Serghei Lavrov: "Rusofobia" din SUA a crescut peste limite

de Rares Musatoiu     HotNews.ro
Marţi, 20 iunie 2017, 22:40 Actualitate | Internaţional

Serghei Lavrov
Foto: AGERPRES
Ministrul de Externe rus, Serghei Lavrov, a afirmat marti ca noile sanctiuni impuse de SUA companiilor si persoanelor din Rusia sunt "regretabile" si ca "rusofobia" in Statele Unite ale Americii a crescut peste limite, noteaza Reuters.

Vorbind la o conferinta de presa alaturi de Ministrul francez de Externe, Jean-Yves Le Drian, in Moscova, Lavrov a comentat un verdict al Curtii Europene pentru Drepturile Omului, potrivit careia o lege din Rusia care interzice promovarea homosexualitatii catre tineri a incalcat regulile tratatelor europene.

"Nu discriminam persoanele din comunitatea LGBT pentru orientarea lor", a afirmat Serghei Lavrov.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2767 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    un numar de circ javrovian (Marţi, 20 iunie 2017, 22:46)

    un domn [utilizator]

    dar de foarte prost gust
  • +14 (16 voturi)    
    Trist moment pentru rusi (Marţi, 20 iunie 2017, 22:54)

    MPopa [utilizator]

    Serghei, tu nu vezi ca americanii va sugruma economic cum au facut si pe vremea lui Reagan? Scot petrol de sist in cantitati tot mai mari, tin preturile jos si va omoara bugetul. V-ati mai bagat si in aventuri militare costisitoare, exact ca sovieticii in Afghanistan. In afara de arme, petrol si gaze nu mai exportati nimic. Eu zic sa pui niste bani deoparte in banci straine ca nu se stie ce-o sa fie cu rubla si ce pensie o sa ai.
  • +12 (14 voturi)    
    lol (Marţi, 20 iunie 2017, 22:57)

    amanda13 [utilizator]

    Daaaa bai Lavrov, si voi ingerasi ce va aflati, n-ati facut nimic sa o generati. Hai, pasol in Rusia, ca sunteti tari in clanta, dar nu veti fi niciodata la nivelul SUA! Pa!
  • +12 (14 voturi)    
    Asta meritati, sanctiuni (Marţi, 20 iunie 2017, 23:13)

    OmulNou [utilizator]

    si atat.
  • +13 (15 voturi)    
    Lavrov sa puna limite la el acasa (Marţi, 20 iunie 2017, 23:16)

    Radu_B [utilizator]

    Serghey Lavrov sa defineasca "limite acceptabile" la el acasa, in sufragerie, nu in USA, nu in Romania, nici macar in Moscova ....
  • +11 (13 voturi)    
    Au o problema (Marţi, 20 iunie 2017, 23:22)

    taro [utilizator]

    Lavrov si in general tot ce e din conducerea Rusiei. Mint tot timpul, si nimeni nu-i mai crede.
  • +12 (14 voturi)    
    Nea Lavrov, ura fata de rusi a crescut peste tot (Marţi, 20 iunie 2017, 23:38)

    Zimbru [utilizator]

    La ce te astepti Lavrov daca un stat mafiot ca Rusia invadeaza tari, ataca cibernetic, isi baga coada unde nu-i fierbe oala?
  • +11 (13 voturi)    
    rusul e perfect (Marţi, 20 iunie 2017, 23:45)

    CricCricus [anonim]

    Intotdeauna de vina sunt altii
    • +1 (1 vot)    
      aveti perfecta dreptate (Miercuri, 21 iunie 2017, 19:56)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui CricCricus

      Rusia are un singur vecin care-i apreciaza: Oceanul Arctic. Nu trateaza pe nimeni cu respect, nu si-au cerut scuze niciodata pentru ce-au facut cu Lenin si Stalin, nici macar cetatenilor lor ... Primul pas ar fi condamnarea Comunismului in Duma de Stat de catre presedinte (yeah, right !) si apoi in 10-20 de ani de munca sincera poate ca Rusofobia va incepe sa scada !
  • +12 (14 voturi)    
    bitch please (Miercuri, 21 iunie 2017, 0:13)

    stefan2008 [utilizator]

    se numeste sentiment anti-mujicesc, nu rusofobie.
  • +11 (13 voturi)    
    uimire... stupoare... (Miercuri, 21 iunie 2017, 0:14)

    Fuscus [utilizator]

    oare de ce a crescut!? pfff... extraordinar!!! complet nedrept si neasteptat. nu se poate asa ceva... e incalificabil!!! ce o fi dom'ne in mintea americanilor astora? ei, rusii, niste ingerasi care au adus numai bine si pace omenirii se simt acum marginalizati, pusi la zid, aratati cu degetul. si se mira. pai daca nu inteleg motivele inseamna ca ori sunt ipocriti ori sunt ... redusi. ba nu , ar mai fi o varianta: propaganda lor si-a facut efectul chiar asupra propriilor creatori ai ei.
  • +11 (13 voturi)    
    Wrong Javroave, wrong (Miercuri, 21 iunie 2017, 0:25)

    Wanheda [utilizator]

    Nu exista limita maxima in rusofobie, v-ati castigat asta pe merit, singurul merit bullshevin dealtfel.
  • +12 (14 voturi)    
    Limite? (Miercuri, 21 iunie 2017, 0:31)

    Soljenitin [utilizator]

    Ei i-auzi, sunt limite ale rusofobiei.
    Pai, sa fie si limite ale mujiciei, zic! Este o singura problema, totusi: din start mujicstan le-a depasit!
  • +11 (13 voturi)    
    si e doar inceputul... (Miercuri, 21 iunie 2017, 0:49)

    rov [utilizator]

    veti fi tratati ca babuinii daca nu incetati cu practicile mongoloide de secol X
  • +6 (10 voturi)    
    Lavrov (Miercuri, 21 iunie 2017, 2:01)

    CristescuRadu [anonim]

    Chiar si rusii, adica Maica Rusia, se teme de LGBT-isti. Oare de ce ? Chiar asa de feroci sunt LGBT-istii ?
  • +3 (3 voturi)    
    afirmatiile se bazeaza pe... (Miercuri, 21 iunie 2017, 9:31)

    USMarines [utilizator]

    liniile directoare ale lui Dughin. In traducere: "Bai neispravitilor, nu va e rusine sa nu va lasati calcati in picioare de noi?".
    Panslavismul orthodox eurasiatic sub conducerea Rusiei - conform lui Dughin - este viitorul inevitabil lumii, iar SUA si alti nemernici incearca sa se opuna. Ai dracu' liberali!!
  • +4 (4 voturi)    
    Si cine stabileste "limitele" (Miercuri, 21 iunie 2017, 9:43)

    Bogdan_100 [utilizator]

    putinica, stalin, lenin... Limbaj de lemn a celui incremenit in proiectul diplomatic al unui imperiu rusesc ce dicteaza intregii omeniri ce sa spuna, pe cine sa voteze, ce opinii sunt corecte, cine e "fascistul rau".