Hillary Clinton , audiata de FBI in ancheta privind utilizarea emailului privat

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 iulie 2016, 19:52 Actualitate | Internaţional

Hillary Clinton
Foto: Facebook
Candidatul democrat pentru alegerile prezidentiale din SUA, Hillary Clinton, a fost audiata sambata dimineata de catre politia federala americana FBI in cadrul anchetei asupra utilizarii adresei private de email in perioada in care a fost secretar de stat, a informat un purtator de cuvant intr-o declaratie de presa, potrivit AFP.

Clinton "a dat o declaratie voluntara in aceasta dimineata pe subiectul aranjamentului cu privire la e-mailuri in perioada in care a fost secretar" de stat, a declarat Nick Merrill, spunand ca a fost "incantata ca a avut ocazia sa ajute Departamentul de Justitie pentru ca aceasta ancheta sa ajunga la o concluzie."

Audierea a durat aproximativ 3 ore și jumătate și a avut loc la sediul FBI, în capitala federală Washington, a precizat un apropiat al candidatei democrate pentru agentia de presa.

Hillary Clinton se afla in centrul unui scandal dupa ce anul trecut s-a aflat ca a utilizat un cont privat de email si un server privat pe cand conducea Departamentul de Stat (2009-2013). Dezvaluirile i-au adus actualei candidate la nominalizarea democrata critici vehemente din partea adversarilor republicani, iar Biroul Federal de Investigatii (FBI) a deschis o ancheta.

Utilizarea unui cont privat in scopuri profesionale este interzisa de administratia americana, iar adversarii republicani o acuza pe Hillary Clinton ca, prin nefolosirea conturilor oficiale si a serverelor securizate, a pus in pericol securitatea nationala, dar si ca a vrut sa ascunda anumite lucruri.

Hillary Clinton sustine insa ca emailurile sale nu erau secrete atunci cand le-a trimis din contul privat. Ea a remis Departamentului de Stat 52.000 de pagini de documente referitoare la aceste mesaje.


Citeste mai multe despre   









2160 vizualizari
  • +2 (12 voturi)    
    Pregatiti-va (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 19:54)

    cinevatus [utilizator]

    Pregatiti-va pentru Trump sa nu va surprinda ca si Brexit-ul. :))
    • -5 (13 voturi)    
      Sa se miste repede FBI-ul (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 22:01)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Ca poate asa mai putem spera la o presedintie Sanders
      • 0 (2 voturi)    
        da (Duminică, 3 iulie 2016, 2:32)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

        evident era cel mai bun dintre astia 3 dar deh ... Clinton e corupta paina in buric, trump e un clovn notoriu ... e ceva de groaza mai ales cand te gandesti ca unu din astia va avea vazliza cu coduri pt nucleare
      • +1 (3 voturi)    
        De curiozitate (Duminică, 3 iulie 2016, 3:09)

        RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

        Imi poate explica cineva ce e cu minusurile? Sunt perplex. La ce capitol e inferior Sanders fata de Clinton/Trump, ca eu nu vad niciunul.
  • +3 (11 voturi)    
    Incintata (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 20:41)

    Skeptical [utilizator]

    La fel de incintata precum Victor Ponta in ancheta cu plagiatul.


    Ar fi frumos sa-i vedem pe cei doi delincventi impartind o celula. Stiu sigur cine ar fi barbatul - n-ar fi "scopitul" (cum bine l-a numit Neagu Djuvara).
  • +2 (12 voturi)    
    Secretarul de stat (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 20:45)

    V. Veroiu [utilizator]

    Foloseste Yahoo Mail sau Hotmail sau Gmail. Va dati seama ca daca ajunge presedinte va pune codurile nucleare pe Dropbox ca sa nu mai umble cu valiza dupa ea?

    Trump probabil le va tine pe iPhone, dar asta e alta poveste.
    • 0 (2 voturi)    
      Trump si le va nota pe hartie, in agenda :) (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 22:34)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Ca sa poata fi copiate f usor de agentii rusi din jurul lui...:)))) la nevoie, va mesteca si inghiti hartia...
    • +3 (3 voturi)    
      E, nu toti sint isteti ca tine (Duminică, 3 iulie 2016, 1:41)

      Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Eu, de ex., imi tin peste 1GB de date personale pe Dropbox, dar si in alte locuri. Daca vrei, iti dau si adresa, insa va trebui sa te descurci singur/a sa faci rost de certificat s.c.l.

