Un barbat a incercat sa intre cu masina intr-un grup de militari in fata unei moschei din Franta

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 1 ianuarie 2016, 21:48 Actualitate | Internaţional

Un barbat aflat la volan a incercat, vineri, sa loveasca cu masina patru militari francezi in fata unei moschei din orasul Valence dinn sud-estul Frantei. Militarii au deschis focul asupra atacatorului, acesta fiind ranit, anunta AFP. 

Incidentul s-a produs vineri dupa-amiaza, iar motivele atacului nu sunt cunoscute.

Militarii "au ripostat cu focuri de aparare", se arata intr-un comunicat comun semnat de Ministerul de Interne si de cel al Apararii.

Agresorul a fost ranit grav, insa viata lui nu este pusa in pericol. El este internat in spital. 












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6812 vizualizari
  • +25 (25 voturi)    
    Deja anul a început cu evenimente (Vineri, 1 ianuarie 2016, 22:05)

    Moldoveanul [utilizator]

    Incendiu puternic în Dubai, atac terorist în Israel, amenințări cu bombe pe aeroporturile europene, acum asta.

    Indiferent dacă acest eveniment din Franța este un atac al unui musulman asupra militarilor sau al unui naționalist care i-a atacat tocmai pentru că păzeau o moschee, e clar că Europa, mai ales cea occidentală, începe să culeagă roadele propriei ignoranțe.

    Și mă tem că, din punctul ăsta de vedere, anul 2016 nu va fi unul prea liniștit.
    • +7 (7 voturi)    
      eu cred... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 10:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Moldoveanul

      ca asta e doar începutul!
      cred ca Europa o sa aiba parte de multicele atentate in 2016...
      si Merkel inca nu-si recunoaste greseala...
      • 0 (0 voturi)    
        Merkel a fost o uriasa dezamagire (Luni, 4 ianuarie 2016, 0:07)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Sincer, nu inteleg cum un om care reuseste sa conduca de ani de zile un urias industrial precum Germania poate sa faca o asemenea tampenie. Cu atat mai mult cu cat ea e in mod sigur constienta de faptul ca diferentele de cultura sunt o problema - ea cu gura ei a spus, acum cativa ani, ca multikulti e mort. Deci e foarte constienta de problemele pe care le pot produce diferentele de cultura. Ceva e ... ciudat rau.
        Ori a luat-o razna, ori sunt niste presiuni, ceva. Ma gandeam chiar la industriasi, care poate isi doresc mai multa mana de lucru ieftina si cu mai putine pretentii decat cei nascuti in Germania. Dar ... nici asta nu mi se pare prea credibil, pentru ca nici aia nu sunt idioti - ce mana de lucru sa ai printre refugiatii astia, care au nevoie de multi ani in care sa invete germana si sa invete meserii, inainte de a fi integrati in munca ? Si asta, presupunand ca vor sa fie integrati in munca ...
        Politicienii europeni actuali conduc niste tari care sunt functionale de multa vreme, sisteme care pot chiar absorbi si anula unele greseli, sau pot reactiona mult mai eficient la unele tactici bune. Na ... e ca diferenta dintre a conduce o masina buna de teren si a conduce o Dacia 1300.
        Practic, politicienii actuali sunt netestati de vremuri grele. Doar pentru ca unele tari merg bine, nu inseamna ca politicienii respectivi sunt geniali, doar ca sunt ... ok in general, se vedesi o diferenta intre ei (pana acum, Merkel a fost mai ok decat altii) si restul mai e asigurat si de faptul ca au mostenit sisteme deja functionale si asezate. Dar se pare ca o criza mai serioasa ... i-a facut knockout in masa.
  • +4 (4 voturi)    
    Dar de ce pazeau moscheea? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 2:37)

    Blackhat [anonim]

    Cine dracu sa atace o moschee? Pampalaii de francezi?
    Deja penibilul este dus la cote paroxistice...
  • -1 (3 voturi)    
    maxine minimizate, sau minime maximizate (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 7:26)

    El Condor [anonim]

    E adevarartca patru indivizi constituie un grup (care poate ajunge si la cateva mii daca e nevoie), dupa cum si doua rachete pot fi apreciate ca "mai multe", sau victimile genocidului din Fasia Gaza pot fi cansiderate "cateva", dintre care si "cativa copii". Depinde de "unghiul" din care este facuta poza .
    • +2 (2 voturi)    
      Vedete-as ... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 12:33)

      dANIEL [anonim] i-a raspuns lui El Condor

      ... traind printre "nevinovatii" pe care cu stupizenie stangista ii scoti in fata! Ma tog, cat te lasa aia pana sa-ti taie capul ...
      • 0 (0 voturi)    
        Amenintare ? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 22:43)

        El Condor [anonim] i-a raspuns lui dANIEL

        S-o iau ca pe-o amenintare terorista, sau ca pe o simpla gluma ? Oare te-am atins asa de tare cu un adevar ?
  • +1 (3 voturi)    
    numai o intrebare : (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 14:12)

    coor [utilizator]

    ''Agresorul a fost ranit grav, insa viata lui nu este pusa in pericol''. Cum e asta ? Sunt la sapa de lemn , dar mai am ceva bani in cont ! :)
  • 0 (2 voturi)    
    numai o intrebare : (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 14:13)

    coor [utilizator]

    ''Agresorul a fost ranit grav, insa viata lui nu este pusa in pericol''. Cum e asta ? Sunt la sapa de lemn , dar mai am ceva bani in cont ! :)