Juncker: Daca Turcia reintroduce pedeapsa cu moartea, UE va opri imediat procesul de aderare

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2016, 9:21 Actualitate | Internaţional

Jean Claude Juncker
Foto: Facebook
Presedintele Comisiei Europene, Jean Claude Juncker, a declarat luni dimineata ca UE va stopa "imediat" procesul de aderare a Turciei daca Ankara va reintroduce pedeapsa cu moartea.

Declaratia oficialului european vine la o saptamana dupa ce presedintele turc a anuntat ca va promulga o astfel de lege daca ea va fi votata de Parlament.

Discutiile despre reintroducerea pedepsei cu moartea (eliminata in anii 80 tocmai datorita negocierilor pentru aderarea la UE) au inceput imediat dupa tentativa esuata de lovitura de stat din 15 iulie.










3984 vizualizari
  • +9 (13 voturi)    
    asta e (Luni, 25 iulie 2016, 9:27)

    misunel [utilizator]

    asta era cea mai mare problema si cel mai mare derapaj in Turcia acum..restul sunt ''marunte'' si nu merita bagate in seama ..
    • -1 (7 voturi)    
      jungher intrerupe ceea ce n-a (Luni, 25 iulie 2016, 11:17)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui misunel

      inceput. E clar ca turcia nu mai are sanse sa adere vreodata la ue. Dar asta nu pentru ca turcia ar fi nu-stiu-cum ci pentru ca ue se duce de rapa. Asa ca domnule jungher, amenintarile sunt zero, in cazul asta.
      • +3 (5 voturi)    
        Decizii marete (Luni, 25 iulie 2016, 11:36)

        utilizator1 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        La nivel înalt... Luate între o gura de vodca si una de rom. Încotro, Europa??
      • -3 (3 voturi)    
        corect (Luni, 25 iulie 2016, 11:46)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Total de acord.
        Turcia nu a avut niciodata impresia ca are sanse sa adere la UE. Pe de alta parte, Turcia nu are cum sa faca parte din UE, pentru ca nu indeplineste criteriul pozitionarii geografice; conform acestui criteriu, statul membru trebuie sa fie pozitionat geografic in Europa, ori Turcia este 95% in Asia.
      • -2 (4 voturi)    
        mie imi place de Junker pentru ca e singurul (Luni, 25 iulie 2016, 15:19)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        mie imi place de Junker pentru ca e singurul care pare sa aibe cohones din U.E. si sa zica lucrurilor pe bune si UK si Turciei si oricine care se leaga de UE si zona euro !

        bravo lui
        • +1 (3 voturi)    
          Junker (Luni, 25 iulie 2016, 18:24)

          Kevi [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          ...e Russian lover. Te-ar vinde pe un pumn de seminte.
  • +12 (16 voturi)    
    Pot sa inceapa de pe acum... (Luni, 25 iulie 2016, 9:54)

    fdaniel [utilizator]

    UE poate avea exceente legaturi cu Turcia dar in nici un caz nu ar trebui vorbit de aderare. E un alt spatiu cultural, cu alte valori si obiceiuri (nu inseamna mai bun sau mai rau ci ALTFEL).

    Dealminteri, dupa cum se vede, si Estul Europei e intr-o zona gri referitoare la integrarea in valorile pe care s-a cobstruit UE si care sunt majoritatea provenite din acea sub-cultura europeana.
    • +3 (3 voturi)    
      scuze (Luni, 25 iulie 2016, 10:56)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      sub-cultura in sensul de "subdiviziune culturala" nu cu sens de subordonare valorica.
      • +1 (1 vot)    
        hmmm (Luni, 25 iulie 2016, 11:13)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        deci totul e ok, daca acolo se practica aceleasi reguli ca si in SIria, Iran, Afganistan, Irak ... trebuie sa acceptam ca acolo asa sunt obiceiurile ? :))))))))))))

        Daca Conducatorul Suprem al tarii decide 60 de mii de oameni in inchisoare ca nu se ridica la cerintele lui, este ok ?

        Daca Conducatorul Suprem decide executarea infidelilor este ok ?

        Faza cu ultimatumul dat UE sa inchida scolile turcaletului din SUA, se accepta ? e Erdogan mai prost la comunicare ...
  • +10 (14 voturi)    
    f bine (Luni, 25 iulie 2016, 9:59)

    bancher [utilizator]

    sper ca de data asta UE sa se tina de cuvant: daca Turcia introduce pedeapsa cu moartea, sa se suspende imediat negocierile de aderara (astfel ca UE sa nu mai permita sa fie santajata de Turcia). Prea s-au invatat turcii sa santajeze UE cu tot felul de motive, invocand mereu ca UE are mai mare nevoie de Turcia decat invers.
    • -3 (5 voturi)    
      Doar Nato (Luni, 25 iulie 2016, 10:11)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Doar Nato are nevoie de Turcia pt. a bombarda de acolo Asia si Or.Mijiociu.
  • -3 (5 voturi)    
    Care democratie? (Luni, 25 iulie 2016, 10:01)

    Toni_Romania [utilizator]

