Regele Felipe al VI-lea: Liderii catalani s-au plasat "in afara legii si democratiei"

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 3 octombrie 2017, 22:39 Actualitate | Internaţional

Regele Felipe al Spaniei
Foto: El Pais
Regele Spaniei Felipe al VI-lea i-a condamnat marti seara, intr-un discurs ttelevizat, pe organizatorii referendumului de duminica pe tema independentei in Catalonia, pe care i-a avertizat ca s-au plasat "in afara legii si democratiei", relateaza BBC News si AFP.

"Societatea catalana este in prezent fracturata si dezbinata", a declarat Felipe referindu-se la criza politica si evocand "momente foarte grave in viata noastra democratica", potrivit news.ro.

Suveranul a subliniat ca este necesar ca statul sa asigure ordinea constitutionala, corecta functionare a institutiilor catalane si statul de drept.

Regele le-a reprosat liderilor catalani care au organizat referendumul faptul ca si-au dovedit astfel "lipsa de loialitate" fata de Spania, potrivit BBC.

El a avertizat ca aceasta consultare ilegala poate pune in pericol atat economia bogatei regiuni autonome din nord-estul regatului, cat si a intregii Spanii.

Insa Spania "va depasi aceste momente dificile", a subliniat Felipe.

Sute de mii de persoane protesteaza, in Catalonia, fata de violentele politiei in referendumul de duminica, in care au fost ranite aproape 900 de persoane.

Guvernul de la Madrid a catalogat referendumul drept ilegal.

Executivul a amenintat ca va adopta "toate masurile necesare" in vederea contrcararii sfidarii catalane si organizeaza negocieri cu liderii opozitiei la nivel national cu scopul de a ajunge la un consens intre partide asupra raspunsului sau, ceea ce ar putea conduce la suspendarea autonomiei regiunii.

Sute de mii de persoane protesteaza, in Catalonia, fata de violentele politiei in referendumul de duminica, in care au fost ranite aproape 900 de persoane.

Guvernul de la Madrid a catalogat referendumul drept ilegal, potrivit news.ro.


























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2828 vizualizari

  • -12 (22 voturi)    
    Demisia, majestate! (Marţi, 3 octombrie 2017, 23:06)

    popescu_dtru [utilizator]

    Ce caraghios, de parcă istoria s-ar face în cadrul legii și democrației. Independența Americii nu e valabilă, nu-i așa, pentru că n-a fost cu respectarea legii, hahaha! Mă tem că El Rey o să-și piardă coroana în curând!
    • -15 (19 voturi)    
      nu e caraghios... (Miercuri, 4 octombrie 2017, 5:01)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      e un imbecil pt ca , conform constitutiei spaniei, regele nu are dreptul sa intervina in subiectele politice.....asa ca mai bine se abtinea pt ca nu are dreptul sa si dea cu parerea....
      • +3 (5 voturi)    
        Esti paralel (Miercuri, 4 octombrie 2017, 8:52)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Asta nu e o chestiune politica
      • +2 (2 voturi)    
        habar n-ai... (Miercuri, 4 octombrie 2017, 11:57)

        mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        conforme constitutiei, regele este garantul unitatii si suveranitatii Spaniei...problema nu mai este de ordin politic ci de unitatea si existente statului spaniol...exilatule esti bun doar la jigniri, in rest....
  • -11 (19 voturi)    
    Maiestate, (Marţi, 3 octombrie 2017, 23:23)

    rutger [utilizator]

    ai vorbit dupa razboi ! Daca aveai oua, ieseai duminica pe strada in Barcelona si le aminteai catalanilor de Spania si de unitate ! HM THE QUEEN II le-a vorbit scotienilor la TV si s-au fasait independentii !! D-aia v-au fript pe voi spaniolii cu Armada niste pirati englezi pe vremea celeilalte THE QUEEN I !!
    • +1 (1 vot)    
      Nota 10 pentru acest comentariu! (Miercuri, 4 octombrie 2017, 20:13)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      Genial!
  • -12 (22 voturi)    
    Regele Felipe să-și vadă de țara lui (Marţi, 3 octombrie 2017, 23:27)

    Nyk1 [utilizator]

    Căci, după intervenția de duminică a gorilelor de la Guardia Civil, singurul lider de care catalanii mai ascultă în acest moment este Carles Puigdemont.
  • +9 (19 voturi)    
    o mica precizare (Marţi, 3 octombrie 2017, 23:34)

    Vlad-I [utilizator]

    Este minciuna afirmatia independentistilor ca au fost 900 de raniti, exista doar o femeie cu un deget umflat, in realitate ranitii reali lipsesc cu desavarsire. In rest doar persoane care s-au prezentat la medic probabil intentionat ca sa umfe numarul. Pe internet circulau imagini false cu oameni cu capete sparte.
    • +1 (1 vot)    
      tipic (Miercuri, 4 octombrie 2017, 10:46)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      pentru niste lepre comuniste, minciuna le sta in caracter. Mai bine spania le-ar admite independenta, dar cu conditia ca toti comunistii, podemosii si alte javre rosii sa se mute acolo.
  • -12 (20 voturi)    
    Ce e democratia (Miercuri, 4 octombrie 2017, 0:03)

