Bernard Madoff, autorul celei mai mari fraude din istorie: Nu-mi vine sa cred ca nu am fost prins atatia ani

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2009, 13:48 Actualitate | Internaţional

Bernard Madoff
Foto: Agerpres
Fostul sef al Nasdaq, Bernard Madoff, a declarat ca nu i-a venit sa creada ca autoritatile americane nu au reusit sa descopere mai repede imensa frauda pe care o pusese la cale si ca a reusit sa scape atatia ani fara sa fie arestat, potrivit ABC, care citeaza primul interviu acordat din arest de acesta. Madoff a fost condamnat la inchisoare, fiind gasit vinovat pentru o frauda de peste 50 de miliarde de dolari.

"Au fost cateva momente cand m-am intalnit cu oficiali ai SEC (n.red. Comisia americana pentru Bursa si Valori Mobiliare) si mi-am spus: m-au prins", i-a marturisit Madoff avocatului Joseph Cotchett, care ameninta ca ii va da in judecata pe sotia, copii si fratele fostului sef Nasdaq, in numele unui grup de victime.

Cotchett si un alt avocat, Nancy Fineman, s-au intalnit cu Madoff marti, la inchisoarea din Butner (Carolina de Nord), unde acesta ispaseste o condamnare de 150 de ani.

Cotchett a declarat ca Madoff a fost "foarte articulat, foarte direct" si ca arata "foarte bine, cred ca face sport".

Avocatul sustine ca Madoff i-a povestit cum a pus la cale schema Ponzi si cum a reusit sa nu fie descoperit timp de atatia ani.

"Am fost surprins cat de sincer a fost", a declarat Cotchett, adaugand ca Madoff "nu a ocolit" nicio intrebare. Fostul sef al Nasdaq a refuzat sa coopereze cu agentii FBI.

"In mod evident a vrut sa vorbeasca cu noi deoarece, in opinia sa, anumiti membri ai familiei sale nu au stiut nimic despre frauda si n-au vut niciun amestec", a spus avocatul. Cei doi fii ai lui Madoff, Mark si Andrew, n-au vorbit cu fostul sef al Nasdaq si cu mama lor dupa ce frauda a fost descoperita.

Unul dintre cei mai importanti jucatori de pe piata bursiera americana din ultimele decenii, Madoff a fost fondatorul firmei Bernard L. Madoff Investment Securities LLC. Madoff a mai infiintat un fond de investitii, bazat pe asa-numita "schema Ponzi", o operatiune ilegala in managementul fondurilor de investitii, similara cu jocurile piramidale. Ea presupune returnarea de profituri exagerate investitorilor, fara nici o baza reala. Poarta numele lui Charles Ponzi, un imigrant italian care a ramas in istoria SUA drept unul dintre cei mai mari fraudatori.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

10303 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    "foarte articulat, foarte direct" (Miercuri, 29 iulie 2009, 14:36)

    englishbuoy [anonim]

    very articulate cred ca s-ar traduce mai degraba, foarte coerent
    caci altfel nu inteleg la ce se refera in limba romana un om care este foarte articulat, are mai multe articule decat de obicei? ;-)
    • +2 (2 voturi)    
      adica.. (Miercuri, 29 iulie 2009, 15:15)

      d [anonim] i-a raspuns lui englishbuoy

      Adica nu facea dezacorduri :P
    • +1 (1 vot)    
      nu articule (Miercuri, 29 iulie 2009, 15:21)

      bulaan [anonim] i-a raspuns lui englishbuoy

      nu articule ci articulatii. :)
    • +1 (1 vot)    
      articulat,adica, (Miercuri, 29 iulie 2009, 17:02)

      drona [utilizator] i-a raspuns lui englishbuoy

      "explicit",la fel k vantu (SOV) care, a lasat pe drumuri sau cu ochii in soare,sute si mii de persoane ce au mushcat momeala.Numai ca,spre deosebire de Madoff,al nostru Vant,zburda in libertate,bunastare si exces de influenta politica,face jocuri de ruleta si ne omoara timpul.Sa traiti bine!
  • +1 (1 vot)    
    lacomia, sora cu prostia (Miercuri, 29 iulie 2009, 15:20)

    Gerald Stoica Feneidzi [anonim]

    Ultima gaselnita a omului modern este banul facil: cat mai mult si cat mai repede. Nu e de mirare ca se gasesc excroci care sa exploateze lacomia celor dornici de imbogatire rapida si fara prea mult efort. Si piata imobiliara incepuse sa semene cu un joc piramidal, datorita larghetei cu care bancile acordau credite. Tare mi-e teama ca si guvernele noastre au cam aplicat scheme Ponzi, intotdeauna din motive electorale, cand a fost vorba de banul public. Sunt curios daca la noi se va adopta vreodata o lege a raspunderii ministeriale si daca DNA, DIICOT etc. vor semana vreodata cu FBI, iar ANAF cu IRS (Internal Revenue Service, fiscul american, de care tremura tot americanul, de la voda la opinca).
  • 0 (0 voturi)    
    schema Ponzi (Miercuri, 29 iulie 2009, 15:25)

    hic sunt leones [utilizator]

    s-a aplicat cu succes si in Romania.

