Incidente la Bruxelles dupa calificarea Marocului la CM-2018

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 noiembrie 2017, 9:02 Actualitate | Internaţional

Aproximativ 300 de suporteri marocani au fost implicati in incidente la Bruxelles, sambata seara, la cateva minute dupa calificarea echipei de fotbal a Marocului la Cupa Mondiala din Rusia, a anuntat politia belgiana, citata de dhnet.be, scrie News.ro.

Fanii din comunitatea marocana din Bruxelles s-au reunit pe strada Stalingrad si s-au indreptat spre Bursa, unde au inceput sa distruga instalatiile pentru targul de Craciun. O masina a fost incendiata in Place Fontainas.

Politia a intervenit cu tunuri cu apa, nefiind efectuata nicio arestare.

Marocul s-a calificat la CM, dupa ce a invins Coasta de Fildes, scor 2-0, prin golurile marcate de Dirar (25) si Benatia (30).

Marocanii vor participa la Cupa Mondiala pentru prima ora dupa 20 de ani.


Citeste mai multe despre   



















1220 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    politia belgiana (Duminică, 12 noiembrie 2017, 9:26)

    thebblack [utilizator]

    se pregateste la baneasa?
    • +3 (3 voturi)    
      . (Duminică, 12 noiembrie 2017, 12:18)

      Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Politia belgiana s-a remarcat prin serviciul de taximetrie pentru solicitanti de azil catre granita franceza.
      Prin comparatie cei ce se pregatesc la Baneasa sunt Supermen.
  • +13 (13 voturi)    
    Mda (Duminică, 12 noiembrie 2017, 9:44)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Faptul ca marocanii au distrus instalatii de Craciun nu e nicio problema. Daca belgienii ar fi distrus megafonul unui muezin, se inflama toata Europa de Vest. Aia spalata pe creier si corecta politic.
  • +5 (7 voturi)    
    fotbal si marocani (Duminică, 12 noiembrie 2017, 9:57)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Masini claxonand continuu ruland sfidator cu 10 km/h pana pe la 1 noaptea ; e ok , e sambata noapte ,maine nu trebuie sa se trezeasca sa mearga la munca.Nu ca ar conta , nici daca era luni sau joi nu ar fi contat.
    Sportul aduce oamenii impreuna . Impreuna la limita ,dupa aia mai vedem.
  • +4 (4 voturi)    
    Fotbalul este pentru cei cu mintea tare ;) (Duminică, 12 noiembrie 2017, 11:27)

    Habermas [utilizator]

    Cei cu mintea slaba sunt afectati in mod dramatic. Incep sa aiba atacuri de panica, bolboroseala si epilepsie. In plus, se aduna in mod spontan in carduri de zombi si devin javre maidaneze.

    Keep calm and carry on. Aduceti hingherii.
  • +2 (4 voturi)    
    Oh, am uitat sa spun ... (Duminică, 12 noiembrie 2017, 11:29)

    Habermas [utilizator]

    Seamana cu Spaniolii, nu credeti?
    Dupa ce politia spaniola a luat la bataie aiurea oamenii in Barcelona, madrilenii au iesit buluc pe strazi sa cante Eviva Espana!
  • +6 (6 voturi)    
    Celebram diversitatea!!! (Duminică, 12 noiembrie 2017, 11:45)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Bine ca s-au calificat!

    "au inceput sa distruga instalatiile pentru targul de Craciun. O masina a fost incendiata in Place Fontainas" -este un fleac, daca peirdeau calificarea era mult mai rau ...