noapte.
          Mandretea de A.I.Cuza, jenat de oponentu' de mare succes Barbu Catargiu, primu'-ministru conservator, ce credeti ca face cand "afla" (sanki, ca el nu avea nici-o legatura cu asta, o avut doar un noroc chior, ca de, norocu' si-l face omu'!), reiau, cand afla bucuria imbolnavirii de deces subit a ipochimenului, ce credeti ca face, ca doara trebuia sa ia masuri la caz de asasinat de prim-ministru?
          Schimba procuroru' care era pe urmele asasinului, care asasin, scapat de acuza, se imbogateste brusc si subit...
          Si asa mult mai departe...
          Din pacate se vede evident ca turcii ne-au civilizat!
          • -1 (3 voturi)    
            Du-te ma, si vezi-ti de treaba (Luni, 30 noiembrie 2009, 9:55)

            Sic tir [anonim] i-a raspuns lui tizul

            Mai, ardeleanule... vezi-ti de istoria ta (zero barat), si lasa-ne pe noi, astia, miticii, in pace. Ca istoria romanilor din Ardeal are vechimea de.... peste 150 de ani...
        • 0 (0 voturi)    
          (Marţi, 1 decembrie 2009, 0:30)

          cata [anonim] i-a raspuns lui Namalas

          Sfanta Sofia nu este biserica sau moschee ci este muzeu, repet muzeu, nu te rogi la muzeu daca vrei sa te rogi du-te la biserica/moschee
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Luni, 30 noiembrie 2009, 9:11)

        BEBE [anonim] i-a raspuns lui Hollow

        "Si stramosii tai (cel mai probabil iobagi din tata in fiu) ..."... mai , baiatule, 75 la suta din populatie au fost iobagi, in afara de stramosii tai, bineinteles... sesizez o unde de dispret in postul tau... nejustificat, de altfel... chiar daca ar fi adevarat, nu ai nici un marit ca stramosii tai nu au fost iobagi... daca chiar nu au fost.
    • +1 (1 vot)    
      Intrebari (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:32)

      mc2 [anonim] i-a raspuns lui Demokratios

      Stii cumva cate biserici s-au construit in Romania in perioada fanariota?
    • +4 (6 voturi)    
      Pai da... (Duminică, 29 noiembrie 2009, 21:16)

      Tura de noapte [anonim] i-a raspuns lui Demokratios

      In Teheran sint aprox. 22 de biserici crestine, daca nu m-a lasat memoria. In Siria traiesc aramaii, arabi ortodocsi. Bai nene, eu sint perfect de acord cu ceea ce a iesit din votul elvetienilor da si voi fiti atenti la intrebarile pe care le puneti, retorice sau nu. Macar de dragu adevarului, asa...
    • 0 (0 voturi)    
      esti facut gramada (Marţi, 1 decembrie 2009, 0:20)

      profu [anonim] i-a raspuns lui Demokratios

      daca afirmi ca turcii doreau sa impuna islamul cu forta in tara Romanesca, daca ai citi putina ai stii ca ei lasau o anumita autonomie teritoriilor cucerite si nu daramau bisericile....
  • +24 (38 voturi)    
    Foarte bine! (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:04)

    Cristi [anonim]

    Invazia islamica in Europa trebuie sa inceteze. Altfel riscam ca peste nu multa vreme sa auzim peste tot cum muezinii isi cheama credinciosii muslmani la rugaciune. Trebuie evitat cu orice pret ca asta sa se intample vreodata in inima civilizatiei crestine. Si o spun fara ura.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu mai avem ce evita (Luni, 30 noiembrie 2009, 9:13)

      Bebe [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Prea tarziu: Albania, Bosnia, etc...
  • +23 (37 voturi)    
    Constructii inpotriva firii. (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:07)

    mircea [anonim]

    Bravo lor.Pe cand si in Romania o lege de interzicere a palatelor tiganesti,acesti minoritari de lux ai Romaniei.Palate,masini scumpe si primesc pensia minima,s-au ajutor social.
    • +3 (5 voturi)    
      palata tiganesti (Duminică, 29 noiembrie 2009, 23:26)

      minu57 [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Cititori va rog a precizare. Am vizitat tara de origine dupa aproape 20 de ani si am ramas surprins de 'palatele'vazute.Romania este o tara din comunitate si nu pricep cine le-a dat aprobarea de constructie? Au palatele autorizatie de la primarie,pompieri,sanepid,asigurari? Inteleg ca au masini luxoase si sunt pe ajutor social. Cum e posibil cand in Vest ajutorul social se da celor fara proprietati , masini noi sau de lux ?
      Platesc impozite de proprietate ?(in orice tara cam 1-2 % din valoarea casei).
      Multumesc de raspuns.
      • +3 (3 voturi)    
        Din furat (Luni, 30 noiembrie 2009, 9:21)

        smc [utilizator] i-a raspuns lui minu57

        Toate veniturile lor sunt ilegale, nedeclarate (mai exact, din furat). De aceea primesc ajutor social.
  • +9 (19 voturi)    
    Neconstitutional (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:13)

    Citizen Kane [utilizator]

    Domnul parvulescu a depus o cerere privind incalcarea constitutiei la acest referendum. Cererea a fost aprobata trimitandu-l pe acest domn la azil, cel de nebuni.
  • +16 (30 voturi)    
    Bravo (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:14)

    _eu_ [utilizator]

    Incet, incet, democratia invinge barbaria! Sa se duca la ei sa fie musulmani!
    • +6 (12 voturi)    
      cred ca e vorba ca (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:10)

      bila [anonim] i-a raspuns lui _eu_

      unii sa se adapteze tarii in care au decis sa mearga. si nu invers. cum ar arata elevetia cu acele structuri? wow...nu ar mai fi elvetia. asta va fi lupta viitorului. care vad ca deja a inceput. in romania ar trebui interzis ca ungurii nascuti in romania sau cetatenii romani de etnie oarecare sa se manisfeste contra statului roman printr-o amenda f mare mergind pina la retragera cetateniei si expulzare. sa facem un referendum.
      mai propun un site, pe care romanii sa-l foloseasca ptr referendum online, ca avem nevoie de mii de decizii..
  • +18 (30 voturi)    
    In mod normal ... (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:21)

    x [anonim]

    In mod normal e bine sa fim, TOTZI, toleranti unii cu altii.

    Dar daca, dupa ce vezi ca IN tzarile musulmane/islamice nu ti se da voie la ce e normal la tine acasa, de ce sa nu-i "INTORCI" politetea?

