Donald Tusk: UE si Canada vor semna acordul de liber schimb (CETA) duminica

de M.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 1:02 Actualitate | Internaţional

Donald Tusk
Foto: Captura YouTube
Uniunea Europeana si Canada vor organiza duminica un summit pentru a semna acordul de liber schimb (CETA), a anuntat vineri presedintele Consiliului European Donald Tusk, dupa ce Belgia a ajuns la un acord cu guvernele sale regionale. Odata cu semnarea CETA, romanii " vor putea calatori fara vize in Canada" , a afirmat joi presedintele Klaus Iohannis, dupa ce saptamana trecuta a anuntat semnarea unui acord cu Canada pentru ridicarea vizelor din 2017.

"Misiune indeplinita! Tocmai am convenit cu prim-ministrul Justin Trudeau sa organizam summitul UE - Canada in aceasta duminica", a scris presedintele CE pe Facebook.



Ceremonia pentru semnarea acordului CETA va avea loc duminica dupa-amiaza la Bruxelles, a adaugat un purtatorul de cuvant al CE, potrivit Reuters.

Summitul UE-Canada care trebuie sa aiba loc joi la Bruxelles si in cadrul caruia urma  sa fie semnat acordul de liber-schimb intre Uniunea Europeana si Canada (CETA) "a fost anulat", dupa ce regiune belgiana Valonia a blocat acordul. Regiunile belgiene au ajuns joi la un acord asupra CETA, iar vineri parlamentul regiunii Valonia a votat in favoarea acordului UE-Canada.

Klaus Iohannis a anuntat saptamana trecuta un acord cu Canada pentru ridicarea vizelor, conditionat de semnarea acordului de liber schimb dintre UE si Canada. Acordul cu Canada privind ridicarea vizelor este unul etapizat: de la 1 mai 2017 Canada elimina vizele pentru romanii care au mai avut viza, iar de la 1 decembrie 2017 Canada elimina vizele pentru toti cetatenii romani. Potrivit presedintelui Iohannis, autoritatile canadiene si-au pastrat o posibilitate de a reveni asupra deciziei in cazul in care constata ca numarul de imigranti ilegali e foarte mare. Dar aceasta clauza poate fi activata doar in primii ani de la ridicarea vizelor, dupa 3 ani nu mai poate fi folosita de Canada.
























[P] Bucurie in bucatarie - traieste fresh cu electrocasnicele colorate LDK!

Dupa succesul remarcabil inregistrat de aragazurile colorate in 2016, LDK pregateste acum o gama larga de electrocasnice in culori. Frigidere, plite si cuptoare incorporabile rosii, verzi, mov, portocalii, bej, negre, maro - sunt produsele cu care LDK vrea sa cucereasca piata romaneasca. La un pret competitiv si de buna calitate, electrocasnicele LDK sunt alegerea celor care vor sa aduca culoare si bucurie in propria bucatarie.

4785 vizualizari

  • -8 (32 voturi)    
    malitiozitate (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 1:51)

    L8MA [utilizator]

    as fi renuntat la vize si tratat numai pentru a fi scutit de bombanenile si comentariile acide si iritante ale compatriotilor ''canadieni''...

    sper totusi sa nu se dovedeasca o mare tzeapa pentru Romania si sa ne trezim cu bruma de agricultura concurata aiurea cu produse umflate cu tot felul de gmo.
    • -9 (37 voturi)    
      pai "bruma voastra de agricultura".. (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 3:33)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

      v a adus pe PRIMUL LOC ( in europa ) la boli cardiovasculare...ca la prostie si hotie inca nu s au publicat clasamentele...dar pina atunci puteti "renunta" la ..vize pt ca nu va obliga ...tratatul..sa vizitati canada..
        #showComment() #showComment() #showComment()
    • -19 (29 voturi)    
      Nu scrie nicaieri ca se ridica vizele pt. romani (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 4:02)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

      Semnarea acelui acord de liber schimb (CETA) cu Tara Arțarului nu implica automat eliminarea vizelor pentru romani. Asta este o chestiune care trebuie negociata bilateral iar pana acum Canada nici măcar nu a promis ceva tarii noastre. Nu se va ridica nici o viza.
        #showComment()
    • 0 (0 voturi)    
      Atata grija... (Luni, 31 octombrie 2016, 11:39)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

