Conflict armat in Caucaz

VIDEO Tancuri rusesti au intrat in capitala Osetiei de Sud. Presedintia osetina sustine ca ofensiva Georgiei a provocat sute de morti

de Sectia externa     HotNews.ro
Vineri, 8 august 2008, 6:44 Actualitate | Internaţional

Lansatoare georgiene de rachete, in Osetia de Sud
Foto: Rompres
Tancurile rusesti au intrat vineri dupa-amiaza in capitala Osetiei de Sud, dupa ce fortele georgiene au declansat, in cursul noptii precedente, o ofensiva militara in capitala Thinvali, soldata cu sute de morti. Intre timp, Consiliul de Securitate al Natiunilor Unite nu a reusit sa adopte o declaratie comuna in legatura cu conflictul din Caucaz. Georgia a cerut ajutorul comunitatii internationale. NATO, SUA, Consiliul Europei si OSCE au cerut incetarea imediata a ostilitatilor din regiune.

MAE rus a dezmintit vineri la pranz informatiile potrivit carora avioane rusesti au bombardat, in cursul diminetii, tinte de pe teritoriul georgian. Diferite surse anuntasera ca un avion rusesc a lansat 2 bombe langa o sectie de politie din Georgia, iar alte trei avioane au bombardat diferite tinte de pe teritoriul georgian.

Fortele georgiene au declansat, in cursul noptii de joi spre vineri, o ofensiva militara in capitala regiunii separatiste Osetia de Sud, Thinvali, soldata cu sute de morti, sustine presedintele Osetiei de Sud. Intre timp, Consiliul de Securitate al Natiunilor Unite nu a reusit sa adopte o declaratie comuna in legatura cu conflictul din Caucaz.

Ministrul georgian al reintegrarii a declarat ca Tbilisi nu are ca obiectiv "sa ia cu asalt orasul, ci sa neutralizeze pozitiile separatiste". Circa 2.000 de soldati georgieni participa la interventia militara din capitala Osetiei de Sud.

Actiunea militara declansata de Georgia are ca scop recapatarea controlului asupra regiunii separatiste Osetia de Sud, dupa o serie de ciocniri soldate, in cursul zilei de joi, cu cel putin 10 morti. Potrivit unor surse, soldatii georgieni au deschis focul asupra trupelor ruse de mentinere a pacii.

Premierul Vladimir Putin a afirmat ca "agresiunea Georgiei impotriva Osetiei de Sud va primi replica". "Conducerea georgiana a intreprins actiuni agresive in privinta Osetiei de sud, declansand, practic, actiuni militare", a declarat premierul rus, la intalnirea cu presedinele Kazahstanului, Nursultan Nazarbaev. "Desigur, acest lucru va antrena actiuni de raspuns", a adaugat Putin.

"Tbilisi a recurs la tactica pamantului parjolit" in Osetia de sud, in prezent fiind distruse cinci localitati sud-osetine de la granita cu Georgia, a anuntat reprezentantul imputernicit al Osetiei de sud in Rusia, Dmitri Medoev. "Respectivele asezari au fost sterse de pe fata pamantului. In prezent, ele sunt nivelate de senilele tancurilor", a spus Medoev la o conferinta de presa.


Georgia a decretat mobilizarea generala a rezervistilor

Presedintele de la Tbilisi, Mikhail Saakasvili, a anuntat mobilizarea generala a rezervistilor georgieni, carora le-a cerut "sa apere statul". In interviul sau televizat, Saakasvili a cerut  Rusiei sa nu mai bombardeze orasele georgiene. Potrivit sefului statuui, in prezent armata georgiana controleaza mai mult de jumatate din localitatile sud-osetine. Fortele georgiene au pierdut o parte a controlului capitalei din Osetia de Sud, dupa bombardamentul rusesc.

9.30 Soldatii georgieni au deschis focul asupra trupelor ruse de mentinere a pacii.
9.45 Vladimir Putin si George W. Bush s-au intalnit la Beijing.
10.00 Putin: Agresiunea Georgiei impotriva Osetiei de Sud va primi replica.
10.15 Presedintele de la Tbilisi, Mikhail Saakasvili, a anuntat mobilizarea rezervistilor
10.25 Ambasada Georgiei din Moscova a fost pusa sub protectia fortelor OMON
10.30 Avioane rusesti au atacat orasul georgian Gori, a anuntat agentia Novosti-Gruzia, citand surse ale televiziunii georgiene. Potrivit acestora, unu dintre avioane a fost doborat de trupele georgiene insa MAE rus a calificat informatiile drept "aiureli"
10.50 Flota rusa din Marea Neagra a anuntat ca este gata sa ajute refugiatii din Osetia de Sud
11.00 Presedintele american George W. Bush a cerut incetarea imediata a conflictului din Caucaz.
11.10 Reuters anunta ca mai multi soldati rusi din trupele de mentinere a pacii au fost ucisi in timpul luptelor
11.20 Consiliul de Securitate al ONU nu a reusit sa adopte o declaratie comuna privind conflictul din Caucaz.
11.50 MAE rus a dezmintit informatiile potrivit carora avioanele sale au atacat Georgia.
12.15 NATO a cerut incetarea violentelor din Osetia de Sud
13.00 Tbilisi a acuzat Rusia ca a introdus tehnica  grea de lupta si mijloace militare de transport in Osetia de Sud prin tunelul de la Roki
13.25 Consiliul Europei a solicitat incetarea confruntarilor
13.40 Georgia a oferit un armistitiu de trei ore pentru evacuarea ranitilor
14.30 OSCE a anuntat o reuniune de urgenta pe tema conflictului din Caucaz, precum si trimiterea unui emisar in zona.
14.40 Comandantul rus al fortelor de mentinere a pacii sustine ca Thinvali, capitala Osetiei de Sud, este distrusa
15.00 Televiziunea rusa anunta ca tancuri ale armatei Rusiei se indreapta spre Osetia de Sud.
15.15 AFP: Aviatia rusa a atacat o baza georgiana de langa Tbilisi
16.45 Presedintele osetian sustine ca sute de oameni au murit in timpul luptelor din capitala Osetiei de Sud
16.50 Rusia a anuntat ca cel putin 10 soldati de-ai sai au murit in timpul ofensivei georgiene.
17.15 Moscova acuza "epurarile etnice" impotriva cetatenilor rusi din Osetia de Sud
18.00 Trupele ruse au intrat in capitala Osetiei de Sud.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

12703 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    mda (Vineri, 8 august 2008, 10:26)

    ionion [anonim]

    a inceput razboiu...
    arme sunt, bombele sa cada
  • -1 (7 voturi)    
    Razbel... (Vineri, 8 august 2008, 10:36)

    Uncle Sam [anonim]