    Reciprocitatea nu e ochi pentru ochi, nu e dinte pentru dinte: e civilizatie.
  • -3 (25 voturi)    
    ipocrizie (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:23)

    sadwank [anonim]

    Nici eu n-as fi de acord cu minarete construite printre vaile Alpilor dar ar trebui cumva schimbata retorica aia cu "libertatea de miscare" si "libertatea religioasa". Ca se cam bat cap in cap.
    Ca elvetienii, daca vad un copil musulman asuprit in Irak de vreun dictator, imediat sar sa-i ia gitu' dictatorului. Dar n-ar renunta sa-i vinda arme aceluias dictator. iar cind copilul vine in Elvetia si vrea sa se roage (ca asa a citit el printr-o constitutie uitata in tren, ca ar fi posibil) intr-un minaret, atunci nu prea mai e in regula.
    La fel au facut si cu tiganii romani: integrati-i, ajutati-i, nu-i mai discriminati... Si cind ajunsera tiganii la ei, odata se suparara si tot pe noi dau vina.
    • -1 (7 voturi)    
      din elvetia (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:56)

      tutu [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      Amice, mai citeste inainte sa-ti postezi pe net "minunatele fructe ale gandirii" de care dai dovada .... si ca sa fiu mai clar: musulmanii se roaga in moschei (care nu sunt interzise in Elvetia) iar minaretele sunt acele turnuri ascutite cu semiluna in varf de unde imamul (adeca preotul lor spre a fi pe intelesul tau) cheama musulmanii la rugaciune.
    • -2 (12 voturi)    
      sadwank-ule, stii ce vorbesti? (Duminică, 29 noiembrie 2009, 16:02)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      minaretele sint turnurile alea inalte de linga moschei. acolo pe vremuri urca imanu da acum acolo nu este decit un difuzor. e clar ca musulmanii se roaga in templu nu in minarete.... asa ca interzicerea minaretelor nu impiedica pe nimeni sa se roage.....
    • -2 (6 voturi)    
      N-ai prea inteles (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:49)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

      Libertatea de miscare este pentru cetatenii UE si/sau Schengen iar tarile musulmane nu fac parte nici din UE si nici din zona Schengen, si sper ca nici nu vor face parte.
    • -2 (8 voturi)    
      Aberezi, tovarase! (Duminică, 29 noiembrie 2009, 19:02)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

      Habar n-ai cu ce se mananca Elvetia. Tot astazi a fost si referendum pentru interzicerea exportului de material militar , referendum care a picat. Dar exportul de material este foarte bine reglementat si verificat si este interzis exportul in anumite zone de conflict. Si a doua chestie, rugaciunile musulmane nu se fac in minarete, ci in moschei. Minaretele sunt turnurile alea inalte care sunt pe langa unele moschei. Nu s-a interzis exercitarea religiei, ci numai constructia unor turnulete.
    • -2 (8 voturi)    
      Profetul si minaretul (Duminică, 29 noiembrie 2009, 20:40)

      bugsy [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      Inshallah my Brother!
      Ca de obicei, Sadwank, bati campii cu lejeritate fiind pe langa subiect. Elvetia este o tara neutra, deci nu are treaba cu "luatul gatului vreunui dictator". Minaretul nu e tot una cu moscheea acolo unde, de fapt, se roaga credinciosii lui Allah! Esti patetic si penibil!
  • +12 (26 voturi)    
    care supriza bre, care proportii?? (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:24)

    cocosila [utilizator]

    ia sa ne mai lase musulmanii frate cu incercarea lor de a se infiltra pe usa prea larg deschisa a tolerantei.

    ce-au adus astia frate interesant in europa? ca-si bat femeile, ca isi silesc fiicele sa sa marite cu cine vor ei, ca se auto-ghetoizeaza incercand sa se imunizeze la influentele "infidelilor"??

    noi in europa avem templele noastre : campusurile universitare, institutele de cercetare, teatrele, muzeele.

    ce vin salbaticii astia cu turlele lor ? ce vor ei sa demonstreze? ca credinta este o virtute si ca ei sunt mai virtuosi??
    noi in europa avem alte valori, iar credinta in lucruri pe cat de fantasmagorice , pe atat de autoritare nu este una dintre ele.


    hai, ceau ca ne-ati plictisit!
    • 0 (8 voturi)    
      vin salbaticii.... (Duminică, 29 noiembrie 2009, 16:53)

      galateea [anonim] i-a raspuns lui cocosila

      campusuri universitare?,institute de cercetare?, teatre?, muzee? Acolo ai aflat ca musulmanii sunt salbatici? Da-mi voie sa cred ca nu!!!!!!!!
    • -6 (24 voturi)    
      Ignoranta doare! (Duminică, 29 noiembrie 2009, 17:18)

      mindyou [anonim] i-a raspuns lui cocosila

      M-am saturat de indivizi care, bazandu-se numai pe ce vad la televizor, judeca lumea dupa bunul plac.
      Nu vreau sa ma refer la religia lor, dar mi se pare deplasat sa cataloghezi drept "salbatic" un popor ce a contribuit din plin la dezvoltarea Europei.
      Poate nu stiati, dar multe din "templele" noastre sunt imprumutate de la musulmani: universitatile, spitalele, librariile.
      Pe langa presupusa bataie a femeilor au mai adus niste chestii interesante in Europa precum chimia, medicina moderna, optica moderna, algebra...Niste nimicuri!
      Nu stiu cum se face dar aceeasi religie o aveau si cand au adus contributiile astea umanitatii.
      Ce mai conteaza..acum ei sunt salbaticii, noi civilizatii. Cata ipocrizie!
      • -1 (5 voturi)    
        Am vazut cu ochii mei (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:18)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui mindyou

        cum o femeie a fost arestata in aeroport in Dubai pentru ca si-a facut cruce, biata femeie se speriase de ceva. N-am nimic cu religiile altora, dar trebuie tratati cu aceeasi toleranta pe care o practica.
      • -1 (11 voturi)    
        "stiinta islamica"= minciuni ordinare (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:29)

        Dubai in faliment [anonim] i-a raspuns lui mindyou

        E incredibil cata ignoranta continua sa demoleze spiritul critic al unora!

        E demonstrat deja ca "arabii" si "musulmanii" nu au inventat absolut nimic "nou" in domeniul stiintelor exacte sau al medicinei.
        Premergatorii in ale matematicii, astronomiei, medicieni sau opticii sunt europenii antici, greci si romani. Tot ei sunt cei care un creat primele democratii, primul stat de drept, primele regimuri "constitutionale".

        Comparativ cu civilizatia europeana din Grecia si Roma antica, civilizatia zisa "islamica" e insignifianta.

        Manuscrise antice grecesti si medievale bizantine au fost praduite din biblioteci ale lumii helenistice (din Egipt pana in Afganistanul de azi) de invadatorii salbatici veniti din peninsula araba in numele "jihadului" falsului prfet mahomet.

