Noi analize sugereaza ca Giulgiul de la Torino are o vechime de cel putin 1.800 de ani

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2009, 12:02 Actualitate | Internaţional

Mai multe studii recente sugereaza faptul ca literele descoperite pe Giulgiul din Torino sunt mai vechi decat s-a crezut initial, fiind scrise cu cel putin 1.800 de ani in urma, informeaza Catholic News Service. Dezvaluirile au venit cu cateva zile inainte ca Papa Benedict al XVI-lea sa confirme faptul ca intentioneaza sa viziteze giulgiul anul viitor, atunci cand panza urmeaza sa fie expusa publicului in catedrala din Torino, intre 10 aprilie si 23 mai 2010.

Un studiu recent, realizat de omul de stiinta francez Thierry Castex, a indicat faptul ca pe panza se afla urme de cuvinte in aramaica, inscriptionate cu litere evreiesti.

La randul sau, Barbara Frale, care este cercetatoare in cadrul Vaticanului, a declarat pentru Radio Vatican ca studiile sale au sugerat ca literele de pe giulgiu au fost scrise cu peste 1.800 de ani in urma. Ea a spus ca, in 1978, un profesor de latina din Milano a descoperit inscriptii in aramaica pe giulgiu. 10 ani mai tarziu, cercetatorii au descoperit caractere evreiesti despre care sustin ca formau expresia "Regele evreilor".

Castex afirma ca a descoperit cuvantul "descoperit" care, impreuna cu cuvantul de langa, ar putea forma expresia "deoarece am descoperit" sau "noi am gasit", care pare sa fie identica cu un pasaj din Evanghelia dupa Luca, "Noi am desccoperit ca acest om ne inseala poporul". Fraza a fost folosita de liderii evrei in momentul in care i-au cerut lui Pilat din Pont sa-l condamne pe Iisus.

Frale a declarat ca, in urma analizelor, a descoperit ca literele au fost scrise cu cel putin 1.000 de ani inainte de fondarea Ordinului Templierilor in secolul al XII-lea. Despre acestia se spune ca au pastrat panza intr-un loc secret in secolele XIII si XIV.

Papa va vizita giulgiul anul viitor

Dezvaluirile au venit cu cateva zile inainte ca Papa Benedict al XVI-lea sa confirme faptul ca intentioneaza sa viziteze giulgiul anul viitor, atunci cand urmeaza sa fie expus publicului in catedrala din Torino, intre 10 aprilie si 23 mai 2010.

Data exacta a vizitei Suveranului Pontif urmeaza sa fie determinata exact.

Giulgiul din Torino a fost expus public ultima oara in 2000, el fiind scos din caseta de protectie in care se afla doar la ocazii speciale. Scoaterea sa din cutie pentru analiza sau pentru a fi expus trebuie sa fie aprobata de catre Papa.

Panza are lungimea de 4,36 m, latimea de 1,10 m si este alcatuita din fire de in tors manual. Pe tesatura apar doua amprente: partea din fata si din spate a unui barbat neimbracat, biciuit si crucificat. Corpul a fost asezat pe spate, pe jumatatea inferioara a giulgiului, cealalta jumatate fiind pusa pe deasupra.

Misterul giulgiului nu a fost pe deplin elucidat, cu atat mai mult cu cat provenienta acestuia este neclara.

Giulgiul, cu care se crede ca a fost infasurat Iisus, a fost curatat si restaurat in 2002. Biserica nu a confirmat niciodata autenticitatea panzei, afirmand ca oamenii de stiinta ar trebui sa determine varsta si originile giulgiului. Rezultatele cercetarii stiintifice au avut rezultate contradictorii.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3805 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    Doar prin credinta (Vineri, 31 iulie 2009, 12:25)

    Supercalifragilisticexpialidocious [utilizator]

    Se poate dovedi daca in acel giulgiu a fost infasurat Iisus.

    Stiinta poate sa ofere cel mult trei raspunsuri: varsta, locul in care a fost confectionat si daca sangele este sau nu uman.

    Nu se poate raspunde stiintific nici daca un om a murit acolo si nici daca omul decedat era sau nu Iisus. Este ca si cum gasind un pantof pe strada si fara nici o alta informatie in plus trebuie sa stabilesti cum se numea cel / cea care a purtat pantoful.

