Hillary Clinton este ingrijorata: China si Iranul castiga teren in America Latina

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 1 mai 2009, 18:20 Actualitate | Internaţional

Iranul si China realizeaza progrese "ingrijoratoare" in America Latina iar Washingtonul nu isi poate permite sa izoleze lideri ai unor natiuni precum Venezuela si Bolivia, a declarat vineri secretarul american de stat Hillary Clinton, citat de Reuters.

"Precedenta administratie a incercat sa-i izoleze, a incercat sa sprijine opozitia, a incercat sa-i faca niste paria pe scena internationala. Nu a mers", le-a spus Hillary Clinton ofiterilor de informatii externe, in cadrul unei intalniri la Departamentul de Stat.

Natiuni precum China, Rusia si Iranul castiga teren in America Latina, a adaugat ea, solicitand relatii mai stranse cu liderii care au fost ostili administratiei conduse de George W. Bush.

"In realitate, este chiar ingrijorator, daca privesti progresele pe care le realizeaza Iranul si China in America Latina. Aceste tari construiesc conexiuni politice si economice foarte puternice cu o multime dintre acesti lideri", a sustinut ea.

"Nu cred - este o lume multipolara unde noi concuram pentru atentie si relatii bune cel putin cu rusii, cu chinezii sau iranienii - ca este in interesul nostru sa intoarcem spatele unor tari care se afla in emisfera noastra", a explicat Clinton.

Declaratiile vin dupa ce Administratia Obama si-a declarat disponibilitatea de a imbunatati relatiile tensionate cu natiunile din America Latina, in special cu Venezuela, condusa de presedintele Hugo Chavez, precum si de a stabili noi legaturi cu Cuba si Bolivia.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1019 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    Clinton macar are balls in comparatie cu Obama (Vineri, 1 mai 2009, 18:42)

    nobody [anonim]

    welcome to the real world, lady!! cand o sa-si dea seama administratia Obama ca nu e chiar cantec joc si voie buna si hai sa dam mana cu mana. trebuie sa traiesti dupa regulile lumii periculoase, nu sa te strangi in brate cu Chavez si cu iranianul. Este iresponsabila politica americana. Mare lucru daca nu o sa vorbim rusa in curand.
    • 0 (2 voturi)    
      Hillary face parte din administratie (Vineri, 1 mai 2009, 23:41)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui nobody

      Hillary face parte din administratia Obama omule.
      • 0 (0 voturi)    
        I dono 'cause I'm stupid (Sâmbătă, 2 mai 2009, 3:38)

        nobody [anonim] i-a raspuns lui Alex S

        dooooaaaa....nu stiam asta!!! you're really smart! era o privire generala asupra liberalilor americani si politica promovata de ei. nu e prea departe Clinton de obama, dar macar a avut balls sa recunoasca un adevar. cred ca a tras-o de codite presidentul ca a avut tupeul sa nu fie de acord cu el.
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Sâmbătă, 2 mai 2009, 17:41)

        nobody [anonim] i-a raspuns lui Alex S

        de raspuns am raspuns, dar nu au postat mesajul. stiu foarte bine cine e in administratia obama. nu e mare dif intre ei, doar ca H a avut ceva curaj sa admita un adevar. sunt pus bine la punct cu ce se petrece aici, asa ca observatia ta nu are sens. probabil nu ai inteles mesajul.
  • 0 (4 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 1 mai 2009, 21:38)

    vio [anonim]

    Dupa izolationismul si americanocentrismul lui Bush e o speranta de deschidere si dialog. Asa cum e normal, dealtfel.
  • -1 (5 voturi)    
    Bolivia=viitoarea Arabie Saudita (Vineri, 1 mai 2009, 23:35)

    patrunjel [utilizator]

    Bolivia = 50% din litiul de pe planeta.

    litiu = baterii litiu ion.

    Baterii litiu ion = masina electrica.

    Masina electrica = viitorul automobilului.

    Bolivia = viitoarea Arabia Saudita.

    Va e clara miza ?
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate in mare parte (Vineri, 1 mai 2009, 23:50)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

      Ai dreptate in mare parte. Dar totusi nu compara costul litiului cu costul petrolului. Pt ca benzina se arde, litiul nu se consuma, se poate recicla. Se poate face masina electrica si fara litiu, asta e doar acum dar pe viitor apar tehnologii noi (vezi bateria pe virusi). Deci da Bolivia detine rezerve de litiu, dar nu or sa scoata la fel de multi bani cat scoate Arabia Saudita din petrol. Viitoarea Arabia Saudita e SUA man, pt ca au electricitate f multa si potential de producere electricitate imens. Uiti ca masinile electrice functioneaza pe curent, nu pe litiu.
      • 0 (0 voturi)    
        Cum ai tras concluzia asta? (Sâmbătă, 2 mai 2009, 6:36)

        iancu [anonim] i-a raspuns lui Alex S

        Unde e electricitetea pe care o au? In zacaminte de electricitate? ahaha!
    • 0 (0 voturi)    
      Serios? (Sâmbătă, 2 mai 2009, 6:34)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

      Dai cu presupusul ca orice baba atotstiutoare de pe la noi de la tara! Nu se stie ce o sa fie in viitor si daca litiul o sa fie asa important! Pana una alta nu s-a impus nici o tehnologie alternativa! Asa ca mai lasa-ma cu pronosticuri de genul asta!
  • +1 (1 vot)    
    Noua polarizare mondiala... (Sâmbătă, 2 mai 2009, 5:02)

    Marius [anonim]

    ...este din ce in ce mai evidenta. Iar actuala criza economica nu face decat sa o acutizeze. Un articol extrem de elocvent despre rolul pe care si-l asigura China in editia de azi Times:
    http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/asia/article6207487.ece
    Viitorul este pe cat de incert pe atat de sumbru, daca marile puteri mondiale vor continua pe trendul actual. Asta e lumea pe care o lasam copiilor nostri - razboi, poluare, saracie, mizerie fizica si morala, intr-o continua si nebuneasca evolutie.