        Furtul manuscriselor a permis indirect transmiterea informatiilor spre Occidentul invadat de arabi si berberi in peninsula Iberica si sudul Frantei si Italiei.

        Prin analogie, e ca si cum o satra de tigani ar fura un manuscris de Emil Cioran din Romania, ar fi prinsi de politie in Franta si peste 200 de ani niste imbecili ar sustine ca tiganii au contribuit "fundamental" la schimburile culturale europene :)))
      • +2 (12 voturi)    
        Nu este ipocrizie, doar simpla prostie (Duminică, 29 noiembrie 2009, 19:26)

        ddr1975 [utilizator] i-a raspuns lui mindyou

        Cati dintre bietii prostanaci care sar la gatul musulmanilor pe forum crezi ca au habar de faptul ca oamenilor de stiinta musulmani le datoram concepte elementare cum ar fi cifrele, algebra (cuvantul 'algoritm' provine de la numele matematicianul arab al-Khawarizmi), progrese esentiale in medicina etc.
        Oameni buni, incercati sa faceti diferenta intre extremistii religiosi (care sunt periculosi indeferent daca sunt crestini, musulmani, evrei etc.), si oamenii simpli care au o anumita traditie religioasa.
        • +2 (8 voturi)    
          jumate de adevar (Duminică, 29 noiembrie 2009, 21:47)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui ddr1975

          Inainte de a epata si a sari la gatul altora ar fi frumos sa te asiguri ca tu insuti stii despre ce vorbesti:

          - sistemul decimal s-a nascut in India, el a fost doar imprumutat de catre musulmani (Al-Khwarizmi, Al-Kindi) si ulterior de catre europeni ... deci conceptul il datoram mai degraba indienilor, grafia cifrelor in schimb am imprumutat-o de la musulmani

          - Al-Khwarizmi a fost persan si nu arab . Sper ca intelegi diferenta.

          Sunt de acord cu ultima ta fraza, trebuie facuta diferenta intre extremistii religiosi si oamenii simpli. Cat timp primii sunt doar o biata minoritate, iar cei din urma o majoritatea care se distanteaza prin vorbe si fapte de ei n-ar trebui sa fie probleme prea mari
          • +4 (6 voturi)    
            trei sferturi de adevar (Duminică, 29 noiembrie 2009, 23:53)

            ddr1975 [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

            Al-Kawarizmi, a fost intr-adevar un matematician persan, dar de religie musulmana (a fost musulman ortodox), dupa cum reiese destul de clar din introducerea la cartea sa "al-Kitab al-mukhtasar fi hisab al-jabr wa'l-muqabala" care de fapt a dat numele algebrei.

            Faptul ca a folosit texte indiene pentru a introduce sistemul decimal in civilizatia vestica nu ii reduc meritul la zero. Oricum am formula, Al-Kawarizmi este cel caruia noi vesticii ii datoram sistemul zecimal. Este oare corect sa-i catalogam pe toti cei care ii impartasesc religia cu epitete jignitoare?
            • 0 (0 voturi)    
              intrebare (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:00)

              seby [anonim] i-a raspuns lui ddr1975

              Ce este acela un musulman ortodox? Asta pentru cultura mea generala...http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_sects
        • 0 (2 voturi)    
          Altul.... (Luni, 30 noiembrie 2009, 9:24)

          bebe [anonim] i-a raspuns lui ddr1975

          Si tu vorbesti dupa ureche, aberezi...
      • +6 (8 voturi)    
        nu exagera (Duminică, 29 noiembrie 2009, 21:31)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui mindyou

        Multe din chestiile de care amintesti nu au fost "inventate" de catre musulmani, chiar daca acestia si-au adus o oarecare contributie la dezvoltarea lor (fiind la randul lor puternic influentati de lucrarile oamenilor de stiinta greci, egipteni sau indieni):

        - primele universitati au fost cele din China (Nanjing ..sec III e.n) si India (Bihar, sec V. ,e.n.); in plus, universitatile din Constantinopol si Imperiul Bulgar au fost relativ contemporane cu cele musulmane; marele aport al acestora din urma a fost acela ca au fost primele care acordau si diplome de absolvire

        - librarii existau in Egipt, Grecia antica, Imperiul Roman, etc cu mult inainte de aparitia Islamului

        - nici algebra (desi termenul a fost imprumutat din araba) nu era tocmai straina europenilor, vezi de exemplu opera lui Diophantus care a precedat cu 5 secole lucrarile lui Al Kwarizmi

        - cat priveste medicina , musulmanii au avut cateva contributii importante, dar medicina moderna nu de la ei o avem ... aceasta s-a nascut in Europa la sfarsitul secolului 18

        Revenind la esenta punctului tau de vedere: un trecut glorios nu implica neaparat un prezent pe masura si cu atat mai putin un viitor luminos.

        Progresul si avansul unei civilizatii nu e un statut care odata atins poate fi lasat mostenire urmasilor. Ca inaintasii lor au fost mari odata nu-i face automat pe musulmanii din ziua de azi civilizati si avansati, mai ales in conditiile in care contribuita acestora la dezvoltarea tehnico-stiintifica a lumii in ultimele secole este una infima, iar societatea lor este ghidata de legi demne de epoca bronzului.
      • 0 (2 voturi)    
        Tu aberezi (Luni, 30 noiembrie 2009, 9:22)

        Bebe [anonim] i-a raspuns lui mindyou

        "multe din "templele" noastre sunt imprumutate de la musulmani: universitatile, spitalele, librariile"... habar nu ai, astea sunt contributiile arabilor, nu ale musulmanilor...de la islamizare, nu s-a inaintat in civilizatie si cultura nici macar un milimetru in lumea islamica... mai citeste...
        • +1 (1 vot)    
          altul (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:51)

          mindyou [anonim] i-a raspuns lui Bebe

          Nu pot sa cred ca ai spus asemenea prostii... Daca tot te-ai chinuit sa postezi un comentariu pe internet, macar documenteaza-te inainte de a abera. Poate asa ai sa aflii despre califatele, dinastiile si imperiile musulmane.
          Si ghici ce...in timpul Califatului abbasid lumea islamica a inflorit si a adus cele mai multe contributii lumii...Si da, erau musulmani toti.. fie ca erau arabi sau persani.
          Poate istoria pe care o stii tu e diferita.. Si poate in aceeasi istorie Romania este puterea economica numarul unu in lume iar SUA doar o colonie romaneasca.
    • -10 (10 voturi)    
      esti prea prost (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:25)

      gen [anonim] i-a raspuns lui cocosila

      pe ce lume traiesti fraiere...
      esti in urma din toate punctele de vedere. mi-e mila de tine.
  • +12 (22 voturi)    
    bravoo!!!!! (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:31)

    gatuzo [anonim]

    felicitari! trebuia sa inceapa cineva! astept mai mult de la nemti!
  • +3 (21 voturi)    
    Suntem in Europa (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:33)