    Daca Rusia a bombardat tinte pe teritoriul Georgiei inseamna ca a primit accordul US sau a fost realizat un troc, Iran contra Georgia.
    Sa ne asteptam cat de curand la lovituri Israeliene impotriva Iranului, Iranul raspunde si atunci Uncle Sam intervine in ajutorul aliatului.
    Ceva se va produce, atacul rusilor in Georgia are sa aiba raspuns.
    • 0 (2 voturi)    
      Rau!!! (Vineri, 8 august 2008, 10:56)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui Uncle Sam

      Ma trec fiorii!!!!
    • -2 (2 voturi)    
      Sigur .. (Vineri, 8 august 2008, 15:59)

      Montana [anonim] i-a raspuns lui Uncle Sam

      De ce crezi ca Rusia ar avea nevoie de acordul SUA? Rusia este o forta militara imensa, cu cel mai mare arsenal nuclear din lume, si nu cred ca sta dupa "Uncle Sam".
    • 0 (0 voturi)    
      Link harta Osetiei ! (Vineri, 8 august 2008, 23:32)

      Cifrus [anonim] i-a raspuns lui Uncle Sam

      Precizari pt. cei cu adevarat interesati de ce se intampla acolo:

      -harta Osetiei rezolutie f. buna, inclusiv satelit: http://www.quid.fr/monde.html?mode=detail&iso=ge&style=carte&zoom=2&id=51090&docid=1591

      -Fortele georgiene au invins militziile osetine (Osetia de sud are doar 70.000 locuitori, e ca si cum armata romana ar trebui sa debaraseze Harghita de separatisti secui) si au readus intreg teritoriul separatist sub control guvernamental, azi la ora 22.00.

      -Rusia a trimis mai multe zeci de tancuri si camioane cu soldati din trupe speciale in satul Djava (Java pe harta de mai sus), singura localitate inca sub control rus si trupele ruse incearca sa reorganizeze acolo un fel de "cap de pod" pe teritoriu georgian.

      -Mai multe surse ruse, osetine si georgiene afirma ca numarul de victime e urmatorul:
      1.400 osetini (civili si militari)
      30 de militari georgieni
      10 militari rusi
      Nr. ranitilor e necunoscut, insa nu mai putin de 700.

      -Aviatia rusa a atacat 2 baze aeriene georgiene, distrugand cateva aparate si omorand 4 soldati georgieni.

      -USA si UE au propus celor 2 parti o misiune de mediere, in seara asta !
  • -1 (3 voturi)    
    fie BLESTEMATZI !!!....... (Vineri, 8 august 2008, 10:47)

    Cetentereseaza [anonim]

    .... cei care dezleaga CAINII RAZBOIULUI !!!......
    Aici e un razboi intre Rusia si SUA !!!....
    RU-SI-NEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    primitivismul rusiei (Vineri, 8 august 2008, 11:04)

    rov [anonim]

    poate dreptatea e undeva la mijloc, dar iese iar in evidenta din nou primitivismul rusiei.
    Am impresia ca rusii sunt la fel de ''periculosi'' atat ca prieteni cat si dusmani.
    • -7 (7 voturi)    
      Go Russia (Vineri, 8 august 2008, 13:27)

      Ivan Turbinca [anonim] i-a raspuns lui rov

      Go Russia si arata daca poti sa faci un razboi.
  • -1 (3 voturi)    
    caz clasic (Vineri, 8 august 2008, 11:09)

    Lucian [anonim]

    la fel ca in 1914, se iveste un pretext...se pune de un razboi...la fel ca in 1939 se iveste un pretext se pune iara de un razboi...la fel ca in1951...si 1963 "aliatii" intervin pe baza unui pretext...de pune de un razboi...si in 1991, 1999 (Bosnia) si in 2001 si 2003...si tot asa...
    sper ca e unul din cazurile in care in 6 luni se dezumfla conflictul...daca nu se lasa cu invazie...si lupte impotriva "insurgentilor"...si forte de "mentinerea pacii"...si rebeli si lupte de guerilla...tot asa.
  • -9 (9 voturi)    
    .... (Vineri, 8 august 2008, 11:17)

    immortal [anonim]

    Georgia a atacat Rusia.... nu invers. Daca isi pun rusii mintea, in 2 ore la tbilisi flutura steagul sovietic. Nu stiu care e motivul pentru care oamenii nu inteleg cam cat de mare e Rusia. Sa speram ca nu vor murii mii si mii de oameni nevinovati asa cum s-a intamplat de-a lungul istoriei in toate razboaiele.
    • +6 (10 voturi)    
      ... (Vineri, 8 august 2008, 11:29)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui immortal

      Gresesti, georgia nu ataca rusia, georgia ataca tot georgia, in dorinta de a-si reface frontiera. Osetia a fost parte din georgia. Rusia in schimb s-a intamplat sa aiba in Osetia de Sud, forte de mentinere a "pacii". Fac ce a dus la atacul de noaptea trecuta din capitala georgiei. Pana la urma tot un razboi Rusia- State va fi, rusia atace georgia, statel unite ataca osetia, dar ca sa ajunga acolo da o tura de 2-3 ani prin iran, dar nu de alta dar vor israeliti sa mearga in excursie la Teheran.P.S. : Make love not war
    • +2 (4 voturi)    
      Oare.... (Vineri, 8 august 2008, 11:32)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui immortal

      "Potrivit acestora, unu dintre avioane a fost doborat de trupele georgiene"

      "in prezent armata georgiana controleaza mai mult de jumatate din localitatile sud-osetine"

      "mai multi soldati rusi din trupele de mentinere a pacii au fost ucisi in timpul luptelor"

      "Respectivele asezari au fost sterse de pe fata pamantului"

      Mmmm.... nu prea suna a mareata victorie a trupelor sovietice, nu?
    • +9 (9 voturi)    
      Rusia e agresorul! (Vineri, 8 august 2008, 11:44)

      im [anonim] i-a raspuns lui immortal

      Nu Georgia a atacat Rusia! Rusia e vinovatul moral pentru acest razboi. Ca si pentru cel din Basarabia si celelalte state ocupate (Cecenia etc.).
      • +2 (2 voturi)    
        Fireste (Vineri, 8 august 2008, 18:08)

        Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui im

        ca Rusia este agresorul, dar spune-le asta hippiotilor celorlalti care se intrec in "make love not war".
      • -3 (3 voturi)    
        opriti tampenia! (Vineri, 8 august 2008, 22:03)

        qwrty [anonim] i-a raspuns lui im

        Bieinteles case gasesc dobitoci care sa dea verdicte foarte clare din pozitia tolanit in fotoliu cu ochii lipiti de ReALITATEA tv....
        IMI PERmit sa sugeez tuturor sa-si pasteze calmul si sa incerce sa fie lucizi, calmi si neparinici. Altfel, vom inceca deceptii inutile. C etreaba are BASRABIA CU cECENIA si to talmes bamesul asta despre care vorbesi tu ? TE-AI TREZIT SI TU VORBIND ASA....Aici e vorba de lucruri mult mai seroas decat automatismul exprimarii pavloviene a reflexului pro-basescu. N-are treaba una cu alta. Aici se joaca o carte mare: petrolul din zona Marii Caspice.E de foarte buna calitat si e destul de mult.....Cel din Irak continua sa nu fie sigur dpdv al exploatarii si tranportului. In plus dupa ce va cadea guvernul marioneta cine va mai garanta livrarea neconditionata cate Occident?
      • 0 (0 voturi)    
        clar ca "buna ziua".... (Sâmbătă, 9 august 2008, 17:35)

        muky [utilizator] i-a raspuns lui im

        ...rusia ca mare putere ,isi aroga dreptul de a interveni(de aceiasi boala suferind si "uncle sam") pe orice teritoriu de sub influenta sa,ori de cate ori are interese(doar:-interesul poarta fesul);si la urma urmei cine o va lua la intrebari;nimeni ,doar aplica legea junglei;sunt mai mare sunt mai tare-ciocul mic si joc de glezna-iti convine sau nu ia-ti catrafusele si te du;ce respectul frontierelor ,ce suveranitate,astea-s pe hartie,in realitate cel mai tare face regulile(si le schimba ori de cate ori vrea "muschii" lui).atata putem trage nadejde si sa ne rugam ,sa nu se extinda conflictul,fiiindca din pacate zona respectiva este "un butoi de dinamita".sa dea D-zeu sa se stinga conflictul ,ca un foc de paie(numai sa nu mai puna altii pe el paie-cei care au interese)sa auzim numai de bine
    • +6 (8 voturi)    
      nostalgici si slugi ale rusilor, lasati-ne (Vineri, 8 august 2008, 12:05)

      cthulhu [anonim] i-a raspuns lui immortal

      In primul rind steagul ala nu ar mai fi sovietic, spre dezamagirea nostalgicilor.

      In al 2-lea rind rusii i-au tot provocat pe georgieni.
      Si chiar daca Rusia e mare, nu e motiv sa te ploconesti la ei si sa le devii sluga. In '39 romanii au cedat Basarabia si Bucovina fara sa zica nimic, finlandezii au ales sa lupte, si, in final, au iesit mai bine.

      Si nici alea 2h de care zici tu nu-s asa sigure. Asa ai fi zis probabil si cind rusii (atunci URSS) au atacat Afghanistan-ul, si timp de 10 ani si-au tot furat-o pe acolo pina s-au plictisit si s-au carat.

      Dupa destramarea URSS rusii au tot sprijinit diverse mici republici sau zone separatiste pt a mentine o stare de conflict - divide et impera. In plus, aveau ocazia sa si vinda ceva armament. Evident mai putin in cazul in care respectivele republici/zone voiau sa se separe chiar de Rusia. Atunci au pus bocancul pe gitul celor care voiau libertate sau independenta.

      Rusia e cea mai nenorocita tara din Europa si rusii cel mai nenorocit popor. Mereu in incercare de expansiune, mereu pusi pe harta si razboi, mereu cautind prilej de a mai anexa paminturi, republici, tari. Tratatele si acordurile internationale nu au insemnat nimic niciodata pt ei. Au aceeasi mentalitate pe care o aveau cind au venit din stepa acum mai bine de 1000 de ani. Se vede atit la presedinte si prim ministru cit si la intreaga mafie rusa care s-a extins ca ciuma in Europa.

      Din pacate fix cind parea pe cale sa se destrame si sa piarda statutul de super putere, petrolul si gazele naturale au permis Rusiei sa redevina o forta. Si acum Europa si intreaga lume sufera consecintele.
      • -2 (4 voturi)    
        Norii negri deasupra Europei (Vineri, 8 august 2008, 13:46)

        Omul Linistit [anonim] i-a raspuns lui cthulhu

        Istorie
        Cei mai criminali din Europa au fost germani care au declansat 2 razboaiele si cei mai nenorocitzi au fost nazisti impreuna cu toate lighioanele legionare. Mai mult de 50 milioane de oameni au fost omoriti in al 2-lea razboi mondial

        Istorie
        In 1940 nemtii i-au vindut pe romanii rusilor si ungurilor fara nici o remuscare. Acordul Ribbentrop-Molotov.

        Economie,
        Nici un stat nu-si da resursele vitale pe mina strainilor, nu-i asa? I-ti pare rau ca unii isi protejeaza resursele si alti nu?
        In 2000 in visterie rusii aveau 8 mld $, acum au 600 mld $, d-aici pleca ura multora ca nu au mai putut fura ca in codru.
        • +2 (2 voturi)    
          nu zau! (Sâmbătă, 9 august 2008, 2:59)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui Omul Linistit

          primul razboi mondial a inceput fiindca sarbii, incurajati de rusi, i-au provocat pe austro-ungari, aliatii nemtilor! nu nemtii au inceput WW1, istetule! al doilea razboi mondial a fost inceput de alianta URSS-Reich, nu te face ca uiti, tovarasele! iar din aia 50 de milioane de morti in WW2, o parte insemnata a fost in Asia, unde nemtii n-aveau nici o treaba, iar 20 de milioane au fost rusi, dintre care nici azi nu se stie cati au omorat nemtii si cati NKVD-ul! ca sa nu mai vb de tactica ruseasca: imbata-l pe Ivan si trimite-l ca oaia impotriva mitralierelor! sa nu vorbim nici de cei 7 milioane de tarani ucraineni asasinati prin foame in anii 30, cand li se lua absolut toata recolta ca sa pape muncitorii din industria grea sovietica si ca sa fie distrusi ca si clasa sociala! daca a fost ceva cu adevarat diabolic pe lumea asta apai comunismul a fost si este, stimabile, fiindca faptele vorbesc, nu propaganda! deci nu te mai repezi de-a-mboulea cu afirmatii de doua parale, ca te faci de tot kktul! mai citeste si altceva decat Istoria comunista si vei avea mari surprize!
          • 0 (0 voturi)    
            bravo clujene esti nene !!! (Sâmbătă, 9 august 2008, 13:50)

            somn [anonim] i-a raspuns lui clujean

            asa este are dreptate clujean-ul ... razboaiele au intotdeauna un alt final scris fatza de cel initial adevarat... sa rev. la oile noastre ... rusia a inceput scandalul cu un maxim de propagare media (nu intamplator ziua de deschidere a olimpiadei) rusia sa fim seriosi inca se mentine pe pozitie ca forta... cat de mare este in realitate sau cat este un razboi mai mult pt imagine ramane de vazut!!!... eu personal sunt de partea lor... sa vedem daca le iese :p
        • 0 (0 voturi)    
          Invata romaneste (Sâmbătă, 9 august 2008, 10:17)

          papadie [anonim] i-a raspuns lui Omul Linistit

          Inainte de a debita tot felul de prostii. Ce salariu ai la ambasada rusa pentru postari?
      • 0 (0 voturi)    
        nu sunt pro rus dar nu pot fi de acord cu tine... (Sâmbătă, 9 august 2008, 17:53)

        muky [utilizator] i-a raspuns lui cthulhu

        ...din cel putin un punct de vedere,si anume:-poporul rus nu este de vina pt. politica si faptele celor care-l conduc;un popor care a dat talente precum:Tolstoi,Ceaikovski,Puskin si am mai putea enumera inca cateva zeci de nume(sau poate chiar sute)care au imbogatit patrimoniul lumii,cu operele lor,nu poate fi catalogat "nenorocit".-in rest ,in linii mari,sunt de acord cu ideile exprimate in comentariul tau. cu bine
    • +2 (2 voturi)    
      georgia (Vineri, 8 august 2008, 23:46)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui immortal

