Melania Trump, o First Lady care trebuie sa fie atenta la canoanele modei de la Casa Alba

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 24 noiembrie 2016, 22:21 Actualitate | Internaţional

Timp de opt ani, Michelle Obama a trait o luna de miere cu lumea modei. Odata cu venirea lui Melanie Trump la Casa Alba, reprezentantii modei incep sa stranga randurile, noteaza ziarul Madame Figaro, citat de Agerpres.

Dupa doua zile de la alegerea lui Donald Trump, sotia sa, Melania Trump, a servit ceaiul cu Michelle Obama la Casa Alba. Viitoarea First Lady a purtat o rochie neagra fara maneci si o pereche de pantofi Louboutin. Creatorul rochiei? Necunoscut. Nicio indicatie nu a fost data jurnalistilor. In schimb, pentru Michelle Obama, rochia reprezinta un mesaj politic.

Pentru a o primi pe cea care ii va succeda in aripa de Vest a Casei Albe, Michelle a purtat o rochie mov cu o dunga oranj. Designerul? Narciso Rodriguez. Culoarea si stilistul nu au fost alesi la intamplare. Movul din acea zi trimitea un mesaj de calmare: culoarea se obtine amestecand rosul (culoarea repulicanilor) cu albastrul (cea a democratilor). Iar Narciso Rodriguez este fiul unor imigranti cubanezi. Este a doua oara cand Michelle Obama a purtat o rochie a acestui designer. Prima oara a fost in noiembrie 2008, cand l-a insotit pe Barack in seara victoriei sale. Un adevarat simbol.

Pentru Michelle Obama, rochiile si tinutele sale au fost de-a lungul celor opt ani la Washington un mijloc de a lansa mesaje fara sa fie nevoita sa spuna vreun cuvant. Inca de la venirea ei la Casa Alba, Michelle a optat pentru o pleiada de designeri care exprimau valori: diversitate, creativitate, spirit de echipa. Prima doamna a purtat marci populare precum J. Crew, pe cele ale unor tineri designeri ca Jason Wu sau Christian Siriano, dar si ale unor creatori consacrati precum Michael Kors sau Vera Wang. Indiferent ce a ales, impactul financiar al tinutelor sale a fost considerabil.

In 2010, David Yermack, profesor la New York University, intr-un articol publicat de celebra Harvard Business Review, a calculat ca impactul financiar al optiunilor vestimentare ale lui Michelle Obama a fost de 2,7 miliarde de dolari. Este suma la care s-au ridicat vanzarile modelelor purtate de ea. Ori de cate ori a ales o rochie de la o anumita marca, actiunile acestei firme cresteau cu 2,3%. De cinci ori mai mult decat daca modelul era purtat de o celebritate oarecare. Fiecare tinuta a generat incasari de 14 milioane de dolari din aceste vanzari.

Acest gust autentic pentru moda si creatori si impactul financiar considerabil au facut din Michelle Obama preferata designerilor. Care va fi relatia lui Melania Trump cu lumea modei? Este greu de spus, insa ea se va confrunta cu un sector care i-a fost in mare parte favorabil lui Hillary Clinton. Pentru prima oara in istorie, revista Vogue, prin redactorul sau sef Anna Wintour, a sustinut-o public pe candidata democrata. Si Stefano Tonchi, presedintele influentului Council of Fashion Designers of America, a sustinut-o pe Hillary, la fel ca Tory Burch, Marc Jacobs sau Prabal Gurung. Prin urmare terenul este minat pentru Melania, care isi cumpara singura hainele din magazin, fara ajutorul vreunui consilier de imagine. De cele mai multe ori de la Ralph Lauren, precum rochia alba pe care a purtat-o in seara victoriei lui Donald Trump.

Melania se poate astepta chiar la un boicot al lumii modei. Top-modelul Cameron Russell, care gestioneaza un TED Talk cu 10 milioane de vizualizari, a lansat un apel la lumea modei pentru a-i opune rezistenta noii First Lady. Iar Sophie Theallet, o stilista franceza care a realizat multe creatii purtate de Michelle Obama, a afirmat intr-o postare pe Twitter ca nu va lucra niciodata pentru Melania Trump si ca spera ca si altii ii vor urma exemplul.

Insa Carolina Herrera, o figura emblematica pentru lumea modei internationale si americane a carei firma a avut incasari anul acesta de 1,2 milliarde de dolari, vede lucrurile oarecum diferit. "Peste doua sau trei luni, moda ii va intinde mana lui Melania", a declarat ea publicatiei Business of Fashion. Doar este vorba de moda si de reprezentanta SUA, a subliniat celebra designera americana.











