Hillary Clinton , audiata de FBI in ancheta privind utilizarea emailului privat

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 iulie 2016, 19:52 Actualitate | Internaţional


Hillary Clinton
Foto: Facebook
Candidatul democrat pentru alegerile prezidentiale din SUA, Hillary Clinton, a fost audiata sambata dimineata de catre politia federala americana FBI in cadrul anchetei asupra utilizarii adresei private de email in perioada in care a fost secretar de stat, a informat un purtator de cuvant intr-o declaratie de presa, potrivit AFP.

Clinton "a dat o declaratie voluntara in aceasta dimineata pe subiectul aranjamentului cu privire la e-mailuri in perioada in care a fost secretar" de stat, a declarat Nick Merrill, spunand ca a fost "incantata ca a avut ocazia sa ajute Departamentul de Justitie pentru ca aceasta ancheta sa ajunga la o concluzie."

Audierea a durat aproximativ 3 ore și jumătate și a avut loc la sediul FBI, în capitala federală Washington, a precizat un apropiat al candidatei democrate pentru agentia de presa.

Hillary Clinton se afla in centrul unui scandal dupa ce anul trecut s-a aflat ca a utilizat un cont privat de email si un server privat pe cand conducea Departamentul de Stat (2009-2013). Dezvaluirile i-au adus actualei candidate la nominalizarea democrata critici vehemente din partea adversarilor republicani, iar Biroul Federal de Investigatii (FBI) a deschis o ancheta.

Utilizarea unui cont privat in scopuri profesionale este interzisa de administratia americana, iar adversarii republicani o acuza pe Hillary Clinton ca, prin nefolosirea conturilor oficiale si a serverelor securizate, a pus in pericol securitatea nationala, dar si ca a vrut sa ascunda anumite lucruri.

Hillary Clinton sustine insa ca emailurile sale nu erau secrete atunci cand le-a trimis din contul privat. Ea a remis Departamentului de Stat 52.000 de pagini de documente referitoare la aceste mesaje.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2315 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Pregatiti-va (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 19:54)

    cinevatus [utilizator]

    Pregatiti-va pentru Trump sa nu va surprinda ca si Brexit-ul. :))
    • -5 (13 voturi)    
      Sa se miste repede FBI-ul (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 22:01)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Ca poate asa mai putem spera la o presedintie Sanders
      • 0 (2 voturi)    
        da (Duminică, 3 iulie 2016, 2:32)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

        evident era cel mai bun dintre astia 3 dar deh ... Clinton e corupta paina in buric, trump e un clovn notoriu ... e ceva de groaza mai ales cand te gandesti ca unu din astia va avea vazliza cu coduri pt nucleare
      • +1 (3 voturi)    
        De curiozitate (Duminică, 3 iulie 2016, 3:09)

        RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

        Imi poate explica cineva ce e cu minusurile? Sunt perplex. La ce capitol e inferior Sanders fata de Clinton/Trump, ca eu nu vad niciunul.
  • +3 (11 voturi)    
    Incintata (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 20:41)

    Skeptical [utilizator]

    La fel de incintata precum Victor Ponta in ancheta cu plagiatul.


    Ar fi frumos sa-i vedem pe cei doi delincventi impartind o celula. Stiu sigur cine ar fi barbatul - n-ar fi "scopitul" (cum bine l-a numit Neagu Djuvara).
  • +2 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 20:45)

    [anonim]

    • 0 (2 voturi)    
      Trump si le va nota pe hartie, in agenda :) (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 22:34)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui

      Ca sa poata fi copiate f usor de agentii rusi din jurul lui...:)))) la nevoie, va mesteca si inghiti hartia...
    • +3 (3 voturi)    
      E, nu toti sint isteti ca tine (Duminică, 3 iulie 2016, 1:41)

      Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui

      Eu, de ex., imi tin peste 1GB de date personale pe Dropbox, dar si in alte locuri. Daca vrei, iti dau si adresa, insa va trebui sa te descurci singur/a sa faci rost de certificat s.c.l.

      Daca imi oferi spatiu, parchez fisierul chiar si in ograda ta.

      Ca sa nu zici ca nu iti dau nici o sansa, ia d'aci:
      4096-bit RSA
      5BAF 64DB 24B3 0527 BE8A 517B 1B6A B31B 169C BC60

      Parola o gasesti tu, ca esti destept/desteapta.

      P.S. Parolele mele sint cam ca asta:

      X2+0\<TXS$L];R7=2z:pa74FQ0svoU

      Deci e simplu.

      Sper ca ai la indemina un quantum computer...

      SUCCESURI!

      P.PS.
      .Sigur ca da, "Trump probabil le va tine pe iPhone", fiindca asa zici tu, mare somitate a forumului hotnews.

      Vlad Mixich ce parere are? Dar Tapalaga?
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 3 iulie 2016, 22:14)

        [anonim] i-a raspuns lui Chaos_X

      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 3 iulie 2016, 22:16)

        [anonim] i-a raspuns lui Chaos_X

  • -1 (3 voturi)    
    oalele emailate cu un email mai vechi (Duminică, 3 iulie 2016, 8:05)

    CricCricus [anonim]

    "email" este la oale emailate, vandute prin piete si talciocuri, nu de mult de prin carutele tiganilor. La IT este e-mail adica e-posta. Nu tot ce zboara se mananca.