UPDATE Atac cu bomba in fata unui spital din Pakistan: 70 de morti

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 8 august 2016, 12:13 Actualitate | Internaţional

O bomba a explodat luni in fata unui spital din orasul Quetta omorand 70 de persoane, a anuntat ministrul Sanatatii din provincia sud-vestica pakistaneza Balochistan, potrivt Reuters. O factiune a talbanilor pakistanezi a revendicat atacul.

Bomba a explodat in timp ce in fata spitalului se adunasera mai multi avocati si jurnalisti veniti pentru un cunoscut avocat impuscat mortal in prima parte a zilei de luni.

Jamaat-ur-Ahrar din cadrul Tehreek-e-Taliban din Pakistan isi asuma responsabilitatea pentru acest atac, si jura sa continue atacurile. Vom transmite in curand un mesaj video in legatura cu asta”, a afirmat un purtator de cuvant al factiunii intr-un email.

Aceeasi miscare islamista a comis atacul cu bomba din ziua de Pasti, in martie, intr-un parc aglomerat din orasul estic Lahore, in care si-au pierdut viata 72 de persoane, in mare parte copii.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1405 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    Unde sunt? (Luni, 8 august 2016, 15:17)

    _CK_ [utilizator]

    Unde sunt comentatorii care dau vina pe refugiatii sirieni pentru toate relele din Europa ?
    • +3 (3 voturi)    
      Care-i logica? (Luni, 8 august 2016, 15:28)

      MPopa [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

      Ce legatura exista intre refugiatii sirieni din Europa si un atentat din Pakistan?
      Si daca tot urmezi o logica originala ia te rog in calcul ca majoritatea atacurilor cu motivatie islamista din Europa n-au fost opera unor refugiati. Au fost preponderent comise de musulmani care se gaseau de mult timp in tarile respective si de multe ori aveau si cetatenie.
      • -4 (4 voturi)    
        Exact (Luni, 8 august 2016, 16:51)

        _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

        Cu alte ocazii pe HN, am subliniat acelasi lucru pe care l-ai scris si tu si cu care sunt de acord:

        " majoritatea atacurilor cu motivatie islamista din Europa n-au fost opera unor refugiati. Au fost preponderent comise de musulmani care se gaseau de mult timp in tarile respective si de multe ori aveau si cetatenie. "

        Din cauza acestei idei, am primit o tona de minusuri, la momentul respectiv. Lumea nu facea diferenta intre refugiatii sirieni si cei care au comis atacurile.

        De acest punct intrebam ironic unde sunt utilizatorii care dadeau vina pe refugiati, indiferent ce se intampla. In cazul de fata, atentatul din Pakistan nu are vreo legatura cu refugiatii sirieni din Europa.
        • +1 (3 voturi)    
          Nu e clar? (Luni, 8 august 2016, 22:03)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

          Nu e clar?
          Unde e islam e si violenta.
          Punct.
    • +2 (2 voturi)    
      Sunt mai multi (Luni, 8 august 2016, 16:18)

      A78 [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

      Refugiatii sunt din Siria , Irak , Afganistan si Pakistan .
      Plus partea a doua care vin din Africa : Sudanul de Sud , Erithreea , Somalia , Somaliland , etc .
    • +2 (2 voturi)    
      In Europa... (Luni, 8 august 2016, 22:01)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

      In Europa fara discutie ca sunt vinovati teroristii veniti impreuna cu refugiatii. Cu totii musulmani.
      In Pakistan e islamul.
      Acesta e modul lor de viata.
    • -1 (1 vot)    
      Altu' (Marţi, 9 august 2016, 4:04)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

      Mosule, du-te si lasa-ne!