UPDATE Donald Trump: Costul programului F-35 a iesit de sub control, miliarde de dolari vor fi salvate dupa 20 ianuarie / Lockheed isi apara avionul de lupta

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 12 decembrie 2016, 15:39 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Agerpres/AP
Costul programului de avioane de lupta F-35 produse de Lockheed Martin este prea mare, a declarat luni Donald Trump. Presedintele ales a promis ca miliarde dolari "pot si vor fi salvate in ianuarie", scrie Reuters.

"Costul programului F-35 a iesit de sub control. Miliarde de dolari pot si vor fi salvate la armata (si alte) achizitii dupa 20 ianuarie", a scris Trump pe contul sau de Twitter.

Lockheed a reactionat imediat, aparand aparatul de zbor in fata criticilor lui Trump, scrie AFP.

Jeff Babione, directorul programului F-35, a invocat "tehnologia incredibila" a avionului si efortul considerabil al Lockheed Martin pentru a reduce costurile de constructie si mentenanta.

"Este un aparat de mare valoare si mi-ar face placere sa raspund intrebarilor pe care le-ar putea avea presedintele ales, oricare ar fi ele", a declarat Babione, in Israel, pentru AFP.

Amintim ca, saptamana trecuta, presedintele-ales a cerut saptamana trecuta anularea achizitiei unui nou avion Air Force One de la Boeing afiramnd ca este de-a dreptul "ridicol" si mult prea scump. Actiunile Boeing au scazut pe burse, in urma declaratiei lui Trump.






Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

15299 vizualizari

  • -4 (26 voturi)    
    normal... (Luni, 12 decembrie 2016, 15:46)

    periscop [utilizator]

    ha, ha !... vor cumpăra avioane de la cioloveci, la juma de preț...
    • +10 (18 voturi)    
      Are dreptate, va adopta strategia rusa (Luni, 12 decembrie 2016, 16:16)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      Adică "ca să nu fii in pericol, nu purta arma cea mai mare, ci doar împiedică adversarul să aibă una mai mare ca a ta".
      Dovada? Atacurile recente asupra sistemului bancar firav rusesc, ce le va domoli joaca in atac si ii va concentra pe apărare. Încă 10-15 avertismente "fine" ca asta si toți spionii rusi trec în contraspionaj.
    • -3 (13 voturi)    
      Bugetul armatei SUA $600 miliarde (Luni, 12 decembrie 2016, 20:47)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      Bugetul Rusiei $60 miliarde, Germsnia $30, China $120
      Cred ca e usor de spus cine doreste pace.
      • +7 (9 voturi)    
        cu tot respectul (Luni, 12 decembrie 2016, 22:20)

        Mihaitza_P [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        dar banii singuri nu-ti garanteaza nimic, si compari mere cu pere, puterile de cumparare sunt diferite in fiecare tara.
        Mai conteaza strategia, inteligenta, motivarea, curajul, pozitia geografica, vremea, etc.
      • +3 (5 voturi)    
        Pacea..... (Marţi, 13 decembrie 2016, 6:37)

        AdaCosma [anonim] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        nu trebuie "dorita' ci asigurata.
  • +5 (19 voturi)    
    La asta are dreptate (Luni, 12 decembrie 2016, 15:49)

    ddanescu [utilizator]

    Elefantul alb se vede de la o posta...
  • -15 (33 voturi)    
    f35 (Luni, 12 decembrie 2016, 15:50)

    deveselu [utilizator]

    Total failure.
  • +39 (39 voturi)    
    Economisite (Luni, 12 decembrie 2016, 16:04)

    MPopa [utilizator]

    Traducerea corecta este ca miliarde de dolari pot fi economisite, nu salvate. Lucrez in mediul corporatist si ineptia asta a inflorit la noi, toti managerii lui peste prajit "salveaza costuri".
    • +28 (28 voturi)    
      ei, dar de "determinat" (Luni, 12 decembrie 2016, 16:23)

      ccc745 [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Cu sensul de "ambitios", sau "hotarit", de "focusat" (ca nu ne mai concentram pe ceva), "expertiza" in loc de "experienta", "a performa", ce zici?
      Era cit pe ce sa pun si eu un comentariu asemanator cu al tau...
      Mi-e mila de limba romana...
      • +16 (18 voturi)    
        Extrase din CBS (Luni, 12 decembrie 2016, 16:35)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui ccc745

