Turcia pregateste un "plan de actiune" impotriva Germaniei dupa recunoasterea genocidului armean

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Miercuri, 8 iunie 2016, 22:17 Actualitate | Internaţional

Ankara pregateste "un plan de actiune" impotriva Germaniei dupa adoptarea de catre Bundestag (camera inferioara a parlamentului german) a unei rezolutii prin care se recunoaste genocidul impotriva armenilor comis de Imperiul Otoman in 1915, a anuntat miercuri purtatorul de cuvant al presedintiei turce, relateaza AFP.  

"Discutii privind masurile care vor fi luate (...) sunt in curs de desfasurare cu partile implicate, incepand cu Ministerul nostru de Externe. Acestea pregatesc un plan de actiune", a declarat Ibrahim Kalin, in cadrul unei conferinte de presa la Ankara, transmisa in direct de canalul de stiri NTV, scrie Agerpres.  

"Dupa ce planul va fi realizat, el va fi prezentat premierului si presedintelui Republicii", a declarat Kalin, fara a oferi alte detalii.  

Turcia a reactionat cu furie dupa votul de joi al camerei inferioare a parlamentului german care a calificat drept genocid masacrarea a sute de mii de armeni de catre Imperiul Otoman in timpul primului razboi mondial. 

Ankara si-a rechemat ambasadorul de la Berlin pentru "consultari", iar oficiali turci si-au intensificat declaratiile prin care isi exprimau indignarea, crescand astfel ingrijorarile cu privire la aplicarea controversatului acord incheiat intre UE si Turcia, sustinut de Berlin, care a redus in mod semnificativ afluxul de migranti in Europa.  

Armenii estimeaza ca un milion si jumatate de semeni de-ai lor au fost ucisi in mod sistematic la sfarsitul Imperiului Otoman. Numerosi istorici si peste douazeci de tari, inclusiv Franta, Italia si Rusia, au recunoscut ca a avut loc un genocid. 

Turcia a afirmat la randul sau ca a fost un razboi civil, insotit de foamete, in care au murit intre 300.000 si 500.000 de armeni si tot atatia turci.










4491 vizualizari
  • +25 (25 voturi)    
    deci se va da drumul iar la "conducta" de refugiat (Miercuri, 8 iunie 2016, 22:30)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    ca asa suna...chiar daca nu o spun pe sleau...sa vedem curand.....santajul Turciei la adresa UE si in special a Germaniei.

    Cu tot respectul pt turci si simpatia pt ei (caci sunt si ei oameni si oameni) dar conducerea Turciei e extremista -aluneca spre fundamentalism islamic si cu astfel de tendinte Turcia NU are ce cauta in UE., Maxim stat asociat, pt avantaje economice reciproce (taxe vamale zero etc) dar nu face parte si nu adera la valorile consacrate ale UE- stat de drept, democratie, libertatea de opinie samd!

    PS: Au zis ca vor adopta o rezolutie cu privire la genocidul german din Namibia. Diferenta e ca nemtii au recunoscut si cerut scuze oficiale- caci da, a fost unul din primele genociduri istorice (cam in acelasi timp si Belgia extermina in Congo milioane de bastinasi). Turcii insa nu recunosc genocidul Asa cum nici rusii nu recunosc Holodomorul ucrainean!
    • -1 (1 vot)    
      @Roman_Cetatean (Joi, 9 iunie 2016, 12:08)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Si Romania intruneste conditiile enuntate de dvs. : "stat de drept, democratie, libertatea de opinie"

      Incercati doar sa va spuneti opinia in fata la Ministerul Sanatatii despre spitalele romanesti..va va costa 3500 ron.

      Primarii din Baia Mare, Craiova, sect3, etc au fost realesi in functie - deci da, democratia functioneaza

      Statul de drept...... gluma zilei in Romania
  • +28 (28 voturi)    
    ASA DA! (Miercuri, 8 iunie 2016, 22:34)

    mitg [utilizator]

    Felicitari, Recep Erdogan! Ma bucur ca vei renunta la automobilul Mercedes S Klasse - masina de stat protocolara - si o vei inlocui cu binecunoscutul vehicul Otoman, calul si trasura.

    Echipeaza-ti armata nu cu Heckler & Koch, ci cu pietre!

    Esti un erou!!!!!! Elibereaza-ne si pe noi!!!!!!!!!
    • +8 (12 voturi)    
      Probabil (Miercuri, 8 iunie 2016, 23:44)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Planul va cuprinde ajutor financiar marit fiecarei familii cu minim 10 copii.Peste cativa ani "cata frunza cata iarba" sub aripa drepturilor omului se vor revarsa peste Europa
  • +21 (21 voturi)    
    Asta-i buna (Miercuri, 8 iunie 2016, 22:46)

    stefansb [utilizator]

    Ar trebui ca raspuns toate tarile europene sa recunoasca simultan realitatea: a fost un genocid.
    Acum ne ascundem dupa deget de frica lui viitorilor purtatori de cearceafuri (ca sprea asta se indreapta turcia, in ritm alert)
  • +16 (16 voturi)    
    Nici acum (Miercuri, 8 iunie 2016, 23:38)