    Nu vom putea afla daca a fost sau nu Iisus pentru ca pe vremea aceea nu existau banci nici de amprente, nici de ADN si de fapt, in afara de descrieri, nu exista nici o fotografie a lui Iisus.

    Asadar biserica si stiinta mai degraba s-ar completa aici decat sa isi faca concurenta. Pur si simplu nici una si nici alta nu pot "dovedi" practic nimic. Credinta nu este o dovada stiintifica iar stiinta nu poate sa "numeasca suspectul".
    • +11 (13 voturi)    
      mda (Vineri, 31 iulie 2009, 12:53)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Supercalifragilisticexpialidocious

      La final esti mai rational dar la inceput spui o gogomanie.
      Prin credinta nu se poate dovedi nimic pentru ca credinta nu actioneaza pe baza de dovezi sau rationament.

      Asa pot spune si eu ca am credinta ca in respectiva panza a fost infasurat un martian verde care ne-a vizitat planeta. Prin credinta am dovedit asta.
      • -8 (10 voturi)    
        "A crede" (Vineri, 31 iulie 2009, 13:14)

        Supercalifragilisticexpialidocious [utilizator] i-a raspuns lui PaulR

        Este in sine o demonstratie personala, fiecare isi dovedeste sie insusi prin credinta. Daca dvs de exemplu credeti cu toata puterea ca martianul a fost, nimeni si nici o alta demonstratie nu pot sa va clatine propria credinta. In momentul in care sunteti deschis la o alta interpretare v-ati pierdut credinta.

        Iar dovada este chiar credinta in sine: nu puteti crede in ceva ce aveti dubii ca exista sau ca s-a intamplat, caci asta inseamna ca nu crezi sau sa lasi poarta indoielii.

        Clar acum?
      • +2 (2 voturi)    
        re:mda (Vineri, 31 iulie 2009, 13:53)

        horace [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        Parere mea este ca nu are nicio importanta. Daca esti credicios, atunci crezi in Iisus, in miracolul invierii si tot ceea ce deriva din credinta. Iar daca nu esti credincios, atunci chiar nu are nicio relevanta pentru tine.
    • +1 (1 vot)    
      Ceeace ramane indiscutabil... (Vineri, 31 iulie 2009, 15:35)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Supercalifragilisticexpialidocious

      ...si nimeni n-a remarcat in mod explicit este faptul ca giulgiul corespunde perfect traditiilor de inmormantare ale evreilor.
      Daca identificarea e corecta, e o dovada materiala a identitatii lui Isus ca evreu, daca mai era nevoie de o asemenea dovada. Dealtfel si toti apostolii sai au avut aceasta origine.
      • +1 (3 voturi)    
        Pai nu e chiar asa (Vineri, 31 iulie 2009, 16:39)

        Supercalifragilisticexpialidocious [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

        Cel invelit odinioara in giulgiu a fost evreu. Aici e toata problema: nu poti dovedi stiintific ca a fost Iisus.
        • +1 (1 vot)    
          Pai e chiar asa... (Vineri, 31 iulie 2009, 20:05)

          Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Supercalifragilisticexpialidocious

          ...pentruca credinta crestina s-a nascut ca un curent reformator in interiorul credintei evreiesti. Isus s-a adresat in prima peroada exclusiv conationalilor sai, cerandu-le sa caute cu preponderenta spiritul credintei si nu ritualul ei. La fel si apostolii. Mai tarziu ei s-au adresat si popoarelor din jur.
          Dealtfel "Vechiul Testament" este preluat in intregime si fara modificare de la evrei.
          El a fost persecutat si asasinat de catre stapanirea romana (singura autoritate existenta pe atunci in Iudeea) care nu voia sa accepte un curent ostil structurii religioase existente pe care si-o aservisera deja.
          Acestea sunt faptele istorice.
          • 0 (2 voturi)    
            nu-i asa (Sâmbătă, 1 august 2009, 8:29)

            adib [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

            Ca romanii cei rai l-au ucis pe Isus??? Conform Bibliei se pare ca cei de acelasi neam cu el au cerut asta ;)!
            • 0 (0 voturi)    
              Draga Adib... (Sâmbătă, 1 august 2009, 11:57)