    "Madoff a mai infiintat un fond de investitii, bazat pe asa-numita "schema Ponzi", o operatiune ilegala in managementul fondurilor de investitii, similara cu jocurile piramidale. Ea presupune returnarea de profituri exagerate investitorilor, fara nici o baza reala"

    Mai tineti minte Caritas-ul? Dar FMI-ul?
    Daca retin eu bine administratorul Caritas-ului a primit 3-4 ani de inchisoare (cu suspendare) In Romania; in America ar fi primit 150 de ani deci unde este mai rentabil sa "faci afaceri"?
    • 0 (0 voturi)    
      cel mai rentabil: in Romania (Miercuri, 29 iulie 2009, 15:56)

      Gerald Stoica Feneidzi [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Corect! Asa este: 4 ani intr-o camera de puscarie de 3 stele, cu televizor, frigider etc., pentru ca a bagat in buzunarul cui trebuie economiile de la saltea ale prapaditilor scosi la pensie la 50 de ani si al tuturor fraierilor care au crezut ca se imbogatesc fara efort. Cine mai stie in ce cont are organizatorul Caritasului banii, sau pe cine intereseaza? Peste ocean insa, Madoff presteaza 7 ore de munca in puscarie pana in anul 2139. Asta-i diferenta intre o tara civilizata si una mai putin civilizata spre deloc.
      • 0 (0 voturi)    
        calculele zic altceva (Joi, 30 iulie 2009, 10:04)

        calculus [anonim] i-a raspuns lui Gerald Stoica Feneidzi

        presupunand ca Madofful mioritic (M mio) a facut o gaura in buzunaru romanului de 1 miliard de dolari, am putea constata ca pedeapsa pt acesta a fost exagerata ...
        cum asa?
        pai,
        daca pedeapsa este direct proportionala cu numarul de bani "colectionati" ilegal atunci observam ca in Ro, M mio ar fi primit 200 de ani de parnaie, inconditiile in care primesti 4 pentru 1 miliard de dolari ...

        in America pentru 40 de miliarde ar fi primit 150 de ani, ceea ce inseamna ca justitia in RO este mult mai dura decat in alte parti, ba mai mult decat atat este o justitie care anticipeaza, daca nu are precedent ...

        deci dragii mei nu avem de ce sa ne fie teama, justitia, la noi, vegheaza atat in trecut, in prezent, cat si in viitor, dar, dupa cum e de la sine inteles, asta o face un ciclop nepartinitor, mai degraba decat o gura a adevarului

        iata cum "justitia superioara" devine una mitologica, olimpica si de ce nu cosmica, de neinteles pt noi, profanii

        asadar va asigur, ca desi noi nu putem intelege aceasta justitie, care este agatata cu dintii de adevar, este una care va fi admirata luata drept model etc, doar de catre posteritate ...
  • +1 (1 vot)    
    EXCROCI (Miercuri, 29 iulie 2009, 18:35)

    ZOR DE ZEAMA [utilizator]

    excroci sunt cei care nu l-au controlat pana acum,deci nu si-au facut datoria si oameni da rand au de suferit de pe urma unor nenorociti de americani.
  • -1 (1 vot)    
    In SUA institutiile de sta nu se joaca cu fraudele (Joi, 30 iulie 2009, 8:09)

    Cezar [anonim]

    la noi au fost mai multe jocuri piramidale la cluj -stoica, la pitesti, vintu cu fonul safi si fni , iar vinovatii recunoscuti si de justitie sunt liberi si fericiti.
    prin felul cum justitia aplica legea la noi am devenit cea mai libera tara de pa glob, libera de justitie.
    din acest motiv romania tinde sa ajunga paradis fiscal.
    cu dobitocul de bodu presedinte la anaf, un jurist parat antrenat de fundatia soros, acum europarlamentar si care nu stia tabla inmultirii, dorim noi sa facem orine in tara?
    • 0 (0 voturi)    
      europarlamentar? (Joi, 30 iulie 2009, 10:07)

      toti [anonim] i-a raspuns lui Cezar

      a ajuns europarlamentar inainte sa invete tabla inmultirii sau dupa?

      daca era inainte imaginati-va unde-l poate propulsa anticipatia :P
  • 0 (0 voturi)    
    lantul slabiciunilor (Joi, 30 iulie 2009, 10:27)

    gonzo [anonim]

    sunt cativa termeni care, combatuti, devin sursa a isteriei publice, ba chiar a acuzelor de conspiratita.
    de ex:
    - respectabil - cum e un sef nasdaq. nu poti sa acuzi un om atat de respectabil ca iti sar toti forumistii si bloggerii in cap si te acuza de conspirationism
    - rezonabil - normal, nu e deloc rezonabil sa banuiesti un om atat de respectabil. sa pastram limitele decentei si sa-i dam crezare individului, nu cred ca un om in pozitia lui ar fi in stare de asa ceva
    - somitate - pai doar o somitate in domeniu ajunge intr-o astfel de pozitie. cine esti tu sa acuzi o somitate ?
    - numele bate logica - continuarea fireasca a termenului de mai sus. majoritatea ar sari ca arsi la o demonstratie a vinovatiei unui "nume" pt simplul fapt ca lovesti un idol si implicit "sistemul de valori" cu care cei mai multi au fost educati de mici si din a carui paradigma n-au inteligenta sa iasa.

    ei, dar cand demonstratia apare pe toate canalele de comunicatie reactionam frantuzeste "oh la la..". si tot nu se prinde nimic de oameni..