      ...pentru sanatatea poporului, mai rar!
      Atata grija pentru agricultura romaneasca, cumparata pe nimic de catre alesii poporului si cum ar putea fi ea concurata de catre nenorocitii de canadieni care injecteaza loboda cu hormoni, numai un patriot cu nume si prenume ca tine poate avea.
      Iti vom urma exemplu si vom sta in casa, sa nu ne contaminam, Doamne Fereste!, de cine stie ce steroizi bagati in tratatul acesta miselesc europeano-canadian.
      Traiasca lupta impotriva dujmanilor poporului suveran!
      "Nu!" concurentzei cu neuroni!
  • -20 (36 voturi)    
    sfarsitul democratiei (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 2:16)

    voxpopulix [utilizator]

    Este finalul democratiei in Europa, momentul in care politicienii, oameni alesi sa NE reprezinte interesele, voteaza impotriva vointei cetatenilor.

    Pregatiti-va pentru sistemul american, mancare infecta si OMG-uri > boli cronice > platit asigurari sanantate toata viata.

    Nimeni nu ne vrea educati si sanatosi, grupul tina este needucat si tinut toata viata pe pastile.
    • +9 (37 voturi)    
      cum asa!!!!... (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 3:23)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      pai voi care aveti cel mai mare nr de "doctoranzi" si "scriitori" ( ana-fabetii din puscarii ) pe metrul patrat si cel mai "bun" sistem sanitar cu cele mai "sigure si curate" spitale din europa , nu inteleg cum acest tratat va impiedica sa va cumparati in continuare diplomele de toate nivelurile cum o faceti de vreo 25 de ani si nici cum "microbii" canadieni ar putea afecta sanatatea voastra ( in special cea ...mentala )...e adevarat ca, carnea de porc canadian nu e asa "buna" ca cea romaneasca ..
    • +7 (7 voturi)    
      al naibii sistem american (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 17:17)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Toata lumea, inclusiv rusii, vor sa ajunga sa traiasca in acel sistem infect. Culmea ca nimeni nu vrea sa emigreze in Rusia cea ecologica, curata si non GMO.
      Stupizi mai sunt humanii astia, dar cei mai stupizi sunt demagogii postaci rusi!
  • -9 (25 voturi)    
    Cum vine vorba aia? (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 2:35)

    Gabi Sorocianu [utilizator]

    Respect Valonia!
    Respect Victor Orban!
    Respect UK! Hai US!
    Mai lipseste Respect Putin! si ati cam epuizat "respectul", baieti!
    Cum era aia cu coloana vertebrala si lectia data de valoni, ca a inceput sa ma lase memoria: valonii au coloana vertebrala si "ceilalti" sunt nevertebrate?
    Cam cat va dura negocierea tratatului economic intre "Respect UK" (Hai US!) si Uniunea Europeana, daca acest tratat economic UE-Canada a durat "numai" 7 ani? Asta in caz ca "Respect UK" nu va urma exemplul "Respect Grecia" (cu alt referendum glorios), sau "Respect Valonia".
    Bag un "Hai US!", ca urmeaza si tratatul cu "Respect US" dupa alegerile din noiembrie.
    Si uite-asa se destrama Uniunea Europeana in subsolul articolelor Hot.News, finc-asa vrea Gigel.
    Respect Gigel!
    • -2 (12 voturi)    
      O problema filosofica... (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 10:02)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

      ...ridicati, de fapt, dvs. domnule Gabi Sorocianu: "problema Gigel".

      Da, Gigel, netrebnicul, prostul ala, 'atomul' din organismul minunat al populatiei. Ar trebui sa conteze Gigel? Sigur ca nu, spunem noi imediat, noi cei cu un "minim de de educatie si care ne informam din mai multe surse", n-ar trebui sa conteze.

      Dar... din problema in problema, de la Gigel ajungem la problema votului in democratie: cum sa-i [mai] oprim pe Gigeli sa voteze, pe ce criterii?

