​Erdogan: Femeia turca trebuie sa aiba cel putin trei copii

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 5 iunie 2016, 18:49 Actualitate | Internaţional

Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Presedintele Recep Tayyip Erdogan a cerut duminica femeilor turce sa faca cel putin trei copii, afirmand ca viata unei femei este "incompleta" daca nu are urmasi, scrie AFP.

Aceste remarci sunt ultimele dintr-o serie de declaratii controversate care vizeaza cresterea populatiei acestei tari, deja in progresie puternica in ultimii ani.

Erdogan a subliniat ca este un sustinator fervent al dreptului femeii la munca, dar acest lucru nu trebuie sa constituie un obstacol pentru a avea copii.

"A respinge maternitatea inseamna sa renunti la umanitate", a spus el, intr-un discurs sustinut la inaugurarea noului sediul al Asociatiei femeilor turce pentru Democratie (KADEM).

"As recomanda sa aiba cel putin trei copii", a continuat el.

"Familiile puternice conduc la natiuni puternice", a subliniat acesta.

Lunea trecuta, presedintele afirmase ca planningul familial si contraceptia nu corespunde preceptelor islamului.

Populatia Turciei a atins aproape 79 de milioane de locuitori in 2015, fata de 68 de milioane in 2000, potrivit statisticilor oficiale.

Erdogan are patru copii, doi baieti si doua fete.










2851 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    Cel mai probabil: (Duminică, 5 iunie 2016, 19:01)

    Kepler [utilizator]

    ii este frica de kurzi.

    Turcia a ajuns sa aiba aceeasi populatie ca Germania, daca ne gindim ca sint aproape 3 milioane de turci acolo si practic etnicii nemti in Turcia sint undeva la zero, in schimb diferenta economica este enorma.

    Ce pot sa faca cu o populatie care creste exponential ?
    Desigur export ... si spre Europa ca e mai aproape.
    • +6 (8 voturi)    
      Lasa turcu' cu ale lui, este treaba lor. (Duminică, 5 iunie 2016, 19:40)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Lasa turcu' cu ale lui, este treaba lor.

      Intre timp, Romania este primele 10 state a caror populatii este in continua denatalitate (natalitate negativa).
      Pentru urmatorii 35 de ani, pentru Romania se prevede o pierdere a natalitatii de peste 30% din populatia actuala.
      • +2 (2 voturi)    
        Cetatenii romani de varsta fertila... (Luni, 6 iunie 2016, 0:30)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        ... sunt imprastiati prin alte tari, au ramas acasa bunicii si nepotii...

        Cine sa mai faca alti copii ?
        • +1 (1 vot)    
          Ramin citeva optiuni: (Luni, 6 iunie 2016, 1:17)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Ramin citeva optiuni:

          1. Aducerea a de-a lungul 30-40 de ani a 4-5 milioane de imigranti.
          2. Cresterea natalitatii: oferirea de avanatje banesti, materiale, etc
          • +1 (1 vot)    
            Mai, tu vorbesti serios? (Luni, 6 iunie 2016, 13:50)

            Spiky [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

            Cred ca nu stii in ce tara traiesti... vrei ca politicienii sa isi rupa din salariile lor micutze, abia votate si din ajutoarele sociale acordate amarastenilor care prefera 400lei/luna unei munci grele, si sa dea celor care au copii? Pe bune, unde te crezi, in Estonia, Lituania, Suedia?
    • +9 (11 voturi)    
      nu (Duminică, 5 iunie 2016, 20:06)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Nu îi este frică de kurzi și nici nu vrea să-i exporte. Pur și simplu pentru a menține creșterea economică ai nevoie de consum intern puternic, pe care nașterea a mai multor copii o rezolvă foarte frumos.

      Cred totuși că ar trebui să se focuseze și pe bărbați, aceștia ar trebui să nască măcar un copil.
      • +1 (1 vot)    
        hei (Duminică, 5 iunie 2016, 20:57)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

        Americanii au ajuns deja pe aceasta culme a civilizatiei, in care barbatii nasc copii.
      • 0 (0 voturi)    
        l.romana (Luni, 6 iunie 2016, 10:09)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

        Verbul "a se focusa" nu exista in l. romana. Este "inventia" unor snobi, mai pe romaneste-prosti, dupa modelul l. engleze si multi, manati de maimutareala ii imita.
        • 0 (0 voturi)    
          Termina ce ai inceput (Luni, 6 iunie 2016, 13:51)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

          Termenul corecte este "a se focaliza", intrucat focus inseamna focar(nu al sobei, ci al lentilei)
  • +8 (8 voturi)    
    Tataia Erdogan a baut apa dupa marile genii... (Duminică, 5 iunie 2016, 19:25)

    AliKimiku [utilizator]

    ...ale omenirii. Din categoria Targoviste 25 dec.
    Mai Erdogane, interzice vanzarea de prezervative, interzice avorturile, controleaza la sange ginecologii si dupa ce termini vino la mine ca mai am o basca de idei lasate mostenire de la impuscatu'. Si nu uita, Romania parea un paradis promitator prin anii 70, litoralul romanesc era nou-nout, Ceausescu facea pe dizidentul si se dadea mare om politic cu relatii prin Orientul Mijlociu. Pe la mijlocul anilor 80 deja buboiul explodase. Spor la treaba sultane!
  • +7 (11 voturi)    
    Imperiul are nevoie de luptatori (Duminică, 5 iunie 2016, 20:17)

    Robert M [utilizator]

    Omul stie ce vrea, pregateste o noua forta de cotropire a Europei.
    Acum are avantajul ca in Germania exista peste 10 milioane de ieniceri.
    Istoria se repeta, chiar si pentru cei care nu o inteleg.
  • +2 (4 voturi)    
    Erdogan, hai la lupta cea mare! (Duminică, 5 iunie 2016, 21:03)

    CRMS [utilizator]

    Ca orice dictator(in devenire) are nevoie de o populatie tot mai mare care prin continua restrangere a libertatilor individuale sa o implice in munca de construire a Noii Turcii.
    Va aduce aminte de ceva acest lucru ?
    Cum naibe numai dictatorii impulsioneaza prin discursuri la cresterea natalitatii? Simplu: pentru ca celelalte conditii(economica, politica, drepturile omului) se degradeaza continuu si nu mai sustin aceasta crestere.
    Curand o sa interzica si avorturile.
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo lui ! (Duminică, 5 iunie 2016, 23:48)

    Vlad-I [utilizator]

    In europa autohtonii sunt dezastru la capitolul demografie iar liderii vorbesc despre disparitia ursilor si focilor polare. Pana si extrema dreapta isi consuma energia in 100 de mitinguri cerand interzicerea drepturilor gay in loc sa se concentreze la ei acasa sa faca copii si am fi mai in castig.
  • 0 (2 voturi)    
    aham (Luni, 6 iunie 2016, 8:56)

    gear six [utilizator]

    mai ai un pic Erdogane si ajungi si la harem, din nou.

    cateodata am impresia ca nu ai invatat la istorie cum au terminat turcii cu ultimul sultan otoman.
    a fugit in Malta, a murit in Italia si e ingropat in Damasc.
    s-ar zice ca a fugit un pic saracu' , nu prea a avut parte de liniste.

    la voi acolo trebuie sa apara un alt Ataturk sa termine ce a inceput primul, se vede ca nu v-a fost de ajuns si nu va invatati minte.