Ministru francez: Marea Britanie ar deveni, in urma unui Brexit, un post comercial minor la granita Europei

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 iunie 2016, 15:28 Actualitate | Internaţional

Brexit
Foto: Captura YouTube
Marea Britanie ar deveni un jucator comercial minor pe scena mondiala, ajungand pe acelasi nivel cu insula Guernsey, in cazul in care britanicii aleg sa paraseasca Uniunea Europeana la referendumul de saptamana viitoare, a declarat sambata ministrul francez al Economiei, citat de Reuters.

Intr-un interviu acordat ziarului francez Le Monde, Emmanuel Macron a declarat ca UE trebuie sa trimita "un mesaj foarte clar si un calendar" Marii Britanii daca alegatorii ei sustin joi iesirea din UE, cunoscuta sub numele de Brexit.

"In interesul UE, nu putem sa lasam loc ambiguitatilor sau sa lasam sa treaca prea mult timp. Ori esti inauntru, ori esti afara", a declarat Macron.

"Plecarea din UE ar insemna 'Guernsey-ficarea' Mareii Britanii, care ar deveni o tara mica pe scara mondiala. S-ar izola si ar deveni un mic post de schimburi comerciale si de arbitraj la granita Europei", a mai afirmat Macron.

Guernsey este o insula de dimensiuni mici pozitionata in marea dintre Franta si Marea Britanie.

Fondul Monetar International a avertizat ca, in urma unui vot de iesire din UE, pana in 2019 economia Marii Britanii ar ajunge cu 5% mai mica decat daca ar ramane in UE.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
3793 vizualizari
  • +7 (23 voturi)    
    Just! Unirea face puterea (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 15:41)

    Maniu [utilizator]

    iar Commonwealth-ul nu mai e ce-a fost. Dominioanele de alta data au alte zone de interes decat Old England.
    • +1 (19 voturi)    
      putin exagerat (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 15:49)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      de acord ca ar fi un impact dar cred ca 'post comercial minor' e o exagerare care nu ajuta pe nimeni.
      • +3 (17 voturi)    
        Nu este exagerat deloc (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 17:00)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        La fiecare sondaj de opinie in care tabara 'vote leave' creste, lira sterlina se depreciaza.
        FMI, guvernatorul Bancii Angliei, presedintele Obama, toti sefii de stat ai tarilor Uniunii Europene au averizat de ceeace va sa vina in caz de Brexit, deci nu poti sa-i suspectezi chiar pe toti de rea credinta.
        Numai Nigel Farage si echipa din spatele lui Boris Johnson sunt credibili si nu exagereaza.
        Apropo: presedintele Putin ar fi fericit daca Regatul Unit ar parasi UE. Ca lumea, este?
        Brexit nu ar afecta numai Regatul Unit (care s-ar dezintegra oricum prin iesirea Scotiei din Uniunea Britanica pentru ca isi doreste ramanerea in UE), ci ar destabiliza intregul comert international la care suntem conectati si noi, romanii.
        De ce englezii isi dau foc la valiza? Mi-as dori sa nu aflam niciodata, adica sa nu iasa din Uniunea Europeana.
        • -4 (12 voturi)    
          haha (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 18:13)

          jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

          Cu povestile astea de salon fumate de romani s-a putut distruge linistit Romania de catre G8 intre 1990 si 2000 :)) Lira scade, lira o sa creasca! UK este in GATT, toata lumea buna este in GATT, plus ca "fetitele" de la Bruxelles nu vor da afara UK din CEE cu mana lor :))
          • +1 (11 voturi)    
            S-a distrus? (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 19:16)

            Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

            Pai cum s-a distrus?
            Care era produsul intern brut (PIB) al Romaniei in 1990 si care este el acum?
            Daca este mai mic, atunci Da!, "s-a distrus Romania", dar daca este mai mare, atunci povestile de salon le dai tu la fumat.
            Spre exemplificare citeste in linkul de mai jos cum s-a putut distruge linistit Romania de catre G8 (?) intre 1990 si 2000:
            https://ro.wikipedia.org/wiki/Produsul_intern_brut_al_Rom%C3%A2niei
            Sa analizam pe datele pe care le avem despre PIB:
            1989 - 53,6 miliarde USD
            1996 - 35,3 miliarde USD (1989 - 1996 a fost guvernarea patriotica a lui Iliescu si ai sai)
            2000 - 40,1 miliarde USD (1997 - 2000 - guvernarea CDR)
            2004 - 99,2 miliarde USD (guvernarea PSD)
            2012 - 169,4 miliarde USD (regimul teroristului Basescu)
            2015 - 159 miliarde euro, adica 178,8 miliarde USD.
            Despre ce distrugere a Romaniei vorbesti? Singura scadere a PIB a fost sub Iliescu si ai sai, din 1993 PIB incepand sa urce, astfel ca in 2003 PIB a fost mai mare ca in 1988.
            Poate poti comenta ceva despre PIB pe 2015 comparativ cu orice perioada din Istoria Romaniei.
            Lira scade si "lira o sa creasca" numai daca Marea Britanie nu iese din Uniunea Europeana. Nimeni nu da afara Regatul Unit, referendumul fiind organizat de guvernul britanic. Daca vor vota pentru parasirea Uniunii Europene va fi numai optiunea lor, de buna voie si nesiliti de nimeni. Restul sunt vorbe in vant, adica povesti de adormit copiii.
      • +1 (13 voturi)    
        marea britanie și marea franță (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 17:03)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        două nații care împreună cu marea rusie aspiră la statutul de puteri hegemonice uitând că ele nu sunt de fapt decât puteri de mâna a doua. Hai US!
        • +2 (12 voturi)    
          Hai UE! (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 17:47)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          Tocmai de aceea iesirea din UE a Regatului Unit ar fi un dezastru in primul rand pentru britanici: economia lor ar pierde rapid locul al cincilea mondial.
          De mana a doua sunt economiile tarilor exportatoare de materii prime (Federatia Rusa, tarile arabe exportatoare de petrol etc.).
          Economia Regatul Unit mai are pana la "mana a doua", dar daca-si da silinta, n-ar fi exclus ca in cativa ani sa ajunga una.
        • +1 (3 voturi)    
          Franţa a crescut mai mult ca UK (Duminică, 19 iunie 2016, 8:14)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          Franţa a crescut mai mult ca UK chiar în aceiaşi Uniune Europeană.

          În plus, se ştie sigur că UK i-ar fi crescut PIB cu cel puţin 10%!! dacă ar fi avut moneda euro în loc de liră, dar ei sunt şi cam proşti şi naţionalişti deaiurea.

          Dacă aveau moneda euro economia UK o ducea mai bine dar ce să îi faci...
    • -1 (9 voturi)    
      haha (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 18:06)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Ce uniune, nene?! Proceduri netransparente, decizii impuse fara consultari, parlament semiinutil, comisie obtuza, sefi nereprezentativi! Cu sau fara Bruxelles, UK se va descurca foarte bine!
      • 0 (8 voturi)    
        Ha ha? (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 19:53)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Premierul David Cameron spune ca nu se vor descurca foarte bine, ci dimpotriva: de la foarte prost spre deloc.
        Dupa cum pui problema (proceduri netransparente, decizii impuse fara consultari, parlament semi-inutil, comisie obtuza, sefi nereprezentativi) inteleg ca esti un expert in ale Uniunii Europene.
        Asa stand lucrurile as vrea sa te intreb care parte a parlamentului european este inutila, poate renuntam la ea?
  • +10 (14 voturi)    
    Cred ca ar fi o experianta interesanta daca... (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 16:02)

    Andradda [utilizator]

