Cel mai mare dusman al Rusiei este Statul Islamic, nu SUA - Serghei Lavrov, seful diplomatiei ruse

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2015, 14:22 Actualitate | Internaţional

Serghei Lavrov
Foto: AGERPRES
Cel mai mare dusman al Rusiei este organizatia terorista Statul Islamic, si nu Statele Unite, a declarat miercuri ministrul rus al Afacerilor Externe, Serghei Lavrov, citat de AFP.

"Apreciez ca Statul Islamic este cel mai mare dusman al nostru in prezent", a spus Lavrov, intrebat cine, dintre NATO, SUA, China sau Statul Islamic este cea mai mare amenintare pentru Rusia.

Seful diplomatiei ruse a explicat aceasta amenintare prin faptul ca "sute de rusi, sute de europeni si sute de americani lupta pentru Statul Islamic".

"Deja sunt pe punctul de a reveni acasa. Revin pentru a se odihni, dupa ce au luptat si se pot reactiva pentru a realiza actiuni negative", a adaugat el.

Potrivit acestuia, divergentele dintre Rusia si SUA "sunt probleme intre state, care privesc ordinea mondiala si care trebuie rezolvate prin negocieri".

Relatiile dintre Rusia si tarile occidentale au cazut la un nivel nemaivazut de la finalul Razboiului Rece din cauza conflictului ucrainean, in conditiile in care Vestul acuza Moscova ca sustine militar separatistii din estul ucrainean, ceea ce Rusia dezminte.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7172 vizualizari
  • +7 (13 voturi)    
    Ha? (Miercuri, 22 aprilie 2015, 14:53)

    Soljenitin [utilizator]

    Pai nu era NATO? Hotarati-va, bre!
  • +9 (9 voturi)    
    hmm (Miercuri, 22 aprilie 2015, 15:17)

    e.o. [utilizator]

    Cred că s-au terminat stocurile de iPhone, mai un pic și se revoltă snobii.
  • +5 (11 voturi)    
    Mujicii bat in retragere? (Miercuri, 22 aprilie 2015, 15:17)

    Irizat [anonim]

    3 declaratii intr-o saptamana, venind de la Pitic sau de la Javrov:
    1) NATO nu este dusmanul Rusiei
    2) Rusia va coopera cu SUA intrucat au interese comune.
    3) Declaratia lui Javrov din acest articol...
    Ce sa intelegem oare? Ca le-au ajuns mujicilor sanctiunile la os? Plus petrolul ieftin? Plus posibilitatea ca Iranul sa verse si el petrol in piata si sa mai scada pretul petrolului?
    Interesant ca aceste declaratii au inceput sa curga dupa ce cele 5 tari scandinave (ii pun aici si pe islandezi) au declarat Rusia ca fiind statul care ameninta pacea in Europa; si ca vor strange cooperarea militara impotriva Rusiei. Iar in Suedia si Finlanda au inceput dezbaterile interne privind oportunitatea aderarii la NATO.
  • -4 (18 voturi)    
    Declarații la obiect (Miercuri, 22 aprilie 2015, 15:23)

    zizin [utilizator]

    Serghei Lavrov la înățime, ca de obicei. Alte câteva teme cruciale în declarațiile lui Lavrov de azi dimineață pe care HN le ”sare”:

    1) Lavrov: D.p.v. strategic SUA nu vrea să existe nici o regiune importantă în lume în afara influenței americane.

    2) Lavrov: Criza ucraineană vizează subminarea cooperării Rusiei cu Germania și Europa în general și ajută la consolidarea NATO ca alianță militară.

    3) Lavrov: SUA spune că este implicată deja de 20 de ani în instruirea armatei ucrainene, dar acest lucru n-a salvat-o pe aceasta din urmă de la deteriorarea totală. Eforturile SUA de a instrui armate în Afganistan și Irak nu pot fi numite ”povești de succes”.

    4) Lavrov: Rusia și China au blocat o rezoluție a CS al ONU care ar fi permis invazia străină în Siria, împiedicând prin aceasta ca Siria să aibă aceași soartă catastrofală precum Libia.

    5) Lavrov: SUA încalcă Tratatul de Neproliferare Nucleară prin amplasarea de arme nucleare americane în 5 națiuni străine. Rusia nu consideră necesar să desfășoare arme nucleare nici în America Latină, nici altundeva în lume.
    • +3 (7 voturi)    
      Postacel de serviciu (Miercuri, 22 aprilie 2015, 16:52)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui zizin

      ai facut targetul azi de comentarii? postac bolsevic care esti tu
    • +4 (6 voturi)    
      dl zizin, sinteti intr-o confuzie totala (Miercuri, 22 aprilie 2015, 18:38)

      sachei [anonim] i-a raspuns lui zizin

      1. sua nu le-a tras-o peste bot rusilor in anii '90 cind urss era la pamint. I-au lasat sa se ridice.
      2.cooperarea ruso-germana nu e impiedicata de ucraina. consolidarea nato in regiune e o consecinta a viselor imperialiste ale lui putin
      3. hai sa ne gindim ce-ar fi fost acum al Qaida daca americanii nu bombardau afganistanul.
      4. nu pot comenta. nu amk toate informatiile disponibile
      5. pai natiunile alea 5 vor sa aiba arme nucleare. de teama rusilor. e decizia lor
      6. sint de acord ca putin a fost cu spatele la perete si a trebuit sa invadeze ucraina ca sa nu se faca de ris, dar si-a facut-o cu mina lui.
  • +3 (9 voturi)    
    parca nu-mi vine sa-i cred... (Miercuri, 22 aprilie 2015, 15:23)

    IancuJianu [utilizator]

    Eu aveam vaga impresie ca ISIS e sponsorizat cu bani si arme de cioloveci. Ma rog, primul ciolovec.
  • +11 (17 voturi)    
    cel mai mare dusman al rusiei...... (Miercuri, 22 aprilie 2015, 15:26)

    novator [utilizator]

    ....sunteti voi, gasca de oligarhi si politicieni, care ati transformat Rusia in putinistan, voi care ucideti ziaristi si lideri ai opozitiei, voi care pentru a va satisface orgoliile meschine, ati atacat o tara pe care ati promis sa o aparati, voi care acumulati ca harciogii, averi imense si va tineti poporul in saracie, voi sunteti adevaratii dusmani dusmani ai rusiei.
  • +5 (9 voturi)    
    incepe sa-i vina mintea la cap (Miercuri, 22 aprilie 2015, 15:56)

    sachei [anonim]

    ..
  • +8 (14 voturi)    
    Cel mai mare dusman al omenirii este (Miercuri, 22 aprilie 2015, 16:00)

    rov [utilizator]

    sistemul de dictatura.
    Deci pentru rusia : putin.
  • +4 (6 voturi)    
    In sfarsit . . . . (Miercuri, 22 aprilie 2015, 18:03)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    ... .. . . v-a venit mintea la cap. Mai trebuie sa intelegeti ca fara un parteneriat cu NATO nu o sa reusiti sa ii doborati.