Liderul Statului Islamic indeamna la o revolta in Arabia Saudita si promite atacuri in Europa, SUA si Rusia

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 27 decembrie 2015, 9:53 Actualitate | Internaţional

Abu Bakr al-Baghdadi
Foto: Captura Youtube.com
Liderul gruparii jihadiste Statul Islamic (SI) Abu Bakr al-Baghdadi a indemnat la o revolta in Arabia Saudita si a promis atacuri in Israel, intr-o inregistrare audio postata online sambata, informeaza Mediafax.

Aceasta inregistrare apare dupa sapte luni de tacere si a fost difuzata pe retelele de socializare Twitter si Telegram, potrivit site-ului american pentru supravegherea retelelor jihadiste SITE, relateaza AFP in pagina electronica.

Mesajul apare in contextul in care Statul Islamic este afectat de infrangeri militare atat in Siria, cat si in Irak.

In aceasta inregistrare de 24 de minute, al-Baghdadi critica o coalitie de 34 de tari a carei infiintare a fost anuntata de catre Arabia Saudita, pe 15 decembrie, in vederea "luptei impotriva terorismului".

"Ei au anuntat recent o coalitiie (...) fals institulata <<islamica>> si au spus ca scopul ei este sa lupte impotriva califatului" proclamat de SI de o parte si de alta a frontierei siriano-irakiene, a spus al-Baghdadi.

"Daca aceasta coalitie ar fi fost islamica, ar fi adus victoria si ar fi ajutat poporul din Siria", a mai spus el.

Liderul SI, care in inregistrarile sale anterioare a criticat virulent Riyadhul, i-a indemnat pe sauditi sa "se ridice" impotriva liderilor lor.

Al-Baghdadi a amenintat ca va ataca Israelul, afirmand ca SI "nu a uitat nici un moment Palestina". "Curand, cu permisiunea lui Allah, veti auzi despre rasunetul pasilor mujahedinilor (razboinici sfinti)", a continuat el amenintarile la adresa Israelului, relateaza DPA.

El a avertizat israelienii sa se astepte la atacuri din partea jihadistilor extremisti. "Palestina va fi cimitirul vostru, evreilor", a amenintat el in aceasta inregistrare.

Statul Islamic, care detine controlul asupra unor parti importante din teritoriile Siriei si Irakului, a revendicat in ultimele luni o serie de atacuri sangeroase, in intreaga lume, declansand o campanie multinationala impotriva sa.

In aceasta inregistrare, al-Baghdadi a promis ca tarile angajate in lupta impotriva Statului Islamic vor plati un "pret scump". "America, Rusia si Europa trebuie sa astepte cu nerabdare acest lucru", a amenintat el.

Statele Unite conduc o campanie aeriana impotriva Statului Islamic in Siria si Irak, in timp ce Rusia a lansat la sfarsitul lui septembrie o campanie aeiana atat contra ISIS, cat si altor grupari extremiste - in Siria.

Statul Islamic a revendicat doborarea, in octombrie, a unui avion rusesc de linie in Egipt, soldata cu moartea celor 224 de persoane de la bord.

Al-Baghdadi si-a reiterat indemnul, adresat tuturor musulmanilor, de a se alatura gruparii sale in lupta impotriva a ceea ce a catalogat drept "natiuni ale necredintei care lanseaza un razboi impotriva islamului".

El a declarat anul trecut Statul Islamic "califat" si s-a autoproclamat "califul" acestuia.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
14189 vizualizari
  • +14 (36 voturi)    
    eeee (Duminică, 27 decembrie 2015, 10:01)

    liviu_ [utilizator]

    Merkel crede in continuare ca SI sunt doar o mica parte din arabi...
    • -2 (36 voturi)    
      si are dreptate (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:24)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Chiar crezi ca majoritatea arabilor se identifica cu un asemenea scelerat? Sau majoritatea musulmanilor din lume (care nu sunt numai arabi)?
      • +19 (23 voturi)    
        . (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:40)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        In practica se intampla asa: 2 familii de musulmani in Europa ,traind relativ integrat ,nefacand probleme prea mari societatii.
        Apare a 3 -a familie ,conservatoare ,valuri , haine,scoala islamica,etc. Ii acuza voalat pe ceilalti 2 ca nu ar fi musulmani adevarati.Imediat se schimba foaia,cele 3 familii se vor izola ,apar valurile ,etc etc.Este un fenomen studiat si inteles,in general turcii ( doar exemplu) integrati ok sunt cei ce nu au prea multe tangente cu comunitatea locala minoritara.
        • +26 (28 voturi)    
          ref turci si de ce sunt altfel (Duminică, 27 decembrie 2015, 16:21)

          baobab [anonim] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

          turcii au apucat sa fie condusi o perioada de timp de catre un mare om politic si un adevarat musulman: Mustafa Kemal Ataturk.