    ..Marea Britanie ar iesi din UE.
    Peste 2-3 sau 5 ani, macar se va putea trage o concluzie generala, daca e mai bine in UE sau in afara ei?
    Britanicii au ocazia sa faca acest experiment, pe propria lor piele.
    Sigur, aceasta concluzie ar fi importanta pt tari dezvoltate ca Germania, Franta, Italia , Olanda si mai putin relevanta pt tari ca Romania sau Bulgaria, care, mai mult ca sigur, ar duce-o mai rau daca ar iesi din UE.
    • -3 (15 voturi)    
      ha (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 16:44)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Ei, cum UE se va transforma in curand in M.U.I.E. (Marea Uniune Islamica a Europei), nu cred ca Romania sau Bulgaria ar duce-o mai rau in afara.
    • +3 (17 voturi)    
      Interesanta si nu prea (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 17:25)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Nimeni nu are de castigat de pe urma Brexit, nici chiar Romania.
      Daca te uiti mai atent cine sustine echipa 'vote leave', numai patronii industriei autohtone cred ca au de castigat prin indepartarea concurentei "europene" : camapania prin ziarele si posturile lor de televiziune (si nu numai) a costat enorm si a fost purtata cu acelasi fair play cu care ne-a obisnuit PSD in campaniile electorale. Putin le pasa de locurile de munca ce se vor pierde, scaderea nivelului de trai si alte "fleacuri".
      Nimic nu a fost lasat la intamplare, totul a fost exagerat si rastalmacit. Nu e de mirare ca parlamentarul de 41 de ani Jo Cox a fost ucisa cu atata bestialitate (impuscata si injunghiata in timp ce atacatorul striga 'Britons First!').
      Acesti industriasi, proprietari de ziare si supermarketuri, au deja mainile patate cu sange nevinovat: sunt curios daca va conta pentru publicul britanic.
      • +1 (5 voturi)    
        Deh, n-o fi chiar asa (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 20:01)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        Sa nu minimalizam faptul ca, la ora actuala, scorul e cam 50-50. Iar cei 50% care sustin iesirea din UE sunt convinsi ca tara lor o va duce mai bine.
        Si nu prea cred ca poti acuza jumate din englezi ca sunt idioti sau ca sunt PSD-isti pusi pe furat.
        • +2 (8 voturi)    
          Nu-i acuz (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 21:30)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

          Prostia n-ai cum sa o judeci. Esti prost si gata. Intrebarea este de ce nu sunt toti de acord sa iasa si 50% se opun.
          • 0 (2 voturi)    
            Vezi ca ai uitat (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 23:04)

            Andradda [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

            ..ca ti-ai schimbat nick-ul.
            • 0 (2 voturi)    
              Nu sunt KostasP (Duminică, 19 iunie 2016, 16:49)

              Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

              ...nici GabiS, sau Andradda.
              Ai crezut gresit ca-s tot eu. De-altfel nu postez "sub acoperire: ma numesc Gabi Sorocianu si nu am a ma rusina cu numele meu
        • 0 (2 voturi)    
          Nu m-am facut inteles (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 22:45)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

          Am spus despre campania 'vote leave' ca a fost una 'unfair', in genul campaniilor electorale ale PSD. De-altfel PSD nu are succes rasunator in alegeri cand prezenta la vot este masiva, dar poate nu am fost eu destul de explicit.
          De exemplu campania 'vote leave' tot trambiteaza ca UK cotizeaza 300 milioane de lire sterline pe saptamana, ceeace este o minciuna de care si Victor Ponta ar fi mandru, sau orice alt lider USL (pentru a nu ma acuza de partizanat politic). Nu se spune nimic de banii care vin in Regat dinspre Uniunea Europeana prin diferite cai, nici despre libera circulatie a fortei de munca si inspre UE (2 milioane de britanici muncesc pe continent), despre libera circulatie a marfurilor in ambele sensuri fara taxe vamale, de faptul ca emigrantii vor munci 4 ani fara a beneficia de asistenta sociala si multe, multe altele.
          Desigur, scorul este strans fara "indecisi" pentru ca asistatii social vor vota 'leave', asa cum pensionarii si bugetarii nostri voteaza constant PSD.
          Nu este vorba ca asistatii sunt "prosti", ci de faptul ca isi cunosc interesul (Noi, cei care nu mergem la vot, nu prea stim ce vrem; ei, insa, stiu prea bine ce vor). Interesul lor este ca sistemul existent de asistenta sociala sa perpetueze la nesfarsit, or Uniunea Europeana este tapul ispasitor atat in Regat cat si in Romania cand se pune problema reducerii asistentei sociale.
          Despre asta e vorba.
        • -2 (2 voturi)    
          In Romania (Duminică, 19 iunie 2016, 15:50)

          veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

          am avut si 70% prosti, in 90, cand au votat ca prostii Iliescu si FSN, democratia, cand ai o majoritate de prosti poate fi letala.

