VIDEO Turcia, sub soc: sase morti intr-un atac armat la consulatul SUA din Istanbul

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 9 iulie 2008, 12:16 Actualitate | Internaţional

Atentat la Istanbul
Foto: Rompres
Trei atacatori si trei politisti si-au pierdut viata intr-un atac armat care a avut loc astazi in fata consulatului american din Istanbul, transmite Reuters. Unul dintre atentatori a scapat cu viata, fiind cautat in acest moment de autoritati.

Atentie! Imagine socanta de la locul atentatului

Tirul a durat peste sase minute. Mai multi politisti au fost raniti in atacul care, potrivit primelor informatii, viza consultatul american, o adevarata fortareata.

Agentia turca de presa Anatolia afirma ca mai multe persoane care asteptau sa intre in ambasada au fost ranite in schimbul de focuri dintre atacatori si politisti.

Martori citati de televiziunile turce afirma ca focurile de arma au fost trase dintr-o masina alba spre un post de politie situat in fata Ambasadei, declansand riposta fortelor de ordine.

Primarul orasului, Muammer Guler, si seful politiei metropolitane s-au deplasat la locul incidentului, care a fost inchis de fortele de ordine.

Un elicopter al politiei supravegheaza zona.

Ramineti pe HotNews.ro pentru a afla detalii despre situatia tensionata din Turcia
























4664 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    pacat... (Miercuri, 9 iulie 2008, 12:53)

    mda... [anonim]

    ... dar doar pacat ca s-au omorat intre ei... si asta pentru cine? pentru javrele de americani?
    • +1 (3 voturi)    
      Sa speram la mai multi.. (Miercuri, 9 iulie 2008, 15:01)

      Cap de turc [anonim] i-a raspuns lui mda...

      6 mai putin nu e rau, se putea si mai bine..Si faptul ca musulmanii se omoara si intre ei cu salbaticie medievala poate fi constatat in numeroase tari islamice, nu doar in Irak sau Afganistan (unde atacul sinucigas de la Kabul contra ambasadei Indiei a exterminat in cateva secunde 42 de musulmani afgani si 4 hindusi).
      Azi dimineata, la Tripoli in nordul Libanului, au reinceput masacrele intre arabii suniti (anti-sirieni) si arabii alauiti (pro-sirieni), lupte soldate cu 4 morti si 53 de raniti (acum 1 luna fusesera 9 morti si 42 de raniti) si cu devastarea unor cartiere din orasul libanez.
      Musulmanii nu se omoara "pentru" americani, la ei asasinatul e o practica seculara, chiar si cuvantul vine de la secta islamica "hasassin" din nordul Siriei medievale!
      Democratia si libertatea de opinie sunt incompatibile cu religia si ideologia islamica, o doctrina handicapanta si plina de ura fata de celelalte religii. Musulmanii nu ataca doar crestinismul "cruciat" vestic, ei sunt in razboi in Africa cu negrii animisti, in razboi in India cu hindusimul, in razboi in Thailanda cu budistii, in razboi in Rusia cu ortodocsii. E inevitabil, pt. ca religia ii indeamna la omor, sinucidere si cucerire cu sabia prin Jihad. "Infidelii" sunt doar tolerati momentan, pana cand musulmanii devin majoritari, apoi devin "dhimi", se supun si platesc taxe sau sunt omorati/alungati. Nu exista tara musulmana in care crestinii sa fie protejati, sa prospere sau sa aiba drept de a vorbi liber de religia lor. Acum cateva zile, un tribunal din Algeria (tara arabo-berbera ce se pretinde "moderna") a condamnat la 6 luni de puscarie si amenda de 1.000€ doi algerieni care s-au convertit la crestinism !!!!
      Umanitatea va trebui sa elimine cancerul islamist, mai devreme sau mai tarziu va fi fortata sa actioneze, pasnic sau nu!
  • +1 (9 voturi)    
    in (Miercuri, 9 iulie 2008, 13:24)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ce va luati salariul, voi antiamericanii de serviciu? In grivne, in ruble, in sticle de basamac? Sau o faceti degeaba, adica din prostie?
    • -1 (5 voturi)    
      a n t i (Miercuri, 9 iulie 2008, 14:15)

      edison [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Antiamericanismul a atins proportii planetare, bec, lumina yankee in colbul dambovitean ce esti!
      Numai un cowboy cu ochelari de cal [sic, lol] se face ca nu vede asta. Si, bineinteles, obrezuitii, rofl.
      • +4 (4 voturi)    
        Corect (Miercuri, 9 iulie 2008, 14:45)

