UPDATE ​Vladimir Putin a aprobat probabil executarea fostului spion KGB Alexandr Litvinenko - judecator britanic

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2016, 11:57 Actualitate | Internaţional

Alexandr Litvinenko
Foto: Captura YouTube
Presedintele Vladimir Putin a "aprobat probabil" executarea la Londra a disidentului rus Alexandr Litvinenko, a afirmat joi un judecator britanic, in concluziile anchete publice privind moartea fostului spion KGB, transmite AFP.

"Operatiunea FSB (noul nume al KGB) a fost probabil aprobata de dl. Patrushev (Nikolai Patrushev, fostul sef al FSB) si de asemenea de presedintele Putin", a spus magistratul, in aceste concluzii.

Alexandr Litvinenko, 43 de ani, a murit dupa ce a fost otravit cu poloniu la sfarsitul anului 2006, la trei saptamani dupa ce s-a intalnit sa bea un ceai la Millennium Hotel din centrul Londrei cu doi fosti agenti rusi, Andrei Lugovoi, in prezent deputat din partea unui partid nationalist, si cu omul de afaceri Dmitri Kovtoun.

"Sunt sigur ca domnii Lugovoi si Kovtoun au pus poloniu 210 in ceainic la in data de 1 noiembrie 2006. Sunt sigur ca au facut asta cu intentia de a-l otravi pe Litvinenko", a scris judecatorul Owen, in concluziile sale.

Potrivit acestuia, o prima doza, mai slaba, de poloniu i-a fost administrata mai devreme, in 16 octombrie, inainte de doza fatala din 1 noiembrie.

"Dovezile pe care le prezint stabilesc in mod clar responsabilitatea statului rus in moartea dl. Litvinenko", a adaugat el.

"Faptul ca dl Litvinenko a fost otravit cu poloniu 210 produs intr-un reactor nuclear sugereaza ca dl Lugovoi si dl. Kotvoun actionau in contul unui stat si nu al unei organizatii criminale", a adaugat el.

Moscova a denuntat rapid o ancheta "instrumentata politic" si lipsa de "transparenta".

Lugovoi neaga acuzatiile

De la Moscova, Lugovoi a respins acuzatiile "absurde" ale justitiei britanice.

"Acuzatiile impotriva mea sunt absurde (...) Rezultatele anchetei demonstreaza inca o data pozitia antirusa si ingustimea de spirit a Londrei", a declarat acesta, pentru agentia Interfax.

Vaduva lui Litvinenko cere sanctiuni impotriva lui Putin si a Rusiei

Vaduva lui Alexandr Litvinenko a cerut joi guvernului de la Londra sa adopte sanctiuni impotriva Rusiei si a presedintelui Vladimir Putin.

"Cer (...) impunerea de sanctiuni economice tintite si interdictia de a calatori in special pentru Patrushev si Putin", a declarat, la Londra, Marina Litvinenko.

Marina Litvinenko a afirmat ca sotul sau "a fost ucis de agentii statului rus in primul act de terorism nuclear, in plin centru al Londrei".

Fotografia care a facut inconjurul lumii


Alexandr Litvinenko a murit in data de 23 noiembrie 2006 la varsta de 43 de ani. Fotografia sa, pe patul de moarte, in care apare fara par in cap si extrem de slabit, a facut inconjurul lumii.

Ancheta a descoperit puternice concentratii de poloniu in barul in care a baut ceaiul cu cei doi cetateni rusi si in special in cana folosita de Litvinenko.

In aceeasi seara, Litvinenko s-a simtit rau.

Internat la University College Hospital din Londra, fostul agent l-a acuzat pe Vladimir Putin, intr-o scrisoare dictata pe patul de moarte, ca a ordonat uciderea sa, ceea ce Moscova a dezmintit tot timpul.

Alexandr Litvinenko se alaturase la Londra miliardarului Boris Berezovski in 1999. Si acesta, inamic declarat al lui Vladimir Putin, a decedat in conditii neelucidate in martie 2013, in resedinta sa britanica. Si el colabora cu serviciile secrete britanice.

Cadavrul lui Litvinenko, care obtinuse cetatenia britanica si se convertise la islam, a fost ingropat intr-un cimitir londonez intr-un sicriu de plumb.

Care va fi raspunsul Londrei?


O prima ancheta judiciara, care analiza posibila implicare a Kremlinului, a fost blcoata in urma refuzului Moscovei de a-i extrada pe Dmitri Kovtoun si Andrei Lugovoi.

O "ancheta publica" a preluat ulterior cazul. Aceasta are ca scop doar stabilirea faptelor, fara a pronunta condamnari.

In urma concluziilor judecatorului de instructie Robert Owen, relatiile dintre Rusia si Marea Britanie risca inca o data sa se deterioreze puternic.