          Vom vedea daca britanicii pot fi la fel de prosti ca romanii, care voteaza 40-50% PSD...
          • -1 (1 vot)    
            In Romania ca si in Regatul Unit (Duminică, 19 iunie 2016, 17:29)

            Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui veninusrl

            Prostii nu sunt chiar asa de prosti daca isi exercita dreptul constitutional de a vota.
            Desteptii stau acasa si se lamenteaza de soarta crunta.
            Romanii au votat ceva peste 40% PSD din 40% care s-au prezentat la vot, adica nu este nicidecum o majoritate zdrobitoare.
            Daca aduni numarul pensionarilor cu numarul bugetarilor, cat si cu al "mediului de afaceri" USL, vei avea 40% din 40% alegatori disciplinati care voteaza cu fata spre viitor si cu ochii pe vizor dupa pensie, salariu, somaj si contracte cu statul.
            Cine sunt prostii: votantii PSD?
            Ba bine ca nu!
            Englezilor li se promite un sistem asistential modern, reducerea drastica a emigratiei, "britons first!" cand vine vorba de "orice" (beneficii, servicii, joburi etc.), adica blana ursului din padure, asa cum face la fiecare alegeri si PSD/USL.
            Sunt prosti englezii?
            Ba bine ca nu!
            Prosti vor fi cei care gandesc si vor sta acasa.
        • -1 (1 vot)    
          In Romania (Duminică, 19 iunie 2016, 15:50)

          veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

          am avut si 70% prosti, in 90, cand au votat ca prostii Iliescu si FSN, democratia, cand ai o majoritate de prosti poate fi letala.

          Vom vedea daca britanicii pot fi la fel de prosti ca romanii, care voteaza 40-50% PSD...
  • +3 (13 voturi)    
    Don't let the door hit your sorry a..s in your way (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 16:04)

    quietguy58 [utilizator]

    My "dear" Brits

    Don't let the door hit your sorry a..s in your way out.
    • -1 (5 voturi)    
      ingrish (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 19:00)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      'in your way out'? Poate ar trebui sa ramai la limba materna...
      • 0 (4 voturi)    
        Are you happy Muciflenduri? (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 21:05)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        FYI

        "'More extraverted people were likely to overlook written errors that would cause introverted people to judge the person who makes such errors more negatively.

        'Less agreeable people were more sensitive to grammos (grammatical errors), while more conscientious and less open people were sensitive to typos.'

        Which type are you "Mr" Muciflenduri?

        http://idioms.thefreedictionary.com/don't+let+the+door+hit+your+ass+on+the+way+out

        As usual, grammar nazi are very concerned with the very small things. Most of the time, they are just plain and simple jerks

        Anyway, thanks for your very minor correction.
        • -1 (1 vot)    
          pam pam (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 22:25)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

          Asadar e ok sa fii penibil si sa scrii in ingrish, pe un site romanesc, dar e jerkish sa ii atragi atentia lui gigi despre penibilul situatiei.
          Presupun ca sunt a less agreeable introverted jerk, pentru ca ai trantit doua citate fara niciun dumnezeu.
          Da-i inainte cu tupeu, aparent unii n-au simtul ridicolului.
  • +3 (9 voturi)    
    sigur! (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 16:06)

    echos [utilizator]

    foarte coererentă predicţia .... mai ales când te gândeşti că asta vine de la guvernul ce a inventat ipozitul de 110%... :P
  • +12 (22 voturi)    
    Are dreptate (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 16:06)

    KostasP [utilizator]