          De ce?
          Uite aici de ce:

          A abolit Califatul în martie 1924, a desfiintat școlile religioase și legea musulmană (Sharía).
          A incurajat egalitatea femeilor și a început legalizarea ei prin adoptarea unor legi.
          În decembrie 1934 femeilor li s-a dat voie să voteze pentru membri din parlament și să dețină locuri în parlament.
          Ataturk a interzis fezul(pălăria otomană).
          Cea mai revoluționară reformă a fost înlocuirea alfabetului arab, cu care limba turcă fusese scrisă de secole, cu alfabetul latin, în 1928.
          În 1934 o lege i-a forțat pe turci să-și adopte nume de familie în stil vestic.

          Cred ca irakienii/sirienii au si ei nevoie de un fel de Ataturk, si inca rapid.
          • +12 (12 voturi)    
            . (Duminică, 27 decembrie 2015, 17:31)

            Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui baobab

            Acum multi ani cand am vazut bustul lui Ataturk pe Calea Victoriei m-am revoltat.
            Intre timp am cunoscut turci din Turcia ( maaaaare deosebire intre ei si cei din Europa) care mi-au vorbit despre Ataturk ,reformele lui,modul in care au fost primite de catre populatie,din cate am inteles a fost mai european decat multi europeni.
            Din pacate acum majoritari sunt genul femeii acelea imbrobodite care dupa vizita lui Erdogan in Germania spunea ca acum ca l-a vazut live pe El Jeffe e ca si cum ar fi vizitat Anatolia.
            "Nastase-i glastra si Iliescu floarea din glastra."
      • +22 (26 voturi)    
        asadasd (Duminică, 27 decembrie 2015, 16:36)

        asdasd [anonim] i-a raspuns lui anonim3

        Sa iti zic eu o treaba , in timp ce musulmanul radical vrea el personal sa iti taie capul , musulmanul moderat asteapta ca musulmanul radical sa iti taie capul .

        Sunt convins ca majoritatea nu se identifica cu sceleratul Baghdadi , se identifica cu alti scelerati , gen aia din Boko Haram , Al Nusra , etc. Exista si in suportul pentru scelerati diversitate .

        Ce dracu o fi atat de greu sa admitem ca islamul e o "ideologie" periculoasa si ca trebuie sa primeasca acelasi tratament ca si nazismul . Cum am trecut nemtii prin denazificare sa trecem si arabii prin deislamizare . Asta cat se mai poate , pana nu ajunge in vest vreun scelerat la putere , vreun Trump sau Le Pen , care se hotaraseste sa le incheie subit jihadu primitivilor astora si sa inceapa cruciada , eventual cu vreo arma nucleara .

        "Islamul e religia pacii , dar sunt unii rai care o inteleg prost si comit crime" auzim intr-una. Continuand paralela cu nazismul , cum ar suna "Nazismul e ideologia pacii , dar unii adepti au inteles gresit mesajul si eu comis genocid" . In fond , e real , un procent mic din adeptii nazismului au ajuns ei personal sa comita vreo crima .
        • +1 (9 voturi)    
          Nu stii ce spui... (Duminică, 27 decembrie 2015, 19:14)

          Linux [anonim] i-a raspuns lui asdasd

          ...afirmand ca arabii pot trece prin deislamizare.
      • +1 (11 voturi)    
        depinde ce intelegi prin majoritate.... (Duminică, 27 decembrie 2015, 19:02)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        clar mai mult de 50% din musulmani nu sunt de acord cu asemenea comportament...
        in schimb e un procent ingrijorator de mare care sunt de acord
        mai grav este ca cei care chiar vor sa se integreze vor fi bagati in aceeasi oala teroristii.
        si, cel mai grav, e ca acest comportament idiot al lui Merkel si cel de teapa ei nu fac decat rau!
        mai exact Merkel da apa la moara teroristilor!
        musulmanii corecti vor fi izolati din cauza celor care fac probleme (si care sunt tolerati in numele corectitudinii politice). europenii au de suferit etc...
        singurii care au de casstigat din comportamentul tovarasei sunt chiar simpatizantii isis pentru ca obtin exact ce isi dorest: destabilizarea europei!
  • -20 (28 voturi)    
    cu mujicia sunt de acord (Duminică, 27 decembrie 2015, 10:08)

