Concluzia summitului de la Bratislava: Liderii europeni vor actiona pentru a oferi cetatenilor "viziunea unei UE atragatoare"

de M.I.     HotNews.ro
Vineri, 16 septembrie 2016, 23:55 Actualitate | Internaţional

Liderii europeni reuniti vineri la Bratislava si-au acordat un termen de sase luni pentru a elabora "viziunea unei UE atragatoare", potrivit declaratiei finale data publicitatii la finalul acestui summit informal desfasurat in absenta Marii Britanii, transmit agentiile internationale de presa.

"Cu toate ca o tara a decis sa plece, UE ramane esentiala pentru ceilalti. Suntem hotarati sa facem un succes al UE cu 27 de state membre", au afirmat liderii prezenti in capitala Slovaciei, semnatari ai Declaratiei de la Bratislava.

"UE nu este perfecta, dar este cel mai bun instrument pe care il avem pentru abordarea noilor provocari cu care ne confruntam. Avem nevoie de UE nu numai pentru a garanta pacea si democratia, ci si securitatea popoarelor noastre. Avem nevoie de UE pentru a servi mai bine nevoile si dorinta lor de a trai, a studia, a munci, a se misca si a de a prospera liber pe continentul nostru si de a beneficia de bogatul patrimoniu cultural bogat european", se mai afirma in document, potrivit Agerpres

"Trebuie sa imbunatatim comunicarea cu ceilalti - intre statele membre, cu institutiile UE si, cel mai important, cu cetatenii nostri. Trebuie sa injectam mai multa claritate in deciziile noastre. Sa folosim un limbaj clar si onest. Sa ne concentram asupra asteptarilor cetatenilor, cu un curaj puternic pentru a contesta solutiile simpliste ale fortelor politice extreme sau populiste", au subliniat Cei 27.

"Ne-am luat angajamentul, la Bratislava, sa oferim cetatenilor nostri, in lunile care urmeaza, viziunea unei UE atragatoare, in care sa poata avea incredere si pe care o vor putea sustine", mai scrie in declaratia care precede foaia de parcurs adoptata de participantii la summit.

"Suntem increzatori ca avem vointa si capacitatea de a realiza acest lucru. Am organizat o dezbatere ampla despre prioritatile cheie pentru lunile urmatoare", mai scrie in document. Pe aceasta baza, presedintele Consiliului European, presedintia Consiliului si Comisia au propus un program de lucru (Foaia de parcurs de la Bratislava), care include, intre altele, masuri referitoare la migratie si frontierele externe.

Obiectivele acesteia sunt "de a nu se mai permite niciodata revenirea la afluxurile necontrolate de anul trecut si de a reduce numarul migrantilor ilegali". Apoi este necesara "asigurarea unui control complet al frontierelor noastre externe si revenirea la spatiul Schengen", precum si "extinderea consensului UE asupra politicilor pe termen lung privind imigratia si aplicare principiilor responsabilitatii si solidaritatii".

Ca masuri concrete, sunt avute in vedere "angajamentul deplin pentru punerea in aplicare a acordului UE-Turcia, precum si un sprijin continuu acordat tarilor din Balcanii de Vest", "angajamentul luat astazi de unele state membre de a oferi imediat asistenta pentru intarirea protectia frontierei Bulgariei cu Turcia si sprjinul continuu pentru statele aflate in prima linie". De asemenea, "pana la sfarsitul anului, Paza europeana de frontiera si de coasta va ajunge la capacitate deplina de reactie rapida, fapt prevazut intr-o lege".

La sesiunea din decembrie a Consiliului European, vor fi evaluate masurile pentru "cooperarea si dialogul cu tarile terte, care sa conduca la reducerea fluxurilor de migratie ilegala si crestere cotelor de returnare". Totodata, "trebuie sa se actioneze in continuare pentru extinderea consensului la nivelul UE in legatura cu politica pe termen lung privind migratia, inclusiv referitor la modul de aplicare a principiilor de responsabilitate si solidaritate in viitor", mai scrie in Declaratia de la Bratislava.