              Corneliu [anonim] i-a raspuns lui adib

              ...in acele timpuri Isus a fost privit de catre imperiul roman ca un razvratit si tratat ca atare, adica rastignit. Romanii au procedat astfel cu toti razvratitii, fara exceptie, aceasta fiind o executie in stil pur roman, pe care evreii n-au folosit-o niciodata.
              Locuitorii Iudeei ocupate n-aveau niciun cuvant in aceasta problema in care decidea exclusiv puterea imperiului. Autoritatile locale vasale n-aveau mai multe prerogative decat un primar de comuna de azi.
              Deci romanii n-au fost nici buni, nici rai, ci pur si simplu stapanitori dupa normele din acea epoca.
  • +6 (12 voturi)    
    a fost datat deja (Vineri, 31 iulie 2009, 12:29)

    radu_ [utilizator]

    Datarea cu carbon 14 realizata in 1988 a fost mult mai riguroasa dupa parerea mea.

    Am mai multa incredere in 3 laboratoare diferite decat intr-un singur om de stiinta care isi da cu parerea.
    • -7 (13 voturi)    
      weeeeell... (Vineri, 31 iulie 2009, 12:49)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui radu_

      Aaaa, deci daca e dupa parerea taaaaa... Banuiesc ca esti o somitate in acest domeniu, deci asa trebuie sa fie
      • +2 (10 voturi)    
        invata limba romana inainte sa comentezi (Vineri, 31 iulie 2009, 12:57)

        radu_ [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

        "dupa parerea mea" este o expresie umila a unei persoane care doreste sa declare ca nu detine adevarul absolut.
    • -2 (6 voturi)    
      dar datarea e foarte greu de facut corect (Vineri, 31 iulie 2009, 13:04)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui radu_

      Tine cont ca giulgiul a fost expus in evul mediu si este contaminat cu ceara/praf plus ca a trecut printr-un incendiu(si unele parti au fost reconditionate).
      • +2 (4 voturi)    
        datarea nu e grea (Vineri, 31 iulie 2009, 17:05)

        radu_ [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Datarea nu e grea dar indiferent de cate dovezi se aduc tot exista niste persoane care nu doresc sa creada.
        Pe aceste persoane n-ai cum sa le convingi.

        Datarea cu Carbon 14 se face pentru a stabili cand un organism biologic a murit asa ca nu e influentata de ceara sau praf asa cum ai afirmat tu.
        • -2 (2 voturi)    
          Ma uimeste prostia unora (Sâmbătă, 1 august 2009, 13:58)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui radu_

          Si praful sau ceara sunt materii anorganice?
          O bucata de panza din anul 30 imbibata cu ceara/paf, carpita cu alte panze de la 1700 ti se pare usor de datat corect?

          Eu unul nu cred ca asta e giulgiul real, dar tu prietene esti tare greu de cap si mai grav, esti superficial si crezi ca le stii pe toate.
          • 0 (0 voturi)    
            conversatie inteligenta (Duminică, 2 august 2009, 18:33)

            radu_ [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            Pacat, speram ca putem avea o conversatie inteligenta. Dar argumentul tau final este recurgerea la jigniri.

            Celelalte argumente ale tale sunt bine documentate si mi-ar fi placut sa le discutam.

            Discutia despre acest subiect este controversata si nu suntem primii care o avem. Dar poate ca nu esti inca pregatit.
  • +3 (15 voturi)    
    . (Vineri, 31 iulie 2009, 12:57)

    radukku [utilizator]

    Porunca 2: Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.

    Paradoxal, crestinii se inchina unei bucati de material textil...
    • -5 (13 voturi)    
      Porunca 2 (Vineri, 31 iulie 2009, 13:10)

      dan [anonim] i-a raspuns lui radukku

      Pai acesta porunca a fost respectata doar de evrei, crestinii au icoane, crucifixuri si alte reprezentari figurative... daca taceai, filozof ramaneai... vorbeste gura fara creier....
      • +6 (10 voturi)    
        . (Vineri, 31 iulie 2009, 13:19)

        radukku [utilizator] i-a raspuns lui dan

        din cate stiu, crestinii, considera cele 10 porunci obligatorii nu optionale. Nu e asa, danutz?
        • -3 (7 voturi)    
          ; (Vineri, 31 iulie 2009, 13:41)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui radukku

          dar inainte de toate se afle o noua porunca ce le cuprinde pe toate cele 10.

