Angela Merkel cere protejarea frontierelor UE, pe fondul criticilor privind incurajarea imigrantilor

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 14:16 Actualitate | Internaţional

Cancelarul Germaniei, Angela Merkel, a indemnat statele europene sa intensifice masurile pentru protejarea frontierelor externe ale Uniunii Europene, in contextul crizei imigratiei.

"Criza imigratiei testeaza perseverenta Uniunii Europene", a declarat Angela Merkel la Berlin, conform agentiei Reuters, citate de Mediafax.

Europa trebuie sa contribuie la solutionarea actualei crize a migratiei din Orientul Mijlociu si din nordul Africii, a adaugat cancelarul Germaniei. "In plus, pentru Europa, acest lucru inseamna si protejarea frontierelor externe ale Uniunii Europene, pentru ca imigratia sa se desfasoare in mod ordonat", a spus Merkel, criticata in ultimele luni pentru incurajarea extracomunitarilor sa vina in spatiul UE.

"In acelasi timp, este vorba si de asumarea unor responsabilitati mai mari de catre tarile de unde fug refugiatii si de catre cele in care sunt multi refugiati, precum Libanul, Iordania si Turcia", a adaugat cancelarul german.

Rata popularitatii cancelarului Germaniei s-a diminuat pe fondul crizei privind imigratia, fiind la cel mai scazut nivel din ultimii patru ani. Mai mult de jumatate dintre cetatenii germani (51%) au exprimat preocupare privind numarul extracomunitarilor care au solicitat azil in Germania.

Peste 200.000 de imigranti au sosit in Germania in septembrie, iar cifra pe anul 2015 ar putea atinge 800.000.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2222 vizualizari
  • +15 (15 voturi)    
    Iar a deschis botul ... (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 14:41)

    LianBerthold1 [anonim]

    ... această babă cretină pe nume Marxel?!?
  • +14 (14 voturi)    
    sa-si dea demisia (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 14:46)

    Vlad-I [utilizator]

    Germania daca vrea sa fie lider in europa, nu poate sa actioneze cu spatele fata de celelalte popoare europene.
    • +2 (2 voturi)    
      e capra la rusia (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 19:20)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      asa ii place...
    • +2 (2 voturi)    
      cred ca te referi la merkel... (Duminică, 4 octombrie 2015, 10:29)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      ...nu la tara numit germania, nu la toata clasa politica germana si nici la poporul german care este in vadit dezacord cu baba asta neo-marxista de rit islamic.
  • +16 (16 voturi)    
    Pare ca s-a sclerozat... (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 15:06)

    ilex2013 [utilizator]

    Ea a suspendat Acordul de la Dublin , ea a zis : lasati emigrantii sa vina la mine, sa se inmulteasca si sa munceasca pentru Germanica iar acum vrea ca celelalte state sa puna ordine in haosul creat de ea???
  • +8 (8 voturi)    
    da (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 17:15)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    saraca credea ca nemtii vor sari in sus de bucurie ca vin''refugiatii''. Sint si multi idioti utili printre nemti, intotdeauna au fost, dar majoritatea nu pot totusi sa nu vada realitatea. Acum cred ca e prea tirziu, doar cind voi vedea mii de ''refugiati'' deportati inapoi la ei acasa, si politia impunind legea si ordinea in cartierele ''cu probleme'', abia atunci mai vorbim. Slabe sanse sa se intimple asa ceva, ar fi rasism, ''islamofobie'',etc.
  • +7 (9 voturi)    
    Schizofrenie (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 17:38)

    Marin [anonim]

    Schizofrenie, cel putin politica. Asta e diagnosticul acestei inconstiente care a aruncat Europa in criza care o va duce la prabusire.
  • +7 (9 voturi)    
    . (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 18:01)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Cred ca pasha Merkeloglu vrea sa zica alora din est ca au voie acum sa pazeasca granitele ,nu-si mai iau bobarnace. Sarumana ,aferim,am inteles.
    Ntz.
    • +2 (6 voturi)    
      Pai sa pazeasca ei insulele grecesti (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 18:41)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Tot vroiau sa cumpere ceva insule. Le cumpara pe alea din primul val, din apropierea Turciei si pazesc la granite europene cat vor si cum vor.

      Si inca ceva: pe mine ma distreaza cota de 274 refugiati alocata Ciprului. Sunt curios ce o sa le spuna alora care trebuie sa ajunga in Cipru. "Stiti, trebuie sa mergeti in Cipru. Stim ca ati dat niste bani calauzelor, ca ati riscat pe marea Egee, ca ati mers pe jos, ca v-au batut politistii, ca ati ajuns pana la urma in Germania, unde ati dorit, dar noi am hotarat sa va ducem inapoi, la cca. 100 de km de Siria. Dar nu va faceti probleme, nu trebuie sa refaceti drumul in aceleasi conditii, va ducem noi. Asa-i ca sunteti multumiti?"
  • +1 (1 vot)    
    Nu intelgem nimic din aceasta stire (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 23:23)

    Maniu [utilizator]

    unde a spus? Unde a retractat apelul la cat mai multi migranti? De ce nu a tras de urechi Turcia pentru ca i-a lasat pe aia sa-i incalce granitele? De ce atata tacere pe subiectul asta? De ce nu se spune ca rusii i-au incitat sa vina in Europa pe toate obraznicaturile, impreuna cu oamenii alungati de razboi? (NB Oamenii alungati de razboi si care fug sa-si scape viata nu ar ataca forte de ordine etc./ Cel putin asa cred).
  • +2 (2 voturi)    
    BABA DE CARE VORBITI ... (Duminică, 4 octombrie 2015, 19:16)

    arheopterix [utilizator]

    A fost in tinerete olimpica la limba rusa , asa ca vorba aia... Prima dragoste nu se uita !