3438 vizualizari
  • +1 (11 voturi)    
    Podium (Joi, 24 noiembrie 2016, 23:05)

    BogdanGavriel1 [anonim]

    Ok este vb de un fotomodel sau e vb de Prima Doamna a SUA?

    Se pare ca in timp ce sotul ei a transformat presedentia celei mai puternice natiuni din lume intr-un talk show (prin urmare un talk show host a fost ales de poporul american sa ii ia locul), Michelle Obama a transformat postul de Prima Doamna intr-unul de top model (si culmea este ca Melania este un fost fotomodel).
  • +5 (11 voturi)    
    De-a dreptul tampiti americanii astia ! :) (Joi, 24 noiembrie 2016, 23:14)

    Susufler0 [utilizator]

    Asta-i problema designerilor, ca nu le convine lor noua First Lady !! :))

    Ok, sa o boicoteze astia de-au iubit-o pe girafa de Michelle, si-o regreta pe Hillary, ca nu ramane neimbracata Melanie. Ba din contra. Pana acum Ralph Lauren ii vindea hainele. De-acum incolo o sa i le faca cadou. ;)

    PS. Inca o data o spun : comportandu-se astfel, americanii dau un nou semn de degenerescenta !!!

    PPS. Reveniti-va oameni buni ! Si-apoi, Melanie arata mai bine ca Michelle. In fond este un fost top model Un fel de Carla Bruni a americanilor. Fraierilor !! :))))
    • +6 (8 voturi)    
      se (Vineri, 25 noiembrie 2016, 0:00)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      supara toti gay-ii si toate matracucele din industria modei si n-o mai imbraca pe melania. Vai ce nenorocire, hai sa plingem. Va umbla saraca in rochii de-a gata. Sa faca tot asa, probabil nu vor intelege niciodata ca exact pe genul asta de reactii imbecile a crescut trump in ochii alegatorilor. Cred ca se distreaza grozav donald cind aude ce fac astia.
      E bine, mie mi-era frica ca se vor adapta.
    • +2 (6 voturi)    
      nu stiu cine este "tampitul" (Vineri, 25 noiembrie 2016, 2:07)

      mucenic [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      cred ca problema se pune invers: ce se intampla daca Melania nu da atentie designerilor? Cine va pierde. Melania? Sau pe intelesul Dvs., credeti ca Melania are nevoie de designerii lui Michelle? Sau sa fiu si mai explicit: credeti ca ce ofera Melania unui designer e egal cu ce a oferit Michelle sau va oferi in viitor Michelle unui designer?
      • +3 (3 voturi)    
        Ce noroc pe capul meu ! (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:45)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mucenic

        Tocmai cand ma pregateam sa-ti raspund serios, m-a sunat un amic din New York sa ma anunte ca doua din cele mai celebre cofetarii newyorkeze care in trecut pregateau torturile tematice pt mesele de sarbatori de la Casa Alba (ultimul, avand ca tema - aleasa de Michelle insasi - razboiul de secesiune, se spune ca a fost un deliciu de culoare si gust datorita pricomigdalelor din spuma de lapte si a bucatelelor de fondante cu alune intens amarui), au anuntat ca o vor boicota pe Melanie.
        "Si asta nu e tot, mi-a mai spus amicul, dar si cele mai cunoscute florarii din New York care furnizau pana acum Casei Albe, aranjamentele florale pt diverse evenimente private sau oficiale, la cererea si dupa gustul cromatic deosebit si din plin transmitator de mesaje olfactive si vizuale al lui Michelle, au anuntat si ele ca vor refuza orice colaborare cu viitoarea Prima Doamna".

        Pai, in fata unei asemenea ostilitati ce-i mai ramane de facut lui Melanie, decat sa procedeze intocmai ca si in cazul vestimentatiei. Ia haine de-a gata din boutique ? Pai atunci o sa continue si prajiturile sa le cumpere tot din supermarket iar florile, ca si pana acum, direct de la piata de flori.

        PS. Raman la parerea ca americanii sunt tampiti ! Pai sa lase ei domeniul modei exclusiv pe mana democratilor ?

        PPS. Zau ca in momentul asta americanilor le-ar trebui un Caragiale reincarnat care sa le scrie si lor despre "politica si delicatese". Nu de alta dar asa si-ar reveni mai repede !

        Tie, mucenicule, oricum ti-o recomand sa o citesti (sau sa o recitesti, depinde) in original !
      • -2 (2 voturi)    
        Putin mai profund (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:17)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui mucenic

        Chestia asta cu imbracatul nu e la intamplare. Ideea e ca modul in care te imbraci, cand esti persoana publica, e un mod de comunicare.