          "Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău, iar pe aproapele tau ca pe tine insusi."
          • +4 (8 voturi)    
            atunci de ce mai este legea 2? (Vineri, 31 iulie 2009, 14:07)

            radu_ [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

            Nu pot fi respectate ambele?
            • -3 (3 voturi)    
              oare? (Vineri, 31 iulie 2009, 15:21)

              Adrian [anonim] i-a raspuns lui radu_

              Nu inteleg exact la ce te referi. Insa daca necesitatea a 2 legi te sperie incearca sa o aprofundezi pe cea scrisa mai sus.

              Oare nu se cuprind cele 10 porunci in ea? Oare nu e mai mult decat atat ?
              • +2 (2 voturi)    
                incerc sa fiu mai clar (Vineri, 31 iulie 2009, 15:58)

                radu_ [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

                Discutam despre porunca a 2-a.

                Din cate am inteles eu argumentul tau este ca nu prea conteaza aceasta porunca pentru ca prima porunca este mult mai importanta decat celelalte si contine totul.

                Conform argumentului tau inseamna ca poti ucide in numele domnului si poti incalca orice alta porunca.

                Eu am venit cu interpretarea ca religia crestina te indeamna sa incerci sa respecti toate poruncile.

                Astfel trebuie sa-l iubesti pe Domnul fara sa ucizi si fara sa te inchini la chip cioplit.
                • -3 (3 voturi)    
                  ... (Vineri, 31 iulie 2009, 17:10)

                  Adrian [anonim] i-a raspuns lui radu_

                  Cum poti sa il iubesti pe Dumnezeu daca ii omori creatia sa?
                  Cum poti sa il respecti daca nu respecti pe cei de langa tine ... cum poti sa il iubesti daca il furi il minti te culci cu femeia lui


                  Daca unuia acestuia mai mic ii veti face mie imi faceti !
                  • +3 (3 voturi)    
                    re ... (Vineri, 31 iulie 2009, 17:46)

                    radu_ [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

                    Toate sunt femeile lui inclusiv sotia. Daca nu ar fi porunca explicita nu ai stii cu cine ai voie si cu cine nu.

                    Toate animalele si plantele sunt creatia lui. Dar numai pe unele le poti omora sa-ti stapanesti foamea tot conform poruncilor.

                    Deci totusi au si poruncile alea un sens acolo.

                    La sfarsit de ce nu ai inclus si porunca a 2-a? Cum il iubesti daca te inchini la chip cioplit desi ti-a zis sa nu o faci?
        • 0 (4 voturi)    
          Stii gresit (Vineri, 31 iulie 2009, 14:06)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui radukku

          Crestinii considera spiritul legii vechi (care cuprinde si cele 10 porunci) ca fiind obligatoriu si nu litera legii pentru ca legea respectiva a fost pentru evrei tinand cont de contextul cultural al lor de la acea vreme.

          De aceea crestinii nu considera ca trebuie sa tina Sabatul, sa execute cu pietre, sa dea zeciuiala, sa nu manance porc, sa tina anul jubileului -- cand toate datoriile se iarta (e interesant ca nici evreii nu mai tin legile respective ....), sa nu ia dobanda si asa mai departe.
          • +2 (2 voturi)    
            . (Vineri, 31 iulie 2009, 14:40)

            radukku [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            poate ca asta explica invidia, ura, rautatea, lipsa de respect pt valori, ignoranta, cruciadele, inchizitia. Acum imi dau seama ca cei 2 Bush sunt adevarati ingeri. Au adus pacea in lume. Hitler e un bun crestin fiind sarac cu duhul. Si pe deasupra vad ca sunt prigoniti pt dreptate, bietii...
            Bine ca mi-ai zis de valorile crestine. Adica cele 10 porunci nu inseamna nimic. Deci pot fura, pot omori daca e pt pace, pot sa ma inchin la o piatra, pot sa fiu desfranat, sa mint de ingheata apele, sa poftesc la ce are aproapele meu si sa injur de d-zeu. Cu toate astea o sa ma pot considera un bun crestin pt ca respect valorile crestinatatii, adica cele 9 fericiri.
            • -3 (3 voturi)    
              despre orbi si omul de paie (Vineri, 31 iulie 2009, 20:19)

