Israel: Un palestinian inarmat a ucis un soldat israelian si a ranit 11 persoane la Beersheba

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 19 octombrie 2015, 10:06 Actualitate | Internaţional

Un barbat palestinian inarmat a ucis duminica un soldat israelian si a ranit alte zece persoane au fost ranite, intr-un atac armat comis duminica seara de un palestinian, intr-o statie de autobuz din orasul Beersheva, situat in sudul Israelului, a anuntat politia citata de Reuters.

Acesta este unul dintre cele mai grave atacuri impotriva Israelului desfasurat in ultima luna in care violentele si tensiunile s-au acutizat.

Politia israeliana a precizat ca atacatorul a fost ucis in timpul unui schimb de focuri de arma.

Mass media palestiniana relateaza ca atacatorul se numea Asam al-Araj si locuia in Shuafat, la periferia Israelului.

Printre raniti se numara si politisti. Reprezentanti ai spitalului au precizat ca doua persoane se afla in stare grava.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2237 vizualizari
  • -12 (20 voturi)    
    gata. asta este un motiv de razboi, ziduri (Luni, 19 octombrie 2015, 10:43)

    jackalphonse [utilizator]

    ...si alte lucruri oribile. este timpul ca palestinienii de bine sa suporte consecintele unui nebun. mda...
    • +11 (17 voturi)    
      Doar un nebun? (Luni, 19 octombrie 2015, 11:19)

      unMoldovean [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Te rog să mai numeri cam câți nebuni de ăștia au fost în ultimele 3 săptămâni. Deja nu mai sunt cazuri izolate. De fapt, nebunii ăștia sunt majoritatea, pentru că majoritatea nutresc asemenea dorințe și nu doar împotriva evreilor, doar că se abțin.

      Da, există și arabi de bine, din păcate prea puțini. Și păcat că majoritatea arabilor nu realizează ce deserviciu își fac în favoarea a ceea ce ei numesc ”dumnezeu”.
      • -8 (18 voturi)    
        numara mortii din ambele tabere (Luni, 19 octombrie 2015, 11:47)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui unMoldovean

        si dupa aceea nebunii. 500 de copii morti anul trecut iti spune ceva?
        • +7 (15 voturi)    
          Ai uitat de Hamas? (Luni, 19 octombrie 2015, 12:07)

          unMoldovean [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          500 de copii. Dar cum? Pe care îi ținea Hamas ca scut? Adică acei teroriști care se ascund în școli și trag din școli tocmai cu gândul că în așa fel armata israeliană nu ripostează? Cine e mai cinic aici? De ce nu spunem adevărul până la capăt?
          • -1 (7 voturi)    
            Tu crezi (Luni, 19 octombrie 2015, 14:51)

            anonim [anonim] i-a raspuns lui unMoldovean

            tot ce citesti sau vezi la tv? Sau ca Reuters tine musai sa te informeze corect? Sau FrancePress? Sau Mediafax? Esti un naiv printre naivi. Somn usor. De visele tale ne ocupam noi.
            • +2 (4 voturi)    
              Tu probabil esti informat direct (Luni, 19 octombrie 2015, 17:29)

              Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui anonim

              din teren. De sfantul duh, profetul mahomed sau delirul creierului tau
          • -4 (10 voturi)    
            n-am uitat, dar nu i-am vazut (Luni, 19 octombrie 2015, 15:02)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui unMoldovean

            astea sunt povesti israeliene
        • 0 (6 voturi)    
          500k (Luni, 19 octombrie 2015, 14:44)

          Qu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Peste 500000 omorati de americani dupa '90.
          Pe langa milioane de civili.
          • -2 (4 voturi)    
            in (Luni, 19 octombrie 2015, 22:17)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Qu

            cecenia si celelalte republici citi ati omorit trolule sovietiv, basca chiar rusi de care nu v-a pasat, la beslan cu sutele, la moscova cu zecile... In rest nu stiu de unde emani ca iliescu cifrele alea fantastice. A, stiu, din creierul incetosat cu vodca proasta al sefului de tura de la savuskina.
    • +7 (17 voturi)    
      Care sunt acei palestinieni de bine (Luni, 19 octombrie 2015, 11:40)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      cand toti sunt indoctrinati de mici copii sa urasca Israelul. Daca ar fi numai un nebun care sa urasca si sa ucida nu ar fi o problema grava. Zilnic au loc atacuri si asta de zeci de ani. Politica lor declarata este sa distruga Israelul in totalitate. Si mai este ceva de spus, acest neam mare al arabilor ( pentru ca arabi sunt, nu palestinieni) mai vor ceva, distrugerea civilizatiei crestine europene prin impunerea fortata a islamului. Iar acest plan deja este pus in practica prin invazia care are loc in fiecare zi.
      Deschideti ochii sa vedeti ca nu Israelul reprezinta pericolul si aceste hoarde de barbari. In tara unde ,,religiia pacii" la putere este violenta, si persecutie, dictatura si saracie.
    • +1 (5 voturi)    
      Ha ha ha (Luni, 19 octombrie 2015, 17:28)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Palestinienii de bine suna ca oamenii de bine ai lui Ilici veniti sa faca ordine cu parul in Bucuresti.
    • -1 (3 voturi)    
      da (Luni, 19 octombrie 2015, 22:13)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      motivele razboiul din estul ucrainei care au fost trolule, au injunghiat cumva ucrainienii citiva rusi, ca nu-mi aduc aminte, cere foaia de la instructor cu mincinile ordinare, daca nu o ai la indemina.
  • +9 (23 voturi)    
    Israel are dreptul să se apere! (Luni, 19 octombrie 2015, 10:53)

    unMoldovean [utilizator]

    Nu vă înțeleg pe cei care le țineți partea acestor așa-ziși ”palestinieni” de dragul corectitudinii politice.

