Recep Tayyip Erdogan vrea ca Turcia sa grabeasca reintroducerea pedepsei cu moartea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 18 iulie 2016, 0:17 Actualitate | Internaţional

Recep Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Presedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a declarat ca tara sa trebuie sa evite "orice intarziere" in reintroducerea si aplicarea pedepsei cu moartea, abolita oficial in anul 2004, in pofida numeroaselor apeluri internationale ca responsabilii pentru tentativa de lovitura de stat din noaptea de vineri spre sambata sa fie tratati respectandu-se regulile statului de drept, scrie Reuters.

Pedeapsa cu moartea a fost abolita oficial de Turcia in urma cu 12 ani, ca parte a ofertei facute de Ankara pentru a adera la Uniunea Europeana.

"Cred ca Guvernul va discuta cu opozitia, iar decizia va fi luata fara indoiala", a promis Erdogan duminica in fata unei multimi de sustinatori care scanda "Vrem pedeapsa cu moartea!" (pentru pucisti - n.red.)

"In democratie, deciziile trebuie luate in functie de ceea ce isi doreste poporul", a mai spus presedintele Turciei.

6.000 de persoane, dintre care circa jumatate militari, au fost arestate pana acum de catre autoritatile turce in legatura cu tentativa de puci iar Ankara a anuntat ca alte arestari sunt in curs de desfasurare.

Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan le-a promis sustinatorilor sai ca va continua sa curete "virusul" responsabil pentru tentativa de puci de vineri din toate institutiile statului.

Cancelarul german Angela Merkel a condamnat, sambata, "intr-o maniera categorica" tentativa esuata de lovitura de stat din Turcia, insa a lansat si un apel cate liderul turc Turc Recep Tayyip Erdogan ca autorii puciului sa fie tratati "respectandu-se regulile statului de drept".










4452 vizualizari
  • +1 (15 voturi)    
    Partea bună (Luni, 18 iulie 2016, 0:09)

    Nyk1 [utilizator]

    Ăștia nu mai intră în UE în veci, indiferent cât de mult ar vrea Angela. Ba chiar au șanse să fie dați afară din NATO în șuturi (nu de actualul președinte US - care este un frate musulman de-al lui Erdogan - ci de următorul).
    • +2 (2 voturi)    
      Merkel n-a vrut ca Turcia sa intre (Luni, 18 iulie 2016, 10:29)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      in UE, negocierile s-au facut doar la cererea Turciei si au avut loc doar datorita interesului UE ca Turcia sa tina in frau exodul celor peste 2 milioane de sirieni - si ce altceva or mai fi - refugiati si numai in conditiile in care Turcia ar fi indeplinit cerintele de aderare. Turcia are deja tratate economice foarte avantajoase cu UE si acces la fonduri de investitii UE. Nici macar permisiunea ca turcii sa poata intra in Germania fara obtinerea de vize in prealabil prin ambasade n-a intrat in discutie la dorinta Germaniei ci a Turciei. Despre datul afara din NATO, aici e foarte delicat subiectul; investitiile NATO sunt in Turcia, edificate cu zeci de ani inainte, trupele sunt instruite, foarte greu sa se poata renunta numai din cauza diferendului actual dintre Erdogan si "SUA". Ai ceva in sprijinul teoriei cum ca Obama e musulman? nu ca ar conta, dar...?
  • +6 (8 voturi)    
    Amuzant (Luni, 18 iulie 2016, 0:44)

    mitg [utilizator]

    Oare vor sa grabeasca si aderarea la UE in corelatie cu demonstratiile de democratie si justitie din ultimele zile?
    • -1 (1 vot)    
      Vor intra (Marţi, 19 iulie 2016, 10:52)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Dar cu tancul ... :)
  • +4 (6 voturi)    
    Intr-o lume ideala (Luni, 18 iulie 2016, 0:56)

    Skeptical [utilizator]

    ... in care dreptate si karma exista, Erdogan/Huligan si-ar vedea dorinta implinita... iar efectele ei s-ar rasfringe asupra LUI, dupa modelul Ceausescu.
  • -2 (8 voturi)    
    Numai... (Luni, 18 iulie 2016, 1:30)

    Sebycopilu [utilizator]

    In tarile sub dezvoltate mai se aplica pedeapsa cu moartea...orice ar gresi in om pe pamantul acesta , nu ai nici un drept sa Ii ei viata.
    • +6 (6 voturi)    
      Hm... (Luni, 18 iulie 2016, 8:52)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Sebycopilu

      SUA?
    • +1 (3 voturi)    
      mai fa scoala si apoi baga afirmatii (Luni, 18 iulie 2016, 9:44)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Sebycopilu

      de cand oare a devenit SUA tara "subdezvoltata" poti da un link?
      • -1 (1 vot)    
        Hmm (Luni, 18 iulie 2016, 14:26)

        Sebycopilu [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        Da...am uitat ca si Americanii au pedeapsa cu moartea in anumite regiuni, oricum am formulat gresit termenul de subdezvoltare, am vrut sa ma refer la partea metala nu la partea financiara. P.S.: Mbebe: nu e cazul sa ma trimiti la scoala ca e posibil sa ai mai putina scoala ca si mine , daca sti mai multe informatii in anumite domenii, poti sa ma corectezi dar nu sa fi si arogant. Sper ca nu te superi.
        • 0 (2 voturi)    
          draga tovarase (Luni, 25 iulie 2016, 15:59)

          mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Sebycopilu

          daca nu iti place critica te rog sa nu critici si/sau subestimezi pe altii... gen aiai care sunt "sub dezvoltati" numai ca aplica pedeapsa cu moartea.
          Tucii ar putea declara "stare de razboi" si atunci ar putea extermina pe absolut oricine care nu se inchina sultanului.
          Probabil ca nu ai uitat cum a scapat Romania de comunism!

