Trump i-a promis lui Netanyahu ca va recunoaste Ierusalimul drept capitala indivizibila a Israelului

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 26 septembrie 2016, 17:26 Actualitate | Internaţional

Candidatul republican in alegerile pentru Casa Alba, Donald Trump, i-a promis prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu, in cadrul unei intalniri desfasurate la New York, ca, daca va deveni presedinte, va recunoaste Ierusalimul drept capitala indivizibila a statului Israel, transmit agentiile AFP si EFE, citate de Agerpres.

Intalnirea a avut loc duminica la Trump Tower din New York, oras unde Benjamin Netanyahu s-a aflat pentru Adunarea Generala a ONU, si a durat mai mult de o ora.

"D-nul Trump a recunoscut Ierusalimul drept capitala eterna a poporului evreu de peste 3.000 de ani si (a declarat) ca Statele Unite ale Americii, sub o administratie Trump, vor accepta in sfarsit mandatul acordat de multa vreme de Congres de recunoastere a Ierusalimului drept capitala indivizibila a statului Israel", a indicat echipa sa de campanie intr-un comunicat.

Premierul Netanyahu s-a intalnit duminica si cu Hillary Clinton, candidata democratilor in alegerile prezidentiale de la 8 noiembrie, prilej cu care aceasta i-a promis sefului guvernului israelian ca, daca va fi aleasa, va ajuta Israelul sa raspunda "amenintarilor teroriste", dupa cum se arata intr-un comunicat al echipei de campanie a fostului secretar de stat.

In timpul discutiei, Hillary Clinton "si-a reafirmat angajamentul de a lucra pentru o solutie cu doua state in conflictul israeliano-palestinian, negociata direct intre parti".

Administratia americana nu recunoaste Ierusalimul drept capitala a Israelului din cauza disputelor intre palestinieni si israelieni cu privire la statutul acestui oras. De altfel, ca multe alte state, SUA si-au stabilit ambasada la Tel Aviv.

Congresul american s-a pronuntat in favoarea recunoasterii Ierusalimului drept capitala a Israelului, insa in iunie 2015 Curtea Suprema de Justitie a sustinut pozitia administratiei lui Barack Obama.










1024 vizualizari
  • -1 (7 voturi)    
    Auzi! (Luni, 26 septembrie 2016, 17:42)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Netanyahu, sari cu banul!
  • +2 (10 voturi)    
    Fie ca va fi sau nu presedinte... (Luni, 26 septembrie 2016, 17:49)

    A.Corneliu [utilizator]

    Fie ca va fi sau nu presedinte, Ierusalimul nu va fi oricum altceva decat ceea ce este: capitala Israelului.
    • +1 (1 vot)    
      Jerusalem (Luni, 26 septembrie 2016, 21:38)

      JosephRosen1 [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Probabil ca Trump este mai posionat de istorie si o fi cautat informatii pe Internet:

      http://www.nytimes.com/2012/06/25/arts/design/menorah-on-arch-of-titus-in-roman-forum-was-rich-yellow.html?_r=0

      http://www.livius.org/place/jerusalem/

      Intrebarea este alta!
      De unde a stiut Imparatul Vespasian - cat siTitus - unde se afla Capitala Statului Evreu? - asta fara sa aibe la dispozitie Google map, GPS, etc...!
      • +1 (1 vot)    
        Joseph, m-ai dat gata. (Marţi, 27 septembrie 2016, 8:27)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui JosephRosen1

        Bai Iosefica, la vremea aceea oamenii erau mai putin retardati decat astazi si gaseau locurile si fara GPS su Google Maps.
        Ba chiar si fara Waze.

        Iar "palestinienii", cu tampeniile lor, care pretind ca evreii nu existasera si ca deci nu au nicio legatura cu Ierusalimul, s-au inventat abia cu doua milenii mai tarziu.
        • 0 (0 voturi)    
          Am sperat (Marţi, 27 septembrie 2016, 21:16)

          JosephRosen1 [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

          Stimate domn Corneliu, am sperat sa va fac sa zambiti si iata ca m-am ales cu: Bai Iosefica...!.

          Eu locuiesc mai spre sud de orasul dv. - si de aici privesc si ma tot minunez la ce se intampla in lume. De unde d-le atata URA de jur in prejur?
          • +1 (1 vot)    
            Stimate domn Joseph... (Marţi, 27 septembrie 2016, 22:27)

            A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui JosephRosen1

            Stimate domn Joseph, de data asta nu Iosefica, nu stiu de unde ai putut deduce la mine "atata ura de jur imprejur".
            Nu stiu la sud de care oras locuiesti, dar eu sunt ceva mai la vest de Ierusalim si vad lucrurile a dracului de limpede.
            Bineinteles ca am zambit, dar tocmai tu ai inteles gresit.
            Oricum, se pare ca anticilor le erau mai clar decat contemporanilor nostri care e capitala Israelului.
            • 0 (0 voturi)    
              Speranta! (Miercuri, 28 septembrie 2016, 20:30)

              JosephRosen1 [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

              Va multumesc pentru precizarile facute si va asigur ca nu m-am referit la Dv. atunci cand m-am intrebat "de unde atata URA de jur in prejur".

              Numai si faptul ca locuiti intr-un oras al Sperantei, [din cate stiu a fost infiintat prin 1878, deci la numai un an dupa declararea Independentei Romaniei] face ca sentimentul de ura sa va fie impropriu.

              Eu m-am referit la URA unei mare parti a lumii arabe, a Iranului, ba chiar a unor tari civilizate din Eurropa.

              Va doresc aceiasi viziune limpede si in anul care vine, si va prezint scuzele de rigoare in aceasta perioada.

              Cu respect pentru punctele de vedere corecte pe care le prezentati permanent.