        Adica din Corporate Bull Shit...
      • 0 (0 voturi)    
        Sau de "viral"? (Marţi, 13 decembrie 2016, 14:01)

        Gigel Duru [utilizator] i-a raspuns lui ccc745

        Care a devenit contagios în ultima vreme și face furori pe internet ?
  • +4 (20 voturi)    
    Sfat ! (Luni, 12 decembrie 2016, 16:29)

    NicolaeA [utilizator]

    Donald trebuie sa evite sa mearga la Dallas ! Poate pati ca Kennedy !
    • +3 (17 voturi)    
      Trebuie sa evite a merge cu avionul (Luni, 12 decembrie 2016, 16:35)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Vrea sa anuleze contractele a doua firme mari (Boeing si LM). Posibil ca mentenanta la avion sau elicopter sa nu mai fie la acelasi nivel si un accident poate sa se produca oricand
    • +3 (11 voturi)    
      era sa zic ca n-ai dreptate, (Luni, 12 decembrie 2016, 17:26)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      dar ma tem ca prea ai! Daca nu iese rapid pe piata cu oferte bune de finantare si actiuni pentru Armata si Servicii, da, Dallas-ul este de luat in considerare.
  • +3 (17 voturi)    
    Chiar daca (Luni, 12 decembrie 2016, 17:11)

    Daniels22026 [utilizator]

    Chiar daca ar fi adevarat, n-are el de unde sa stie asta. Nu citeste nimic, nu asculta nimic, nu calculeaza nimic, nu se lasa sfatuit de nimeni, e mai destept decat toata lumea si calca in picioare pe oricine. Chiar din aceste motive a fost votat.
    • -2 (18 voturi)    
      de-aia e miliardar, de prost ce e, crezi tu? (Luni, 12 decembrie 2016, 18:26)

      varu_maftei [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      de-aia e miliardar, de prost ce e, crezi tu?
      adica e un manager cu multe afaceri, care culmea nu stie sa se informeze, si ii merge treaba din prost noroc.
      esti naiv, daca crezi asa ceva...
    • -5 (9 voturi)    
      in (Luni, 12 decembrie 2016, 22:55)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      schimb tu citesti totul, asculti totul, calculezi totul.
      Mai bine incerci cu un compendiu de psihiatrie, cine stie, poate se lipeste ceva. E o sansa la un milion, dar oricum e singura ta sansa. Am si eu o sansa, poate te spinzuri in semn de protest si de ''inima rea''.
      Si da, chiar din aceste motive a fost votat de cei ca mine, albii furiosi si deplorabili, adica razijdi, gzenofobi, izlamofobi, arahnofobi, claustrofobi, agorafobi, zegzijdi si ce mai vrei tu.
      • -3 (3 voturi)    
        Agramati (Marţi, 13 decembrie 2016, 10:00)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        E mai simplu sa spui asta si ai spus tot. Postarea e dovada
      • -2 (2 voturi)    
        Fara sa clipesc (Marţi, 13 decembrie 2016, 11:19)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Desi am o parere proasta si n-am deloc incredere in tine. Totusi observ ca citesti niste stiri. Te intereseaza politica. Cred ca ai asculta atent informarile de securitate. Fara sa clipesc, te-as prefera pe tine presedintele SUA in locul lui Trump.

        Ia-o ca pe un compliment sincer. Esti cu siguranta mai inteligent si nu atat de rau intentionat ca Donald.
      • +2 (2 voturi)    
        Trump e rau (Marţi, 13 decembrie 2016, 13:01)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Iti vor spune baietii astia ..e prost , e neinformat, agramat etc..dar de ce SUA n-ar fi prietena cu Rusia? De ce n-ar opri cursa inarmarilor si risipa de bani? Si cum se face ca SUA are relatii economice dezvoltate cu China ? Baietii astia veseli o sa-ti raspunda "business as usual".
  • +13 (15 voturi)    
    siguuur ca da si marmotaaa... (Luni, 12 decembrie 2016, 17:37)

    g01an [utilizator]

    i-am inteles pe astia cu teoriile conspiratiei despre F35 acum 2-3-4 ani de zile, n-aveai de unde stii, dar astazi il poti vedea zburand, a inceput pregatirea escadrilelor programate sa treaca la noul aparat de zbor si pilotii sunt in curs de adaptare la schimbarile drastice de tactici de lupta impuse de aparatura total diferita pe care o poseda avionul... si cel mai important, ai la dispozitie interviuri cu piloti de lupta si comandanti de escadrile care iti explica ce difera si ce este atat de util la aparatul asta de spun ca au nevoie de el... si este de fapt singura opinie care conteaza: al celor care il vor folosi in lupta, pentru ca este posteriorul lor la bataie daca noua aeronava nu face ce promite.