      Sotia mea, psiholog de meserie, credea ca gasise problema: pe baza de IQ!!
      I-am replicat ca nu gasesc criteriul pe baza caruia unul cu un IQ de 79 trebuie oprit de la vot, iar unul cu 80 (daca asta ar fi limita) ar putea vota... Cine stabileste limitele? Si, in general, cine stabileste... ORICE?

      ...grele probleme ati ridicat (in mod nevinovat) domnule Gabi Sorocianu... :))
        #showComment() #showComment()
  • -15 (29 voturi)    
    gata cu Europa (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 10:07)

    xanti [utilizator]

    Asta e certificatul de deces la propriu si figurat al cetatenilor europeni.
    Mancare modificata genetic ,somaj,boli.
    • +8 (14 voturi)    
      Mai mai toti putinofilii isi musca mainile (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 14:30)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      sunteti usor de recunoscut.
    • +5 (5 voturi)    
      Tot e mai bine (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 16:44)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Decat lipsa ei (mancarii), ca in prea-iubita rosie.
    • +3 (5 voturi)    
      ha ha, o sa ne creasca coarne (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 17:21)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si o sa impungem rusii cei prea-curati.
      Mai la vale mai Satana cu bulshiturile astea. GMO exista de peste 20 de ani, somajul nu e mai mare in US/Canada decat in Europa iar bolile vin de obicei din Rusia. Boala comunismului e cea mai rea dar mai sunt si febra putinismului si raia pesedismului.
      Dar scapam de ele stai linistit.
        #showComment()
    • +4 (4 voturi)    
      De parca te indoapa cineva fortat cu omg (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 18:26)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      d'ohhhh ce prosti sunt unii, in patria unde agriculatura e mai toata de subzistenta.
  • +10 (14 voturi)    
    canada, (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 11:38)

    zimiceva [utilizator]

    la cat de stricti sunt cu strainii, sunt sigur ca si-a negociat bine acordul

    din pacate, noi romanii vedem in acordul asta doar omg si vize (!),

    e drept ca la nivelul actual al economiei romanesti n-or sa fie multe exporturi in Canada !!!!)

    totusi, stimati compatrioti, nu stiu daca stiati, dar acordul prevede, o procedura simplificata de recunoastere a studiilor (in inginerie de ex, profesie reglementata) !

    mai sunt si alte chestii decat omg-uri si vize, nu mai simplificati atata!
    • -4 (6 voturi)    
      ai dreptate numai ca (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 16:16)

      L8MA [utilizator] i-a raspuns lui zimiceva

      simplificam pentru simplul motiv ca negocierile au fost ''simplificate'' tinand tratativele in spatele usilor inchise!
      Un asemenea acord nu ar fi trebuit prezentat inainte populatiei si analizat cu bune si rele?
      Sunt sigur ca UE in ansamblu nu ar fi votat un acord prost pentru europeni si bun pt canadieni, dar era democratic sa se si dezbata treaba mult mai deschis...
        #showComment() #showComment()
  • -8 (16 voturi)    
    Nu o sa dureze mult :) (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 13:49)

    fdaniel [utilizator]

    Cred că se va întâmpla așa:

    1. se ridica vizele
    2. foarte mulți cetățeni români, cu drept de vot, apartținând, printr-o coincidentă desigur, unei ANUMITE etnii (remarcați, vă rog, "politically corectness"-ul) vor merge în călătorie de afaceri sau turism în Canada
    3. Canada renunță la CETA.
    4. The end
    • +5 (7 voturi)    
      nu renunta la CETA (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 14:22)

      zimiceva [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      ci reintroduce vizele
    • +8 (10 voturi)    
      Nooo, cetatenii de care spui au plecat deja (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 14:31)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      in Suedia, Norvegia, unde se ajunge cu caruta.
  • +3 (7 voturi)    
    oricum (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 14:26)

    zimiceva [utilizator]

    chiar si fara viza trebuie sa aplici online pentru eTA pentru a calatori in Canada pe calea aerului,
    toti cetatenii din tarile exceptate de viza vor trebui sa aplice asa incepand cu 10 noiembrie (cu exceptia SUA)