    Desteptu [anonim]

    Europa este patria crestinismului !
    In unele tari musulmane simplul fapt ca vrei sa treci la crestinism este suficient ca sa fii decapitat, spanzurat.... ( crima de apostazie ). Asa vad ei libertatile religioase . Tipa doar cand e vorba de min arete si religia lor ! Incearca prin migratie sa schimbe caracterul religios al unor zone crestine . Un fel de cruciada moderna pe invers !
  • -11 (27 voturi)    
    Inca un loc in care s-a rasturnat carul cu prosti (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:39)

    Tomis [utilizator]

    Deci elvetienii au facut referendum pentru ca au patru minarete si musulmanii vroiai sa-l construiasca pe al 5-lea. Ok....... :|

    De ce nu au interzis exportul de armament, ca sa fie consecventi cu stereotipurile despre musulmanii care impusca si bombardeaza tot ce apuca?
    • +1 (5 voturi)    
      ca nu ies banii... (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:47)

      minaretul exploziv [anonim] i-a raspuns lui Tomis

      Din exportul de armament rezulta bani; din construirea minaretelor pot rezulta ceva atentate puse la cale de detinatori de arme elvetiene. Ideea e ca nu-i intereseaza cine moare daca nu e de la ei din tara.
    • 0 (4 voturi)    
      elvetieni (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:49)

      Gertrude [anonim] i-a raspuns lui Tomis

      Pai au raspuns asa ca nu sunt un popor de imbecili ca noi. Au zis nu la minarete ca n-au chef de ele prin Alpi si da la exportul de arme ca fac bani. Au ales ce era bine pentru ei. Pricepi? E simplu!
    • +7 (19 voturi)    
      "Stereotipuri"? (Duminică, 29 noiembrie 2009, 17:20)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Tomis

      Am impresia ca traiesti intr-o lume paralela cu a noastra. Ceea ce e foarte grav.
      • +1 (7 voturi)    
        Da patratel (Duminică, 29 noiembrie 2009, 20:01)

        Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        Draga berbecule (ca altfel nu pot sa-ti spun), faptul ca musulmanii impusca si bombardeaza tot ce vad este un stereotip, o preconceptie, prejudecata, etc. Daca nu ar fi asa, cam 1,5 miliarde de oameni ar avea acum AK-uri fumegande in mana si tu nu ai mai fi pe scaun scriind tampenii.

        Faptul ca unii musulmani au aceeasi mentalitate despre religie pe care unii crestini o aveau acum 500 de ani nu inseamna ca nu vor evolua si ei odata cu timpurile.

        Faptul ca grupuri mici de musulmani iau parte la atacuri teroriste nu este cu nimic deosebit fata de atacurile teroriste ale unora care dau pe la Biserica (IRA, ETA, etc). Faptul ca tu esti batut in cap si cand auzi musulman te gandesti la Ben Laden nu schimba faptul ca marea majoritate a musulmanilor nu au nimic cu tine si isi vad linistiti de viata, la nivelul de cultura si educatie pe care il are fiecare.
  • -8 (20 voturi)    
    Cata toleranta. (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:48)

    Halal Moral [anonim]

    Banuiesc ca cel putin 80% din cei care saluta cu entuziasm decizia elvetienilor sunt crestini. Crestini care potrivit moralei si invataturii proprii ar trebui sa fie foleranti. Ah, am uitat, ei nu sunt toleranti cu toata lumea, doar cu cei care le impartasesc credinta. Daca esti musulman, evreu, ateu sau mai stiu eu ce tre sa "te duci de unde ai venit".
    A interzice cuiva un drept este ceva profund nedemocratic. Ceea ce vedem aici este un exemplu de dictatura a majoritatii.
    • +4 (12 voturi)    
      intoleranta (Duminică, 29 noiembrie 2009, 19:06)

      leon [anonim] i-a raspuns lui Halal Moral

      pe de alta parte cine ii obliga sa se instaleze in Elvetia daca e asa de rau si daca acest popor e atat de intolerant ? Eu unul nu ma duc in Afganistan, nici in Pakistan.
      Am avut o discutie de genul asta cu un fost prieten care a venit la mine acasa si a inceput sa-mi critice mobila, cartile etc. Evident ca l-am invitat plece si nu a mai calcat pe la mine.
    • 0 (4 voturi)    
      Destinatia: Arabia Saudita (Duminică, 29 noiembrie 2009, 21:45)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Halal Moral

      Destinatia pentru Halal Moral: Arabia Saudita, tara democratiei, unde ai dreptul la liberul cuvint, dreptul la libertate religioasa este garantat, femeile sint libere sa conduca, sa munceasca, sunt respectate nefiind tratate a si niste animale.

      Poti inlocui Arabia Saudita cu orice tara musulmana.
  • -6 (20 voturi)    
    f.interesanta opinia unora (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:52)

    andreia [anonim]

    Traiesc intr-o tara musulmana - nu din placere ci din nevoia de a-mi cistiga mincarea de zi cu zi...si pot spune ca sunt destul de stricti in ceea ce priveste religia.....dar exista biserici si aici si suntem liberi sa ne practicam religia.
    Religia,dragilor e ceva ce vine din interior...nu trebuie sa ne-o aratam,sau sa facem caz de ea.
    Cred ca trebuie sa fim toleranti..daca spunem ca traim in Europa -atunci trebuie sa ne respectam si sa ne intelegem.....si sa nu uitam ca si noi aparem in ochilor asa cum ei apar in ochii nostrii.Nu religia dezbina si duce la neintelegeri ci guvernele si diferitele organizatii..........cu anumite interese. Toleranta si respectul au limite...depinde de noi pina unde vrem sa le intindem.Respect!
    • -1 (9 voturi)    
      Religie (Duminică, 29 noiembrie 2009, 16:12)

      Martens [anonim] i-a raspuns lui andreia

      Andreia, religia nu se arata, ci se vede. Credinta mea face parte din mine si nu am cum sa ascund asta. Nu pot fi crestin doar acasa. E elementar.
    • +1 (5 voturi)    
      mintea tulburata de religie (Duminică, 29 noiembrie 2009, 16:33)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui andreia

      esti o ofensa adusa femeilor care sufera in tari islamice.
      voi, asa zisii toleranti si moderati aduceti multe deservicii umanitatii.

      http://www.youtube.com/watch?v=ciOGS6r97oE

      http://www.youtube.com/watch?v=yrP5fB0UXNk&feature=fvw
    • +1 (5 voturi)    
      . (Duminică, 29 noiembrie 2009, 16:39)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui andreia

      http://www.youtube.com/watch?v=up3yuQDAWKQ
    • +1 (5 voturi)    
      da , foarte interesanta (Duminică, 29 noiembrie 2009, 16:51)

      etre [anonim] i-a raspuns lui andreia

      Eu vreau sa fiu roman in Romania. Nu am ales asta, asa s-a nimerit, asa m-am obisnuit.