              Anonim [anonim] i-a raspuns lui radukku

              1. Bush e "nascut din nou"(hint 322, skull & bones etc) nu crestin (nu a spus niciodata ca e crestin ci "nascut din nou")

              2. Hitler nu a fost crestin vezi masurile luate impotriva catolicismului vezi citatele anti crestine consemnate de apropiati.
              Hitler s-a folosit de imaginea de crestin pentru ca supusii sai au fost crestini, la fel cum politicienii de azi care construiesc biserici nu sunt crestini, la fel cum inchizitorii nu puteau fi crestini, la fel cum conquistadorii nu puteau fi crestini...
          • +3 (3 voturi)    
            problema cu "spiritul legii" (Vineri, 31 iulie 2009, 14:43)

            marius [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            este ca fiecare o interpreteaza cum vrea. o lege este data ca sa fie respectata "ad-literam". "spiritul legii" arunca in scena o puternica influenta subiectiva: de unde sa stiu eu ce a vrut initiatorul legii sa impiedice dand legea "sa nu mancati porc?". poate Dumnezeu era doar un pofticios ahtiat dupa coaste de porc pe care nu vrea sa le imparta cu nimeni. asa ca a dat legea: bai, astia din gasca lui Moise, ia sa nu imi haliti din porci pentru ca.... aaa... immm... (doar nu le zic ca vreau sa mananc doar eu porci?!)... pentru ca este un animal necurat!! (tii, ce interpretare originala! nu degeaba mi se spune "Al de sus"!).
            deci care este "spiritul legii" la "thou shalt not eat pork?"
            • -3 (3 voturi)    
              problema cu fatarnicia (Vineri, 31 iulie 2009, 20:22)

              Anonim [anonim] i-a raspuns lui marius

              A existat cineva vreodata care sa respecte legile mozaice in intregime?

              Spiritul legii asta este: "Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău, iar pe aproapele tau ca pe tine insusi."

              Daca tii legea asta in mod cert tii toate legile.
    • +1 (9 voturi)    
      rea intentie sau prostie? (Vineri, 31 iulie 2009, 14:00)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui radukku

      Nici un crestin nu se inchina unei bucati de material texti ci lui Dumnezeu devenit om a carui imagine putem s-o reprezentam.

      Chiar si evreii au avut crucea in forma de T pe care era spanzurat sarpele, chivotul legii avea 2 ingeri sculptati, vasul din templu cu 4 boi.

      Hai sa nu fim mai catolici decat Papa!
  • -4 (12 voturi)    
    Dispute... (Vineri, 31 iulie 2009, 13:21)

    mos ion [anonim]

    Disputele legate de autenticitatea giulgiului imi aduc aminte de rezolvarea care o gasise pe vremuri cineva la disputa "darwinism contra creationism": el a spus "eu cred ca si unii si ceilalti au dreptate -cei ce cred ca sunt facuti de Dumnezeu sunt chiar facuti de Dumnezeu, iar cei care cred ca se trag din maimute chiar se trag din maimute" ...deci, cam asa e si cu giulgiul
    • +1 (11 voturi)    
      giulgiul vietii (Vineri, 31 iulie 2009, 14:00)

      maimutica [anonim] i-a raspuns lui mos ion

      toti ne tragem din maimute cu diferenta ca unii au ramas maimute si pupa toata viata lemne
      • 0 (4 voturi)    
        :)) (Vineri, 31 iulie 2009, 14:40)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui maimutica