In domeniul securitatii interne si externe, masurile concrete vizeaza "intensificarea cooperarii si a schimbului de informatii intre serviciile de securitate ale statelor membre". Totodata, "vor fi adoptate masurile necesare pentru a se asigura ca toate persoanele, inclusiv cetatenii din statele membre ale UE, care traverseaza frontierele externe ale Uniunii, sa fie verificate in bazele de date relevante, care trebuie sa fie interconectate".

In plus, se va demara "crearea unui Sistem european de informatii si de autorizare privind calatoriile (ETIAS) pentru a permite verificarea in avans si, daca este necesar, a refuza intrarea calatorilor scutiti de vize". Nu in cele din urma, "se va depune un efort sistematic impotriva radicalizarii, inclusiv prin expulzari si interdictii de intrare in cazuri justificate, dar si pentru ca UE sa sprijine actiunile statelor membre in domeniul prevenirii".

Declaratia de la Bratislava mentioneaza ca masuri concrete faptul ca, in decembrie, Consiliul European va trebui sa decida asupra unui "plan concret implementare in domeniul securitatii si apararii, precum a modului utiliza mai bine optiunile din tratate, in special in ceea ce priveste capacitatile" fiecarei tari. Cei 27 vor actiona pentru a pune imediat in aplicare impreuna cu NATO declaratia comuna adoptata in capitala Slovaciei.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2436 vizualizari
  • -10 (16 voturi)    
    esangvinarea si eviscerarea cracanatului (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 0:16)

    un domn [utilizator]

    e solutia simpla, ieftina si Eficienta !
    • +3 (15 voturi)    
      Inceteaza sa te repeti ca un (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 1:16)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cersetor in metrou. Deranjeaza enorm.Da , stiu ,ai probleme majore. Dar nu aici.Du-te si tu la un azil....
      • -1 (3 voturi)    
        uniunea europeană nu mai e demult decat (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 18:03)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        o glumă bună și asta de când babuta cu un ou, stăpână europei, madam merkel si clovnul francez s-au apucat să pupe poala lui putler. Singurii care știu să trateze cu rusnacii sunt US. Hai US!
        • -1 (3 voturi)    
          Mda (Duminică, 18 septembrie 2016, 0:17)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          papagalii intre ei. Vezi c-ai uitat sa-ti postezi chestia aia suprema cu politicienii americani cei mai buni din lume si numai pace pe pamant datorita lor. Sluga.
  • +7 (19 voturi)    
    Caror cetateni? (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 0:20)

    mitg [utilizator]

    Celor afgani, iraqieni, pakistanezi, libieni sau care cetateni?

    Ca pana acum cu greu am vazut cetati ai UE-28/27 fiind avantajati.
    • +7 (15 voturi)    
      Serios? (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 1:25)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Eu cred ca tu nu tii minte cum era Romania acum 10 ani.
      • +2 (6 voturi)    
        Ba mai tin (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 3:41)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

        "Capsunarii" cinstiti au plecat sa munceasca pe 600 Euro pe luna sa-si vaca o vila cu 12 camere in Romania.

        Toate etniile noastre prinse la comis infractiuni in vest erau deportate inapoi in Romania in 14 zile PE BANII STATULUI ROMAN, indiferent daca aveau pasaport expirat sau nu.

        Asa era in era pre 2007, si post-aderare pana s-a cam suparat Agentia Europeana pentru Drepturi Fundamentale, iar deportarile lui Sarkozy s-au terminat.

        La alte nationalitati vad ca e liber la furat, violat s.a.m.d.

        Noi eram mai fraieri si acum 10 ani, ai dreptate.
  • +15 (25 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 0:35)

    Adrian_1980 [utilizator]

    Zici ca raportul a fost scris de redactorii de la Deutsche Welle.
    Cat mai mult feed-back pozitiv; totul este bine, miroase a panselute.
    Sau cum spunea Coana Leana: "Stati linistiti la locurili voastre".
    Ce nu am citit insa insa in concluzii si ne-am fi dorit sa citim:
    - da, stim ca am facut-o de oaie si aproape am distrus Uniunea
    - da, stim ca am decis sa lasam milioane de straini fara acte sa
    treaca granitele noastre si asta a balansat votul pentru Brexit.
    Ne pare rau.
    - da, stim ca am reusit sa ne salvam fundul cu ajutorul macedoneni-
    lor care au pus glontul pe teava pentru noi.
    - da, stim ca de toate acestea este vinovata D-na Merkel si va
    face un pas in spate.
    - da, stim ca in acest moment zeci de barci trec Mediterana incarcate
    cu emigranti economici spre Italia; oameni ce stiu un singur lucru,
    ca in Germoney banii curg din ziduri; pui o bucata de plastic in
    zid si curg banii;
    - da, stim si ne pare rau ca milioane de oameni din Pakistan si Iran
    se gandesc sa vina acum in Europa pentru ajutoare sociale, daca tot
    nu mai exista granite.