    la fel se emiteau niste idiotenii despre F-15, F-16 si F-18 cand au intrat in serviciu. si aceste aeronave au zburat zeci de mii de ore in spatii aeriene [cica] "protejate" de mig-uri si suhoi-uri si sistemele antierene de tot soiul. iar pilotii care au schimbat aceste avioane pe F-35 spun ca este revolutionar fata de ce putea face acea generatie de avioane de lupta in special la capitolul electronica si sisteme de detectie si suport al pilotului. F-22 nu mai au nevoie sa fabrice, singurele avioane de lupta care ii pot pune probleme sunt fabricate in numere mult prea mici pentru a da aliantei emotii. o fi si dezinformare intentionata pe care americanii nu incearca sa o contrazica... cu ce-i afecteaza pe ei daca toata lumea crede ca f35-u nu poate zbura desi poate fi exploatat deja?! asta sa fie problema lui, costa prea mult - libertatea costa, nu e gratuita. sa dea comanda mai repede pentru toate 1400 cat au nevoie fortele americane si sa vezi cum ii scade pretul per unitate cand costul de cercetare si dezvoltare se imparte la toate bucatile ce vor fi fabricate...
  • 0 (14 voturi)    
    in sfarsit (Luni, 12 decembrie 2016, 18:00)

    Adrian_1234 [utilizator]

    cineva pune punctul pe I
    Da F35 a fost un proiect super dar a fost prins pe parcurs de fel de fel de birocrati si facut varza. F35 trebuia sa aiba 3 versiuni diferite, dar "pt mentenanta mai uoara" i-au fortat sa le faca asemanatoare si acum rezultatele sunt mediocre. In plus mentenanta e ff scumpa oricum. F35 contra F16 nu s-a dovedit a fi cu mult peste si de cate ori a intrat contra F15 si-a luat-o de mama mama. Da F15 e probabil cel mai bun "vantor" ever al USA da are deja 40 de ani si mai bine !
    E pur si simplu penibil. E o supapa de supt bani si atat.
  • -3 (11 voturi)    
    relax (Luni, 12 decembrie 2016, 18:09)

    xan [utilizator]

    Daca limiteaza proiectul F-35 cu siguranta ca va cere un proiect nou, conspirationistii sa se linisteasca pentru ca nu va avea nici un accident.

    Pentru cei care nu stiu, Pierre Sprey este unul dintre principalii proiectanti ai F-16 si el a declarat public cu argumente ca F-35 este o pleazna extrem de scumpa (google it).
  • -9 (15 voturi)    
    asta ar fi (Luni, 12 decembrie 2016, 18:33)

    PaulPastout [anonim]

    o lovitură dură dată valorilor spirituale est-europene.
  • +5 (7 voturi)    
    In ziua de azi (Luni, 12 decembrie 2016, 20:42)

    Ion2050 [anonim]

    Proiectele sunt mult mai pretentioase, dureaza mai mult, se lucreaza cu personal mai slab calificat decat acum 50 de ani, care foloseste aplicatii computerizate fara sa stie prea mult ce au inauntru.
    Produsul iese bine finalmente, dar nerealizarea obiectivelor din diferitele etape duce la reluari, intarzieri si supracosturi.
    Se cunosc intarzierile de la A380, A400M, B787 si A350. De multe ori beneficiarul are cerinte exagerate iar constructorul le accepta ca sa prinda comanda, stiind ca se descurca el pana la urma ajungandu-se la un compromis in proiectele militare.
  • +3 (9 voturi)    
    Performanta costa (Luni, 12 decembrie 2016, 20:46)

    pro_bono [utilizator]

    Dupa mintea lui Trump, America se poate apara si cu planoare !
  • +2 (8 voturi)    
    1 trilion (Luni, 12 decembrie 2016, 22:40)

