Ministru turc: Nimeni nu are dreptul sa-i spuna Turciei impotriva cui sa lupte

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 29 august 2016, 17:09 Actualitate | Internaţional

Granita Turciei cu Siria
Foto: understandingwar.org
Nimeni nu are dreptul sa ii spuna Turciei impotriva carei organizatii teroriste sa lupte, a declarat luni un ministru turc, in contextul in care tara membra NATO este criticata pentru incursiunea efectuata in nordul Siriei ce a dus la confruntari cu luptatorii kurzi, transmite Reuters.

"Nimeni nu are dreptul sa ne spuna cu ce organizatie terorista putem sa luptam si pe care sa o ignoram", a afirmat ministrul turc pentru Afacerile Europene, Omer Celik, intr-o conferinta de presa la Ankara.

Fortele sustinute de Turcia au avansat si mai mult in nordul Siriei, luni, primind reprosuri din partea aliatului din NATO SUA, care si-au exprimat ingrijoarea ca lupta pentru teritoriu s-a indepartat de la Statul Islamic.

SUA sustin militia kurda siriana YPG in lupta impotriva Statului Islamic. Turcia, care este membra a coalitiei internationale conduse de SUA ce lupta impotriva gruparii jihadiste, considera YPG o organizatie terorista, o extensie a Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK).












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2864 vizualizari
  • +30 (32 voturi)    
    Bine, bine... (Luni, 29 august 2016, 17:17)

    ICosmin [utilizator]

    Luptati cu cine vreti. Da' turismul cum mai merge?
    • +16 (18 voturi)    
      pai, (Luni, 29 august 2016, 17:54)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      numai de la mine au pierdut anul asta 650 EUR (doar biletul, fara sa socotesc banii de cheltuiala). Si ca mine or mai fi vreo cativa, numa din Romania. Si ca noi or mai fi vreo cativa, din lumea asta. Si uite-ashea, ashea se duce turismu erdoganesc.
  • +15 (17 voturi)    
    Nici profetul cu lupta impotriva ghiaurilor ? (Luni, 29 august 2016, 17:18)

    Plagarus [utilizator]

    Deranju-i mare sub turbanele/fesurile nostalgice
  • +18 (20 voturi)    
    Sa dea numai strechea in Turcia (Luni, 29 august 2016, 17:24)

    Armadilo [utilizator]

    apoi sa vezi cum vor fugi care unde vor apuca.

    Americanii de data asta au scapat lucrurile de sub control foarte grav.

    De asta spun ca nu ii vad bine pe turci, americanii de obicei cand ii sa piarda ceva vor rasturna juma de planeta ca sa impiediece.

    Erdogane, cumpara-ti loc de veci, de restul se ocupa cei de peste ocean.
    • +4 (6 voturi)    
      Turcia e Turcia (Luni, 29 august 2016, 19:11)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      conducatorii sunt efemeri

      daca se intoarce Armata la butoane, de data asta o sa ia un interval de pregatire ceva mai lung inainte sa dea puterea inapoi politcienilor - posibil vreo 50-60 de ani ...
  • +12 (14 voturi)    
    Turcaletii (Luni, 29 august 2016, 17:30)

    adrian88000 [utilizator]

    cam impertinenti. Genocidul facut cu armenii , nu il recunosc. Se enerveaza daca le spui ceva de ei.
    Acum cred ca le tine figura sa repede un genocid impotriva kurzilor.Trebuie potoliti cumva. Urgent !
  • +7 (7 voturi)    
    vedeti ca titlul (Luni, 29 august 2016, 17:31)

    math_2 [utilizator]

    ... modifica in mod grosolan declaratia.
    La limita poate nici nu conteaza, Erdogan ar face orice ca sa impiedice orice formatiune statala kurda. Iesire din NATO, alianta cu Putin sau Coreea de Nord sau Iran. Un mare om de stat, dar al divinitatii.
  • +1 (3 voturi)    
    sigur! (Luni, 29 august 2016, 17:35)

    ..13 [utilizator]

    si acum

    Drepti!
    Cu cantec inainte!
  • +5 (7 voturi)    
    Eh! Atunci luptati impotriva SUA! (Luni, 29 august 2016, 17:36)

    SkyDan [utilizator]

    Planul cu statul Kurd e deja in desfasurare. Echipati de americani kurzii pot face fata oricarei armate de trucaleti.

    Cine mai investeste in Turcia?
  • +7 (9 voturi)    
    Dar NATO? (Luni, 29 august 2016, 17:39)

    BEDE [utilizator]

    Ei bine, daca nimeni nu are dreptul sa-i spuna Turciei impotriva cui sa lupte, atunci NATO trebuie sa ia nota de acest fapt si sa o rupa cu Turcia. Doar nu se va angaja NATO in razboaiele pe care vrea sa le poarte Erdogan! Sa vedem ce va mai zice Turcia in situatia in care NATO - adica in principal USA - nu va mai fi dispusa sa intervina daca cineva - de pilda Rusia - ataca Turcia...
  • +6 (8 voturi)    
    of, mai Turcia! (Luni, 29 august 2016, 18:18)

    James Bond [utilizator]

    Turcia demonstreaza ca este un partener imprevizibil, si ca deciziile de politica interna si mai ales cele de politica externa (in ceea ce priveste relatiile cu partenerii) sunt concentrate in mana unei cete mici de oameni.

    Bye Bye Turcia! A fost interesant sa te avem partener in discutiile pentru aderarea la UE, insa mentalitatea liderilor vostri este incompatibila cu valorile democratice. Nimeni nu isi doreste sa infieze un instabil mental.