    Dar nu, nu o sa cititi niciodata asa ceva la Deutsche Welle; pentru
    cei mai tineri care au deschis mai tarziu televizorul, media de azi
    uneori inclusiv Hotnews, aduce cu cea de dinainte de 1989 din RSR.
    Nu avem voie sa criticam situatia, nu avem voie sa atingem conducerea
    nici cu un fir de papadie.
    • 0 (0 voturi)    
      cauza (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 11:44)

      nicomar [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1980

      tuturor acestor "neplaceri" este lacomia fara margini a "burghezo-mosierimii" (sa ma scuteasca toti care vor sa sara sa-mi aminteasca de limbaj de lemn, nano materiale, sau altfel). atata timp cat lacomia a devenit nu numai imorala, dar si "legal" (vezi trailerul din Money never sleeps), nu numai ca vor veni milioane, vor veni sute de milioane. cand un inginer roman la Conti e platit cu max 900 euro, iar in vest aceeiasi treaba costa 2500 euro netto (adica vreo 4000 brutto), iar argumentul e ca ai nostri nu au aceeiasi efectivitate, de ce se creeza mii de locuri de munca la noi, temporare (ca daca apare o noua oportunitate, se muta imediat dragutele de nationale) ? de ce ? si se spune ca nu sunt bani. pai unde se duc muntii de profit ? in panama sau asisderea ? aici e problema. nu buticarul care vinde de 1000 lei/zi. eu as pune toate organismele astea de fisc, control din EU sa urmareasca banii privati/business numai de peste 2 mil de euro, ce se intampla, unde se duc, cati sunt, ce se face cu ei. rsetul nici nu are rost sa vorbim.
  • +7 (17 voturi)    
    Sa faca afise, sa convinga cetatenii (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 0:37)

    newlook [utilizator]

    Sa faca afise, sa convinga cetatenii. Britanicii au dus lipsa de afise si uite ce-a iesit !
    • -3 (11 voturi)    
      in ce limba ? (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 1:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      sovietica ? romana ? engleza ? franceza ? germana ?
  • +7 (11 voturi)    
    . (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 1:34)

    gleznix [utilizator]

    Ceva mai vag nu puteau sa spuna.
    • +2 (2 voturi)    
      Este pentru oameni deștepți. (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 11:34)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui gleznix

      Discursul nu este pentru imigranți și milogi,ci pentru cei care fac Europa atractivă,democratică și prosperă.Și pe mine mă deranjează cei care trăiesc din ajutoare și consideră un drept al lor asta.Stând degeaba au timp să înjure autoritățile.Din păcate nici în dictatură nu poți scăpa de milogi.Totul este să nu-i încurajezi oferindu-le mai mult decât merită.
  • +1 (5 voturi)    
    POLITICA E C..VA !! (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 3:11)

    ana-pat [utilizator]

    Ca e facuta pe Dimbovita, la Paris sau la Berlin , ca are chilotii in vine si nu e machiata sau e absolventa de Sorbona , dupa ce auzi ineptiile debitate la o astfel de intilnire concluzia e una singura : politica este asa cum am stabilit !! Miine, poimiine incep toti cu milogeala : votati-ne inca o data, ca uite ce misto am adus-o din condei si ce sperante frumoase v-am vindut ! Am calcat nitel in strachini dar gata , nu se mai intimpla ! Suntem uniti ! Uitati ce poza de grup avem ! Hai ca dam bine in peisaj chiar daca fraulein e in rindul doi !
  • +1 (3 voturi)    
    Sigur (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 4:46)

    Toni_Romania [utilizator]

    O federatie atragatoare si...falita. Bai UE-istilor degeaba mai dati cu fard pe canceros, lumea de acuma s-a lamurit ce-i aia "UE".
  • 0 (4 voturi)    
    Pai daca nu a fost atragatoare pana acum (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 6:12)