    un domn [utilizator]

    acolo trebuie facut ceva...
  • -19 (35 voturi)    
    La fel (Duminică, 27 decembrie 2015, 10:29)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    Ca inregistrarile alea cu Bin Laden care apareau periodic, ca sperietoare, la CNN, va amintiti? Regimul de frica trebuie mentinut, numai asa poate fi invins terorismul! Un alt barbos cautat in pesteri zeci de ani, si cand colo o sa aflam ca s-a prapadit de mult, saracu!
    • -4 (12 voturi)    
      Si cand colo (Duminică, 27 decembrie 2015, 18:36)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      Aflam ca el-bhagdadi era un agent cia, saracu'.
  • +17 (17 voturi)    
    Intra in normalitate muscand mana care l-a hranit (Duminică, 27 decembrie 2015, 11:09)

    serban [anonim]

    Si-a luat titlul de calif prea devreme, pentru propa-ganda
    Normal trebuia atribuit dupa cucerirea locurilor sfinte ale musulmanilor Dinastia Otomana a luat titlul de calif in perioada lui Selim sau Suleiman cand a cucerit Ierusalimul,Meka si Medina .
    • 0 (0 voturi)    
      Si-a luat titlul (Luni, 28 decembrie 2015, 16:02)

      ionisus [utilizator] i-a raspuns lui serban

      atunci cand i s-a cerut, sau, mai bine-zis, atunci cand a fost prevazut de ''regizor''. Ca si bin Laden si el-Baghdadi e doar un actor, de care papusarii din umbra se folosesc atata timp cat el este util.Vad ca unii comentatori ii dau tare cu naivitatea si greselile madamei merkel, care nu intelege, nu pricepe, etc., etc! ''Angi'' pricepe foarte bine consecintele politicii sale, doar ca exact asta si vrea, islamizarea Europei, cu tot ce decurge de aici, pentru ca si ea e doar un alt actor, intr-o piesa scrisa de altii.
  • +27 (27 voturi)    
    Decimiarea natiunii arabe!!! (Duminică, 27 decembrie 2015, 11:29)

    Dr.WHO [anonim]

    Dezaxati precum individul din articolul de mai sus au dus la peste 1,5 milioane de morti, se pare, real, in Iraqk si Siria!!!!....Statul islamic este un fel de iad !!!
  • -13 (29 voturi)    
    Macar (Duminică, 27 decembrie 2015, 11:30)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Individul e serios, spre deosebire de papagalii din vestul europei...
    • +28 (28 voturi)    
      Serios dus cu pluta (Duminică, 27 decembrie 2015, 11:44)

      me [anonim] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Indivizi care-i mana pe altii sa moara in razboaie in timp ce el da indicatii pretioase si probabil se bucura de oamenii nevinovati facuti sclavi
  • +25 (27 voturi)    
    Ceasul de la mana (Duminică, 27 decembrie 2015, 12:05)

    CititorulComentator [utilizator]

    E din lumea aia pe care o uraste el? Cum vine asta...pai atunci lasati si telefoane si tot, stati in pesteri. Pai cum vine asta?
  • +22 (28 voturi)    
    Daca... (Duminică, 27 decembrie 2015, 12:07)

    A.Corneliu [utilizator]

    Daca bravii luptatori ai ISIS/DAESH vor avea proasta inspiratie de a ataca Israelul, isi vor plange ziua in care s-au nascut.
    • -4 (6 voturi)    
      Sunt rude... (Duminică, 27 decembrie 2015, 19:20)

      Linux [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      ...si ca orice rude se cearta pentru pamant.
      Israelienii ii urasc pe europeni mai rau decat arabii.
      Treaba cu atacarea Israelului este doar reclama pentru a pune fraierii in confuzie.
    • 0 (2 voturi)    
      ''Bravii luptatori'' ISIS, fac ce le cer (Luni, 28 decembrie 2015, 16:17)