        Daca nevasta presedintelui apare in public cu un decolteu prea adanc sau o fusta prea scurta, are de exemplu sanse sa raneasca sensibilitatile anumitor comunitati conservatoare, traditionaliste, in mod tipic mai apropiate de conservatori decat de democrati. Daca apare cu haine sterse, fara personalitate, sau cu haine care nu se pootrivesc intre ele, alte comunitati o sa inceapa s-o considere proasta, lipsita de sensibilitate. Toate chestiile astea se transfera asupra presedintelui.

        De-aia, la nivelul ala, e foarte important sa stii ce mesaj comunici prin haine, si cum sa-l comunici. Daca comunitatea creatorilor de moda te saboteaza, ai sanse bune sa comunici prostii. Evident, nu e de natura sa provoace catastrofe modul in care se imbraca nevasta presedintelui, da' poate sa aibe un impact semnificativ - pozitiv sau negativ.

        Acuma, au facut unii o statistica, si cand Michelle Obama isi lua o rochie de la un designer, aluia-i crestea cota cu in medie 2.3% (adica vindea cu atat mai mult) in perioada imediat urmatoare. Ce parere ai, ce atitudine o sa aibe industria modei fata de nevasta lu' Trump daca aia continua sa-si ia haine de gata de la pravalie?
        • +2 (2 voturi)    
          Si in Romania e o persoana "importanta", (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:54)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          "nu spui cine", care la inceput isi lua haine de-a gata, dorind prin vestimentatia aleasa sa transmita un unic mesaj, iar in prezent isi face rochiile, fustele scl pe comanda (are vreo 4-5 designeri autohtoni celebri), mesajul transmis acum - e adevarat, mult mai scump, mai costisitor - fiind insa acelasi cu cel din trecut.

          Vi se pare ca sotul ei a avut de castigat in urma cu 2 ani de pe urma scurtimii fustelor si rochiilor consoartei ?

          PS. Sau, mai pe intelesul "mucenicului", "de castigat" ? ;)
  • +6 (8 voturi)    
    Hmm (Vineri, 25 noiembrie 2016, 0:13)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Adica femeia e cu bun simt si nu e cu nasul pe sus si acum asta e rau ... de ce ?
  • +3 (9 voturi)    
    Vai ce drama!! (Vineri, 25 noiembrie 2016, 0:26)

    Skeptical [utilizator]

    Pentru fiecare "overpaid idiot" care ii facea rochii/saci de cartofi uritei, negratioasei, osoasei, respingatoarei Moochelle... vor fi MII de creatori de moda tineri, nepolitici, fara costuri extravagante, care se vor INGHESUI sa croiasca rochii pentru frumoasa Melania, PE GRATIS, de dragul reclamei.

    Inca o data, rasistii si supremistii negri grupati in jurul marxistilor si rasistilor democrati reprezentati de Hussein Obama isi dau cu stingul in stingul.

    PS Creatorul de moda pentru (astazi irelevanta) zombi Hellary Clinton was Mao Tze Tung!
  • -2 (6 voturi)    
    nu stiu daca au fost cineva atenti la un interviu (Vineri, 25 noiembrie 2016, 2:15)

    MironVlad-Tudor [anonim]

    Dar doamna asta nu stie vorbi limba engleza - se poate auzi in orice interviu live si nu citit de pe foaie care il da. Are o engleza la un nivel de 5 ani de nivel conversational, cam atat.
    Nu e neaparat foarte relevant, dar e interesant de observat.
    • -2 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 8:46)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui MironVlad-Tudor

      Surprinzator cate minusuri a primit un comentariu de bun-simt. Oare cei cu minusul chiar au urmarit-o vorbind? Dna nu stie engleza, la resursele financiare ale familiei puteau investi ceva efort in directia asta.
      • +3 (3 voturi)    
        Altii ti-ar raspunde din perspectiva cealalta : (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:58)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        La banii ei (adica ai lui barba'-su !), la ce-i trebuie ? :)
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 8:45)

    tirolez [utilizator]

    Cati fani are Melania. Din nefericire pentru ei o perioada a decis ca nu va locui la Casa Alba deci nu o vor vedea prea mult la receptii.
  • +1 (1 vot)    
    8 ani de luna de miere pentru Michelle (Vineri, 25 noiembrie 2016, 15:13)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Michelle Obama este o femeie voinica si dominatoare, mai lata in umeri decit Barack I-ul insusi. Luna de miere permanenta cu lumea modei este exprimarea recunostintei fierbinti din partea monopolului gay. Cind aparea Michelle cu calcatura ei grea, homos lesinau de admiratie.