      Daca imi oferi spatiu, parchez fisierul chiar si in ograda ta.

      Ca sa nu zici ca nu iti dau nici o sansa, ia d'aci:
      4096-bit RSA
      5BAF 64DB 24B3 0527 BE8A 517B 1B6A B31B 169C BC60

      Parola o gasesti tu, ca esti destept/desteapta.

      P.S. Parolele mele sint cam ca asta:

      X2+0\<TXS$L];R7=2z:pa74FQ0svoU

      Deci e simplu.

      Sper ca ai la indemina un quantum computer...

      SUCCESURI!

      P.PS.
      .Sigur ca da, "Trump probabil le va tine pe iPhone", fiindca asa zici tu, mare somitate a forumului hotnews.

      Vlad Mixich ce parere are? Dar Tapalaga?
      • 0 (0 voturi)    
        Salut (Duminică, 3 iulie 2016, 22:14)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Chaos_X

        Este foarte, foarte bine cum ai procedat: adica sa criptezi datele inainte de a le pune in cloud. Din pacate insa nu toti oamenii fac asa. DAR fii anten aici:

        1. Daca datele pe care le tii pe Dropbox (DB ca sa scurtam) sunt de exemplu fisele medicale ale pacientilor si tu - medicul lor de familie - vrei sa le ai peste tot cu tine tocmai ai comis o ilegalitate daca esti medic in UE. Legea europeana cere ca datele pacientilor sa fie stocate pe servere in UE. Imi vei spune: pai sunt criptate si nu avem quantum computing. Nu tine. Tot in ilegalitate esti. De ce? Sa luam un pachetel cu iarba: legal in Cehia, legal in Olanda. Treci cu el ambalat intr-un conteiner prin Germania si te prinde politia. Ei zic: "pai e marijuana" si tu spui "dar sa stiti ca nu deschid conteinerul pana ajung in Olanda". Nu tine.

        DECI: daca Hilara tinea date de serviciu pe contul de email personal da, probabil nu puteau fi interceptate. De incalcat insa flagrant politica de securitate a Departamentului de Stat in mod sigur a incalcat-o pentru ca acolo se interzice copierea datelor, nu copierea cu exceptia cazului in care sunt criptate.

        Alt exemplu: ai incalcat legea copyright daca pui pe web DVDul de instalare al Windows 10, chiar daca criptezi fisierul mai intai.

        2. Cu exceptia softurilor open source (care pot fi controlate si recompilate) daca folosesti un soft proprietar de criptare nu ai cum sa fii sigur ca nu are un backdoor, chiar daca firma aia iti jura cu mana pe License Agreement ca nu are. Pentru bani unii sunt dispusi sa isi vanda si familia, dara-mi-te datele tale :))
      • 0 (0 voturi)    
        Si inca ceva (Duminică, 3 iulie 2016, 22:16)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Chaos_X

        Parola aia de ai scris-o este foarte buna pentru ca:

        1. nu are cuvinte din dictionar
        2. e lunga (si asta conteaza)

        Dar o poti memora?

        Iti dau eu uite aici o parola la fel de buna si pe care o vei memora din prima:

        Onesoarecesarepestesaptecasein2016

        un soricel sare peste 7 case in 2016. Tocmai ai retinut-o. Ia sa vedem, parola ta care e?
  • -1 (3 voturi)    
    oalele emailate cu un email mai vechi (Duminică, 3 iulie 2016, 8:05)

    CricCricus [anonim]

    "email" este la oale emailate, vandute prin piete si talciocuri, nu de mult de prin carutele tiganilor. La IT este e-mail adica e-posta. Nu tot ce zboara se mananca.
    • 0 (0 voturi)    
      Si internetul (Duminică, 3 iulie 2016, 23:47)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui CricCricus

      Este intre-retea ca sa nu mai spun de HTTP cate este protocol mai-mare-text pentru terminal.