      ionisus [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      ''liderii'' lor, care fac ce le cer ''sefii''lor, adica regizorii acestei piese, care are ca scop islamizarea Europei si disparitia statelor nationale, unitare, din Europa.
      Textul urmator e edificator.Vladimir Putin: Statul Islamic e finantat de 40 de tari. Reteaua terorista Statul Islamic este finantata de 40 de tari, inclusiv state membre G20, sustine presedintele rus Vladimir Putin, care spune ca a primit un raport al serviciilor secrete in acest sens, scrie Russia Today. Liderul de la Kremlin a facut aceste declaratii in timpul summit-ului G20 care are loc in Antalya (Turcia). "In timpul summit-ului, am oferit exemple, care se bazeaza pe informatiile obtinute de noi, cu privire la finantarea Statului Islamic. Acesti bani, asa cum am stabilit, provin din 40 de tari, iar o parte dintre acestea sunt membre G20", le-a spus Vladimir Putin jurnalistilor. Cu alte cuvinte, Putin se tine de cuvant si spune lucrurilor pe nume: in vreme ce tarile G20 s-au adunat in Turcia pentru a discuta despre masuri impotriva Statului Islamic, iata ca o parte din aceste tari finanteaza reteaua terorista - ipocrizie la maxim! De asemenea, Vladimir Putin a vorbit si despre necesitatea reducerii comertului ilegal de petrol si produse petroliere, o practica a Statului Islamic in Irak si Siria. "Le-am aratat colegilor nostri imagini filmate de la o inaltime de 4-5 mii de metri care arata coloane de vehicule-cisterna incarcate cu produse petroliere intinzandu-se pe zeci de kilometri".
      Paris / Bataclan: 10 minute de adevar Analistul politic Gearoid O'Colmain arata ca masacrul din capitala Frantei este folosit de guvern pentru a deschide actiuni de razboi in Siria (unde nu are, evident, nici un drept). Mai mult, el arata ca Franta a devenit o simpla papusa manipulata a politicii hegemoniste a SUA, si face "jocul" elitei murdare mondiale ce urmareste instaurarea unui guvern unic mondial tiranic. Gearoid O'Colmain arata ca NU exista razboi impotriva terorismului;
  • -10 (26 voturi)    
    ce glume are (Duminică, 27 decembrie 2015, 12:07)

    gopo111 [utilizator]

    ca ataca israelul, pai cum sa atace "mina care il hraneste" aia "e" tatal lor cum sa atace, israel, si restul sint in spatele acestor teroristi, stati linistiti, ca totul e propaganda, dupa atacul din franta ce sa intimplat doar ca sa marit bugetul celor de la serviciile secrete sau cum le mai zice chiar si in romania, unde aia chiar nu au ce explodata pt ce, balarii, asa se fac bani si influenta, prin teroare, dar nu a celor care stau in pesteri sau prin desert ci a celor in costume si masini scumpe care se ascund printre noi
    • +9 (15 voturi)    
      Gopo... (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:25)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      Gopo, cred ca vorbesti de pe o alta planeta.
      Poti sa-mi spui si mie de unde ai luat tampeniile astea?
  • +11 (13 voturi)    
    Indemn la revolta (Duminică, 27 decembrie 2015, 12:23)

    Trojan.H [utilizator]

    Pai sigur, indemnam prostii la revolta, ca mijloacele noastre sunt din ce in ce mai limitate.
    Muriti fraierilor, muriti, ca pe cuvintul meu, o sa fie bine! Promit! ;)
  • -16 (24 voturi)    
    Cand te gandesti (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:12)

    Mr John [anonim]

    Ca Israel folosindu-se de SUA si Europa comit lovituri de stat, atacuri teroriste, falsifica rapoarte pt invazii etc
    • +8 (16 voturi)    
      Mister Gion... (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:52)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Mr John

      Mister Gion, poti sa-mi arati si mie unde ai gasit fanteziile astea?
      Sau ai luat ceva tarii?
      • -6 (22 voturi)    
        Indicii (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:43)

        Mr John [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

        Fantezii:
        9/11 2001 - o racheta loveste exact birourile pentagonuuil ce investigau disparitia a 2300 miliarde $ .nici o camera video de la Pentagon n-a filmat avionul
        - WT7 demolata controlat in 6 secunde eliminata din raportul oficial
        - Turnurile gemene au fost preluate de magnati evrei ce le-au asigurat desi erau pline cu azbest.dupa 9/11 au incasat miliarde de pe asigurari
        - Tony Blair evreu aproba invazia Irakului desi David Kelly in raportul sau evidentia clar lipsa oricaror dovezi pt acuzatiile de arme chimice si atomice.kelly este asasinat
        - CIA si Mossad direct implicati in lovitura de la 9/11 .avioane de vanatoare ridicate in aer dupa explozia primului turn sunt directionate spre ocean pt a permite lovirea celui de-al 2 lea turn - oficial este numita eroare umana
        - atacurile de la Paris 2015 executate cu ajutorul serviciilor de securitate dupa ce sute de mii de imigranti printre care si luptatori IS sunt lasati liber prin Europa, intregul imperiu media murdoch isi incordeaza muschii si acuza tarile tranzitate de practici naziste
        -
        • +4 (12 voturi)    
          Gionny... (Duminică, 27 decembrie 2015, 16:01)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Mr John

          Gionny, vrei sa spui ca toate astea se cheama informatii credibile?