    Locke Lamora [utilizator]

    De ce se mai mira ca Brexit? Si sincer nu inteleg cum o faci atragatoare asa scumpa cum a ajuns, cu un somaj mare in randul tinerilor si plina de mauritani.
  • -1 (3 voturi)    
    In concluzie : (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 6:26)

    hotnewsfil [utilizator]

    apa de ploaie, batista pe tambal.
  • +1 (3 voturi)    
    in atenția postacilor care critica UE (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 6:44)

    Burt365 [utilizator]

    Comparați întâi nivelul de trai si liderii din UE cu cei din CSI, si daca va place mai mult a doua, rămâneți sau mergeți acolo cu tot cu copii vostri. Si nu mai băgați strâmbe la noi acasă!
    • 0 (0 voturi)    
      Instaurezi tu (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 15:56)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Burt365

      Instaurezi tu delictul de opinie aici, sau cum? Daca tie iti merge rotund unde locuiesti, bravo tie. Nu au toti bafta ta. Si UE este o frauda. pe toata linia.
  • -2 (4 voturi)    
    Nimic despre extinderea spatiului Schengen (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 8:18)

    xrogo [utilizator]

    si primirea Romaniei si Bulgariei?
    • -2 (2 voturi)    
      dupa plastifierea varanului (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 22:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      recuperarea Tezaurului si a banutzului Crescent, pricepushi Mircica ?
  • 0 (2 voturi)    
    Nu viziunea (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 8:56)

    V. Veroiu [utilizator]

    Ci iluzia. In rest total de acord.
  • -3 (3 voturi)    
    Mistoo (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 8:59)

    Maradona [utilizator]

    Ce sa faca???
    Sa ne mai spele creierele
    E o mare pacaleala
    Atatea limbi atatea monede atatea religii atatea traditii sa ne pacaleasca ca suntem la comun
    Suntem aceeasi Europa dar
    Legi diferite
    Monede diferite
    Granite
    Salarii diferite
    Rooming diferit
    Nivel de trai diferit
    Limbi diferite
    Politici diferite
    Spagi diferite
    Etc
    E aceeasi Europa da totul e diferit!
    Si pana la urma cine castiga dun aceasta diferenta unita???
    Fabrici taiate la fier vechi
    Motorina mai scumpa ca in Viena
    Excelenta piata de desfacere pt europa unita
    Hai sa dam mana cu mana.....
    Ne unim toti cu Bivolaru....e mai relaxant!
  • -1 (3 voturi)    
    cetateni ai UE, (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 9:39)

    victor L [utilizator]

    stati linistiti, ca soferii uniunii, un francez si un german, lucreaza pentru voi; o sa va scape de americani si englezi, putregaiul ce s-a strecurat printre noi!
    -""viziunea unei UE atragatoare"" este ceva asemanator Iepocii de Aur cu "spre comunism in zbor" :P
  • -4 (4 voturi)    
    ce ideii (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 9:43)

    gopo2016 [utilizator]

    sa fie atragatoare pt cetateni ue, pai lideri nu fac nimic daca nu le iese lor ceva, sa fim seriosi, politicieni din ziua de azi isi iau bani de pomana, vind europa la corporatii, ex irlandei cu apple e cel mai bun
  • +1 (3 voturi)    
    Propaganda (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 10:04)

    Trojan.H [utilizator]

    Ce ar fi facut rusii sau chinezii daca ar fi avut in controlul lor un asemenea proiect? Sa faca propaganda! Sa ne faca sa iubim Uniunea pina la a ne da viata pentru ea. Cintece patriotice, spectacole omagiale, documentare care sa ne umple ochii de lacrimi de iubire si respect. Copii sa se nasca si sa creasca cu steagul Uniunii Europene deasupra capului. Cei din Vest sau Nord sa fie adusi in Est fie prin turism, schimburi de familii, de copii, astfel ca si ei ar afla ca in partea asta a Europei nu este chiar bau-baul. Multe se pot face. Este cel mai mare proiect de pace din istorie si o zona de bunastare la care alte multi altii de pe planeta asta nici nu viseaza. Ar fi pacat sa pierdem toate astea.