      Daca tara mea ar deveni o tara araba , nu ar mai fi acasa si nu am unde pleca in alta parte. In schimb, domnii arabi au oricand alternativa sa se intoarca in tara lor.

      Nu cred ca pastrarea unei identitati si valori nationale inseamna rasism. Ca sa fac o paralela, sunt tolerant si respectuos , ba chiar prietenos cu vecinul care doarme in patul sau si nu al meu.

      Europenii au gresit cand au lasat aceste legi ale imigratiei sa fie permisive iar acum platesc consecintele.

      Si nu in ultimul rand, avem o vorba "nu e fum fara foc"
    • +4 (8 voturi)    
      Cuvantul cheie e reciprocitate (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:38)

      Notre Blanche Suisse [anonim] i-a raspuns lui andreia

      Europa exagereaza prea mult cu toleranta, asta e un sistem construit de europeni pentru europeni nu pentru salbatici veniti sa urle la Mecca de 5 ori pe zi "allah akbar".

      Europa sa ofere musulmanilor tot atatea drepturi cate au crestinii in tarile islamice, e perfect echitabil.
      Vor marocanii autorizatii pt moschei? Marocul sa autorizeze constructia de biserici. Vor algerienii sa-si afirme public credinta, pe strada? Algeria sa abroge legea scelerata si rasista care interzice crestinilor sa afirme public credinta lor!

      Andreia, ori minti grosolan, ori esti platita sa postezi aiureli. Crezi ca esti singura care stie ce e in lumea musulmana? De unde milioane de musulmani incearca sa fuga spre Occident?

      Cei care citim Hotnews suntem adesea romani din diaspora, stim mai bine ca cei din tara ce e cu arabimea si islamul ! Si vedem cu ochii nostri ce se intampla peste tot in Occident!

      Lumea e larga, globalizarea iti permite sa iti alegi tara in functie de dorintele de viata spirituala si materiala. Au unde se duce islamizatii si salafismul v-o spune clar: hajr, intoarceti-va in tarile de unde ati venit, acolo veti fi fericiti sa va imbracati femeile in giulgiu, sa le crapati capul cu pietre, sa urlati contra libertatii de expresie.

      Europa nu trebuie sa accepte barbaria islamica si felicitari elvetienilor, am rude in Elvetia si stiu cat sunt de dezgustati de musulmani! Chiar daca pe fata ascund asta! Dar cand vine vorba de vot, uite "surpriza".
    • 0 (4 voturi)    
      Daca e cum spui tu (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:52)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui andreia

      Si 'Religia,dragilor e ceva ce vine din interior...nu trebuie sa ne-o aratam,sau sa facem caz de ea.' atunci ce rost mai are sa-si construiasca nshpe minarete?!
    • +1 (7 voturi)    
      Libertatea credintei (Duminică, 29 noiembrie 2009, 19:04)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui andreia

      Nu s-a interzis constructia de moschei, ci de minarete. E o diferenta.
    • +1 (5 voturi)    
      Tine-ti parerile strict pentru tine (Duminică, 29 noiembrie 2009, 21:39)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui andreia

      Te rog frumos, vezi sunt politicos, ramii in tara musulmana si tine-ti parerile strict pentru tine.
      Sunt satul pina peste de cap de tupeul, obraznicia si nesimtirea arabilor (musulmani sau crestini).

      Am ghinionul sa lucrez intr-o tara (presupus) crestina cu niste musulmani (arabi) si Doamne fereste sa spui ceva despre religie ca iau foc.

      Mi-e o sila nesfirsita numai cind aud cuvintul Islam, automat asociez aceasta doctrina religios-militara cu fanatismul cel mai abject care poate exista.

      Ideal ar fi fost sa nu fi existat nici cel mai contact cu tarile musulmane.
  • +6 (18 voturi)    
    Zgomotul e problema, nu minaretele. (Duminică, 29 noiembrie 2009, 16:22)

    Simion [anonim]

    Nu cred ca-l deranjeaza pe vreun elvetian faptul ca sunt construite minarete. Problema e ca fiecare minareta are cateva megafoane prin care mujahedinii musulmanii recita ezanul de 5 ori pe zi, adica de 5 ori pe zi (prima oara la 5 dimineata!!!) se aud foarte foarte tare rugaciuni musulmane pe o raza de cam 1 kilometru fata de minareta. Asta, totusi, nu e in regula, si probabil la referendum trebuia votata interzicerea dotarii cu megafoane a minaretelor, si nu constructia lor.
  • +14 (28 voturi)    
    minarete ? (Duminică, 29 noiembrie 2009, 16:25)

    mihai eugen [anonim]

    Mergeti la ISTAMBUL sau chiar la EFORIE NORD sa vedeti ce inseamna minarete :
    -ca aspect - sulite ce se inalta deasupra celor din jur de parca vor sa strapunga cerul, cu intentia vadita de afirmare a superioritatii.
    -acustic - urlete repetate din 3 in 3 ore la megafoanele instalate pe minarete, urlete scoase parca de un nebun scapat de la balamuc si pe care esti obligat sa-l asculti.
    La 50 de ani dupa Christos, profetul MOHAMED era complet analfabet. Acesta e exemplul care ne trebuie ?
    Bravo elvetienilor !
  • +10 (10 voturi)    
    corectati, fraza gresita!! (Duminică, 29 noiembrie 2009, 16:46)

    Clau [anonim]

    "Potrivit sistemului elvetian, rezultatele unui referendum devin obligatorii daca la vot se prezinta cel putin jumatate plus unu dintre locuitorii unui canton."
    E o fraza profund incorecta. E nevoie de 2 majoritati:
    1.majoritatea poporului elvetian (50%+1 din cei ce s-au prezentat la vot in toata elvetia
    2. majoritatea cantoanelor (50%+1 din cantoane trebuie sa aprobe). Majoritatea pe un canton se face similar: 50%+1 din electorii prezenti la vot intr-un canton au zis da=>cantonul a acceptat
    E nevoie de dubla majoritate din cauza traditiei federale si a inegalitatii cantoanelor: cel mai mare canton Zurich e de mai mult de 200 de ori mai mare decat cel mai mic canton ca numar de populatie.
  • -11 (17 voturi)    
    Referendum... (Duminică, 29 noiembrie 2009, 17:15)

    Bubu [anonim]

    Pe aceasi logica am putea face un referendum de interzicere a manelelor, executie in piata publica a preotilor Ortodoxi dovediti Homosexuali, a preotilor Catolici dovediti Pedofili...si uite asa punem de un al treilea razboi mondial. ULTIMUL.
  • -11 (23 voturi)    
    cretinismul majoritatii (Duminică, 29 noiembrie 2009, 17:40)

    vio [anonim]

    Imi place ca nivelul de inteligenta si toleranta de pe acest forum sunt egle cu cele ale sosetelor mele.

