Rusia sustine ca noile sanctiuni impuse de UE in legatura cu turbinele Siemens incalca dreptul international

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 august 2017, 23:32 Actualitate | Internaţional

Moscova a afirmat sambata ca decizia Uniunii Europene de a sanctiona un ministru adjunct rus al Energiei pentru afacerea privind livrarea unor turbine Siemens in regiunea Crimeea anexata de Rusia este motivata politic si ilegala, scrie Reuters.

UE a impus prima data sanctiuni impotriva Moscovei dupa anexarea militara de catre Rusia, in 2014, a peninsulei ucrainene Crimeea. Vineri, UE a introdus masuri suplimentare ca raspuns la transferul in Crimeea a patru turbine cu gaz fabricate de grupul industrial german Siemens, fapt ce incalca sanctiunile deja existente.

"Ingerinta intr-o disputa intre doua entitati comerciale este o incalcare directa a normelor legale internationale", a afirmat Ministerul Energiei din Rusia intr-un comunicat.

"Ministerul rus al Energiei nu are nicio indoiala ca UE a luat aceasta decizie bazandu-se doar pe rationamente politice", se mai afirma in comunicat.


Citeste mai multe despre   






















3522 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    Drept (Duminică, 6 august 2017, 1:04)

    Soljenitin [utilizator]

    Invadarea militara a unor tari ce gen de incalcare reprezinta? Dar raptul teritorial? Dar mentinerea unor trupe de ocupatie pe teritoriul altei tari?
    • -17 (23 voturi)    
      Ca în 1918, când armata română a trecut Carpații.. (Duminică, 6 august 2017, 4:38)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ...la fel a intrat și armata roșie în Crimeea: la chemarea majorității populației de acolo.

      În ambele regiuni s-a optat democratic pentru alipirea cu patria-mumă.
      • +15 (17 voturi)    
        Cat (Duminică, 6 august 2017, 8:24)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        de ingust la minte sa fii ca sa gandesti si asa...!
      • -8 (14 voturi)    
        o mica diferenta (Duminică, 6 august 2017, 8:49)

        Kornell [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Ai nostri au intrat la 7 zile dupa ce austriecii se predasera (3.11.1918) pentru ca au prins moment favorabi desi politically incorrectl. Tot de asta nu s-au oprit la linia Muresului cum a cerut Antanta, inaintand in Transilvania si dupa 1 decembrie - de asta maraie ungurii. In Crimeea a fost un gen de lovitura de stat in timp ce noi am intrat in Transilvania cam cum au intrat rusii in republicele baltice. Adevarul istoric doare uneori, de asta istoricii romani cam tac malc la perioada decembrie 1918 - vara 1919
        • +10 (12 voturi)    
          mda (Duminică, 6 august 2017, 9:28)

          ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

          atata ca populatia rusa din ukraina nu era supusa la crime si atrocitati de neimaginat precum populatia romaneasca din Transilvania.
          iar ucraina nu a fost un principat de sine-statator precum Transilvania. ;) Iar Ucraina nu a fost initialul agresor, precum a fost imperiul austro-ungar. sa-ti mai zic?
      • 0 (0 voturi)    
        Democratie cu kalasnicovu la tampla??? (Duminică, 6 august 2017, 21:37)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Hahaha, esti comic, asta e dark humour mujic?
    • +10 (10 voturi)    
      Tot ce fac rusii este ilegal, dintotdeauna (Duminică, 6 august 2017, 9:54)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Si mujicul, daca nu-i dai o bata in cap cand face prostii, crede ca face bine.....
  • +17 (21 voturi)    
    motivata politic si ilegala, (Duminică, 6 august 2017, 1:22)

    merace [utilizator]

    Ma intreb, cum naiba e anexarea Crimeei de catre Rusia? Nemotivata politic si legala?! :D hahaha
  • +20 (22 voturi)    
    existenta rrusiei (Duminică, 6 august 2017, 3:20)

    rov [utilizator]

    incalca dreptul pamantean la viata libera...
    • +11 (11 voturi)    
      Yes, Rusia trebuie sa dispara ca stat (Duminică, 6 august 2017, 9:57)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Toata lumea de pe acest Pamant, inclusiv rusii, o vor duce mult, mult mai bine si vor trai mai linistiti. In toata istoria umanitatii, insumat, nu au existat atatea crime cate au facut rusii in sec. XX.
      • -3 (7 voturi)    
        ia zi cartofel (Duminică, 6 august 2017, 11:50)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Acuzi romanii pt ce a facut Iliescu in anii 90 si echipa gen Militaru, Gelu, Sarbu,Petrica Neulander sau Bruckner?. Da aveau buletin de Romania dar nu sunt romani si nici oameni
  • +18 (18 voturi)    
    rusii (Duminică, 6 august 2017, 4:11)

    randon [utilizator]

    rusii bat campii cu gratie. eu consider ca occidentul ar trebui sa isi vada de treaba si sa nu ii mai bage in seama pe alte rusi. sa le impuna sanctiuni peste sanctiuni sa ii sature. n-au decat sa se duca la strasbourg sa se planga, ca oricum rusia nu recunoaste jurisdictia curtii de la strasbourg. de fapt, nu prea vad ce mai recunoaste rusia la nivel international, ca au incalcat toate tratatele internationale pana acum.
  • +16 (16 voturi)    
    părere (Duminică, 6 august 2017, 6:57)

    Arl [utilizator]

    Dar ce poate fi mai penibil, cand te declari mare putere, cand vrei sa stai la aceeasi masa cu ceilalti dar nu esti in stare sa construiesti o turbina pentru o centrala electrica....
    • +15 (15 voturi)    
      Da' (Duminică, 6 august 2017, 8:28)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      de ce nu trag si rusii niste sanctiuni economice americanilor?
      Rusii pot trage sanctiuni economice doar Basarabiei.