VIDEO O scolarita din China: Cand ma fac mare, vreau sa fiu oficial corupt

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 11 septembrie 2009, 14:30 Actualitate | Internaţional

O scolarita din Guangzhou a declarat ca, atunci cand va ajunge mare, vrea sa fie "un oficial corupt", transmite Southern Metropolitan News. Intrebati ce vor sa faca cand vor fi adulti, unii dintre colegii fetitei au spus ca vor sa fie pompieri sau profesori. Scolarita a spus insa ca vrea sa fie un "oficial corupt" deoarece acestia primesc o multime de cadouri.

Iata o parte din dialogul avut cu elevii, in prima zi de scoala, la 1 septembrie:

Reporterul: "Ce vrei sa te faci cand o sa fii mare?"

"Nu stiu".

"Fotograf"

"Pictor".

"Pilot".

"Pompier, deoarece acestia ii ajuta pe oameni sa stinga incendiile".

O scolarita: "Vreau sa ma fac oficial".

Reporterul: "Ce fel de oficial?"

Scolarita: "Unul corupt, deoarece acestia au o multime de lucruri".

Clipul a fost retras intre timp de pe site-ul Southern Metropolitan News.

Fetita vorbeste la minutul 1:55.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1652 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Nu e de mirare (Vineri, 11 septembrie 2009, 14:54)

    Felipe [anonim]

    Nu e de mirare.... pe vremuri si chiar recent, copiii de la noi doreau sa se faca vanzatori sau chelneri (inainte de 89) sau vamesi (si inainte si acum) sau comisari la Garda Financiara.... Trist dar pot sa inteleg dorinta....
  • 0 (4 voturi)    
    mda... (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:02)

    liviu_ [utilizator]

    pai si eu trebuia sa ma fac parlamentar ca atunci castigam de 100 de ori cat castig acum... (si in romania nu in china) :D
  • +3 (3 voturi)    
    iei (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:04)

    karellen [utilizator]

    we are not alone :))
  • -4 (4 voturi)    
    WOW (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:09)

    nano2k [utilizator]

    Fantastic, China = tara corupta intr-atat incat pana si copiii isi dau seama.

    Am inteles ideea pe care ar trebui sa o intelegem prin reluarea acestui subiect in presa.

    Incepe sa ne fie frica de China. Scuze, asta e o idee colatarala pe care nu am putut-o evita...

    Dar sa revenim... feriti-va de China ca de magarush...
  • +2 (2 voturi)    
    are dreptate (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:10)

    odorica ion [utilizator]

    Este universal valabil. Si la nopi e meseria cea mai tare
  • +3 (5 voturi)    
    Un copil care stie ce vrea... (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:13)

    defav [anonim]

    parca ar fi din Romania , caci coruptia aproape e pe fata si va deveni o fala sa spui "da ,sint corupt si ma mindresc cu asta, ce... credeti ca e usor?Ehee...cit am tras(sau impins) io sa ajung aici.."
  • +7 (9 voturi)    
    Mda, buna idee... (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:16)

    George [anonim]

    Sincer, si eu mai bine ma faceam functionar corupt in Romania... Stateam degeaba, aveam un milion de sporuri da tot ma plangeam ca am salariul mic, eram prin greva toata ziua, ma ratoiam superior la fraierii care dau taxe - distractii d'astea..... In plus la 4 eram acasa si deschideam grabit Acasa TV ca sa nu pierd nimic.
    Asa m-am facut intreprinzator, raspund de cei 7 salariati ai mei la care cu toate eforturile si a muncii lor sustinute nu le pot din pacate asigura un salar comparabil cu un functionar de doi lei si pe deasupra mai sunt si luat in balon si la tinta permanent de functionarasi din toate structurile posibile (ca asa cum e traditia ei se iau de aia cinstiti, e mai simplu pentru ei)
    Si mai si prinde constant la servici ora 10 seara ...
    Asta e, asa imi trebuie daca am facut acum 20 ani facultatea aia de stat unde s-a intrat asa greu si nu se inventatse inca pe atunci Spiru Haret sa ma fac si eu functionaras cu diploma...
    Va las, ma grabesc sa-mi platesc impozitele la zi, nu de alta dar cine dracu' sa aplateasca salariile functionarasilor....
  • -1 (3 voturi)    
    ma indoiesc! (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:26)

    kitto [utilizator]

    ma indoiesc ca vrea sa fie oficial corupt..
    in china coruptia se pedepseste cu moartea!
  • 0 (0 voturi)    
    din china până la noi e distanţă mare, oricum (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:51)

    andrei [anonim]

    o declarat acu vreo 4 zile asta, o ajuns şi la voi ştirea?
  • +1 (1 vot)    
    dar fetita... (Vineri, 11 septembrie 2009, 17:48)

    daniel [anonim]

    ... mai traieste?

    Nu vreau sa fiu macabru, dar aia in China nu stiu de gluma.
  • +2 (2 voturi)    
    si la noi... (Vineri, 11 septembrie 2009, 18:31)

    sorina [anonim]

    de mult timp copiii vor sa se faca patroni sau vedete...la fel de trist mi se pare
  • 0 (0 voturi)    
    pun pariu ... (Vineri, 11 septembrie 2009, 20:33)

    alex [anonim]

    ca in acest moment parintii fetei sunt torturati intr-un lagar pana la moarte si hraniti cu rumegus ... iar fata lor este intr-un centru de reeducare speciale pentru dusmanii poporului ... sa moara in chinuri toti reprezentatii regimurilor totalitare!
  • 0 (0 voturi)    
    pt george... poti fi si la 3 sau chiar 2 jumate (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 0:32)

    scooby_doo [utilizator]

    ACASA ca biugetar...........in rest
    WE ARE THE WORLD,
    WE ARE THE CHILDREN,
    WE ARE THE HOPE 4 A BETTER PLACE,
    AND THAT'S THE WAY WE'RE LIVIN'
  • 0 (0 voturi)    
    informatie (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 12:55)

    _Jack_ [utilizator]

    pentru cei care nu stiau, china este intr-adevar o tara adanc corupta, in ciuda pedepsei capitale pentru aceasta ilegalitate. Scenariul il stim de la noi, coruptia e prezenta de la cel mai mic functionar pana la primari, guvernatori si ministrii. Ei cunosc riscul de a fi prinsi, dar adevarul e ca in majoritatea cazurilor nu se vrea a se face nimic pentru ca toti sunt membrii de partid iar anchetatorii sunt la fel de corupti. Exista chiar moda in randul bugetarilor chinezi mai instariti sa iasa la pensie si sa se retraga in america, unde deja mai toti isi trimit copiii la studii. Chinezul de rand, ca si romanul, e indignat, dar participa in acest joc pentru ca altfel nu rezolvi nimic.