Germania, Franta, Olanda, Belgia si Austria se opun oricarei perspective de aderare a Ucrainei la UE - diplomat francez

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 12:57 Actualitate | Internaţional

Steagul UE
Foto: Comisia Europeana
Germania, Franta, Olanda, Belgia si Austria se opun oricarei initiative de admitere a Ucrainei in Uniunea Europeana, afirma diplomatul francez Pierre Vermont intr-un interviu acordat ziarului olandez Volksrant, potrivit Mediafax.

Potrivit diplomatului francez, citat de site-ul NLtimes.nl, cele cinci state UE se opun introducerii in Acordul de asociere cu Ucraina a oricarei posibilitati de integrare a acestei tari in Blocul comunitar.

Pierre Vermont a explicat ca problema posibilei aderari a Ucrainei la Uniunea Europeana a fost dezbatuta de multe ori, dar rezultatul a fost acelasi.

"Un grup de tari - statele baltice, Polonia, Marea Britanie si Suedia - au vrut sa introduca o clauza privind perspectivele aderarii Ucrainei la Uniunea Europeana", a explicat diplomatul francez.

"Dar alte tari - Franta, Germania, Olanda, Belgia si Austria - se opun ideii. Refuza sa ofere orice promisiuni privind viitorul Ucrainei", a precizat Vermont.

Olanda va organiza pe 6 aprilie un referendum pe tema Acordului de asociere UE-Ucraina.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2946 vizualizari
  • +12 (14 voturi)    
    Normal (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 13:14)

    HP [utilizator]

    Doar fac afaceri cu rusii. Frate, frate, dar branza-i pe bani.
  • +12 (14 voturi)    
    Parsivitate (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 13:22)

    arpi [utilizator]

    Si destabilizata , si cu teritoriu luat acum si impinsa in gura leului............Asta e societatea moderna si democratica...Amennnnnnnnnnnn
  • +10 (12 voturi)    
    Dar initiativei de stramutare (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:21)

    Alor [utilizator]

    a musulmanilor in UE nu va opuneti ??
    • +5 (9 voturi)    
      si (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:37)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      precis ca tot astia vor in schimb aderarea turciei erdoganiste la ue. Urit mai pute unuinea asta, pina la urma va putrezi si se va dezmembra.
  • -2 (12 voturi)    
    cum asa? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 15:21)

    Gustav555 [utilizator]

    Pai nu tot voi ati instalat prin varsare de sange conducerea democratica de la Kiev?
  • +2 (2 voturi)    
    Anglia vrea iesirea din UE si... (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 19:58)

    elena774 [utilizator]

    Politica...
    Nu doare pe nimeni de Ucraina, totul e interes: Polonia vrea jumatate fin Ucraina, tarile baltice vor o Ucraina avanpost UE in fata rusilor, Marea Britanie vrea falimentul UE si deci aderarea Ucrainei va ajuta mult la distrugerea UE, Suedia nu inteleg ce vrea..deci nimeni nu se gindeste la Ucraina... nici macar Porosenko... care s-a bagat in ceva din care nu stie cum sa iasa.
  • +2 (2 voturi)    
    Germania si Franta TRADEAZA Ucraina ! (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 20:10)

    DreptateOnu [anonim]

    Atentie :

    La initiativa Germaniei (Angela Merkel) ar putea vinde UE Ucraina pentru interes Economic la Rusi .

    Problema Moldovei este similara . Polonea nu dejaba forteaza NATO sa asigure Teritoriul -pana acuma Germania sa opus !
  • +1 (1 vot)    
    Bucovina (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 21:18)

    aabbcc [utilizator]

    De cand si pana cand fratii de sange ai mujicilor trebuie sa intre in UE? Bucovina si Herta inapoi sau veto in veci din partea Romaniei.

    Ma intreb cateodata, are si Ucraina divizie de troli? Prea multi avocati are Ucraina p-acilea.