Martin Schulz (PE): Acordul UE-Canada ar trebui semnat saptamana viitoare. Sunt foarte optimist

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 19:07 Actualitate | Internaţional

Martin Schulz
Foto: Comisia Europeana
Presedintele Parlamentului European, Martin Schulz, a declarat ca acordul de liber-schimb intre UE si Canada ar trebui semnat saptamana viitoare si a spus ca este optimist in ceea ce priveste rezolvarea problemelor "din interiorul Uniunii Europene", relateaza Mediafax citand agentia DPA.

"Sunt foarte optimist ca putem rezolva problemele pe care le avem in interiorul Uniunii Europene", a spus Schulz, in urma unei intalniri cu ministrul canadian al Comertului, Chrystia Freeland, si inaintea discutiilor cu premierul Valoniei, Paul Magnette.

"Speram foarte mult, sper foarte mult, ca ma voi putea intoarcea aici in cateva zile cu premierul meu (n.r. Justin Trudeau) si ca vom putea, asa cum am planuit, sa semnam acest acord cu Europa pe data de 27", a spus la randul sau, Chrystia Freeland.

Acordul Complet Economic si Comercial UE-Canada (CETA) ar trebui semnat joi, daca se obtine aprobarea Guvernului din regiunea Wallonia.

Anterior, Martin Schulz scria pe Twitter ca UE doreste noi discutii privind acordul CETA cu statul canadian si cu Guvernul regiunii belgiene Wallonia. Acesta anunta ca uma sa aiba discutii cu ministrul canadian al Comertului, Chrystia Freeland si cu premierul regiunii Wallonia, Paul Magnette.

¬Nu putem sa ne oprim pe ultima suta de metri¬, a scria Martin Schulz pe pagina sa de Twitter.

Canada s-a aratat dispusa sa "opreasca ceasul" pana cand UE isi va rezolva problemele interne, a declarat anterior Schulz, pentru postul german de televiziune ARD.

In consecinta, Freeland si-a amanat intoarcearea in Canada, a adaugat el.

Intr-un interviu acordat site-ului Politico.eu, presedintele Klaus Iohannis a afirmat ca Romania va continua demersurile pentru aplicarea acordului privind eliminarea vizelor de calatorie in Canada chiar daca nu va fi semnat parteneriatul comercial UE-Ottawa (CETA).

Negocierile de vineri dintre Uniunea Europeana, Canada si Guvernul regiunii belgiene Wallonia pe tema Acordului de parteneriat comercial au esuat.
Ministrul canadian al Comertului, Chrystia Freeland, a parasit la ora 16.00 sediul Guvernului regiunii belgiene Wallonia, anuntand sfarsitul si esecul negocierilor pe tema CETA.

"In ultimele luni, am lucrat foarte intens cu reprezentantii Comisiei Europene si cu cei ai statelor membre. Dar mi se pare evident ca Uniunea Europeana nu este capabila acum sa aiba un acord international, nici macar cu o tara care are valori atat de europene precum Canada, nici macar cu o tara atat de politicoasa si rabdatoare. Canada este dezamagita, eu personal sunt foarte dezamagita, am munci foarte, foarte mult", a declarat Chrystia Freeland.

Dupa reuniunea ambasadorilor UE, incheiata fara rezultat in cursul noptii, presedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, declara ca negocierile vor continua vineri. "Inca sper ca vom putea ajunge la un rezultat bun in cursul noptii si vineri dimineata. Daca nu vom putea semna acest acord comercial cu Canada, nu vad cum am putea avea tratate similare cu alte parti ale lumii", a atras atentia Juncker.

Regiunea Wallonia ar vrea un document interpretativ al Acordului CETA care sa includa garantii speciale privind protectia datelor private, amendamente la drepturile pe piata muncii, la serviciile generale, la licitatiile publice, in domeniul asigurarilor sociale si generale. Premierul regiunii Wallonia, Paul Magnette, a declarat ca schimbarile propuse joi seara au fost insuficiente, precizand ca va discuta direct cu Guvernul de la Ottawa. Guvernul federal al Belgiei are nevoie de aprobarea tuturor entitatilor regionale belgiene pentru a putea semna acordul CETA.

Acordul de parteneriat comercial UE-Canada a fost blocat de Guvernul regiunii belgiene Wallonia din ratiuni de ordin social si ecologic, iar reuniunea extraordinara desfasurata joi seara la nivel de ambasadori ai celor 28 de state UE nu a reusit depasirea impasului, discutiile continuand vineri cu Ottawa. Ambasadorii celor 28 de state membre UE s-au reunit joi seara, in paralel cu summitul Consiliului European, in efortul de a ajunge la o pozitie de compromis pentru a se depasi opozitia regiunii belgiene Wallonia fata de Acordul Complet Economic si Comercial UE-Canada (CETA). Insa Guvernul din Wallonia a respins propunerile Uniunii Europene, ceea ce impiedica Guvernul federal belgian sa semneze Acordul CETA.