        Te rog sa zici repede de tot si de cat mai multe ori Eu pup poala popii, si sa ne zici ce iti iese
        • 0 (0 voturi)    
          8=====D (Vineri, 31 iulie 2009, 17:02)

          gibonu [anonim] i-a raspuns lui rakkone

          Nu iti pot ura sa pupi ceea ce ai pupat deja ...
      • -2 (6 voturi)    
        un daltonist nu trebuie sa se certe cu privire la (Vineri, 31 iulie 2009, 14:49)

        Cami [anonim] i-a raspuns lui maimutica

        Daca tu nu simti nimic referior la cele sfinte nu inseamna ca ele nu exista. Nu e vina ta poate, dar nici nu te mai implica in discutii in mod aprins... poate esti daltonist.
        • 0 (2 voturi)    
          daca eu am probleme cu ochii tu ai cu capul (Vineri, 31 iulie 2009, 17:08)

          lemu [anonim] i-a raspuns lui Cami

          cum se face ca cei mai prosti din curtea scolii stau sa ii evalueze si sa ii avertizeze pe altii; ce treaba are daltonismul cu evolutionismul?

          pot sa faca 1 milion de datari cu carbon si sa mai rasfoiasca 1 miliard de ineptii ale unor trogloditi sau pescari ca nu vor gasi nimic; totul se bazeaza pe prostie (asta e credinta in ceva ce nu exista)

          pentru toti urangutanii de dupa mine care nu au reusit sa inteleaga: DA sunteti niste prosti invatati de niste prosti care credeti intr-o prostie
          • -1 (1 vot)    
            Din nou ne folosim de negatii (Vineri, 31 iulie 2009, 17:56)

            lupu' singuratic [anonim] i-a raspuns lui lemu

            (asta e credinta in ceva ce nu exista)

            Nu o sa intru in alte polemici dar lecturand ceea ce sa scris pana acum pot zice ca ma declar satisfacut, pe alocuri de cum s-au desfasurat discutiiile.

            Revenind la una din afirmatiile dumitale m-am oprit la una -"asta e credinta in ceva ce nu exista"

            k, nu exista! Dar, daca tu nu vezi asta nu inseamna ca nu exista.

            Curentul electric - il poti vedea? Exista? De vazut nu-l poti vedea. Ca exista stii foarte bine ca exista! Dar nu il poti vedea.

            De ce nu bagati mana in priza? Pentru ca stiti ca daca o s-o faceti aveti slabe sanse de a ramane cu viata.

            In acest exemplu apare credinta?Da si mai apare si ratiune, pe care unii inceraca sa o renege. Daca nu credeti incercati si vom vedea cum este.

            Asa ca, si credinta este rationala nu mistica cum deseori se afirma.
            • +1 (1 vot)    
              da, curentul il poti vedea (Sâmbătă, 1 august 2009, 12:59)

              gigel [anonim] i-a raspuns lui lupu' singuratic

              De exemplu cand fulgera il poti vedea. Il mai poti masura, crea, manipula, etc.

              Analogia ta e zero, o incercare penibila de manipulare.

              Dupa logica ta, eu pot sa spun ca exista monstrul zburator de spaghete, binecuvantate fie-i macaroanele cu branza, si te pun pe tine sa dovedesti ca nu exista.
            • +1 (1 vot)    
              alt afon (Sâmbătă, 1 august 2009, 14:22)

              king julien [anonim] i-a raspuns lui lupu' singuratic

              bai nene, mata esti prost? de unde pana unde nu exista este egal cu nu poti vedea?
  • +2 (2 voturi)    
    Si cerelevanta are vechimea? (Vineri, 31 iulie 2009, 14:31)

    BEDE [anonim]

    Daca cineva are credinta in Dumnezeu si in Isus, Fiul lui Dumnezeu, cel viu si care va veni sa-si instaureze imparatia, atunci ce nevoie ar mai avea de un giulgiu sau de oarece alte relicve? Fie ele autentice sau falsificate. Dar intretinerea unei credinte absurde in obiecte care raman acolo unde le pui si falsificarea relicvelor merg impreuna...
    Si, sa zicem ca giulgiul este chiar cel in care a fost pus trupul lui Isus. Sa insemne asta ca acel obiect in sine ar avea puteri deosebite?
    Daca Dumnezeu vrea sa-l ajute pe cineva sa iasa dintr-un impas sau sa-i ofere ceva bun, atunci ii face acel lucru si fara relicve. Trist este ca obiectele astea ajung sa aiba ocupe un loc mai important decat Dumnezeu in viata practica a "credinciosilor". Asta as numi credinta zadarnica.
  • +3 (3 voturi)    
    joachim de molay (Vineri, 31 iulie 2009, 15:07)

    facatura, munciuna [anonim]

    papa are nevoie de bani,
    prostimile navalesc -
    comert, indulgente.
    originea coruptiei in occident.
  • +1 (3 voturi)    
    Afaceri (Vineri, 31 iulie 2009, 15:54)

    hotnewsfil [utilizator]

