Parcul central din Stuttgart, invadat de romi

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Joi, 20 august 2015, 9:58 Actualitate | Internaţional

Clanurile de romi au invadat Schlossgarten, parcul central din Stuttgart. In supercentrala gradina a palatului, veche de 600 de ani, dar mereu modernizata, acestia si-au asternut pe iarba, la umbra cate unui copac, paturile in dungi sau patratele, scrie presa germana. Langa acestea isi depoziteaza calabalacul si cumparaturile. Se spala la fantanile arteziene, umplu cosurile si iarba de resturi si de gunoaie, beau beri si tuici, dupa care izbucnesc certuri "ca la usa cortului". Nu doar trecatorii si turistii sunt scandalizati de mizerie. Hotelul de lux din Schlossgarten reclama pierdere de profit si reputatie de cand romii, in majoritate romani si bulgari, au napadit in zona.

Autoritatile locale intervin "cu mainile pe jumatate legate" si cer sprijin in rezolvarea problemei de la conationalii lor care locuiesc in oras.

Schlossgarten este parcul central din Stuttgart, care se intinde pe o suprafata de patru kilometri, din centrul orasului pana la Bad Cannstatt. Schlossgarten este parte a unei zone verzi numite "U cel verde" si care cuprinde diverse spatii verzi ale Stuttgart-ului. Aceasta zona verde, lunga de opt km, ce uneste gradini si spatii verzi printre care si Schlossgarten, a luat nastere in 1993, cu prilejul expozitiei internationale de gradini organizate la Stuttgart.

Marti, 18 august, a avut loc prima intalnire intre administratie si voluntari. Primaria din Stuttgart a apelat la "membri voluntari ai comunitatii romanesti din Stuttgart, cu cunostinte bune de limba germana si foarte bune de de limba romana (eventual si bulgara, sarba, croata sau romani)". Acestia ar urma "sa insoteasca fortele de ordine care opereaza in Schlossgarten si, prin adresari simple si tintite asupra gruparilor de romi, sa impiedice perpetuarea situatiei actuale, sa clarifice asupra legislatiei si normelor sociale, sa apeleze la ordine si sa motiveze in directia unei reintoarceri in tarile de origine".

Cadrul legal este clar. Romii sunt cetateni ai UE si se pot deplasa liber in Germania, ca toti ceilalti cetateni europeni. Doar in cazul in care innopteaza in mod repetat in Schlosspark, fapt interzis de lege, pot interveni politia si gardienii de noapte. La prima abatere, se da un avertisment verbal. La repetarea contraventiei, urmeaza avertismentul scris si amenda. "Aceasta insa nu prea aduce nimic, caci ei nu pot plati amenzile", a declarat Jana Braun, purtatoare de cuvant la Primaria orasului Stuttgart.

Primaria a fost nevoita sa reactioneze la reclamatiile unor cetateni, dar si ale unor oameni de afaceri si reprezentanti ai unor institutii, cum e Teatrul de Stat care functioneaza in apropiere. Intr-o scrisoare incendiara adresata primarului general al Stuttgart-ului, Fritz Kuhn (Partidul Verzilor), acestia au reclamat efectele prezentei "romilor intre opera si Nobel- Café, tot mai mult gunoi si putoare".

In consecinta, saptamana trecuta s-au reunit reprezentantii ministerului de finante al landului Baden-Württemberg, ai capitalei de land Stuttgart, ai politiei si ai Consulatului general al Romaniei, pentru a discuta situatia si a se lua masuri. Una dintre ele este colectarea sporita a gramezilor de gunoaie din parc. Apoi, arealul va fi mai des controlat si crescut numarul de zone "fierbinti", atent monitorizate. Din pacate, numarul supraveghetorilor angajati de oras pentru aceasta zona este relativ redus, intre 6-14 persoane  pe un schimb.

Comunicarea cu romii urmeaza a fi intensificata. Institutii ale bisericii si-au declarat deja sprijinul, ca si asociatii ale comunitatii romanesti din Stuttgart. "In colaborare cu reprezentantii romanilor, vrem sa activam si traducatori", a explicat Jana Braun. "Administratia orasului nostru doreste sa le comunice acestor oameni ce posibilitati au in acest oras pentru a se igieniza si a-si asigura medicamentele sau alte nevoi strict necesare, dar si pentru a-si gasi un loc de munca, o locuinta sociala provizorie, etc." a scris intr-un apel la voluntarii romani Florin Zaheu, presedintele Forumului Germano-Roman din Stuttgart.