Regiunea Wallonia ar vrea un document interpretativ al Acordului CETA care sa includa garantii speciale privind protectia datelor private, amendamente la drepturile pe piata muncii, la serviciile generale, la licitatiile publice, in domeniul asigurarilor sociale si generale.

Pentru tara noastra, semnarea acordului CETA reprezinta ridicarea vizelor din 2017 pentru romanii care merg in Canada. Dupa esecul negocierilor de vineri seara, presedintele Klaus Iohannis a anuntat ca Romania va continua demersurile pentru aplicarea acordului privind eliminarea vizelor de calatorie in Canada chiar daca nu va fi semnat parteneriatul comercial UE-Ottawa.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1739 vizualizari
  • +1 (25 voturi)    
    Nu e vorba numai de vize! (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 19:47)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Ce miza e asta? E vorba de ISDS si de faptul ca o mana de corporatii vor putea da in judecata statele cand nu le iese profitul scontat.

    Mai e vorba de faptul ca americanii se vor baga pe fir si va reinvia TTIP, cu toate capitolele lui tiranice (cuvantul pe care-l folosesc jurnalisti e "antidemocratice", dar ce e antidemocratic, daca nu tirania?).

    CETA e inceputul tiraniei, nu v-ati prins?
    • -3 (15 voturi)    
      Tiranie mai mare decat aia ruseasca mai rar (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 20:17)

      dexpropriat [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Pai nu e vorba numai de vize, e si despre apropierea sau departarea de CSI (Comunitatea Statelor "Independente").
      • +2 (20 voturi)    
        Cum ne apropie de CSI respingerea CETA? (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 21:24)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

        Explica-mi cum ne vom apropia de CSI daca respingem CETA.
        • -1 (1 vot)    
          Pai cu cine faci comert? (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 22:22)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          Importi totul din China, produse de ceam mai proasta calitate, resursele le iei de la rusi so....take a wild guess ce o sa se intample. Britii pleaca, tu nu ai nici un acord cu Lumea Civilizata, fiind leaganul Civilizatiei Vestice. rasu plansu, o sa te jumuleasca rusii ca pe garca de pene.
        • 0 (4 voturi)    
          Hai ca nu e greu (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 22:31)

          dexpropriat [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          Cu cat suntem mai angrenati in sfera economica euro-atlantica, cu atat suntem mai siguri ca, in cazul unei iesiri din UE (fereasca!), nu mai putem ajunge asa usor in sfera de influenta a rusiei.
          • +1 (3 voturi)    
            Nu fi bou! (Duminică, 23 octombrie 2016, 10:08)

            LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui dexpropriat

            În cazul unei ieșiri din UE:
            1. acordurile semnate de către România sub egida UE vor deveni caduce pentru noi, nu crezi?
            2. în relația cu UE în sine, vor fi reintroduse taxele vamale (ci excepția cazului în care incredibilii negociatori români ar putea obține măcar acorduri vamale gen Elveția sau Norvegia)

            Ca atare, în cazul ieșirii din UE, e total greșit să susții că vor exista legături economice strînse, care să prevină căderea în sfera de influență rusească. Vor exista cam aceleași legături ca în anii 80 și 90.
    • +4 (12 voturi)    
      stai linistit (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 21:12)

      L8MA [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      atata timp cat Franta face parte din EU, TTIP nu se va finaliza, nu in forma ceruta de americani.Never!
      • +4 (14 voturi)    
        Asa sper, pentru sanatatea noastra (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 21:34)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

        De ce nu pot corporatistii din US sa vina cu o propunere care nu include renuntarea la democratie?

        Ce anume ii impiedica sa propuna, pur si simplu, inlaturarea tarifelor fara a ne distruge capacitatea de a legifera?

        Cred ca din lacomie pura.
    • -6 (18 voturi)    
      eh (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 21:38)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Cand se vor ridica vizele si vei putea si tu, in sfarsit, dup-atatia ani, sa te duci in Canada, sa nu uiti in primul rand sa te duci glont la romanii din comunitatile de-acolo si sa-i avertizezi de pericolul ce-i paste din partea corporatiilor canadiene. Explica-le, deschide-le ochii asupra tiraniei la care sunt supusi fara sa-si dea seama. Pentru impact maxim, incepe-ti alocutiunea cu "Cetateni, frati romani!"
    • -1 (1 vot)    
      Aliosa (Duminică, 23 octombrie 2016, 0:33)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Aliosa, tu nu erai liber simbata?
  • -2 (14 voturi)    
    mda, si eu sint foarte optimista... (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 20:52)

    cititoare [utilizator]