    A fost vreodata democratie in Turcia?
    Pucistii daca ar fi castigat tot asa atrocitati ar fi comis. Turcii sunt asiatici, tribali si necontrolati.
    Si acum serios, ce ar fi vrut unii ca Erdoganu sa faca cu pucistii? Sa i decoreze? Tu militar turc ai leafa babana, Erdoganu te a facut "om" si tu te duci sa ti executi seful.....
    Ia sa fie un puci in GER sau U.s.a.
    Ce credeti ca ar face guvernul?
  • +5 (5 voturi)    
    Haha (Luni, 25 iulie 2016, 10:05)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    S-a trezit Juncker dupa un whisky si a tinut mortis sa spuna si el ceva la spartul targului :)))
  • +4 (4 voturi)    
    si numai atunci? (Luni, 25 iulie 2016, 10:06)

    Sorrows [utilizator]

    pentru incalcarea ingrozitoare a drepturilor cetatenesti care are loc acum in turcia nu se pune in discutie aderarea la UE, nu? pai, bah Juncker, atat timp cat UE va fi impotenta, vom avea atentate si vom avea turcia. Puneti mana, javre de politicieni si faceti ceva, ganditi masuri retaliatorii dure, ca altfel se duce dracu si UE si toata politica voastra de impotenti.
  • -3 (5 voturi)    
    Ma intreb... (Luni, 25 iulie 2016, 10:24)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ma intreb de ce tac oficialii US. La noi in 2012, fara nici o violenta, fara nici o incalcare a drepturilor omului, cand a fost suspendat dictachiorul trimiteau pe aici emisari sa explice ca nu e bine cu suspendarea din Constitutia unui stat suveran. Pe sultanul Erdogan care aplica tortura in secolul 21, epurari sociale si profesionale in masa samd nu il vad? Nu iese nici macar un subsecretar de ajutor de bagator de seama din Departamentul de Stat sa condamne aceste incalcari ale drepturilor omului? Nimic, nimic? Ipocriti mai sunt si americanii astia. Rusia, America ... same shit.
  • +2 (4 voturi)    
    Sunt aproape sigur (Luni, 25 iulie 2016, 10:27)

    UpNext [utilizator]

    ca Turcia actuala (si conducerea acesteia) nu mai doresc, realmente, intrarea in UE, optand mai degraba spre o formula de interfata intre UE si Uniunea EuroAsiatica (UEA) cu care va dezvolta relatii privilegiate. Sincer, daca da, atunci Turcia castiga enorm, pentru ca UE/UEA au nevoie de un pod de negociere si interfatare a incidentelor, iar Turcia are atuuri solide in acest sens. Mai mult, poate deveni interfata si raportat la comunitatile musulmane fundamentaliste, cu economii dezvoltate si restul economiilor lumii, gen placa turnanta, cum a fost Austria in perioada Razboiului Rece.
  • -4 (6 voturi)    
    cum ar fi sunat (Luni, 25 iulie 2016, 10:33)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Daca SUA nu renunta la pedeapsa capitala si inchisorile ilegale UE va opri orice negociere pe acord comercial..
    • -1 (1 vot)    
      in unele state din SUA (Luni, 25 iulie 2016, 18:06)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      pedeapsa capitala se aplica in cazul unor infractiuni grave, in Turcia dictatorul vrea sa o aplice in scopuri politice pt. eliminarea adversarilor si opozantilor.
      • +1 (1 vot)    
        grav (Luni, 25 iulie 2016, 20:43)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        and tragi cu tancu pe strazi sau dai din elicopter cateva rafale e doar un mizilic ce se poate media..tare democratia din capu tau..ma intreb daca unii din America ar face asta oare ce-ar primi sau hitman -ii rezolva probl democratic
  • +2 (4 voturi)    
    turcii erau si tare interesati de aderare (Luni, 25 iulie 2016, 10:47)

    jackalphonse [utilizator]

    Economia lor mergea bine si fara aderare, Turcia nu este chiar Romania.
    La cate abuzuri se pot face in Turcia prin pedeapsa cu moartea, veniti cu ceva mai mult ca sa stopati aberatia asta.
  • 0 (4 voturi)    
    De precizat (Luni, 25 iulie 2016, 10:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    1. Nu suntem siguri ca turcii vor in UE. Cel putin oamenii de afaceri au spus un NU raspicat
    2. Dacă poporul o cere (pedeapsa cu moartea) cum sa te opui? Ori e democratie, ori nu e
    3. Citeva sute de morti e nimic pe linga cele 1,7 milioabe de armeni casapiti.
  • +1 (3 voturi)    
    s-au rezolvat problemele (Luni, 25 iulie 2016, 11:07)

    muciflenduri [utilizator]

    Ma intreb cine chiar credea ca Turcia va adera la UE. Aderarea Romaniei la Spatiul Schengen a fost amanata de atatea ori, incat nici nu mai exista ca subiect de discutie in memoria colectiva. Aderarea la UE a Turciei e mult mai improbabila decat a Romaniei la Schengen, asa ca toata povestea cu aderarea e o gluma.
    Europenii se alinta ca pot exporta democratia europeana, iar turcii se alinta ca sunt europeni. In fapt ambele lucruri sunt iluzii.
  • 0 (2 voturi)    
    Turcii europeni? (Luni, 25 iulie 2016, 11:35)

    mishkulake [utilizator]

    Turcii sutn europeni cum suntem noi arabi...
  • 0 (2 voturi)    
    O aderare tot va fi... (Luni, 25 iulie 2016, 12:44)

    mikemikelson [utilizator]

    ...la cea turco-britanica, ratatii lui UE. Urmeaza Grecia!...