    V. Veroiu [utilizator]

    Nu sunt in stare in lipsa unor pedepse sa recunoasca ceva de acum un secol. Halal.
  • -10 (22 voturi)    
    Erdogan dixit (Miercuri, 8 iunie 2016, 23:45)

    zizin [utilizator]

    Cu două zile în urmă, Erdogan a spus cu voce tare:

    "Germania! Eu spun încă o dată: În primul rând, Germania trebuie să dea socoteală pentru Holocaust. În al doilea rând, Germania a distrus și omorât mai mult de 100 de mii de namibieni în Namibia 1904-1907. Germania trebuie să răspundă la toate astea. Germania este ”ultima țară” ca să emită judecăți despre genocid, dat fiind "istoria sa de ucidere în masă."
    • +10 (10 voturi)    
      si nu a raspuns? (Joi, 9 iunie 2016, 7:20)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Germania a raspuns cu varf si indesat pt ce a facut. Daca nu stiai, acum 10 ani au terminat de platit despagubirile de razboi. Au platit, au suferit si au trebuit sa-si reconstruiasca tara distrusa de razboi.
      De fapt la asta le este frica la turci, ca trebuie sa le plateasca despagubiri la urmasii armenilor omorati
  • +12 (18 voturi)    
    Genocidul comunismului (Joi, 9 iunie 2016, 0:22)

    rov [utilizator]

    Cred ca ar trebui pus pe tapet si genocidul produs de comunism. Nu mare ar fi surpriza daca am constata ca este cel mai crunt din istoria acestei planete...
    Numai in Romania de azi, 4 milioane de romani au fost nevoiti sa emigreze sa-si paraseasca caminul si familia
    pentru a supravietui. Fara comunistii de ieri si de azi acesta calamitate nu ar fi fost.
  • +17 (17 voturi)    
    Penibili (Joi, 9 iunie 2016, 1:18)

    Mihai-G [utilizator]

    Actuala conducere a Turciei atinge inalte culmi ale penibilului.

    Dupa vot, 11 deputati germani de origine turca au primit si primesc in continuare amenintari cu moartea.

    Primarul Ankarei a publicat un colaj cu pozele lor si i-a acuzat ca au injunghiat Turcia pe la spate. Ce e asta daca nu un indemn indirect la violenta.

    Erdogan a zis ca respectivii nu sunt de fapt turci adevarati, ca ar trebui sa li se faca teste de sange, si ca sunt agenti ai PKK, miscarea terorista separatista kurda. Deci toti deputatii germani de origine turca sunt teroristi kurzi, pentru ca au avut curajul sa recunoasca una din cele mai mari crime impotriva umanitatii din secolul trecut.

    Mai putin important, dar tot in sfera penibilului, in semn de protest, un primar turc a acoperit siglele masinilor germane pe care le avea primaria in dotare.

    Cum multi turci in functii de conducere nu par a avea toate tiglele pe casa, cred ca ne putem astepta si la alte prostii. Bani se vor pierde cu siguranta din cauza disputei acesteia, sper sa nu se piarda si vieti omenesti.
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo Erdogane ! (Joi, 9 iunie 2016, 8:11)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    Te-ai luat la tranta cu Rusia, Israel, Siria, PKK, minoritatea kurda (>20% din populatia Turciei), Kurzii din Irak, ISIS, intelectualii turci, jumatate din Generali - si in general cu oricine nu este de acord cu aberatiile radicale care iti trec prin cap in palatul de Sultan pe care ti l-ai construit pe bani publici.

    Mai ramasese Germania ! ca oricum celalalt mare lider al UE (Franta) se opunea demult intrarii Turciei in UE.
    Acu' sunteti pe punctul sa rezolvati si problema asta ...

    Si inca ceva ... banii de palat vin din bugetul Turciei, care este asa cum este pt ca Ataturk a transformat un Imperiu colapsat intr-o tara moderna - un model de reusita intre tarile musulmane. Succes in reversarea procesului !
  • 0 (0 voturi)    
    Erdoganism (Vineri, 10 iunie 2016, 7:33)

    AndreiOroban1 [anonim]

    Turcia a ucis, a ucis, a ucis: 1500000 de armeni, peste 500000 de greci si tot peste 500000 de siro-iacobiti (arameeni crestini). Cifrele sunt orientative, pentru ca, in principiu, ele sunt mai mari. Pe multi din cei pe care nu a reusit sa-i ucida, i-a convertit cu forta la islam. O tara care, desi se autintituleaza republica, seamana din ce in ce mai mult cu un sultanat nu poate fi de dorit in UE. Atatürk este din ce in ce mai dispretuit si detestat in Turcia pentru secularismul impus. Daca armata abdica de la kemalism, atunci vom vedea un nou imperiu otoman si un nou sultan, Erdogan. Deja se poate vorbi de erdoganism.