    Ca tu si toata satra voastra de marxisti o sa fiti dati jos din orice institutie a UE.
  • +4 (20 voturi)    
    Nu ne intereseaza vizele de Canada! (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 21:44)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Sa spunem NU! Semnand, semnam sa exploatam in Rosia Montana cu cianuri, altfel vom fi dati in judecata de corporatii si vom plati miliarde! Nu am de gand sa dau 1500 de euro pe avion sa vizitez cascada Niagara, si in rest nu e nimic de vazut in Canada! Nu vrem vizele lor sa si le bage undeva!
    Ca bananistanezilor cand li se dadeau 2 margele si le furau pamantul, canadienii isi inchipuie ca ridicandu-ne vizele orgasmam si gata, le dam voie sa fure resurse naturale de 100 de miliarde de euro cu 4% redevente! Ca la bananistanezi daca te gandesti ca in SUA redeventele sunt 25! Fac ceva pe el de concediu in Canada! Ma duc in Mediterana, sau in Egee si sigur imi trece dorul de Canada! E un mare fas! S-ar putea ca Ciolos si Iohannis sa ajunga un Nastase si Iliescu 2 care au vandut petrolul pe nimic!
    • -6 (18 voturi)    
      Pai du-te tataica, te-a chemat cineva aici? (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 22:20)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Si auzi la el, nimic de vazut in afara de Niagara. In Jasper si Banff intra anual 8.5 milioane de turisti. Calgary are 4 milioane anual, Edmonton 3 milioane.
      In Beautifull British Columbia 15 milioane de turisti intra anual. Nu vorbi aiurea daca n-ai habar.
      • 0 (2 voturi)    
        :) (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 22:35)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Lasa-l...
      • 0 (2 voturi)    
        /// (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 22:55)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        In Romania, tara de 19 milioane de locuitori, au fost in anul 2015 10 milioane TURISTI dintre care 2,5 milioane de TURISTI STRAINI. Romania in domeniul turismului NU EXISTA. Stiu, am vrea sa fim vizitati, dar nu suntem!
        Tu vii si-mi spui ca nu, Canada e tara turistica, a avut 30 de milioane TURISTI la o tara de 35 de milioane de locuitori. A nu se intelege din ce spui tu TURISTI STRAINI. Deci se plimba canadienii dintr-un loc in altul ca nu isi permit sa se duca in Grecia! Sau in Spania in Tenerife! Deci daca raportam este la fel de turistica precum Romania, care este NETURISTICA T A T A I C A !
        Deci fac ceva pe vizele de canada! Sa si le ia canadienii si sa si le bage cu grija undeva, daca pentru "favorul" de a ma duce sa le dau bani in Siberia Nord Americana, vor sa exploateze cu cianuri la Rosia Montana!
        Franta de exemplu avea si 50 milioane TURISTI STRAINI - asta e o tara in care ai ce vedea! Sau Italia, sau Grecia, sau Spania! Ma lasi cu congelatorul tau cu cascada?
      • 0 (2 voturi)    
        Hai... (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 23:38)

        Lunix [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        ...plimba ursii si stai cu ei acolo unde-ti place.
        Ce-i cu cifrele astea tampite ? Esti impresar la vreo agentie de promovare a turismului in Canuckia ?
        Documenteaza-te si vezi cifrele pentru Costa Brava,
        Dorada,Lucentes,Helada,Franta si altii.
        Pai la turism Romania si Bulgaria bat de departe Canuckia !!! Haha, daca intra atatea milioane inseamna ca le plac ursii si cottage-urile cu tantari din padurile alea bolnave de care am mai vorbit.
        Ciocu' mic cu turismu' canuckian !
      • -1 (3 voturi)    
        stop TTIP, CETA, TISA, TPP (Duminică, 23 octombrie 2016, 1:42)

        voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        99% din Romani nici nu au vazut 10% din ce este de vazut in Europa.

        Probabil un numar foarte mic este afectat de renuntarea la aceste vize iar asta nu justifica semnarea unui acord care distruge democratia europeana.

        Semnarea unui asemenea acrod fara un referendum in toate tarile Europene este un act de tradare din partea politicienilor care ne conduc.
  • 0 (2 voturi)    
    Abia astept (Duminică, 23 octombrie 2016, 0:36)

    Trojan.H [utilizator]

    Abia astept sa fac poze cu familionul prin Canada si sa le pun pe Facebook, sa crape mazetele de oftica.
  • 0 (2 voturi)    
    cum se va semna ? (Duminică, 23 octombrie 2016, 7:28)

    uzu [utilizator]

    ... canadienii au plecat acasa de la negocieri :
    http://www.cbc.ca/news/politics/canada-eu-ceta-brussels-friday-1.3815332
    • 0 (2 voturi)