    Porcurorul General [utilizator]

    Daca nu e vointa poporului?
  • -11 (19 voturi)    
    catalonia (Miercuri, 4 octombrie 2017, 0:31)

    echilibrat [utilizator]

    nu suspebdarea autonomiei cataloniei ci mai multa autonomie mai ales financiara regele ar fi trebuit sa-si exprime regretul pentru violenta fortelor de ordine si sa indemne la dialog intre guvernul spaniol si cel catalan altfel risca sa-si vada regatul micsorat
  • -10 (16 voturi)    
    asa o fi, dar si tu.. (Miercuri, 4 octombrie 2017, 3:02)

    exilatul [utilizator]

    ar trebui sa o lasi "mai moarta" avind in vedere ca familia
    voastra "regala" e plina de corupti ( i a intreab o pe sora ta cristina cum vine treaba cu ..frauda fiscala si spalare de bani.. )....pina atunci doar....hai sictir!!..ca numai suntem in perioada inchizitiei..spaniole..
  • +8 (12 voturi)    
    E plin de comunisti pe aici! (Miercuri, 4 octombrie 2017, 7:12)

    soundtrack [utilizator]

    Spania isi vede de treburile ei, e un stat unitar, iar coruptii de stanga se agita sa scape de justitie cum pot si acolo, dau foc tarii, dezbina, manipuleaza, doar-doar isi vor face un guvern republican care sa le apare interesele personale si de grup. N-au nimic cu binele comun, sunt mai bogati decat casa regala, dar plang de mila 'maselor asuprite'. Caviar de stanga!!!
    • +5 (5 voturi)    
      mda (Miercuri, 4 octombrie 2017, 9:39)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      welcome to HN.
      unde stanga loveste cu forta.
      forta urssului,ca sa fiu mai precis.
      aici,unde botii ara,si sjwul infloreste
      ivan zburda-n libertate
  • +4 (4 voturi)    
    trebuia (Miercuri, 4 octombrie 2017, 7:16)

    toxx [utilizator]

    sa le spuna ca basescu: autonomie in Catalunya, ca in Aragon sau Andalusia :)))
  • +6 (10 voturi)    
    razboiul rece (Miercuri, 4 octombrie 2017, 7:36)

    Francisc 1 [utilizator]

    a fost declarat terminat doar de o parte , cealalta sapa in continuare tot ce poate sapa in vest , vezi intensificarea postarilor proi-ndependenta de pe conturi de facebook si tweeter rusesti. Cand vestul va intelege ca nu s-a terminat , ci s-a transformat ,va putea incepe sa raspunda la atacul continu KGBist pana atunci doar vorbe.
  • +3 (7 voturi)    
    Catalonia? (Miercuri, 4 octombrie 2017, 8:56)

    andrei1232000 [utilizator]

    in primul rand FC Barcelona fara campionatul Spaniei nu inseamna nimic. in al doilea rand cand se vor vedea cu granite, vize si altele sa mearga in Spania, cand turistii vor avea nevoie de vize ca sa intre in Catalonia si nu vor mai curge turistii, se vor milogi sa vina inapoi. Pentru UE aceasta provincie nu inseamna nimic.
  • +3 (9 voturi)    
    Stupida reactie a UE si Spania! (Miercuri, 4 octombrie 2017, 10:00)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    1. Ii lasa sa iasa din Spania si UE.
    2. Spania interzicea orice tranzactie la granita lor iar UE cerea aceleasi taxe pe produsele Cataloniei ca si pe cele ale Tanganikai.
    3. Afectati de saracie ar urla "vrem inapoi" "Obediencia!"
    4. "Da va primim cu niste mici conditii" Nu mai aveti parlament local, faceti parte din Spania, nu mai sunteti regiune separata. Daca nu - Tanganika.
    5. Dupa ce accepta umilita conditiile Catalunia liderul ala european puternic si respectat intreaba in jur la alde tinutul secuiesc si altii: "Mai vrea careva independenta? Nu? Bun, sa trecem la faza urmatoare: punerea pe butuci a Rusiei care a initiat atacul asta! "
    • +1 (3 voturi)    
      Meh... (Miercuri, 4 octombrie 2017, 17:32)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Ați fost la Barcelona? Cam pe lângă colina Montjuïc, la poalele versantului opus centrului orașului, există pe malul mării un spațiu întins cu macarale, containere, etc. care se numește „port” (da, inclusiv pe limba catalană - căci există multe asemănări între catalană și română).

      Ei, prin acest spațiu, Catalunya are asigurat comerțul cu lumea largă. Iar dacă Spania și UE nu doresc să întrețină relațiile comerciale, asta nu înseamnă că produsele catalane nu pot pleca înspre UK (și de-acolo mai departe spre tot Commonwealth-ul), cu escală în Gibraltar desigur!

      Sau pot pleca, via Dardanele și Bosfor, înspre Sevastopol - de unde pot fi trimise mai departe înspre toată Uniunea Euroasiatică.

      Sau - via Suez și strâmtoarea Malacca - înspre cei trei titani economici asiatici: China, Coreea de Sud și Japonia.