    Pai bine mai domnilor, si daca poporul elvetia vota sa impuste toti araboii era bine? Sau aici vedeti vreo problema? Hmmmm...

    Cred ca toti astia care spun ca araboii ar trebui sa se intoarca la ei si sa nu isi faca minarete in alpi (sau in colentina) ar trebui trimisi la roma sa le dea foc italienii.. sa vad daca le mai convine atunci xenofobia asta de 2 lei.
    Libertate? Toleranta? Sunt pentru fraieri conceptele astea, nu?

    Intreba unu' ce au adus bun araboii in Europa. Exemplu cras de incultura. Pe vremea can Arabii construiau Alhambra si puneau bazele medicinei si astronomiei moderne, crestinii nostri se temeau de baie ca de necuratul. Iar un exemplu mai la indemana astora cu 3 clase e shawarma/kebab pe care o papa toata Europa. Pe asta trebuie sa il inteleaga si astia cu 4 clase.

    Elvetienii dovedesc din nou ca sunt tare ingusti ola minte. Este inca un exemplu de cum nu se conduce o tara: prin referendum.
    • -1 (9 voturi)    
      bravo (Duminică, 29 noiembrie 2009, 20:13)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Absolut de acord, foarte pertinent comentariul. Pacat ca forumul asta, indiferent de culoare si doctrina politica, pare sa fie la fel de tolerant ca si Ku Klux Klan.
    • -2 (6 voturi)    
      si ce? (Duminică, 29 noiembrie 2009, 21:30)

      Xe [anonim] i-a raspuns lui vio

      Pe vremuri dezvoltau anumite laturi ale stiintei....dar acolo au raman...de pe vremea aia nu au mai evoluat absolut deloc.
    • -2 (6 voturi)    
      exemple (Duminică, 29 noiembrie 2009, 21:34)

      Xe [anonim] i-a raspuns lui vio

      Cine zice ca arabii au pus bazele medicinii moderne? Al Sina era persan daca vrei sa fii cat de cat corecta. Alhambra e o moschee...una....si sa nu uitam nicicand de Biblioteca din Alexandria... din pacate esti amanta unui arab si prin prisma asta vezi lucrurile..sa-ti fie rusine.
    • -3 (5 voturi)    
      amuzanta ultima fraza.. (Duminică, 29 noiembrie 2009, 22:01)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui vio

      cand om ajunge la nivelul Elvetiei..sa nu discam despre depasire..atunci ai dreptul sa comentezi..pana atunci..ramai un postac comunist..si atat.
  • +6 (14 voturi)    
    Super (Duminică, 29 noiembrie 2009, 17:45)

    Ana [anonim]

    In sfarsit vointa poporului taie abuzurile. La noi asa zise Fundatii, asociatii cica moschei, loc de spalat creierele copiilor si statul nu face nimic ! O sa culeaga si roadele !
  • +4 (14 voturi)    
    In fine, un prim semnal pozitiv (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:08)

    Tantza si Costel [anonim]

    In fine, un prim semnal pozitiv.
  • +3 (5 voturi)    
    Confuzie (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:51)

    Oarecare [anonim]

    Tot aratati partea buna a arabilor in dezvoltarea civilizatiei, numai ca problema e ca arabii n-au fost dintotdeauna musulmani fundamentalisti ;).
  • -2 (4 voturi)    
    Confuzie (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:52)

    Oarecare [anonim]

    Tot aratati partea buna a arabilor in dezvoltarea civilizatiei, numai ca problema e ca arabii n-au fost dintotdeauna musulmani fundamentalisti ;).
  • +6 (10 voturi)    
    kosovaru vadimovici (Duminică, 29 noiembrie 2009, 19:07)

    cocosila [utilizator]

    s-a furat ca-n codru domnule!
    am vazut autocare pline cu neonazisti , ateisti si appenzellisti duse spre zurich ...dar nu e posibil domnule asa ceva ...

    au fost mituiti cu ciocolata "minor" , cu stumperli, cu chnusperli, rösti, si imbatati cu hanfblüte bier...

    aceste alegeri trebuie anulate ... traiasca elvetia mare!!
  • +2 (6 voturi)    
    Moschei se construiesc in continuare (Duminică, 29 noiembrie 2009, 19:14)

    Daniel [anonim]

    e vorba de minarete si nu de moschei. Moschei se vor construi in continuare dar fara minarete.
    • 0 (4 voturi)    
      chiar eram ingrijorat (Duminică, 29 noiembrie 2009, 19:26)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      domne dar chiar nu se mai construieste nici o moschee in elvetia ?
  • -3 (5 voturi)    
    in curand... (Duminică, 29 noiembrie 2009, 19:24)

    egroeg [anonim]

    datorita fanatismului lor se vor auzi si glasuri care sa ceara sa nu li se permita sederea in diverse tari.
    Si cand te gandesti ca arabii au dat un poet ca Nhabed Kuceak si nu numai.
  • 0 (10 voturi)    
    multi idioti postaci (Duminică, 29 noiembrie 2009, 19:31)

    unul [anonim]

    sunteti patetici si innapoiati. duceti-va si documentati-va despre ce inseamna adevaratul islamism si apoi sa va dati cu parerea.
    • +2 (6 voturi)    
      hmmm (Duminică, 29 noiembrie 2009, 21:10)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui unul

      cred ca e o diferenta intre islamism si islamist - intotdeauna e o diferenta intre, sa zicem, o religie, o doctrina, si practicantii acestora :D
    • 0 (6 voturi)    
      ia zii mai talibane exeget (Duminică, 29 noiembrie 2009, 21:25)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui unul

      cum e de fapt cu adevaratul islam, adevaratul comunism si adevarata democratie prost intelese
  • +2 (6 voturi)    
    Neintelegere legata de minarete (Duminică, 29 noiembrie 2009, 21:41)

    alina [anonim]