"Toata aceasta situatie este noua pentru administratie, oamenii respectivi sunt cetateni ai Uniunii Europene, cu toate drepturile, si nimeni nu doreste sa le ingradeasca aceste drepturi, insa trebuie sa le fie facute cunoscute si indatoririle cetatenilor UE, mai ales cele cu privire la protectia copilului, a minorilor, a persoanelor cu dizabilitati etc." a adaugat el. Primarul responsabil de ordine in Stuttgart, Martin Schairer, a declarat insa cu fermitate, la sedinta de saptamana trecuta, ca "trebuie sa avem grija, ca situatia din Schlossgarten sa nu se permanentizeze".










6667 vizualizari
  • +20 (20 voturi)    
    Dar problema are o solutie foarte simpla: (Joi, 20 august 2015, 10:04)

    Andor [anonim]

    ... deschideti ateliere in zona si incercati sa-i puneti la munca!!!!
    • +1 (1 vot)    
      simpatic (Joi, 20 august 2015, 17:53)

      AnderT [utilizator] i-a raspuns lui Andor

      nene astia nu vor munca, vor bani....
  • +13 (19 voturi)    
    :))) (Joi, 20 august 2015, 10:12)

    thebblack [utilizator]

    ce nostimi sunt germanii astia. ei cred ca "rromii" respectivi nu stiu cum sta treaba pe acolo si din cauza asta s-au asezat in parc si fac mizerie.

    hai sa ii scutim de chin si timp pierdut si sa le oferim solutia, 2 cuvinte magice: schutzpolizei si spezialeinsatzkommando.

    ah, si dupa, evident dezinsectia, deratizarea si dezinfectia.
    • +3 (3 voturi)    
      Da, da, da (Joi, 20 august 2015, 10:50)

      Zummm [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      :))))
    • +9 (9 voturi)    
      Ridicol (Joi, 20 august 2015, 10:57)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui thebblack

      A citit cineva articolul original in germana?(vezi sub linkul 'presa germana' mentionat in articolul de mai sus)
      Am sarit eu ceva sau nemtii nu mentioneaza deloc ca acele persoane sunt tigani ci doar persoane de nationalitate romana sau bulgara? Ce inseamna asta? De ce nu reactioneaza nimeni! Nici presa nici autoritatile???!!!
      • +5 (5 voturi)    
        depinde unde citesti (Joi, 20 august 2015, 12:43)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Mihaela

        http://www.faz.net/aktuell/politik/inland/roma-campieren-im-stuttgarter-schlossgarten-13743291.html
      • +6 (6 voturi)    
        probabil sunt suedezi. (Joi, 20 august 2015, 13:01)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Mihaela

        nemtii or fi mai naivi de felul lor si nu si-or da seama ce sunt aia de fapt.

        dar tie ca romanca chiar trebuie sa iti silabiseasca cineva natia alora care s-au asezat cu corturile in parc?
    • 0 (12 voturi)    
      nemtii stiu... (Joi, 20 august 2015, 11:35)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui thebblack

      ...dar din pacate au devenit mai catolici decat Papa. Li se pun in carca 2 razboaie mondiale (pe buna dreptate) iar ei si-au facut temele atat de bine incat accepta ca ciorile sa se pise in capul lor (ca altfel sunt rasisti, nu-I asa?) iar rusii sa-i faca nazisti si criminali (caci au fost, nu-I asa?).
      • +8 (10 voturi)    
        rusii? (Joi, 20 august 2015, 12:52)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        nu cred ca au de ce sa acuze, au gropile comune cel putin la fel de mari ca nemtii.

        In gropile astea au fost destui gitani, stati linistiti.

        Situatia creata este o rusine pentru Europa, la fel cum sunt titlurile care mentioneaza valul de imigranti ilegali din Asia si Africa, cand de fapt ei sunt azilanti.

        Cine a trait in comunism stie diferenta.
        Nemtii mi se par cei mai de bun simt in situatia creata, dar solutii se pare ca nu au nici ei.

        Si cetatenii nemtii au drepturi dar si gitanii.
        ce culegem sunt roadele
        => comunismului (integrarea fortata a tiganilor)
        => a coruptiei din Europa de Est (izolarea si neintegrarea comunitatilor tiganesti, aparitia si protejarea mafiilor tiganesti)
        => neputintei vestice de a rezolva probleme sociale, probleme care sunt folosite in campanii electorale (vezi UKIP) si cam atat
  • +7 (7 voturi)    
    Pai daca ii lasa... (Joi, 20 august 2015, 10:27)

    bogdan1477 [utilizator]