Potrivit cotidianului The Guardian, diplomati britanici i-au cerut premierul David Cameron, care a aflat despre acest raport marti, sa nu decreteze eventuale sanctiuni ca semn de represalii, pentru a nu compromite negocierile privind conflictul din Siria.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
12042 vizualizari
  • -12 (36 voturi)    
    vai ce soc (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:11)

    Cata79 [utilizator]

    rusia si-a matrasit spionul dezertor.
    :))))))))
    Credeam ca e trecut in job description:
    - ne tradezi, te kilerim

    Plm, usa, uk, china,.... fac la fel,
    mare rahat pe bat
    • +11 (17 voturi)    
      pe bune? (Joi, 21 ianuarie 2016, 13:10)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      Numai ca in situatia de fata Litvinenko nu a fost matrasit fiiindca era dezertor ci fiindca era cam opozant al lui Putin.
      Apropo, Snowden oare ce face? ca omul e bine mersi la Moscova si se pare ca nu a baut lapte cu Plutoniu.
      Iar Snowden a dat pe goarna nu gluma comparat cu Litvinenko de care nu auzise nimeni pana cand a fost omorat.
      • +1 (1 vot)    
        pai tocmai... (Joi, 21 ianuarie 2016, 22:20)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Snowden a fost smecher si s-a facut faimos, ca sa stie toata lumea de el si ca sa nu mai aiba SUA ce sa-i faca. Altfel daca pateste ceva, sare toata presa la gitul SUA.

        Hai sa fim seriosi... cind te angajezi ca agent secret, cam stii in ce te bagi. Ai o misiune de indeplinit. P-aia o faci. Daca unul din echipa tradeaza esti obligat sa-l lichidezi, chit ca e prietenul tau cel mai bun. Altfel nu esti patriot si nu ai ce cauta in servicii.
        • -1 (1 vot)    
          007 (Vineri, 22 ianuarie 2016, 7:43)

          kao [anonim] i-a raspuns lui cititoare

          adevarat graiesti vericule!!!!!!!!!!
    • -8 (18 voturi)    
      Nope (Joi, 21 ianuarie 2016, 13:11)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      Celelalte state nu omoara spionii dezertori. Ei doar dispar fara urma.
    • +13 (21 voturi)    
      Bai socatule ! (Joi, 21 ianuarie 2016, 13:16)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      A fost executat cu Poloniu ! Cu aceasta substanta poti sa otravesti toata Londra, daca o pui in apa, de exemplu. Deci incearca sa vezi putin mai mult in executia asta.
      Iar executii de tipul asta, au fost inventate de Stalin si bolsevicii lui. De Trotki ai auzit ?
      • -5 (9 voturi)    
        da... (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:24)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        daca tot stii atat de multe, atunci spune-mi cum a murit Trotki?
        • +4 (4 voturi)    
          A fost omorat cu TOPORUL (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:55)

          Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui levierul

          La ordinul lui Stalin.
          • +4 (4 voturi)    
            De fapt, nu cu un topor clasic (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:33)

            comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

            ci cu o unealtă de spart gheața folosită de alpiniști - un piolet (în engleză mountaineers' ice-axe).
            N-a murit imediat, a avut timp să-și oprească gărzile de corp de la a-l ucide pe asasin - „lăsați-l, omul ăsta are de spus o poveste”.
            Povestea se petrecea în Mexic.
  • +15 (19 voturi)    
    Plus (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:31)

    CititorulComentator [utilizator]

    Matraselile din ultima vreme sunt probabil tot opera lui Putin.
  • +13 (19 voturi)    
    Da stim ca a fost Putin, (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:37)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    ca doar n-o fi fost bunicu'.
    • +14 (18 voturi)    
      De fapt, ăștia chiar îl dezvinovățesc pe Putin. (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:59)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

      Ei zic că „a aprobat”. Eu m-aș fi gândit că „a ordonat”...
  • +5 (11 voturi)    
    acoperiti si in uk? (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:40)

    jaz [utilizator]

    domnu'' judecator esti sigur sau exista dovezi?
  • +8 (12 voturi)    
    AȘA TREBUIE SĂ FUNCȚIONEZE O JUSTIȚIE NORMALĂ (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:44)

    pointless man [utilizator]

    Dar nu și opinia publică, care nu condamnă și nu execută ci doar trece foarte repede dincolo de prezumția de nevinovăție. Judecătorul britanic a judecat strict cazul Litvinenko (bravo lui), restul oamenilor judecă colaționînd TOATE faptele lui Putin (de fapt ale sinistrei confrerii ce-l scoate în față).