    Acest referendum are ca subiect interzicerea minaretelor si nu are ca scop stoparea islamismului, a practicilor religioase musulmane in Elvetia.
    Actualmente in toata elvetia sunt 4 minarete...moschei sunt mult mai multe. Dar referendumul vizeaza exclusiv minaretele, intrucat acestea, potrivit traditiei islamice, trebuie sa fie cele mai inalte constructii din zona si unde la fiecare interval orar, credinciosii sunt chemati prin incantatii specifice, sa se roage in moscheile de alaturi.
    Atentie, nu vizeaza refuzul de exercitare a religiei pe motiv ”noi suntem europa crestina, nu va construiti lacasuri de cult pe teritoriul nostru” ci reprezinta o regula de bun-simt privind modul de a trai intr-o comunitate unde se respecta ambele parti.
    Nu este ok ca si masura civica ca la fiecare x ore sa auzi incantatii musulmane si nici sa vezi ca minareta nr 5 trebuie sa fie mai inalta decat cladirea de birouri y intrucat asa cere traditia lor. Asta inseamna de fapt refuzul practicantilor de a se supune regulilor civile a statului elvetian.
  • -1 (5 voturi)    
    În sfârșit.... (Duminică, 29 noiembrie 2009, 21:42)

    snake [anonim]

    Este foarte bine că s-a întâmplat așa. Oricare cetățean de altă religie nu are voie să-și practice religia în țările musulmane. Nu este vorba aici despre legea talionului dar trebuie ca și musulmanii care trăiesc încă în Evul Mediu să-și cunoască lungul nasului. Într-o țară musulmană nici un creștin nu-și poate practica religia - e spurcat , necredincios , etc. , etc. și nici măcar să vorbească cu o femeie...Ei în schimb , vin în țările civilizate și își închipuie că-și pot permite orice. Să lupte pentru drepturile lor.....Să ne amintim celebrul caz al fotbalistului brazilian Taffarel căruia i s-a pus în vedere să renunțe la propovăduirea Evangheliei în Turcia atunci când juca la Galatasaray.....
  • +4 (8 voturi)    
    moda prostimii (Duminică, 29 noiembrie 2009, 22:01)

    cocosila [utilizator]

    exista o strategie nemaipomenita a boilor de a-si masca prostia sub masca tolerantei.

    Toleranta are rostul ei. Nu este asa cum cred prostii, un panaceu si un raspuns la toate problemele.

    europa este toleranta in sensul ca pune la dispozitie arena dezbaterii publice si a liberei exprimari , dar daca in aceasta arena a argumentarii rationale tu iti bazezi argumentele pe autoritatea unei carti magice atunci ti-ai pierdut respectul, ai dat faliment intelectual, iar daca actiunile tale sunt rezultatul credintei tale in acele texte magice, nu mai ai dreptul sa invoci toleranta.

    problema, bineinteles, stim cu totii care este: si postacii "toleranti" au cate o carte magica in care cred si care ii conecteaza la absolut.
    aia e adevarata problema isi apara si ei implicit spalarea pe creier la care au fost supusi... ca sa lase loc cat de cat pentru supranatural in spatiul public.

    pai nu domnule, mergeti pe muntele athos sau in arabia saudita daca aveti inclinatii d-astea ... sau tineti-le in sfera privata si nu incercati sa ne spuneti ca aceasta slabiciune este de fapt o virtute.
  • +4 (8 voturi)    
    trebuie stiu ca (Duminică, 29 noiembrie 2009, 22:53)

    ktalin [utilizator]

    votul de astazi nu s-a referit la dreptul musulmanilor de a construi case de rugaciune sau moschei (echivalentul bisericilor de la crestini), ci doar la interzicerea elementului arhitectural care este denumit minaret, un turn inalt si ascutit (echivalentul clopotnitei sau a cupolei).
    acest lucru nu este neaparat un lucru greu de inghitit de musulmani , pt ca sunt tari majoritar islamice unde bisericile nu se construiesc cu elemente clasice (cruci, clopotnite, cruci la intrare sau oicturi, etc.) si efectiv arata ca o casa obisnuita.
    problema este acceptata si nimeni nu se agita ca intr-un oras ca si Ankara nu poti sa inalti o clopotnita intre 6 minarete, dar sunt locuri in inima Europei, in Kosovo, unde nu sunt interzise bisericile, dar practic nu poti sa faci nimic care sa aminteasca de crestinism. situatia nu se compara nici pe departe cu Bosnia, unde lucrurile sunt mai relaxate astazi si daca Kosovo se unsete cu Albania, atunci se va alege praful de promitatoarea Albanie.
    in Albania sunt ortodocsi, catolici si musulmani care traiesc in armonie (fara cuvinte mari, doar realitatea), pentru ca regimul comunist trecut a netezit orice asperitati religioase, dar unindu-se cu extremistii kosovari...
    nu va fi la fel ca eventuala unira romano-moldava, unde credintele sunt aproape identice, diferenta fiind facuta doar de ceva zile de calendar
  • +2 (6 voturi)    
    trebuie stiu ca (Duminică, 29 noiembrie 2009, 22:53)

    ktalin [utilizator]

    votul de astazi nu s-a referit la dreptul musulmanilor de a construi case de rugaciune sau moschei (echivalentul bisericilor de la crestini), ci doar la interzicerea elementului arhitectural care este denumit minaret, un turn inalt si ascutit (echivalentul clopotnitei sau a cupolei).
    acest lucru nu este neaparat un lucru greu de inghitit de musulmani , pt ca sunt tari majoritar islamice unde bisericile nu se construiesc cu elemente clasice (cruci, clopotnite, cruci la intrare sau oicturi, etc.) si efectiv arata ca o casa obisnuita.
    problema este acceptata si nimeni nu se agita ca intr-un oras ca si Ankara nu poti sa inalti o clopotnita intre 6 minarete, dar sunt locuri in inima Europei, in Kosovo, unde nu sunt interzise bisericile, dar practic nu poti sa faci nimic care sa aminteasca de crestinism. situatia nu se compara nici pe departe cu Bosnia, unde lucrurile sunt mai relaxate astazi si daca Kosovo se unsete cu Albania, atunci se va alege praful de promitatoarea Albanie.
    in Albania sunt ortodocsi, catolici si musulmani care traiesc in armonie (fara cuvinte mari, doar realitatea), pentru ca regimul comunist trecut a netezit orice asperitati religioase, dar unindu-se cu extremistii kosovari...
    nu va fi la fel ca eventuala unira romano-moldava, unde credintele sunt aproape identice, diferenta fiind facuta doar de ceva zile de calendar
  • -2 (8 voturi)    
    democratie? (Duminică, 29 noiembrie 2009, 23:06)