        C [anonim] i-a raspuns lui edison

        Iar prostia si nesimtirea au atins demult proportii planetare... Contaminandu-i e cei ce cred ca e OK sa moara niste "javre" de americani, oameni ca si ei
  • +2 (4 voturi)    
    doar protesteaza :)) (Miercuri, 9 iulie 2008, 14:12)

    qer [utilizator]

    nu se incaiera intre ei. sunt prea multe exemple de genul asta in care daca nu au ajuns la americani au dat si ei in cine au putut. principalul e sa moara in lupta cu "marele satan" sau ce considera ei ca fac.
    daca nu ar fi fost raniti sau ucisi oameni nevinovati stirea asta ar fi intrat la categoria divertisment. pe unii atat ii duce mintea si pe mine prostia ma amuza cateodata.
  • +2 (2 voturi)    
    Turistii europeni sunt vizati.. (Miercuri, 9 iulie 2008, 14:51)

    Cap de turc [anonim]

    Ieri, in estul Turciei, 3 turisti germani dintr-un grup ce facea o excursie spre muntele Ararat (la frontiera cu Armenia) au fost rapiti de combatanti kurzi. Atat PKK cat si Al Qaida au amenintat direct turistii europeni si au prevazut atacuri teroriste contra oraselor turcesti.
    "Linistea" de care vorbesti exista doar pt. ca Turcia are sute de mii de soldati si politisti mobilizati si cheltuie miliarde de dolari pt. a monitoriza situatia. In nici un caz pt. ca ar fi o tara cu o mentalitate primitoare:)). Atat de "pasnica" incat a fugit din tara pana si premiul lor Orhan Pamuk, amenintat cu moartea, incat 7 misionari si preoti crestini au fost asasinati pe strada in ultimii 2 ani, incat Curtea Constitutionala a Turciei dezbate despre interzicerea AKP, partidul islamist aflat la guvernare :))
    Evitati Turcia, mai ales daca sunteti cu familia, fiti responsabili.
    • +1 (1 vot)    
      am venit ieri din turcia (Miercuri, 9 iulie 2008, 15:09)

      sigheteanu [anonim] i-a raspuns lui Cap de turc

      Turcia este o tara foarte ok. Dar nu exista padure fara uscaturi. Acolo sunt peste 70 de mil de locuitori si mai sunt si musulmani. Am venit ieri din Turcia. Nu ne-am simtit deloc amenintati si am fost printre oameni, cu transportul in comun, etc. Am fost de mai multe ori pe acolo, inclusiv in Istanbul si chiar este o tara ok.

      Riscuri sunt oriunde in lume. Uitati-va la stirile de la ora 5 la ProTV si nu mai iesiti in strada daca va luati dupa presa.

      Zona din Turcia de care zici tu e mult mai periculoasa. Zona turistica din apropierea mediteranei e ok.
  • -2 (2 voturi)    
    Neinteresant (Miercuri, 9 iulie 2008, 15:17)

    Pistolaru John [anonim]

    Ei, nu-i interesanta stirea asta. N-a murit nici un american, doar niste turcaleti s-au casapit intre ei.

    Mai interesant a fost saptamana trecuta in Israel cand un arab a turtit cu excavatorul (made in USA) cativa evrei si a ranit alte cateva zeci.

    Ce sa mai spun de 11 septembrie. Atunci a fost cu adevarat interesant. Si acum se mai uita yankeii pe cer :)
    • +2 (2 voturi)    
      si mai interesant (Miercuri, 9 iulie 2008, 16:27)

      c [anonim] i-a raspuns lui Pistolaru John