    Deficitul bugetar anual al UK este de 190 miliarde lire sterline. Subliniez ca este anual. Deci merg in pierdere la greu. Iesirea din UE i-ar afecta imens. Din centrul financiar al europei ar deveni brusc un mare nimic. Dar englezul de rand habar n-are de aceste lucruri. El se bucura ca n-or sa mai primeasca cetateni din alte tari care ii "fura" locul de munca.
    • +4 (4 voturi)    
      hei (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 16:27)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      What's wrong with Hotnews:
      "Fondul Monetar International a avertizat ca, in urma unui vot de iesire din UE, economia Marii Britanii ar ajunge pana in 2019 cu 5% decatar fi daca ar ramane in UE."
  • -5 (19 voturi)    
    Ha! Ha! (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 16:22)

    Amoredivino [utilizator]

    Era să mă râd. Tremură lorzii la declarațiile unor incompetenți păpușeriți de Bruxeles.
    Să nu uităm de unde „se dă ora exactă” din punct de vedere economic pe planeta asta. Anglia este un colos economic și financiar. După Brexit va fi la fel, sau de ce nu, și mai și. Toate bursele de pe mapamond ascultă smerite la glasul City-ului londonez. Nu-i mai plângeți pe englezi.
    • +6 (8 voturi)    
      Efemer (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 17:30)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Amoredivino

      UK pana acum 15 ani avea o economie in stagnare, fara perspective, multe companii britanice din sectorul industrial au fost cumparate sau inchise. Dezvoltarea industriei financiare in contextul pietei unice a fost sansa pentru economia britanica. Din afara pietei unice va fi greu sa mai aiba aceeasi anvergura . Vor trebui sa contribuie masiv la bugetul european in viitor chiar si din perspectiva unei tari nemembre pentru a-si pastra privilegiile financiare.
    • +4 (8 voturi)    
      Serios? (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 17:33)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Amoredivino

      Dupa Brexit (daca le iese), toate bursele de pe mapamond vor inchide in minus, iar dupa ce isi vor reveni, bursa londoneza nu va mai conta: asta o spun expertii financiari si economici, toti intr-un glas.
      Tu poti sa te razi si dupa, cu toate ca si nivelul tau de trai va fi afectat. Altfel spus, chiar si la bursa de la Bucuresti se va simti "seismul".
      "Vom fi iarasi ce-am fost, chiar mai mult decat atat" merge ca slogan pe prima pagina a fituicii extremiste "Romania Mare", nicidecum in lumea reala a economiei mondiale.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu-i mai plangem (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 17:53)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Amoredivino

      Pentru ca dupa brexit,o''sa ne radem'' de ei.
    • +9 (11 voturi)    
      celebra bursa de la Londra apartine Germaniei.... (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 17:58)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui Amoredivino

      Probabil ca ti-a scapat stirea asta.... acum cateva luni, celebra si cea mai mare bursa din Europa, perla coroanei puterii financiare a Londrei, London Stock Exchange, tocmai a fost cumparata de nemti... O stire care n-a facut aproape niciun rating.
      Pe de alta parte, multe banci de prim rang sunt extrem de pesimiste de mersul afacerilor cu UK (sau ce-o sa mai ramana din UK) in afara UE. HSBC, o corporatie bancara de nivel global, a anuntat public ca isi muta sediul central din Marea Britanie daca ies din UE.
      Asa ca take it easy cu "toate bursele de pe mapamond asculta smerite de Cite-ul londonez". Candva, asa a fost, dar vremurile alea au apus de mult.
      Si in alte domenii si-au pierdut stralucirea. Rolls Royce (ce poate fi mai british?) si Bentley apartin de multisor germanilor, Jaguar apartine indienilor, etc etc etc.
      Pana si fabuloasa industrie navala britanica de pe vremuri (da, cea care a dat nastere Titanicului) a cam disparut aproape cu desavarsire sub presiunea concurentei internationale.
      Asa ca las-o balta cu "Anglia este un colos economic si financiar". A fost candva, adevarat, dar nu mai este cazul.
  • -4 (12 voturi)    
    Alta prostie franceza (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 16:36)

    Lucian Ilea [utilizator]

