Merkel: Imigrantii nu au dreptul sa-si aleaga tara in care cer azil, nici sa impuna acordarea acestui statut

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 2 martie 2016, 16:45 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel, selfie cu un refugiat
Foto: Agerpres/EPA
Imigrantii nu au dreptul de a-si alege tara in care sa solicite azil si nu pot impune statului respectiv sa le acorde acest statut, a declarat Angela Merkel, cancelarul german, dupa intalnirea cu premierul croat, Tihomir Oreskovic, din Berlin, potrivit Deutsche Welle, citat de Mediafax.

Cancelarul german a solicitat ca UE sa reinstaleze zona de libera-circulatie Schengen, care se confrunta cu restrictii din ce in ce mai mari, in contextul in care tot mai multe state, mai ales cele balcanice, restrictioneaza accesul imigrantilor pe teritoriile lor.  

Merkel a pledat pentru gasirea unor solutii comune privind criza imigrantilor din Grecia, unde se afla circa 50.000 de extracomunitari, iar 10.000 sunt blocati la granita cu Macedonia.  

"Nu este prevazut niciun drept in cazul refugiatilor care sa le permita sa declare: ￯Vreau sa primesc statut de azilant intr-un anumit stat UE", a spus Merkel. 

Anul trecut, in Germania, au fost inregistrati 1,1 milioane de solicitanti de azil. 

Intrebata daca autoritatile germane intentioneaza sa intervina in gestionarea crizei de la frontiera greco-macedoneana, cancelarul german a explicat ca cele doua situatii nu sunt comparabile, aducand in discutie eforturile intreprinse de UE in situatia din Grecia.  

Merkel a indemnat autoritatile din Grecia sa protejeze frontierele tarii, solicitand si celorlalte state UE sa accepte nou-venitii in baza sistemului de cote obligatorii de imigranti aprobat de UE care prevede repartizarea a 160.000 de extracomunitari in statele membre.


Citeste mai multe despre   









2807 vizualizari
  • +13 (19 voturi)    
    Au dreptul ... (Miercuri, 2 martie 2016, 16:47)

    NicolaeA [utilizator]

    sa mearga unde au fost invitati !
    • -7 (9 voturi)    
      Pro-Merkel! (Miercuri, 2 martie 2016, 17:41)

      Alex_def [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Majoritatea covarsitoare a imigrantilor se afla deja in Europa cand Angela Merkel i-a "invitat". Iar daca credeti ca o abordare "a la Orban" ar fi fost mai potrivita, imaginati-va ce ar fi insemnat asta pentru valorile europene, si pentru noi toti.
      • +6 (6 voturi)    
        Ar fi insemnat (Miercuri, 2 martie 2016, 19:21)

        NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Alex_def

        ordine si disciplina la granitele Europei !
        • -3 (3 voturi)    
          OK. Cum? (Miercuri, 2 martie 2016, 21:50)

          Alex_def [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

          Si ce ar trebui sa facă autoritățile vamale grecesti în momentul în care barca gonflabila pătrunde in apele sale teritoriale?
          Concret, cum propuneți dumneavoastră să se facă "ordine și disciplina la granițele Europei"?
          • +1 (1 vot)    
            Ca in Australia (Joi, 3 martie 2016, 8:57)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Alex_def

            Exact asa
    • +3 (3 voturi)    
      corect.......la madam MERKEL.... (Miercuri, 2 martie 2016, 18:35)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      ......................
  • +2 (10 voturi)    
    Dacă privim UE ca un tot,are dreptate. (Miercuri, 2 martie 2016, 16:51)

    asavreau [utilizator]

    Imigranții,dacă vor,pot fi primiți în UE.Germania ca entitate statală nu există,în acest caz.
    • -1 (3 voturi)    
      Merkel și idiosincraziile naziste (Miercuri, 2 martie 2016, 19:06)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Uniunea Europeană nu este un stat, iar cetățeanului îi poate fi refuzat dreptul de ședere în orice stat, dar nu poate fi dus cu forța în alt stat. Așa cum spun englezii de pe stradă, ”germanii tot naziști au rămas până în ziua de azi”.

      Drepturile omului sunt ale oricărui om, nu doar ale cetățeanului german.
    • -1 (3 voturi)    
      Merkel și idiosincraziile naziste (Miercuri, 2 martie 2016, 19:06)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Uniunea Europeană nu este un stat, iar cetățeanului îi poate fi refuzat dreptul de ședere în orice stat, dar nu poate fi dus cu forța în alt stat. Așa cum spun englezii de pe stradă, ”germanii tot naziști au rămas până în ziua de azi”.