      Nu stiu exact ce se intampla acolo (oare cine stie ?) dar tu esti sigur un bou.
      Conform hartilor recunoscute de lumea in care traim, bucatica aceea de tara care acum se vrea independenta face parte din Georgia. Acum cateva luni, cainele Putin latra cu spume spre Europa care recunostea independenta provinciei Kosovo, dar acum isi arata muschii de judokan oligofren (uita-te in ochii lui), ca sa incurajeze secesiunea provinciei Osetia. Hai sa mai rationam un pic, daca avem cu ce.
      • -2 (2 voturi)    
        Da' de privirea inteligenta a lui Bush ce zici? (Sâmbătă, 9 august 2008, 3:24)

        Un Trecator Grabit [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Da' de privirea inteligenta a lui Bush ce zici?
      • 0 (0 voturi)    
        EXACT (Marţi, 12 august 2008, 14:20)

        Crisis [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        Acea bucatica de Kosovo, facea parte din Serbia. Iar Bush , afisnad principiul majoritatii la autodeterminare a girat separarea Kosovo de Serbia. In Osetia de Sud nu e aceeasi situatie? majoritari sunt osetinii, care vor independenta fata de Tbilisi. De ce nu au aceleasi drepturi ca si albanezii Kosovari? In mod normal , in urma incursiunii georgiene , NATO si nu Rusia trebuia sa bombardeze Georgia, exact ca si in cazul Serbiei.
    • 0 (0 voturi)    
      delirezi (Sâmbătă, 9 august 2008, 10:13)

      papadie [anonim] i-a raspuns lui immortal

      Ce prostie. Rusia a ocupat un teritoriu, e drept acum vreo suta de ani, cum au facut cu basarabia si acum georgienii isi vor teritoriul inapoi. Cum Georgia a atacat Rusia? Incetul cu incetul Rusia va ajunge sa ocupe cateva hectare, ca acum 600 de ani.
  • +7 (9 voturi)    
    Rusia isi dezvaluie obiectivul real (Vineri, 8 august 2008, 11:31)

    Rusnak [anonim]

    Pana recent Rusia sustinea ca nu e parte in conflictul intre Georgia si regiunea separatista si ca sutele de soldati rusi sunt acolo doar pt. a "proteja pacea":)
    Acum nu se mai jeneaza, cum separatistii osetini (Osetia de sud are 70.000 de locuitori, mai putin de 2% din totalul populatiei georgiene) nu pot mentine "independenta" fara sprijin exterior, Rusia a dezvaluit acum ca e de fapt o armata de ocupatie si a atacat o tara suverana care incearca sa mentina ordinea constitutionala in teritoriu.
    E bine ca lumea vede militarismul rus in actiune, Georgia e o tara f. mica atacata de una din puterile planetare.
    Osetia de sud n-are nici o sansa sa isi mentina separatismul, fie va accepta autonomia propusa de Georgia, fie va fi partial anexata de Rusia (ccea ce presupune negociere intre rusi, georgieni si americani).
    Cum e mai bine pt. Rep.Moldova?
    Daca Osetia accepta autonomia in cadrul Georgiei, atunci devine un precedent pt. Transnistria caruia ii va fi dificil sa mentina pretentii de independenta si va re-intra in componenta Moldovei intr-o forma federala sau "autonomista". Asta il va intari politic pe Voronin si va spori influenta rusofona la Chisinau!
    Daca Osetia pierde razboiul, Rusia si Georgia vor fi obligate sa discute, sa negocieze si sa imparta Osetia de sud, o parte revenind in Federatia Rusa alaturi de Osetia de nord. E solutia care avantajeaza pe termen lung Romania. Pt. ca unii separatisti transnistreni vor dori unirea cu Rusia dupa model osetin, ceea ce va slabi politic pe Voronin si va intari partidele unioniste romanesti din Basarabia. Iar Rep. Moldova va deveni mai putin rusofona dupa ce va scapa de 500.000 de rusi si ucrainieni din Transnistria, regiune care poate fi impartita cu Rusia si/sau Ucraina !

    Ca roman, sper ca Osetia sa fie divizata, la fel si Kosovo, pe criterii etnice, in mod negociat, la inceput "de facto", apoi "de jure". Asta ne va oferi excelente precedente internationale pt. a negocia Basarabia, N.Bucovina, Timoc, Banat !
    • +1 (1 vot)    
      Lucruri marunte (Vineri, 8 august 2008, 12:14)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui Rusnak

      "sper ca Osetia sa fie divizata, la fel si Kosovo, pe criterii etnice" sper sa nu te auda cei 2 mil de unguri...
      • +1 (3 voturi)    
        cum, ce? (Vineri, 8 august 2008, 12:49)

        Levente [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu P

        ce ai scris Ovidiu :)
      • -1 (3 voturi)    
        Pardon, secui plus maghiari (Vineri, 8 august 2008, 18:08)

        Cezar [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu P

        Nu trebuie sa-l auda nimeni pe Rusnak, ca oricum si-o doresc din stramosi..si anume mai recent de cind s-a naruit iluzia statului multi-national al ungurilor care a lasat citva maghiari pe la noi,si cind turcii maghiarizati dindu-si arama pe fata si-au dat seama ca au "pus-o" pentru totdeuana, caci soarta i-a favorizat in cele din urma pe cei care intr-adevar erau la ei acasa, si nu pe cei care si-au facut cuib cu arcul si sabia.

        Asta e treaba, alti "implantati", aceleasi probleme! Solutia nu e insa simpla.
    • +5 (5 voturi)    
      Aiurea (Vineri, 8 august 2008, 12:20)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Rusnak

      Voronin va disparea pentru ca moldovenii vor cu UE si nu cu Rusia.
      Nu ar fi bine daca cele 3 judete pline de unguri s-ar alipi la Ungaria (cam greu dpdv geografic, dar la fel si Transnistria cu Rusia), am scapa de unguri, nu?
      NU!!!
      NU prietene, ai o logica total gresita, nu asta e solutia, Transnistria trebuie sa ramana parte din Moldova, Moldova se va uni ORICUM cu Romania, e doar o chestiune de timp (20-30-40 de ani).

