O racheta trasa din Gaza a cazut pe teritoriul Israelului

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2016, 4:38 Actualitate | Internaţional

O racheta trasa din Fasia Gaza a cazut in noaptea de luni spre marti pe teritoriul Israelului, aparent fara a provoca victime, a anuntat armata israeliana, informeaza AFP, citata de Agerpres.

O racheta a fost trasa din Fasia Gaza asupra sudului Israelului... Potrivit primelor informatii, racheta a lovit o zona neconstruita... Niciun ranit nu a fost semnalat", a declarat armata intr-un comunicat.

De la sfarsitul razboiului din Gaza in 2014, zeci de proiectile trase din aceasta enclava palestiniana controlata de gruparea islamista Hamas au lovit teritoriul israelian, potrivit datelor armatei.

Grupuri ce revendica legaturi cu organizatia jihadista Statul Islamic au declarat ca sunt la originea mai multor astfel de atacuri in ultimele luni, dar pentru Israel, Hamas ramane responsabila pentru toate aceste tiruri, aminteste France Presse.
























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

626 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Fara indoiala... (Marţi, 15 martie 2016, 4:59)

    A.Corneliu [utilizator]

    Fara indoiala ca teroristii gazani vor avea din nou de urlat cand vor primi replica cuvenita.
    Cu toate astea nicio tara, inclusiv Israelul, nu poate permite sa fie tinta chiar si sporadica a atacurilor, chiar si ineficiente, ale unui vecin dement.
    • -1 (7 voturi)    
      reciproca e valabila? (tot fara indoiala!) (Marţi, 15 martie 2016, 9:19)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Adica nicio tara sa nu poata fi tinta unui atac, a unei ocupatii, a unei colonizari din partea unui vecin (dement sau nu)?

      Doar o intrebare.
      • +2 (2 voturi)    
        Gaza... (Marţi, 15 martie 2016, 12:06)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Gaza nu se afla sub ocupatie. Nici sub colonizare.
        Ideologia conducerii Gazei este nimicirea Israelului si nimic mai putin.
        Cu toate acestea intreaga aprovizionare a Gazei, pe cca 1000 (o mie) de trailere pe zi, vine din Israel.
        Raspunsul gazanilor consta in rachete.
        Situatie dementa, nu?
        • -2 (2 voturi)    
          nu stiu, n-am fost acolo (Marţi, 15 martie 2016, 12:13)

          king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

          si nu asta era intrebarea.

          Ci daca reciproca e valabila. Aparent, nu, exista o multime de "explicatii" si "circumstante".


          PS.
          Banuiesc ca alea 1000 de trailere zilnice sunt platite. Si deci o multime de comercianti israelieni traiesc din comertul cu "teroristii"!
          • +1 (1 vot)    
            Nu are nicio importanta. (Marţi, 15 martie 2016, 21:19)

            A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

            De retinut ca Israelul, care NU blocheaza Gaza si este singura sursa de viata a Gazei (celalalt vecin, Egiptul, fratii arabi ai gazanilor, blocheaza total orice aprovizionare din directia sa), este cel atacat in mod sistematic.
            Orice alta tara in situatie similara ar fi blocat Gaza asa cum a facut Egiptul, fara menajamente si atunci regimul terorist gazan s-ar fi prabusit, lasand loc unei conduceri normale.
            Costurile importurilor Gazei sunt orcium acoperite de pomenile pe care le primeste din toata lumea, neavand practic nicio alta sursa de venituri.
            Daca Gaza s-ar fi orientat spre pace si dezvoltare de 11 ani incoace, in loc de terorism, de cand Israelul a evacuat aceasta fasie, ar fi devenit un Singapur al Orientului Apropiat. Dar au ales alta cale.
            Atunci sa nu vina cu pretentii.
  • -2 (6 voturi)    
    . (Marţi, 15 martie 2016, 8:30)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Prevad la stiri ca "justificare"o avalansa de imagini cu palestinieni urland , neaparat cu copii in brate .
  • +2 (6 voturi)    
    titlul e foarte corect politic (Marţi, 15 martie 2016, 9:28)

    AliKimiku [utilizator]

    " o racheta a cazut pe teritoriul Israelului"
    Ca si cum racheta aia ar fi fost trasa pe verticala, a fost luata da vant si a cazut pe teritoriul Israelului.
    De ce nu se putea pune titlul:
    O racheta trasa din Gaza a lovit Israelul!
    sau fiindca a cazut pe camp nu se pune?