      Drepturile omului sunt ale oricărui om, nu doar ale cetățeanului german.
  • +5 (21 voturi)    
    Arbeit macht frei ! (Miercuri, 2 martie 2016, 16:51)

    newlook [utilizator]

    Arbeit macht frei ! ...

    Iata, incet, incet, cum Iuropa, condusa de nemti (fara frontiere) revine la obiceiurile mustaciosului (cu sarma ghimpata)!
    Au dreptate britii sa plece dintr-o asemenea infectie.
  • +11 (15 voturi)    
    Da. (Miercuri, 2 martie 2016, 16:53)

    Potrivit [utilizator]

    Acuma le spunem imigranti, iar acuma ceva timp erau refugiati. Ete cum se schimba lucrurile.
  • +2 (14 voturi)    
    . (Miercuri, 2 martie 2016, 17:19)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    In ce calitate a declarat dansa cele de mai sus?
    • +3 (3 voturi)    
      Evident (Miercuri, 2 martie 2016, 17:59)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      in calitate de cancelar UE
    • +1 (3 voturi)    
      În calitate de lider nazist, (Miercuri, 2 martie 2016, 19:07)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      tu ce credeai? :)
      • -1 (3 voturi)    
        . (Miercuri, 2 martie 2016, 19:42)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        A,m-am linistit..ca cancelar virgula are putere de decizie in toate tarile care au granita cu Germania ,poate il trimite la el acasa si pe fratele nevestei care-mi ocupa playstation-ul de vreo saptamana.
  • +2 (4 voturi)    
    UE e o gluma, Merkel e un clown (Miercuri, 2 martie 2016, 18:02)

    dan.c [utilizator]

    Ne aflam in situatia hilara in care nu permitem imigrantilor sa iasa din Shengen. Gercia e in Shengen, Macedonia nu e nici macar in UE.
    In curand toti vecinii Germaniei si Frantei isi vor inchide granitele de teama imigrantilor din aceste doua tari. Belgia a inceput deja, desi e si ea plina.
    Din pacate nu se mai poate salva nimic. Scapa cine poate.
    • +5 (5 voturi)    
      Ba noi permitem (Miercuri, 2 martie 2016, 19:22)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

      Macedonia nu le permite intrarea pe teritoriul sau. Si bine face.
  • -7 (9 voturi)    
    Multumim! (Miercuri, 2 martie 2016, 18:05)

    Alex_def [utilizator]

    Angela Merkel este foarte contestata pentru politica ei fata de imigranti. Dar hai sa ne imaginam cum ar fi fost daca politica ei ar fi fost una de respingere:
    1. O parte (majoritara) a imigrantilor ar fi ramas "blocati" in Grecia / Italia -> Grecia cade in haos social, instabilitate politica -> criza economica se adanceste in Grecia -> zona Euro se confrunta cu o noua criza -> Grecia iese din zona Euro -> violari grave ale legii, drepturilor omului si democratiei au loc in Grecia, pe fondul haosului
    2. Cealalta parte a imigrantilor reusesc sa continue in drumul lor spre occident -> statele Europene isi inchid treptat granitele -> zona Schengen dispare

    Concluzia: ar trebui sa-i multimim Angelei Merkel, pt. ca in loc sa lase UE sa "rezolve" problema (cum NU a facut-o in ultimii 3 ani), a luat problema in maini, si de bine de rau, a gestionat-o de una singura.
  • +6 (6 voturi)    
    da , sa gasim solutii , ani de zile ...... ! (Miercuri, 2 martie 2016, 19:19)

    TRABI [utilizator]

    O porcarie care va costa scump Europa , din toate punctele de vedere ...
    Urmatoarea etapa .....vom afla adevarul despre invadarea necontrolata a europei de catre musulmani ....
    anghela ne arata inca o data ca partea germana poate fi imprevizibila cand nu te astepti ....
    • +3 (3 voturi)    
      . (Miercuri, 2 martie 2016, 22:04)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

      Urmatoarea etapa -si finala - este free pass la turci in EU incepand din oct.2016.
      That's all folks , les jeux sont faits ,rien ne va plus ,finita la comedia ,the end ,fin ,so long and thanks for all the fish.