          Sanatate si sper ca macar de data asta sa nu te superi!
  • +4 (8 voturi)    
    Vrea dictatura (Luni, 18 iulie 2016, 8:21)

    SorinTudorache [anonim]

    Acest Erdogan viseaza o dictatura personala in fiecare zi. Se observa, aproape din fiecare declaratie publica.
    • 0 (2 voturi)    
      asa este, dar... (Luni, 18 iulie 2016, 9:50)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui SorinTudorache

      Atunci cand Erdogan face afaceri cu oficialii UE, sau daca se declara sustinator a flotei NATO in Marea Neagra nimeni nu mai vede ca e dictator, ca are inchisorile pline cu detinuti politici, profesori si jurnalisti!
      Erdogan stie ca majoritatea cetatenilor UE sunt cu 2 fete si isi permite sa fie si el fatarnic, iar daca cei din UE se supara- mai doboara cate un avion rusesc, sirian, iranian... si europenii fac balta sub ei de fericire si laude pentru Erdogan!
  • +1 (5 voturi)    
    Turcia=China, Iran, Rusia samd (Luni, 18 iulie 2016, 8:33)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Mi se pare complet revelator faptul ca autoritatile aveau pregatita ditamai lista de mii de nume de inlaturat si arestat din structurile statului de drept (ma refer in special la justitie), fix a doua zi dupa puci.
    Asta arata ca epurarea era pregatita demult, se astepta doar un semnal si un moment oportun si acestea au fost oferite de puci.
    Iar acum vor sa reintroduca si pedeapsa cu moartea, special pentru acestia, desi e clar ca nu au cum sa fie toti pucisti! Va dati seama cate executii si procese sumare vor urma?
    Cu ce se mai deosebeste statul turc de cele ale lui Saddam, Ghaddafi, Assad? Doar cu faptul ca AKH si Erdogan sunt alesi cu majoritate de o populatie manipulata si indobitocita/indoctrinata religios?

    Trebuie sa cerem cu totii, ca cetateni ai UE, ca UE sa faca presiuni asupra lui Erdogan si clicii lui sa respecte statul de drept, sa nu foloseasca puciul ca pretext pt a capata puteri dictatoriale. Si suspendate de urgenta toate negocierele pt aderarea Turciei la UE. Trebuie sa i se arate ferm usa, in caz ca se continua. Si pus embargo economic, va fi infinit mai distrugator asta pt turci, decat pt rusi, pt ca ei chiar produc masiv si exporta pt piata UE, un embargo, plus caderea masiva a turismului le va duce in 2,3 ani economia la nivelul Africii si vor simti pe pielea lor ce inseamna sa sustii un regim autoritat, teocrat, cu ambitii imperialiste. Iar decrepita de UE sa ceara asistenta NATO pt a securiza flancul de sud-est, pt a impiedica sa ne trimita milioane de refugiati sirieni pe cap. Daca NATO mai sustine Turcia, in conditiile in care admiterea noastra si in NATO a fost conditionata de respectarea statului de drept, democratiei etc, va fi o uriasa palma peste fata data tuturor statelor membre. Pot sa bage atunci linistiti si Rusia in alianta. Sau poate americanii se asteptau la asta si atunci scutul de la Deveselu impotriva rachetelor balistice venind de la SE are o logica mai clara- nu e impotriva celor iraniene ci poate impotriva celor turcesti
  • +4 (6 voturi)    
    Deci... (Luni, 18 iulie 2016, 8:47)

    ac [utilizator]

    ... nebunului asta nu-i e suficient ca aresteaza un sfert de armata, da vina pe cleric, pe SUA, pe oricine altcineva dar pe dictatura lui nu, a bagat la bulau opozitia, ziarele, presa, a inchis netul etc etc etc. Nu-i mai e de ajuns, acuma vrea sa-i si execute.

    Exista un singur sfirsit pentru cetatenii de tipul asta. Si nu unul pasnic. Din pacate, o sa fie tirziu, si o aiba de suferit multi nevinovati din cauza asta.
    • +2 (2 voturi)    
      Și nu numai nevinovați turci, (Luni, 18 iulie 2016, 9:19)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui ac

      ar distruge echilibrul și așa fragil din Marea Neagră - ca să nu mai vorbim de relațiile Occident - lumea arabă.
  • +2 (4 voturi)    
    De ce am senzația (Luni, 18 iulie 2016, 9:11)

    comentatordiletant [utilizator]

    că acesta a fost de fapt unul dintre scopurile principale ale loviturii de stat?
    • +1 (1 vot)    
      cred ca mai toti au senzatia asta (Luni, 18 iulie 2016, 9:53)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      numai ca nimeni nu o va spune, doar el castiga din asta, in 2-3 zile baga la inchisori/sa impuste toata opozitia!
      Sunteti astepati in UE!