    Eu asta nu pricep, de ce nu vine politia sa-i amendeze si sa-i trimita de acolo. Sa le amenajeze undeva la 5-10 km de oras un loc pe un cimp si cu asta basta. La noi daca si-ar pune corturile in parcul central, imediat i-ar ridica potera.
  • +4 (6 voturi)    
    Asta e europa marxista (Joi, 20 august 2015, 10:29)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Dupa criteriile marxiste bine aplicate cu forta statului de zeci de ani, mii de oameni trebuie sa sufere pentru cateva zeci datorita unei vini imaginare. Daca se poate, zeci de mii, sute de mii, care sa fie inlocuiti de armate de imigranti cu IQ inferior care sa nu poata distruge establishmentul vreodata prin forta!
  • +7 (11 voturi)    
    vesticii sa se descurce cu ei (Joi, 20 august 2015, 10:38)

    horia [anonim]

    deschiderea granitelor ne-a adus si unele lucruri bune, printre care migratia romilor spre meleaguri mai 'primitoare'.
    Sa-i vad acum cum aplica lectiile pe care ni le dadeau noua despre integrarea acestei etnii. Nemtii ca nemtii, ei au avut mereu un dinte impotriva migratiei, dar as vrea sa-i vad mai ales pe 'profesorii' francezi.
    • +6 (6 voturi)    
      Problema ramane (Joi, 20 august 2015, 12:39)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui horia

      Nu scapi de romi. Problema ramane exact aceeasi. Integrarea romilor in societate. Solutii sunt. Inclusiv preluarea copiilor de la familiile inapoiate. Cele care evident incalca legea (abuzuri diverse asupra copiilor).

      Dar pentru asta si societatea care aplica legea si moralitatea trebuie sa fie suficient de avansata cultural si tehnologic. Solutii sunt pentru integrare culturala.
      • +4 (4 voturi)    
        Merci (Joi, 20 august 2015, 12:59)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        rar citesc aici opinii similare cu ale mele.

        Problema romilor are solutii, ei se duc peste tot organizatii, e clar ca e o structura tip mafiota care ii foloseste.

        Apoi, legat de cultura lor, am avut angajati romi de-a lungul timpului, cu unii am avut probleme de disciplina muncii dar erau deosebit de creativi, iar altii erau ca mine si ca tine, mai ales cei care cresc in mediu normal 'romanesc' ori care sunt mai religiosi, pocaiti, etc.
  • +3 (9 voturi)    
    asta e (Joi, 20 august 2015, 11:01)

    alizee [anonim]

    Acum 10 ani eram criticati de toti europenii "civilizati" ca nu le dam drepturi romilor. Le-a venit randul sa le acorde drepturi. Sa vada si eu cume cu drepturile romilor
    In alta ordine de idei. pt. ziarist: "care se intinde pe o suprafata de patru kilometri, din centrul orasului pana la Bad Cannstatt" Daca se intide pe o suprafata, pot fi metri patrati, hectare, kilometri patrati si altele tot la patrat. Dar daca pur si simplu se intinde de la pana la, atunci pot fi doar kilometri, fara "patrati"
  • +4 (4 voturi)    
    Mda... (Joi, 20 august 2015, 13:46)

    vladf [utilizator]

    Politistii francezi vin imbracati in civil si le rup picioarele, scurt si la obiect.
  • +5 (5 voturi)    
    Alt titlu (Joi, 20 august 2015, 13:55)

    Pep1 [utilizator]

    Eu as fi intitulat acest articol "Splendoare in iarba".

    Cred ca este destul de clar din ce traiesc acele persoane, daca nu au un loc de munca. Solutia este aceea de a-i urmari pe membrii grupului care comit ilegalitati si a-i baga la puscarie unul câte unul.
  • -1 (3 voturi)    
    cetatenie europeana (Joi, 20 august 2015, 19:43)

    elf [anonim]

    Cer europarlamentarilor romania sa propuna o lege prin care tiganii sa devina cetateni europeni iar toate orasele si asezarile cu peste 5000 locuitori sa-si amenajeze la periferie o zona de locuit cu numar limitat de locuri care sa fie ocupate de acesta populatie nomada ce nu poate fi integrata.
  • -1 (1 vot)    
    Simplu (Vineri, 21 august 2015, 0:18)

    mr_mojo [utilizator]

    Le dau amenzi; cand depășesc o suma, ii baga la pușcărie. In arest nu ii țin in celule ci ii scor la munca (șanțuri, irigații, curățat rigole, etc. - găsesc ei ceva, popor inventiv).
    Pe urma o să își tot dorească din ăștia prin parcuri, nu vor vedea probleme ci oportunități.
    Plus că fiind arestați în închisori diferite, femeile și bărbații nu vor putea să se reproducă. E win-win-win situation...
    Trebuie doar ca cineva să dea tonul cu o lege și se rezolvă și problema țiganilor din Europa.