    Afaceri, afaceri, afaceri.
  • 0 (0 voturi)    
    Citit ATENT Biblia! Apoi credeti-o! (Vineri, 31 iulie 2009, 16:27)

    drept credincios [anonim]

    Nu credeti ceea ce zic oamenii
    BIBLIA zice ca trupul Mantuitorului Iisus a fost infasuarat in fasii. Termenul si obiceiul evreilor despr ecare scrisese mai sus moucha si daniel indica infasurare similara cu "bandajarea" ...rezultatul fiind un fel de "mumie". . Iar capul DOAR intr-un stergar, ce a fost gasit facut sul .

    Giulgi vechi? Poate
    Al lui Iisus Hristos? Aiurea!

    "Uite-L aici ..uite-L acolo." PAZITI_VA ne-a zis Mantuitorul.

    Maine va pare chipul lui Moise oare?? lOL
  • -3 (5 voturi)    
    Slaba mişcarea! (Vineri, 31 iulie 2009, 16:35)

    slaba_mishcarea [anonim]

    Abia la ultimile comentarii au apărut înjurăturile anti-catolice... V-a moleşit vara 'domnilor'? Păi aşa anti (americani, semiţi, catolici, europeni etc etc) sunteţi Domniile Dvs? Dormiţi în front. RUŞINE!
  • -1 (1 vot)    
    Dincolo de existenta Giulgiului . (Sâmbătă, 1 august 2009, 16:34)

    Tomi [anonim]

    Constat in general un interes stufos dar superficial pentru tema.. Cunostintele vehiculate sunt sechele fragmentare ale celor auzite in scoala sau citite in presa de popularizare a stiintei. Cati din cei care fac apel la citate din Biblie au citit Biblia ? Cati au citit carti documentare cu privire la fenomenul Isus ? Va dati seama terfelirea imginea credintei naste o generatie care nu are nimic sfant, care nu are nici un model , nici un reper in viata si care cade prada banului, tentatiilor usoare, drogurilor si lipsei de respect fata de trecut, . fata de alte religii si chiar fata de natiune ?
    Daca o luam "ad literam " crestinii nu se inchina la "chip cioplit " pentruca giulgiul nu e cioplit ci tesut . Dar inafara de asta nu e vorba de o divinizare a giulgiului ci de cinstirea unei relicve care aminteste de Isus. Asa cum generatiile de azi se duc la casa memorial N.Iorga sau Ioan (sic ) Creanga sau la casa lui Napoleon Bonaparte etc. fara ca cineva sa le confunde cu persoana de care amintesc . Si daca in fata unei viori Stradivari cad pe ganduri dati-mi voie sa fiu emorionat in fata unei relicve milenare care a fost in contact intim cu trupul unei persoane considerate divine si care a avut cel putin o influenta covarsitoare in dezvoltarea civilizatiei, culturii si spirtualitatii europene. Cat priveste modul de infasurare al unui cadavru in Palestina antica destui specialisti au cercetat problema si nu au gasit neconcordante in ce priveste Sfantul Giulgiu. Asa ca mai multa informare si modestie ar fi binevenite din partea criticilor. In ce ma priveste , fara a fi musulman sau mozaic sau budhist consider ca trebuie respecata spiritualitatea oricarei populatii atat timp cat spiritualitatea mea este respecata. Europa e in pierdere de spiritualitate deci de reper moral si de motivatie superioara a actiunilor sale si poate fi amenintata de pericolul de a fi deviata spre alte spiritualitati mai motivate si mai persusive. Nerespectarea relicvelor- un simptom