    Palestina nu există ca stat, nu există ca națiune. Istoric, Palestina era o regiune care cuprindea teritoriile Israelului și ale Iordaniei de azi. Asta pe vremea romanilor. Nu există un ”popor palestinian”. Acei oameni sunt arabi. Etnici arabi și nimic mai mult. Niciodată nu a existat națiunea palestiniană. Asta a apărut după decizia britanicilor din 1917.

    Fraților, nu vă înțeleg. Voi țineți cu arabii și tot strigați despre drepturile lor, dar ei ce drepturi oferă celorlalți? Dacă primesc drepturi, ce vor face cu ele? Ce au făcut și vecinii lor?

    Nu vedeți că Israelul, în ciuda acuzațiilor pe care le aruncați asupra lor, este o oază de civilizație în mijlocul sălbaticilor? Nu vedeți că arabii sunt incompatibili cu democrația? Nu vedeți că țările din jur care, comparativ cu Israelul, sunt bogate în petrol și s-au scufundat mereu în sărăcie? De ce? Tocmai pentru că sunt înapoiați ca și civilizație. Chiar și cu punctele lor negre, nimeni nu poate nega că evreii sunt cu mult mai civilizați decât vecinii lor atacatori și plini de ură.

    Nu vă înțeleg cum strigați pentru drepturile arabilor, iar ei strigă de dorință ca să elimine ”păgânii” și ”Imperiul Roman”. Lăsați la o parte corectitudinea politică căci trăim vremuri grele, vremuri în care suntem amenințați de tot mai mulți nebuni fanatici.
    • -6 (20 voturi)    
      Nu exista? (Luni, 19 octombrie 2015, 11:28)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui unMoldovean

      Se pare ca exista palestinieni pentru ca toate neamurile arabe din jur: sirieni, iordanieni, egipteni, ii considera pe palestinieni un popor separat.

      Nici Israel nu a existat ca stat pana prin '48. Si asta nu e nici o problema, problema acelor locuri e ca Israelul actual e de vreo cateva ori mai mare decat cel original, creste intr-o zi cat altii intr-un an, ca Fat Frumos, si tot colonizeaza teritoriile palestiniene dupa chef. Normal ca palestinienii reactioneaza, asa se explica razboiul continuu din zona, in care fiecare crede ca are dreptate si nimeni nu cedeaza.
      • +11 (19 voturi)    
        Nu chiar (Luni, 19 octombrie 2015, 11:54)

        unMoldovean [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        Verifică cam câți palestinieni erau acolo când Israelului i s-a dat dreptul de a redeveni un stat. Foarte puțini. Majoritatea plecaseră.

        Mai mult, Israelul cumpăra acolo teren de la arabi cu un preț de 10 ori mai mare pentru un pământ deșertic. Cu timpul, au făcut zona aia posibil de locuit și au dezvoltat-o enorm. Când așa-zișii palestinieni au văzut asta și au văzut că e bine, s-au întors imediat și au început să strige că e teritoriul lor și sunt invadați.

        Înainte să-mi dai minus caută aceste informații pentru că le vei găsi.
        • -1 (3 voturi)    
          Pamantul Israelului (Luni, 19 octombrie 2015, 13:32)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui unMoldovean

          a fost cumparat de evrei de la afaceristi, niste bogatani din Damasc, Cairo, Beirut.
          • +5 (7 voturi)    
            Pamantul Israelului... (Luni, 19 octombrie 2015, 14:29)

            A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

            Pamantul Israelului, cumparat sau necumparat, este al poporului evreu de milenii, asa cum pamantul Daciei este al romanilor de milenii.
        • -5 (9 voturi)    
          EROARE! A cumpara teren intr-un stat (Luni, 19 octombrie 2015, 15:42)

          Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui unMoldovean

          nu iti da dreptul de a-l instraina de statul respectiv.
          Strainii au cumparat jumatate din terenul arabil al Romaniei, asta nu inseamna ca respectivii isi pot face stat (tara, patrie....) acolo.
          • +5 (9 voturi)    
            nu-i eroare (Luni, 19 octombrie 2015, 16:30)

            mbasa [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

            Faci o paralela fara sens.
            Romania e stat independent.
            Palestina nici acum nu este stat! Israelul, in schimb, a avut statalitate si-n vechime.
            Daca vei citi istoria acelor locuri vei fi surprins sa afli cum evreii, care au avut regat(e), au fost alungati de pe teritoriile actualului Israel (si ca urmare a neascultarii de Dumnezeu), dar totdeauna ei au revenit la matca lor. Uneori imparati mari, din imperiile unde ei erau dusi in robie, i-au trimis inapoi pe glia lor stramoseasca (sa vorbesc mai pe intelesul romanului). Vezi Cir, imparatul Persiei, etc.
      • +3 (9 voturi)    
        Chiar, ce sunt palestieninii arabi? (Luni, 19 octombrie 2015, 13:14)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        In Vechiului Testament arabii sunt prezentati ca o natie deosebita de filisteni. Iar acesti palestinieni se pretind a fi descendentii filistenilor, cand, de fapt, sunt arabi, nu cum erau filistenii. Apoi, filistenii sunt descrisi in Vechiul Testament ca fiind un popor cu o cultura destul de avansata, nu niste degenerati ca acesti arabo-palestinieni.
        Altfel, evreii israelieni nu ar avea nimic cu ei daca imamii lor nu i-ar indemna sa-i ucida pe evrei.
        Cam asta este realitatea trista.
        • 0 (6 voturi)    
          Pe vremea... (Luni, 19 octombrie 2015, 15:48)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Pe vremea vechiului Testament arabii inca nu existau ca popor.
        • -3 (9 voturi)    
          Te rog fara Biblie, Coran sau (Luni, 19 octombrie 2015, 15:57)

          Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Vechiul (Noul) Testament ca argumentatie logica.
          Ai incercat sa le citesti?
          Povesti pt creduli (ca sa ma exprim elegant) lipsite de un minim de logica sau macar de bun simt. Faptul ca unii mai jura cu mana pe ele se datoreste (in primul rand) faptului ca nu au citit nicio pagina din ele.
          Am achizitionat o editie in Engleza a NT crezand ca cea romaneasca era tradusa gresit (ex meu R. este tradus din greaca).
          Editia engleza este identica (la continut) cu cea romaneasca si deci la fel de aberanta. Prima pagina: omul a aparut la 6 zile de la crearea lumii (pamantului), asta ca prim exemplu.
          Personal eu cred cu tarie in Dumnezeu cel drept si bun dar nu cred in niciuna din tampeniile servite de oameni interesati.
          • -2 (6 voturi)    
            Erata (Luni, 19 octombrie 2015, 17:58)

            Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

            a se citi in loc de NT Vechiul testament.
            Oricum e valabil pt toate scrierile dintoate religiile.
            A crede ca Dumnezeu a scris (dictat) toate astea inseamna a admite ca Dumnezeu (sau oricum l-ai numi) e idiot.
            E evident ca toate scrierile "sfinte" au fost scrise (concepute) de niste oameni care nici macar nu erau prea destepti!
    • -3 (9 voturi)    
      lol (Luni, 19 octombrie 2015, 14:45)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui unMoldovean

      Se apara de AK-uri cu avioane, elicoptere si nucleare.
      Hai sictir.
      • +2 (4 voturi)    
        Sictir si tie (Luni, 19 octombrie 2015, 17:32)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Qu

        Rachetele trase de hamas sunt de tip AK? Bombele ce ucid mai multi civili decat militari sunt tot AK? Sictir cu toata propaganda inepta de stanga ce a transformat niste teroristi, ce tin un popor ostatec, in eroi.
  • -2 (14 voturi)    
    Doamne fereste.....! (Luni, 19 octombrie 2015, 10:59)

    baimarean [utilizator]

    Cu Iranul venit in vecini, cu Rusii prin zona si cu Iordania suparata foc si Big Brother acrit de relatia cu ei, chiar ca evreii trebuie sa se abtina mai mult ca oricand. ..
    Altfel iese paranghelie mare..
  • -4 (10 voturi)    
    Intre timp (Luni, 19 octombrie 2015, 14:43)

    Qu [utilizator]

    Americanii au omorat peste 500 000 de copii doar prin bombardamentele din tarile arabe, iar in palestina are loc cel mai mare genocid din istoria recenta.
    • +3 (7 voturi)    
      Ai spus o tampenie monumentala! (Luni, 19 octombrie 2015, 15:46)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      Ai spus o tampenie monumentala!
      De la independenta israelului si pana acum numarul arabilor din israel a crescut de 8 ori, de la 200 de mii la 1,6 milioane, si cam in aceeasi proportie in "teritoriiile ocupate".
      Iar starea de sanatate si speranta de viata a arabilor din Israel sunt cele mai bune din tot orientul Apropiat.
      Halal genocid!
      Daca nu crezi, cauta pe internet si verifica statisticile.
    • +2 (6 voturi)    
      Genocid si populatia creste mereu (Luni, 19 octombrie 2015, 17:33)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      Cum explici?
      • 0 (4 voturi)    
        rata de mortalitate in razboi vs ratade natalitate (Marţi, 20 octombrie 2015, 11:29)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        N-a fost nici in ultimul razboi mondial asa. Mai ai multe intrebari "destepte" pe care tu le iei drept argumente?