    Și, să-mi fie cu pardon, cel puțin de la asasinarea cu ”sînge rece” (vorba lui Truman Capote) a marinarilor de pe Kursk, dovezile au devenit copleșitoare.
  • -16 (22 voturi)    
    Cu riscul . . . (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:49)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . de a fi catalogat Gica contra, eu am sa spun ca am indoieli in ce priveste otravirea premeditata a acestui om. De ce? Pentru ca daca se voia eliminarea lui, s-ar fi facut in mod brutal si brusc fara sa ii mai dea lui trei saptamani de viata in care sa poata spune tot ce stie. Eu cred ca acest Litvinenko, avea in posesie substanta respectiva ( la urma urmei era si el spion,nu?) si ca, ori a ingurgitat-o voluntar, tocmai pentru a se crea valva, ori accidental.Poate fi o ipoteza la fel ca si cea a judecatorului care folosind expresia ,, ca cel mai probabil,, a recunoscut practic ca nu are dovezi in acest sens. In orice caz nu plang de mila rusnacului ala, ca era de aceiasi teapa ca si seful lui!
    • -5 (9 voturi)    
      Accept . . . (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:35)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      . . . minusurile date cu atata darnicie daca cei care le dau mai cunosc vreun caz de moarte lenta a vreunui oponent al lui Putin. Absolut toti au murit brusc fie impuscati precu Politkovskaia sau Nemtov fie in baie strangulati ca Berezovski. De ce i s-ar mai fi dat trei saptam,ani de viata acestui Litvinenko? Eu pun doar intrenarea nu afirm un adevar absolut! Eu zic ca e bine sa mai gandim si cu tartacutele noastre!
    • +3 (7 voturi)    
      Ce crezi tu e irelevant. (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:44)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Punct.
      • +1 (1 vot)    
        Ramane asa . . . (Joi, 21 ianuarie 2016, 18:45)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        . . . cum zici!
  • +13 (13 voturi)    
    corectie? (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:55)

    nicu [anonim]

    De la Moscova, Alexandr Litvinenko a respins acuzatiile "absurde" ale justitiei britanice. - va referiti la Lugovoi, desigur?
  • -9 (17 voturi)    
    nam (Joi, 21 ianuarie 2016, 13:09)

    idealogul [anonim]

    De cand lucreaza justitia occidentala (modelul universal si perfect) cu POSIBIL POATE PROBABIL.
    Exemplu:
    Vom auzi de acum sentinte de felul POSIBIL POATE PROBABIL cetateanul X a furat portofelul cu o probabilitate de 25%. Deci va face 25% din pedeapsa prevazuta de codul penal- 5 ani din maximul de 20.

    Misto. Traiasca justitia independenta. Traiasca tineri frumosi si liberi. Arafat sa isi dea demisia.
  • +8 (8 voturi)    
    Mai sa fie.... (Joi, 21 ianuarie 2016, 13:15)

    rcb [utilizator]

    "De la Moscova, Alexandr Litvinenko a respins acuzatiile "absurde" ale justitiei britanice.". Chiar si mortu' respinge acuzatiile :))
  • -8 (16 voturi)    
    Pentru tradare asta-i forma de plata !!! (Joi, 21 ianuarie 2016, 13:19)

    andreesanu [anonim]

    Ei au alte reguli ,de ce-i judecati voi dupa legile voastre ??.In lumea spionilor exista doar "A FI SAU A NU FI "
  • -6 (14 voturi)    
    ceausescu (Joi, 21 ianuarie 2016, 13:35)

    petre22 [utilizator]

    A ordonat executarea spionilor tradatori,asa era in fisa postului sa fie matrasiti daca tradeazanici macar dupa 30 de ani aceasta lege nu e schimbata sie valabila in toata lumea.
    Asta cu "poate" ca Putin a ordonat e stupida rau de tot.
  • +2 (6 voturi)    
    ... (Joi, 21 ianuarie 2016, 13:52)

    muzule [anonim]

    un judecator da sentinte probabile?
  • +5 (5 voturi)    
    Nu numai (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:15)

    KostasP [utilizator]

    Ca a ordonat uciderea lui, dar a facut-o intr-o maniera care sa bage groaza in viitori potentiali dezertori.
  • -2 (6 voturi)    
    Halal ... (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:45)

    vitan.sandu [utilizator]

    ... justitie! Posibil, probabil!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce aberatie (Joi, 21 ianuarie 2016, 20:30)

    io [anonim]

    Sanctiuni pentru ca angajatorul l-a scos din uz pe angajat :))

    Oameni buni, Litvinenko nu lucra la chioscul cu paine de la colt. Era spion! Cand s-a angajat, a facut-o cu buna stiinta. Printre clauze: 1. ai intrat, nu mai iesi! 2. ciocul mic

    Ai incalcat clauza, ai platit!
  • 0 (0 voturi)    
    genial (Vineri, 22 ianuarie 2016, 9:26)

    ano [anonim]

    "Cadavrul lui Litvinenko, care obtinuse cetatenia britanica si se convertise la islam, a fost ingropat intr-un cimitir londonez intr-un sicriu de plumb."

    *slow clap* bravo stimabililor *slow clap*