O grupare pro-Kiev cere o recompensa de 300.000 de dolari pentru uciderea unui lider separatist

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 26 mai 2015, 8:32 Actualitate | Internaţional

Combatantii grupari pro-Kiev Tini (Umbrele) au cerut o recompensa de 300.000 de dolari Guvernului ucrainean pentru uciderea lui Aleksei Mozgovoi, comandantul batalionului separatist Prizrak (Fantoma), relateaza site-ul LifeNews, citat de agentia rusa Sputnik, preluata de Mediafax.

Liderul militar al republicii autoproclamate Lugansk, Aleksei Mozgovoi, a fost ucis pe 23 mai, in cursul unei operatiuni speciale desfasurate de gruparea Tini.

"Mozgovoi si alte trei persoane au murit in urma exploziei a doua mine antipersonal, la ora locala 18.48, in apropierea satului Mihailovka, pe drumul intre Perevalsk si Lugansk. O recompensa de 300.000 de dolari a fost stabilita pentru capetele lor. Daca ati promis, platiti", a anuntat liderul gruparii Tini, Aleksandr Gladkii, pe pagina sa de Facebook.

Astfel, liderul gruparii Tini a confirmat spusele unor camarazi de arme ai lui Mozgovoi, potrivit carora acesta din urma a fost ucis de combatanti pro-Kiev.

In total, atentatul organizat pe 23 mai de gruparea Tini s-a soldat cu sapte morti, printre care Aleksei Mozgovoi, purtatoarea sa de cuvant Ana Aseieva, doua garzi de corp, soferul, precum si inca doua persoane care se aflau la bordul unui alt vehicul. Aleksei Mozgovoi era cunoscut atat in Ucraina, cat si in strainatate, fiind inscris pe lista neagra a Statelor Unite in decembrie 2014 si pe cea a Uniunii Europene in februarie 2015.

Conform informatiilor aparute in presa, Mozgovoi a mai fost tinta unor atentate.










2435 vizualizari
  • +8 (12 voturi)    
    He he he (Marţi, 26 mai 2015, 8:40)

    pathfinder [utilizator]

    Da' pe capul lui Putin cand pun o recompensa?
    • -5 (11 voturi)    
      nu vor reusi (Marţi, 26 mai 2015, 9:38)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      deoarece complexul militar industrial din sua are nevoie de un conflict cu rusia,iar putin este omul potrivit pt asta
      va ploua cu comenzi de la usarmy+aliatii si vor face munti de bani
      sa nu fim naivi; atat in primul cat si in al doilea razboi mondial,armamentul fabricat sub licenta intr-o tabara era decontat la zi firmelor din cealalta tabara care aveau patentul original;platile se faceau prin elvetia
      o sa moara multa prostime,dar de acolo din varful piramidei,lucrurile se vad altfel
      • +2 (6 voturi)    
        zero dark thirty 2 (Marţi, 26 mai 2015, 10:20)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui kripton

        e un film care se "coace" In Curand..si va lua Oscar...BAFTA !!!
        • 0 (0 voturi)    
          daca ai sa-ti bati capul (Marţi, 26 mai 2015, 21:16)

          kripton [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          sa citesti olecuta de istorie,ai sa vezi ca filmul asta ruleaza de mult,se schimba spectatorii (generatiile) dar filmul e mereu acelasi.
      • +5 (9 voturi)    
        ... (Marţi, 26 mai 2015, 10:24)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui kripton

        Pe cale de consecinta Putin face jocul americanilor.
        Ia Crimeea si Donbass de la Ucraina ca sa le creasca vanzarile de armament celor din US.
        Multumesc, am priceput!

        P.S. Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!
        • 0 (0 voturi)    
          putin nu face jocul americanilor (Marţi, 26 mai 2015, 21:17)

          kripton [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

          face jocul marii finante.
          poate te duce capul sa faci diferenta,poate nu.
  • +5 (7 voturi)    
    Ucraina e deja un nou Afghanistan (Marţi, 26 mai 2015, 10:19)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    pentru Rusia.
  • 0 (0 voturi)    
    DE CEEEE ???? (Marţi, 26 mai 2015, 16:13)

    Unu-2 [utilizator]

    De ce raspinditi stiri de la Sputnik? Are cineva vreo confirmare ca stirea e adevarata? E doar o manipulare ruseasca care prezinta lucrurile doar ca o adunatura de mafioti-fascisti-mercenari, samd, cind de fapt lucrurile sint cu totul altfel: terorism de stat.