      Rusii din Moldova vor primi cetatenie romana, vor fi reprezentati in Parlament, se vor bucura de toate drepturile de care se bucura minoritatile in Romania.
      ASTA e solutia, nu faramitari nesfarsite de teritorii si schimburi de populatii, traim intr-o noua ordine mondiala, trezeste-te :)
    • 0 (0 voturi)    
      E cam deplasata comparatia (Vineri, 8 august 2008, 17:50)

      Cezar [anonim] i-a raspuns lui Rusnak

      Cred ca nu poti face o paralela asa de usor cu situatia din Basarabia. Nu stiu cum au ajuns rusii sa formeze o enclava in mijlocul Georgiei- probabil ca rezultat al politicii de "corcire" etnica a popoarelor ocupate dusa dintotdeuna de Rusia care a dat de fapt rezultatul de a baga "mortul" in casa acestora ca sa le "puta" vesnic a Rusia- dar Transnistria nu a fost niciodata parte a Moldovei decit dupa ce a fost lipita de Stalin la Basarabia ca sa formeze defuncta RSM. Aceasta deci chiar nu ar avea ce cauta impreuna cu Basarabia decit daca moldovenii de peste Prut ar dori sa mentina un viata un "stat" format oricum artificial. Lasindu-l pe Voronin inafara ecuatiei, care ar beneficia dintr-un astfel de rezultat, cred ca in realitate statul federativ nu va functiona, ca si in momentul de fata de altfel, pentru ca popoarele ce traiesc acolo pe cele doua parti a Nistrului sunt pur si simplu prea diferite. Deci bucuria rusofonilor de la conducerea Moldovei va fi una de scurta durata, doar daca basarabenii se timpesc si accepta sa se supuna ca etniei celei rusesti. Ceea ce e cam greu de inchipuit Iar Unirea cu Romania trebuie dorita de poporul de pe ambele parti ale Prutului; asta nu se stabileste prin "tirguieli de cabinet".
  • +5 (9 voturi)    
    Of Doamne !!! (Vineri, 8 august 2008, 11:48)

    faneboy [anonim]

    Ma ingrojeste ideea unui nou razboi !!!!
    Dar vin si eu cu o intrebare.
    Pe perioada Olimpiadei nu trebuie sa fie pace pe tot globul ???
    Nu asta era scopul ???

    Doamne ajuta !!! pentru ce urmeaza ....
  • +8 (8 voturi)    
    Domnilor jurnalisti, (Vineri, 8 august 2008, 11:50)

    Roland [anonim]

    Trupele de mentinere a pacii sunt de fapt trupe de ocupatie, si atata timp cat presa le "considera" trupe de mentinere a paciiii! Populatia asa le va vedea.
  • +1 (3 voturi)    
    Lucruri marunte... (Vineri, 8 august 2008, 12:28)

    Ovidiu P [utilizator]

    auzi, cutare castiga, cutare pierde... parca suntem in evul mediu, problema e ca AVEM RAZBOI si MOR OAMENI! Motive pentru orice razboi se pot gasi usor ("nu-mi place ca sunt urati, hai sa-i omoram", "uite sunt mai bogati decat noi, hai pe ei", "Au pamant care trebuie sa fie al nostru") mai ales ca aceleasi motive se repeta de-a lungul timpului (de mii de ani), deci, cu ce suntem noi mai "civilizati" decat stramosii nostri de acum 2000 de ani? Raszpuns: CU NIMIC!, noi doar avem un pic mai multa scoala, dar cunostintele nu tin loc de civilizatie!
    In prezent razboaiele sunt mai rare (50 de ani) dar o magnitudine de neimaginat.
  • -5 (9 voturi)    
    sa va ajute America (Vineri, 8 august 2008, 12:32)

    Tod [anonim]

    Toti analistii militari de doi lei de pe site-ul asta ar trebui sa mai si citeasca, ca eu unul m-am plictisit de aceeasi pozitie: Rusia e rea, America e buna.

    In primul rand, conform BBC, pana la ora asta nu exista nu exista nici o confirmare independenta ca Rusia ar fi atacat obiective din Georgia asa cum afirma Georgia. Asta bine inteles nu va opreste sa latrati aberatii si sa ridicati coada in directia Americii inca o data, doar doar primiti si voi ceva.

    Eu zic ca mai bine ati lasa prostiile si patriotismul asta de doi lei afisat numai de sub patura si ati vedea realitatea: Rusia e o tara mare, e aproape si niciodata nu o sa va ajute nimeni sa scapati de ea. Lucru pe care probabil o sa-l observe si Georgia cat de curand.
    Declaratiile astea gen: "Rusia e cea mai nenorocita tara din Europa si rusii cel mai nenorocit popor." nu arata decat rasism si idiotenia care se ascunde in spatele lui.
    Nu zice nimeni ca nu am patimit destul din cauza Rusiei, dar raca asta continua nu o sa ne ajute niciodata cu nimic, si Rusia cu siguranta nu o sa plece de langa noi cand va vede pe voi ce mari sunteti pe forumuri.
    Cat despre conflictul in desfasurare, indiferent de cine l-a pornit, eu sper sa fie cat mai putine victime. Atat.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 8 august 2008, 15:22)

      un anonim [anonim] i-a raspuns lui Tod

      Prin secolele 17-18 eram turciti pana in maduva oaselor pentru ca Imperiul Otoman era mare si nimeni nu credea ca vom scapa de el asa ca mai bine ne plecam capul si poate ne alegeam cu un os de ros. Noroc cu cativa "patrioti de doi lei" care prin sec 19 s-au uitat spre vest si au vazut ca se poate si mai bine.
      Nu o sa plece Rusia doar pentru ca urla lumea pe forumuri. Dar pana la urma conteaza foarte mult mentaliatea oamenilor si nu ne-ar strica sa mai umblam putin la ea.
  • +4 (4 voturi)    
    Russland uber alles ? Nikagda ! (Vineri, 8 august 2008, 12:34)

    Alex 2008 [anonim]

    Osetia de sud e un fel de Harghita-Covasna, doar ca sprijinita de rusi...O colonie sovietica de format binecunoscut si Moldovei, si Lituaniei, si multor altor state ale caror popoare au fost a j u t a t e de mafia comunista ruseasca.
    Rusia a fost, este si va ramane multa vreme un stat paranoic si agresiv.
    Georgia trebuie sustinuta pentru ca asa este moral : sa sustii libertatea, demnitatea si dreptatea pentru oricine a fost furat, ocupat prin forta si umilit.
    • -1 (1 vot)    
      care moralitate.. (Vineri, 8 august 2008, 13:22)

      x [anonim] i-a raspuns lui Alex 2008

      moral? acest cuvant nu are sens in politica, cu atat mai putin in razboi. si daca e folosit, e doar propaganda.
      • 0 (2 voturi)    
        'Ai nu ma innebuni (Vineri, 8 august 2008, 18:10)

        Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui x

        Cin' te-a invatat pe tine ca nu exista moralitate, stimabile? Ori pesemne matale traiesti in lumea lu' Relativus, ala care zice ca nimeni n-are dreptate, dreptatea e pe la mijloc, si noi si ei au dreptate, si rusii si georgienii, si nazistii si evreii etc.
    • -2 (2 voturi)    
      Spune-le si irakienilor (Vineri, 8 august 2008, 18:59)

      Pe baza de morala [anonim] i-a raspuns lui Alex 2008

      "...pentru ca asa este moral : sa sustii libertatea, demnitatea si dreptatea pentru oricine a fost furat, ocupat prin forta si umilit."

      Da? Spune-le asta si irakienilor...
  • +3 (5 voturi)    
    Trupe de mentinere a pacii (Vineri, 8 august 2008, 13:00)

    machiavelly [utilizator]

    Eu cred ca ar trebuii sa trimitem si noi astfel de trupe prin moldova. Numa asa ca sa fim trendy
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 8 august 2008, 15:32)

      un anonim [anonim] i-a raspuns lui machiavelly

      Ne-au luat-o rusii inainte. Au deja pacificatori la Tiraspol. In plus, nu ne lasa UE si NATO. N-avem voie.
  • +4 (4 voturi)    
    . (Vineri, 8 august 2008, 14:30)

    Mda [utilizator]

    bai da' rusilor astora nu le mai ajunge tara? si asa jumate nici nu e locuita. ce fac cu atata pamant?!
    • +1 (1 vot)    
      e simpla treaba (Vineri, 8 august 2008, 19:44)

      Synaptic [utilizator] i-a raspuns lui Mda

      Le trebuie pamant acolo unde e locuit si sa se rujeze in fata USA cu tehnica lor.
  • -1 (5 voturi)    
    ... (Vineri, 8 august 2008, 14:30)

    Vladutz [anonim]

    bre.... ce puii mei e asa greu?
    uitati-va un pic peste situatia globala...

    SUA e in colaps economic, in Europa incepe declinul, in Asia nu e prea vesela situatia, ca sa nu mai zic de ce se intampla cu arabii.

    Cand economia merge prost, care e cel mai sigur remediu? Razboiul, evident...

    Asa ca in toata cacealmaua asta exista un singur scop: banii. Asa a fost si asa va fii mereu.

    Razboaiele se fac pentru bani.

    Oricum, e groaznic ce se intampla.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 8 august 2008, 15:12)

      un anonim [anonim] i-a raspuns lui Vladutz

      "Respectivele asezari au fost sterse de pe fata pamantului. In prezent, ele sunt nivelate de senilele tancurilor"

      11.00 Presedintele american George W. Bush a cerut incetarea imediata a conflictului din Caucaz.
      11.20 Consiliul de Securitate al ONU nu a reusit sa adopte o declaratie comuna privind conflictul din Caucaz.
      12.15 NATO a cerut incetarea violentelor din Osetia de Sud
      13.25 Consiliul Europei a solicitat incetarea confruntarilor
      14.30 OSCE a anuntat o reuniune de urgenta pe tema conflictului din Caucaz, precum si trimiterea unui emisar in zona.

      Pana se hotarasc astia sa intervina nu mai ramane nimic din osetia de sud. Si inceperea actiuni militare in ziua deschiderii JO nu este o coincidenta. Toata lumea sta cu ochii pe China si Georgienii pot sa-si refaca tara in liniste. Trebuie totusi sa recunoastem ca Saakasvili are co**e (sau spate) daca a atacat "fortele ruse de mentinere a pacii" (ce gluma, rusii mentin pacea.. lupu' paznic la oi). Asteptam sa vedem ce iese...
  • -1 (3 voturi)    
    Calm ... (Vineri, 8 august 2008, 15:31)

    Snatch [anonim]

    da, urat din partea Georgiei dar si a Rusiei. Si voi ceilalti ce va speriati asa de razboi ? Romania nu are nici o implicatie politica aici. Chill ...
  • -2 (2 voturi)    
    Show must go on! (Vineri, 8 august 2008, 15:42)

    Maria [anonim]

    Since ever, cand exista prea multi oameni, si prea putine resurse, tzac pac un razboi de rearajare mondiala, cine e mai inarmat se alege cu ceva. mno care se mai inroleaza ? hai pa, fricosilor
  • -4 (6 voturi)    
    Interesul national al Romaniei (Vineri, 8 august 2008, 15:59)

    ROU [anonim]

    Pe termen lung, interesul national al Romaniei nu este acela care serveste intereselor SUA si anume existenta in zona Europei a cat mai multor state mici si slabe. SUA au interes sa dezbine pentru a putea stapani. Infiltrarea in zona Rusiei prin sprijinirea tuturor care au sau nu dreptate in a se uita chiondaras la Rusia a intrat intr-o noua faza: cea armata.
    Fara indoiala, se urmareste ca pe fundalul afectiv al inceperii Olimpiadei sa se creeze un val de antipatie fata de Rusia, care datorita fortei ei militare va avea, fara indoiala, castig de cauza in scurt timp (si deci va provoca daune mari partii adverse). Astfel, desi Georgia a fost initiatoarea conflictului, Rusia va iesi mai prost la nivel de imagine. Si hegemonia americana inca merge inainte, pe valuri de fum de bombe ori pe miros de Mc.
    • +1 (1 vot)    
      Afganistan (Vineri, 8 august 2008, 16:44)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui ROU

      Rusia nu poate termina asa repede, nu uitati Afganistanul (evident ajutat de USA), armamentul este mult dar prost fapt dovedit in toate razboaiele unde a fost folosita tehnica occidentala vs tehnica ruseasca.
      • -1 (5 voturi)    
        gogo (Vineri, 8 august 2008, 17:09)

        ciucur [anonim] i-a raspuns lui GOGU

        toate razboiaele in care tehnica ruseasca s-a luptat cu cea occidentala a fost atunci cand tehnica ruseasca era prea veche si prea putina,pai io daca vin cu 100 de f-16 impotriva a 2 mig 29 ce crezi ca se intapla daca era asa slaba tehnica ruseasca de ce nu i-au atacat americanii daca aveau armament asa superior,scutiti-ne pro americanilor cu tehnica magica a occidentalilor care distruge Moscova in 2 secunde,nu sunt pro rus dar mi se pare o porcarie sa crezi ca americanii sunt buni la toate si rusii la nimic
  • +1 (5 voturi)    
    bravo (Vineri, 8 august 2008, 16:25)