    Diana [anonim]

    ironic este faptul ca aceste state sustin sus si tare ca democratia le poate oferi drepturi femeilor musulmane, dar nu vor sa le dea drepturi musulmanilor,

    musulmanii nu au ce cauta in elvetia? dar ce se intampla daca esti elvetian si musulman, Islamul este o relgie, nu o nationalitate
    • +2 (8 voturi)    
      este chiar f democratic (Duminică, 29 noiembrie 2009, 23:51)

      alina [anonim] i-a raspuns lui Diana

      elvetienii nu au zis ca nu au ce cauta in elvetia, nu au zis ca nu au voie sa se roage, nu au interzis contructia moscheelor, ci au interzis minaretele pt ca cf traditiilor lor ele trebuie sa fie cele mai inalte cladiri din zona, se canta in portavoci de 5 ori pe zi pt a chema credinciosii la rugaciune si aceste practici nu sunt in acord cu ratiuni de ordin civic si mai putin cele religioase sau lipsa de toleranta pt alte culte. E vb cum desfasori aceste culte in spatiul public, al tuturor..
    • 0 (2 voturi)    
      Mai citeste o data ce ai scris (Luni, 30 noiembrie 2009, 9:46)

      Bebe [anonim] i-a raspuns lui Diana

      "Islamul este o relgie, nu o nationalitate"...zau?...spune asta bosniacilor...
      • 0 (0 voturi)    
        sau (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:00)

        Xe [anonim] i-a raspuns lui Bebe

        ..sau ofiterului "american" care si-a ucis compatriotii pentru ca nu vroia sa lupte impotriva "fratilor" musulmani.
  • 0 (2 voturi)    
    multumesc (Luni, 30 noiembrie 2009, 10:46)

    andreia [anonim]

    Nu am spus ca e usor sa traiesti intr-o tara islamica ci doar ca treuie sa dam dovada de mai multa intelepciune...ca sale fim superiori..........domnilor.
  • 0 (2 voturi)    
    Cand musulmanii vor deveni majoritari... (Luni, 30 noiembrie 2009, 11:31)

    Alui [anonim]

    se va organiza un referendum pentru obligativitatea minaretelor la biserici:).
  • 0 (2 voturi)    
    ACEASTA ESTE DEMOCRATIA DE CARE AVEM NEVOIE (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:14)

    Zurzach (Tzurtza) [anonim]

    Democratia directa, forma de democratie a Elvetiei este deja verificata intr-o istorie de peste 700 de ani si are ca rezultat performantele actuale ale tarii: una din cele mai prospere tari din Europa, unul din cele mai prospere standarde de viata, venit national pe cap de locuitor de varf in Europa. Noua insa ni se propun experiente gen dictatura proletariatului, comunismul cu fata umana (dar cu aceiasi ticaloasa esenta), democratii originale, sa vedem vreo 30-40 de ani la rand daca or fi bune sau rele, de ca si cum am trai 3-400 de ani si deci o experienta esuata, o utopie care ne-a devorat "numai" 30-40 de ani din viata nu ar fi chiar o nenorocire iremediabila. Dupa 30-40 de ani se trage concluzia ca a fost o utopie si deci, chipurile nu e nimeni de vina. Ilici incercase sa ne propuna o "dictatura luminata", acum Geoana ne propune o strutzo-camila liberal-socialista. Daca nu functioneaza nu e nimeni de vina, nici aia care se vor imbogatii din utopicul experiment social pe spinarea noastra de cobai. Dar de ce nu pot ei si altii accepta democratia directa, dece vor ei numai o democratie prin reprezentanti? Raspunsul e simplu: pentru ca "reprezentantii" pot "uita" angajamentele pentru care au fost alesi si se pot ocupa in liniste de propria clientela. Pe urma in democratia directa nu se pot ignora rezultatele referendumurilor sau plebiscitelor. In plus in nici-o problema de importanta majora, parlamentul nu are dreptul sa decida de unul singur (si deci nici sa-si serveasca clientela), ci trebuie mereu sa supuna solutia aprobarii poporului. Ni se explica, ca nu suntem suficient de maturi si civilizati precum elvetienii si deci nu ni se poate incredinta dreptul de a contesta sau bloca hotarari ale parlamentului. Parlamentul are insa posibilitatea de a privi o consultare a poporului sau rezultatul ei ca neobligatoriu. Adica chiar daca poporul vrea intr-un anume fel, noi suntem totusi impotriva! Prea multe din atacurile la presedinte de dupa referendumul din 2007 repre
  • 0 (2 voturi)    
    ACEASTA ESTE DEMOCRATIA DE CARE AVEM NEVOIE (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:29)

    Zurzach(Tzurtza) [anonim]

    CONTINUARE
    ...Prea multe din atacurile la presedinte de dupa referendumul din 2007 reprezinta incalcari ale vointei electoratului.
    Curat democratie originala! Si caragialesca!
  • -1 (1 vot)    
    Islamul si musulmanii (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:26)

    alt_x [anonim]

    Era si normal intr-o tara crestina asa ceva. Toata prostia asta de corectitudine polititca o sa ne aduca la sapa de lemn e toti europenii. Ce cauta atitea musulmani intr-o tara straina? De ce nu stau la ei acasa, dar vin in Europa? Inca isi mai cer si drepturi? Sa faca asa ceva cineva in orientul mijlociu nu cred ca ar sta cineva cu el mult la discutii. Da, liderii religiei musulmane afirma ca islamul nu este o religie agresiva. Ok, insa dati-mi voie sa am mari indoieli in aceasta privinta. In citiva zeci de ani cind vor impinzi cu totul batrina europa sa vedeti cum vor cinta atunci. O sa va para viata de acum adevarata democratie :). Nu ca asa avea ceva contra islamului, dar tendinta din utima vreme de emancipare si prozelitism a reprezentatilor acestuia devine din ce in ce mai periculoasa. Si in timp ce natalitatea la natiunile europene scade drastic in ultimile decenii, la musulmani este exact invers? Nu lasa oare asta de gandit? Ori ne lasati in pace cu religia voastra si nu ni-o bagati pe git, ori carati-va de unde ati venit!!! Atit.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 1 decembrie 2009, 21:48)

    Viggo [anonim]

    Sunt in UK de 2 ani , locuiesc in Londra , cea mai renumita metropola europeana prin diversitatea etnica si multiculturalitate , Islamul este o religie expansiva , musulmanii a-r trebui sa beneficieze in Europa de aceleasi drepturi de care <bucura> crestinii in tarile arabe , punct , felicitari Elvetiei pt votul impotriva , sunt de admirat pt curajul de a lua o asemenea hotarare , din pacate sunt convins ca exemplul lor nu va fi urmat de tarile puternice ale Europei .
  • 0 (0 voturi)    
    Tu ai ales... (Marţi, 2 martie 2010, 15:18)

    mariana [anonim]

    Sunt ortodoxa dar,respect toate religile lumii. In momentul in care ai ales sa traiesti in alta tara inseamna ca ceva nu e in regula la tine acasa si de aceea trebuie sa respecti locul pe care l-ai ales asa cum l-ai respectat pe cel pe care l-ai lasat in urma.Cei care aleg o astfel de cale nu constientizeaza ca in primul rand trebuie sa isi impuna si alte valori culturale si morale sau macar sa le respecte !