    Cocosii francezi nu se dezmint:)))
    Dar daca vezi adevarul,oamenii din Marea Britanie sunt mai seriosi si mai priceputi si mai muncitori si mai cinstiti decat cei din Germania si Franta
    nu e bine sa-ti faci masini virtuale in est sau in Italia si Spania
    in Germania platesti incomptenta lor de 1.5 ori mai mult,in Irlanda numa cu un unsfert mai mult decat in America
    • +2 (4 voturi)    
      Mai seriosi? (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 18:29)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      Care dintre ei sunt mai seriosi: cei care platesc taxe la greu, sau cei care stau acasa pe banii celor care platesc taxe la greu?
      Aici este vorba de 2 natiuni: natiunea celor ce muncesc si natiunea celor care stau acasa "pe beneficii".
      Cei care muncesc sunt de nota 10+, incluzandu-i si pe cei care sunt veniti la munca in Regat si care platesc taxe si impozite.
      Cei care stau acasa pentru ca nu au gasit serviciu (ca un facut numai emigrantii gasesc de munca!), adica sunt pe ajutor social (care de cele mai multe ori este salariul minim pe economie, adica un salariu mai mult decat decent), adica pe beneficii. Beneficii daca cresti un copil sau mai multi, beneficii in sistemul de sanatate (nu platesti nimic pentru ca nu contribui cu nimic), beneficii pentru locuinta (nu platesti chirie, dar ti-o plateste statul), nu platesti taxe si impozite pentru ca nu ai de unde, dar le platesc contribuabilul britanic in care trebuie inclusi si emigrantii care au serviciu.
      Frica lor este ca sistemul social va colapsa daca vin prea multi emigranti care vor "accesa sistemul de asistenta sociala".
      Aceasta frica este exploatata de cei ca Nigel Farage si Boris Johnson, primul dorind sa-si bage partidul in Parlament, iar cel de-al doilea dorind sa ajunga seful Partidului Conservator si prim-ministru. E foarte simplu.
      Restul e gargara despre UE cea impilatoare in frunte cu Germania, Franta si cine mai vrei.
      Bine ca sunt englezii mai seriosi si fac cate un referendum la 40 de ani atunci cand se supara ca "mai seriosul" pe sat.
  • -1 (3 voturi)    
    Atat unii cat si altii (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 16:51)

    V. Veroiu [utilizator]

    Mint de sting si alarmeaza lumea atat in cazul ramanerii cat si in cazul iesirii. In ambele situatii insa trebuie sa urmeze o renegociere a statutului UE si a modului sau de functionare.
  • 0 (8 voturi)    
    aroganta (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 16:57)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Asemenea declaratii arogante servesc numai sustinatorilor Brexit-ului. Anglia o sa fie in continuare o forta, cu sau fara UE, poate sectorul financiar nu va mai fi la fel de competitiv...
    • +3 (7 voturi)    
      De unul singur, (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 17:55)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      in ziua de astazi,nu prea contezi.
    • +6 (12 voturi)    
      Aroganta cui? (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 18:01)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      Poate aroganta englezilor, vrei sa spui: cand le-a fost "gura amara" in anii '70 si cand economia britanica o lua la vale, Uniunea Europeana a fost buna.
      Acum, cand economia este a cincea mondiala, au impresia ca se descurca singuri.
      Nu se vor descurca, aceasta este mai mult decat clar si numai dupa caderea lirei sterline pe burse de cand cu tot deranjul Brexit.
      Regatul Unit va face implozie: Scotia va dori independenta pe motiv ca vrea in UE, Tara Galilor nu mai este cea de acum 40 de ani, deja se studiaza in scoli limba galeza, deci nu se stie sigur daca va ramane intr-o Mica Britanie, irlandezii catolici se vor agita mai mult pentru "alipirea Irlandei de Nord la patria muma", iar banii din bancile engleze vor pleca spre alte zari albastre, dar mai sigure.
      Nu o spun eu, ci analistii economici si politici, mai putin patimasi ca noi.
      Asa ca aroganta este a celor care se mai cred inca buricul pamantului, nu a celor care, intr-al 12 lea ceas, vor sa le deschida ochii. Ca nu va ajuta, asta-i alta socoteala, dar macar sa nu poata spune dupa aceeea ca nu au stiut.
    • 0 (0 voturi)    
      despre arogante (Duminică, 19 iunie 2016, 16:00)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      scrie unul cu nick: "banatul e fruncea"...