    PaulR [utilizator]

    Bine mai grozavilor ca pe toate site-urile straine asta e stirea principala, pusa in capul paginii dar la voi e abia a 8-a stire!
    Bine ca nu ati pus vreun meci de fotbal in fata ca atunci erati si mai grozavi.
  • +1 (1 vot)    
    JO (Vineri, 8 august 2008, 17:04)

    machiavelly [utilizator]

    Poate s-o fi gandit sa fure audienta de la JO.
  • -5 (5 voturi)    
    sakashivili (Vineri, 8 august 2008, 17:06)

    bebe [anonim]

    Trebuie sa fii nebun sa ataci Rusia care alaturi de SUA sunt cele mai mari puteri militare nici macar americanii nu au tupeu sa ii atace pe rusnaci fiind singuri care au arsenalul nuclear mai mare ca SUA,io nu tin nici cu rusii dar nici cu georgienii lea trebuit sa fie slugi la americani,asa le trebuie,se pare ca,KOSOVO este un precedent periculos
  • +4 (4 voturi)    
    mandat (Vineri, 8 august 2008, 17:45)

    Lolek [anonim]

    Trupele ruse de mentinere a pacii in baza carui mandat sunt acolo? Cine le-a spus sa se duca colo sa mentina pacea? Putin/Medvedev sau ONU?

    Care este definitia "fortelor de mentinere a pacii"?

    Intreb, ca nu stiu, stie cineva?
  • +4 (4 voturi)    
    ? (Vineri, 8 august 2008, 19:10)

    andrey [anonim]

    Georgia are tot dreptu de control a teritoriului ei iar trupele rusesti sunt forte de ocupatie .
  • -4 (4 voturi)    
    Biblia!!!!! (Vineri, 8 august 2008, 19:19)

    Slavitescu Eusebiu [anonim]

    "Veti auzi de razboaie si vesti fr razboaie,vedeti sa nu va spaimantati,caci toate aceste lucruri trebuie sa se intample.Dar sfarsitul tot nu va fi ATUNCI" Mateii 24:6....!!!!!!fratilor nu este nimik nou!!!!!!!!!!Apostolul matei stia asta cu miiii de ani inainte d a se intampla....O zi buna.Pregatitiva!!!!THE END OF THE WORLD
    • +2 (2 voturi)    
      sfirsitul lumii era programat ieri... (Vineri, 8 august 2008, 20:15)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Slavitescu Eusebiu

      ...cind au dat drumu la LHC (sau ar fi trebuit sa) .

      Si mai e unu prin 2012.


      Chill, dude.
    • +2 (2 voturi)    
      Doamneeee (Vineri, 8 august 2008, 20:31)

      radukku [anonim] i-a raspuns lui Slavitescu Eusebiu

      TREZIREA !!! Sfarsitul e aproape . La ce bun sa astepti sfarsitul lumii cand propriul sfarsit poate surveni peste 5 minute in timp ce citesti mesajul asta si nervos pe mine faci infarct (doamne fereste:D )? Dupa ce o sa mori o sa mai ai ocazia sa te gandesti la sfarsitul lumii?
      Razboaie au fost si vor fi. E COMPLET irelevant. Noi, oamenii, ne vom lupta intre noi si ne vom omori pt ca suntem incapabili sa depasim conditia de maimuta.
      Te rog sa nu te simti jignit, dar mai bine accepta ca trecutul, prezentul si viitorul sunt la fel, difera doar tehnologia. Si decat sa cautam in toate lucrurile misticismul mai bine ne-am TREZI cu adevarat la realitate si sa facem ceva in lumea asta nu doar sa aplecam capul si sa asteptam asa zisa "apocalipsa". Daca o sa credem in sfarsitul veacurilor ma tem ca o sa facem chiar noi sa ajungem acolo pt ca "asa e scris de 2000 de ani si oricum trebuie sa se intample"! Daca esti credincios , foarte bine, dar fa ceva pt lume...si nu doar tu. Toti care se cred credinciosi ca merg la biserica si dau bani la cutia milei. O zi buna si tie!
      • 0 (0 voturi)    
        ai tu alta metoda de reducere a populatiei? (Sâmbătă, 9 august 2008, 3:08)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui radukku

        ca atunci cand li se sugereaza parlitilor acestei lumi sa fete mai putin incep niste ragete despre traditii, religie si drepturi de intepenesti! fata ca sobolanii iar apoi au pretentia sa le tina altii plozii! daca molimele nu ne raresc, uite ca razboaiele fac cate ceva; altfel se rupe pamantul cu noi!
  • -5 (5 voturi)    
    ... (Vineri, 8 august 2008, 22:01)

    Fuck :| [anonim]

    Stati sa vedeti ca o sa se bage si america si nu stiu de ce cred ca o sa-o sustina pe Georgia ... e VAI DE CAPU NOSTRU .... sa'sa nu avem ce cauta in iraq { romanii }
    • +4 (4 voturi)    
      :)) (Vineri, 8 august 2008, 22:40)

      brigantes [anonim] i-a raspuns lui Fuck :|

      cred ca ai jucat prea mult warcraft :)))
  • +2 (2 voturi)    
    radio erevan (Vineri, 8 august 2008, 22:39)

    brigantes [anonim]

    Intrebare la Radio Erevan:
    - Cu cine se invecineaza Rusia?
    Raspuns:
    -Cu cine vrea!


    In cazul de fata e vorba de niste resurse naturale necesare unui gigant ca Rusia. A fost deja creat un precedent in Irak. Acum ce ii poate acum opri pe rusi sa invadeze o tarisoara care poate fi acuzata ca a atacat fortele de mentinere a pacii? O sa moara oameni doar pentru ca au avut "norocul" sa se nasca intr-o zona plina de resurse.
    • +2 (2 voturi)    
      noroc (Sâmbătă, 9 august 2008, 0:06)

      serban [anonim] i-a raspuns lui brigantes

      Norocul nostru ca nu prea mai avem aur, tot ce a fost de furat a fost furat deja. Sau gresesc? A, da! Gresesc! A mai ramas :) Dar il fura ai nostri, ca se pricep mai bine
  • -1 (1 vot)    
    mai bine o tuica (Sâmbătă, 9 august 2008, 0:04)

    serban [anonim]

    De c....t. In loc sa isi dea cu bombele in capatana, mai bine s-ar pune la o masa sa bea impreuna. Noi bem palinca impreuna cu ungurii si uite ce bine ne simtim. Mai sar ei peste cal, cu ungaria mare, mai sarim si noi, cu romania mare, dar pana la urma tot de la acelasi carciumar bem: UE.