    EXEs [utilizator]

    Costurile totale ale proiectului au ajuns la 1 trilion de dolari, nu 1 milion, nu 1 miliard, 1000 de miliarde de dolari. Este total inacceptabil mai ales pentru un avion atat de slab cum il considera majoritatea pilotilor militari americani.
    • +1 (5 voturi)    
      Avion slab ? (Marţi, 13 decembrie 2016, 1:22)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      De fapt programul se estimeaza ca va costa 1500 de miiarde de dolari, insa acest cost va fi intins pe intreaga perioada de derulare a acestui proiect, care este de 60 de ani. Nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca majoritatea pilotilor il considera slab.

      F-35A achieves max angle of attack
      https://www.youtube.com/watch?v=mfWHHuLILs0

      “This aircraft gives the RAF and Navy a quantum leap in airborne capability. A pilot in this aircraft will have an unprecedented level of situational awareness about what's going on in the airspace and on the battlefield or ocean below because of its highly advanced sensors.” https://goo.gl/ujbBY5

      "The F-35 is a very, very easy airplane to fly — that kinda sounds funny, but it really is ... Things that were difficult and time-consuming and task-saturating in an F-16 have now become easy," said Andreotta, a pilot in the 56th Fighter Wing at Luke Air Force Base in Arizona who has 1,600 hours in an F-16.

      "I can take information that I'm getting from the F-35 and push it out to other aircraft that don't have the capabilities that I have. That's huge. I would have killed for that when I was flying an F-16."

      "In terms of lethality and survivability, the aircraft is absolutely head and shoulders above our legacy fleet of fighters currently fielded," said Pleus, an F-35A pilot and former command pilot with more than 2,300 flying hours." https://goo.gl/BxCwuz

      “There is nothing that I have seen from maneuvering an F-35 in a tactical environment that leads me to assume that there is any other airplane I would rather be in. I feel completely comfortable and confident in taking that airplane into any combat environment,” Lt. Col. Matt Hayden, 56th Fighter Wing" https://goo.gl/yYXReQ
      • +2 (6 voturi)    
        Excesiv de scump pentru vremurile astea (Marţi, 13 decembrie 2016, 8:48)

        EXEs [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        Nu cred ca o sa țină 60 de ani, este total nerealist. Este un avion supersonic la limita din cauza sistemului monomotor, iar varianta cu aterizare verticala nici nu cred ca este supersonic. Nu înțeleg care este utilitatea acestui avion, între elicoptere și avioane de vânătoare.
        Din punctul meu de vedere este un hibrid intermediar între sistemele clasice ale trecutului și cele autonome robotizate ale viitorului. Este o pierdere inutila de bani și de timp, probabil focusat pe araboii cu IQ mic și plini de bani.
        • +2 (2 voturi)    
          :D (Marţi, 13 decembrie 2016, 10:12)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

          Daca-l scot si-n varianta aurita, sauditii dubleaza comanda :))))
        • +1 (1 vot)    
          Costul se intinde pe 60 de ani (Marţi, 13 decembrie 2016, 12:09)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

          Pana acum ziceai ca pilotii il considera slab, acum vad ca de fapt e parerea ta personala.
          F16 se produce de 40 de ani si este inca folosit de multe armate, de ce F35, care are o tehnologie superioara, nu ar fi folosit cel putin la fel de mult ?

          F-35B, care are decolare verticala, atinge o viteza maxima de 1.6 Mach. F-35 face parte din a 5-a generatie de avioane de lupta si este cel mai performant din lume la ora actuala.

          P.S. Nici o tara araba nu detine avioane F-35.
  • +2 (2 voturi)    
    Ne mai vinedeti niste F16 vechi (Marţi, 13 decembrie 2016, 10:43)

    jackalphonse [utilizator]

    Si va acoperiti gaura...
    Probabil ca la ei, ca si la noi, nu a pus mana pe contracte cine trebuie. Exact ca in romania, va incepe rotatia sefilor si cand contractele vor fi gestionate de cine trebuie, va fi si Trumpe multumit.
  • +1 (1 vot)    
    salvate (Marţi, 13 decembrie 2016, 12:49)

    LucianBaciu1 [anonim]

    nu vor fi salvate. vor fi economisite, draga redactor.