          Ma rostogolesc de râs!
        • -6 (12 voturi)    
          Iar legatura (Duminică, 27 decembrie 2015, 16:38)

          Mr John [anonim] i-a raspuns lui Mr John

          Cu 2015 si nu numai. Netanyahu este pus sub acuzare in Spania impreuna cu un ministru israelit pt masacrul din 2010 cand au luat cu asalt o nava cu ajutoare ce se indrepta spre Palestina
  • 0 (20 voturi)    
    SI nu exista (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:48)

    Dan [anonim]

    Daca va uitati mai bine, asta e doar un alt Ben Laden, dar in alte haine. De data asta, negre. E doar praf in ochi toata chestia asta cu SI, nu exista asa ceva. Ganditi-va un pic; o coalitie de 30 si ceva de tari sa nu distruga pna acum o adunatura de salbatici. Trebuia sa-i distruga in cel mult o zi. Totul e cusut cu ata alba.
    • +5 (11 voturi)    
      ! (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:55)

      Anon-imus [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Vrei bomba atomica pe ei ?
      asa se rezolva intr-o zi.
      Eu nu cred ca ar fi solutia buna.
    • -3 (19 voturi)    
      SI exista (Duminică, 27 decembrie 2015, 15:10)

      shlomo_bernstein [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Numai ca nu exista interesul safie distrus, fiindca tot papusarii l-au creat, ca sa faca dezordine in sistem si sa puna mana pe petrol + miliarde din industria de armament, pusa din nou la treaba!
      Si vezi ca tot "salbatici" sunt si pastorii de capre din Afganistan,si de vreo 30 de ani i-au pus cu botul pe labe si pe sovietici si pe americani! "Salbatici" erau si somalezii care i-au gonit dupa Black Hawk Down pe americani samd.
      Americanii sa inteleaga odata pt. totdeauna ca nu mai sunt miezul din dodoasca si sa nu se mai bage unde le fierbe oala! Ca Irak, Libia, Siria -unde predomina bunastarea inainte sa apara ei, sunt acum ruine, lor li se datoreaza! I-au zgandarit pe oamenii aia, si-asa macinati de conflicte interne, absolut gratuit, fara s ale faca nimic -nici irakienii, nici libienii nici afganii nu s-au dus vreodata peste americani!
  • +10 (16 voturi)    
    "Rasunetul pașilor " (Duminică, 27 decembrie 2015, 16:18)

    batmanss [utilizator]

    Apoi "SUA , Rusia si Europa trebuie sa astepte cu nerăbdare "....un fantezist radicalul asta . Abia astept sa atace pe fata macar Israelul , nu mai zic de alte tari mai puternice. In cateva zile Israelul i-ar matura de pe fata pamântului iar ei ar aștepta cu nerăbdare întâlnirea cu Alah .
    • -6 (16 voturi)    
      Mosule (Duminică, 27 decembrie 2015, 18:40)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      Tu te-ai intrebar vreodata de ce israelul nu i-a maturat pina acum, daca erau asa o amenintare? Pai ei vroiau sa atace iranul si acum se incurca cu daesh? Desteptarea!
  • -7 (15 voturi)    
    Hilar (Duminică, 27 decembrie 2015, 18:38)

    KostasP [utilizator]

    Sclavii (daesh) se revolta impotriva stapanilor (sauditii, israelul si usa). Lipsa de comunicatie...lol.
    • +1 (7 voturi)    
      Nea Kostas.. (Luni, 28 decembrie 2015, 1:34)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      ..ai uitat de rusi. Pune-i si pe-astia sa fie toti acolo.. daca tot bati campii.
  • +1 (5 voturi)    
    Se cred tari criminalii astia (Luni, 28 decembrie 2015, 10:53)

    gigel [anonim]

    cu singura lor descoperire de la islamizare incoace si anume terorismul, ei care avusesera o cultura infloritoare pana sa cada in bezna religioasa.

    Au pus lumea civilizata pe jar omorand in stanga si dreapta fara discernamant, in general oameni nevinovati si fara aparare.

    Dar ce n-au inteles e ca si-au put toata lumea in cap, de la USA la Rusia. Aceeasi prostie a facut-o si Hitler, cand dupa cateva succese rasunatoare in Europa, a trebuit sa infrunte doua mari forte: Rusia si SUA.

    Asta ca sa continui excelenta paralela pe care a facut-o cineva mai sus intre islamism si nazismul.