    Asa si astia, de la aceeasi tata sug. De ce sa se bata, cand pot sa ciocneasca un pa'ar de votca si sa isi zica unu' altuia: sanatate.
  • +2 (2 voturi)    
    Jos Rusia! (Sâmbătă, 9 august 2008, 0:40)

    George [anonim]

    Rusia aduce numai nenorociri. Asa a fost intotdeauna: a natiune agresiva si primitiva. Acum se vede clar ce fac fortele rusesti de "mentinere a pacii". Asta e "pacea" ruseasca: crima si razboi. Din pacate, noi romanii am aflat-o pe pielea noastra.

    E bine ca Georgia are in spate Statele Unite; Sper ca SUA sa intervina ferm, sa incheie odata cu aroganta scarboasa a Rusiei.
    • +1 (1 vot)    
      hehehehe (Sâmbătă, 9 august 2008, 16:17)

      cui [anonim] i-a raspuns lui George

      tu esti bolnav rau,cred ca cel mai mare idol al tau este Hitler,exista un singur loc unde trebuie sa te duci si acela este Sapoca,o si apropo sunt sigur ca Sua va interveni ferm(hahahahaha) si o sai nimiceasca pe rusi cu armata lor superioara
  • -2 (2 voturi)    
    Avioane (Sâmbătă, 9 august 2008, 1:53)

    miculgigant [anonim]

    Mie mi se pare misto stirea care a rulat pe televiziuni in seara asta... Cica Georgia a doborit 5 avioane rusesti. Pai astia sunt nebuni? Cum sa dobori 5 avioane rusesti? Te fac rusii praf in citeva ore.
  • 0 (0 voturi)    
    pai de ce? (Sâmbătă, 9 august 2008, 1:59)

    gigi [anonim]

    eu nu inteleg, cui nu-i ajung banii in lumea asta? ca razboaiele astea sunt tinute de oameni puternici si bogati
    • 0 (0 voturi)    
      right (Sâmbătă, 9 august 2008, 10:07)

      need2trip [anonim] i-a raspuns lui gigi

      ai pus o intrebare foarte corecta, "cui nu-i ajung banii "? parerea mea, si mai mlt din ce am citit, e ca toata treaba la nivel global se intampla nu pt bani, ci pt control al populatiei, pt indeplinirea unor obiective din AGENDA MONDIALA a elitei ce conduce lumea (cum ar fi depopularea, restrangerea libertatilor civile, de exemplu sub pretextul legii martiale, intr-un cuvant controlul populatiei); acolo unde agenda se poate indeplini in conditii dee pace, cum e cazul Romaniei, nu va fi razboi, insa acolo unde nu se poate decat prin razboi, apai va fi razboi...
  • +2 (2 voturi)    
    deja rusii bombardeaza tbilisi (Sâmbătă, 9 august 2008, 3:07)

    meh [anonim]

    era de asteptat ca conflictul sa nu ramina la nivelul osetiei. rusii de fapt vor sa ii puna pe georgieni cu botul pe labe pt ca nu le fac jocul si s-au dat cu americanii.

    bravo georgienilor ca au huevos grande si lupta.

    cit despre sperantele unora ca vor interveni americanii ... NOT GONNA HAPPEN. bush e un presedinte slab, putin e mult mai priceput. pe bush il intereseaza mai mult petrolul si propria obsesie irakiana decit alte probleme de strategie si interese la nivel global.

    probabil ca daca rusii le promit ca nu le pun bete in roate cu iranul, americanii vor mirii un pic dar vor sta cuminti. numai ca oricum cu iranul o sa le faca probleme chinezii.

    oricum georgienii sunt SINGURI pe moment si nu vor primi nici un ajutor militar. sper spre binele lor sa reziste pina cind europa si US se hotarasc sa ofere rusilor la negocieri suficiente chestii ca sa se retraga. desi asta ar insemna cresterea puterii rusilor in lume. ideal ar fi ca georgienii sa le-o traga peste nas rusilor, ca afghanii ....
    • 0 (0 voturi)    
      Nu fi naiv (Sâmbătă, 9 august 2008, 12:18)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui meh

      E fascinant cum toata lumea vorbeste de Bush si de obsesia lui. Voi chiar credeti ca presedintele unei tari cat de cat democratice (orice care ar fi ea) chiar ia decizii dupa cum ii tuna lui?
      As zice ca 100% sunt rezultatul sfaturilor primite de la consilieri, organizatii guvernamentale, comisii etc.
      Cine crede ca a fost invadat irakul din cauza ca are bush o obsesie e naiv.
      Exista interese in zona, fie ca e vorba de petrol sau pur si simplu pozitionare in zona, controlul orientului mijlociu.
      Exista insa o diferenta fundamentala intre ocupatia americana si cea sovietica/rusa.
      Americanii de bine de rau incearca sa exporte un oarecare gen de democratie, pe cand in cazul rusilor nu e asa. Rusii au ramas cu apucaturile din vremea tzarilor, in care cei ocupati devin iobagi, buni de pus la jug.
      Si cel mai trist lucru e ca parte din cei ai caror parinti au suferit din pricina ocupatiei sovietice sustin acum ca Rusia e ok, si ca ar vrea sa mentina pacea in lume.
      Si daca e un singur lucru pentru care le-as fi putea fi recunoscator americanilor, e ca Rusia nu va mai indrazni sa trimita vreodata trupe in Romania.
  • +1 (1 vot)    
    Ce-o fi fost in capul lor? (Sâmbătă, 9 august 2008, 10:44)

    Alin [anonim]

    Echilibrul relativ exista acolo. Osetia de Sud era o zona rusofona. Rusii nu puteau sa stea cu mainile in san sa-si piarda influenta si cetatenii. Pe acest fond de echilibru precar, fond pe care georgienii ar fi putut (destul de greu si complicat, dar ar fi putut) intra in NATO, georgienii ataca Osetia de Sud. Rusii intervin in forta. Ditamai surpriza!
    Ce-o fi fost in capul georgienilor? Cine le-o fi promis si ce? Pe ce s-or fi bazand? Eu sper sa nu se bazaze pe nimic sau va avea loc un razboi destul de puternic.
    • 0 (0 voturi)    
      Georgia (Sâmbătă, 9 august 2008, 13:29)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      Saakashvili e un tip impulsiv; aproape toti care s-au intalnit cu el spun asta. S-a bazat probabil ca vor reusi sa cucereasca regiunea pana sa aiba rusii timp sa intervina; sau ca vor respinge primul atac rusesc si vor semna un armistitiu. Daca bombardau singurul tunel care face legatura dintre Ossetia de Sud si Ossetia de Nord (Rusia) probabil ar fi putut realiza asta. Asa, au riscat si au pierdut. Sunt sigur ca nimeni nu le-a promis nimic. In afara de sprijin la ONU si poate ceva informatii era clar ca americanii, britanii si ceilalti din NATO nu vor interveni.