Autoritatea religioasa din Turcia a stabilit ca folosirea hartiei igienice este permisa de Islam

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 9 aprilie 2015, 15:41 Actualitate | Internaţional

Autoritatea religioasa turca (Diyanet) a emis un decret religios (fatwa) care stabileste ca folosirea hartiei igienice este permisa in Islam, subliniind insa ca apa ar trebui sa fie sursa primara pentru igiena, scrie hurriyetdailynews.com.

Fatwa reaminteste ca, pentru o rugaciune, corpul unui credincios, hainele si locul de rugaciune trebuie sa fie curate si fara obiecte considerate ca fiind murdare de Islam, iar aceasta curatire trebuie efectuata cu apa.

"Daca apa nu poate fi gasita pentru curatenie, alte materiale de curatat pot fi folosite. Chiar daca unele surse considera hartia nepotrivita ca material de curatenie, deoarece este destinata scrisului, nu este nicio problema in folosirea hartiei igienice", potrivit sursei citate.

Intr-o declaratie separata, Diyanet afirma ca oamenii care cersesc pentru a castiga bani mai multi decat nevoile imediate "cer focul iadului". Fatwa afirma ca cersitul este limitat doar pentru oamenii care traiesc in cele mai disperate conditii si nu reflecta demnitatea umana.










6103 vizualizari
  • +3 (7 voturi)    
    /// (Joi, 9 aprilie 2015, 15:20)

    hmara [utilizator]

    Pana acum ce foloseau: frunze, coceni?
    Ne-am linistit acum, daca le da voie sa foloseasca si hartie au mai facut un pas spre civilizatie.
    • +1 (9 voturi)    
      ... (Joi, 9 aprilie 2015, 17:46)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Aici chiar nu e o chestie de mistocarit. Musulmanii din perioada civilizata a islamului erau mult mai inaintati decat europenii in multe domenii, inclusiv al curateniei. Pentru ce intrebi tu foloseau apa si o folosesc inca. Daca mergi in tari musulmane o sa vezi in bai pe langa wc si un bideu sau in cel mai rau caz niste robinete de apa. Asa ca nu, nu se spala cu frunze, au un sistem chiar mai curat decat hartia igienica.

      Si asta a fost o idee destul de desteapta a celor de la inceputul religiei lor pentru ca i-au obligat prin textele religioase sa se spele foarte des, probabil situatia curateniei pre-islam fiind jalnica si obligatia religioasa a venit ca o metoda sigura de a scapa de diverse boli si probleme.
      • 0 (2 voturi)    
        /// (Vineri, 10 aprilie 2015, 12:10)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

        Explica-ne de ce atunci le-a dat permis tocmai acum sa foloseasca hartia?
        Cam mult paradox in ceea ce spui tu si ceea ce citim si vedem cu totii.
        Vezi si comentariul lui Alui.

        Nu ai intrat se vede in case de musulmani de rand insemna. Nu vreau sa-i jignesc si imi pare rau daca se simte cineva lezat. Eu am intrat.
        Nu tine comentariul tau, noi discutam de ce e acum, nu de alte perioade pierdute in timp, unde chiar nu stii ce a fost.
    • +4 (6 voturi)    
      Se spală cu furtunul la poponeț (Joi, 9 aprilie 2015, 18:12)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui hmara

      Am nimerit o escala la Abu-Dhabi in perioada Ramadanului. Ma miram de ce dupa fiecare bărbos, intra in WC un indian cu un teu mare care împingea apa intr-o gaura de scurgere. Normal ca atunci cand te speli cu furtunul la dos sa ajungă rahatul si pe jos, nu numai in vasul de toaleta. Asta înseamnă ca toate buzile din aeroport puțeau ca o buda din curte de la țara. Normal ca oricât ar fi curățat indianul respectiv pe jos, toată lumea care intra in buda aia ieșea cu rahatul altora pe tălpi. Era si hirtie igienica la dispoziție, dar n-o foloseau decât vesticii. Deci da, musulmanii adevărați nu folosesc hârtie igienica!
    • +1 (3 voturi)    
      Altfel: (Joi, 9 aprilie 2015, 23:50)

      patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Ce urmează a fi permise? Săpunul? Deodorantul? A spune „vă rog”?
  • +3 (3 voturi)    
    ultimul banc cu albanezi (Joi, 9 aprilie 2015, 16:00)

    raoul [anonim]

    asta e!
  • +3 (5 voturi)    
    Protocol de toata jena (Joi, 9 aprilie 2015, 16:18)

    Peredhil [utilizator]

    tastez hotnews.ro si ma trimite la timesnewroman.ro
    ......
    ......
    .......
    Nu,scuze.Nu cu tehnologia e problema.Bine....
    Cine sunt eu sa judec normele date de Allah pentru igiena personala?Macar ca a dat unele,altfel se curatau dreptcredinciosii postmortem prin descompunere.Sunt curios doar-fatwa ofera si date tehnice pentru calitatea/culoarea/granulatia hartiei?Sunt destul de sigur ca utilizarea ziarului in caz de urgenta nu-i ok,s-a folosit la scris.Daca e un ziar islamic,mai bine te scapi pe tine.

    Sa stiu si eu,Allah a mai dat ceva patchuri cu documentatie in ultimul mileniu?Daca nu, sper ca fatwa a fost scrisa folosind pene,pe pergament si raspandita prin porumbei calatori pentru ca is al naibii de sigur ca Mohamed n-a suflat o vorbulita nici de internet nici de calculatoare .Si chiar credeti ca e ok sa folositi in conflicte ceva mai avansat decat,sa zicem,catapulte si iatagane?Sau aveti imami care-si dau upgrade automat la dreapta credinta si distribuie informatia ulterior?
  • 0 (2 voturi)    
    ... actiune demna... (Joi, 9 aprilie 2015, 16:19)

    Observatore [utilizator]

    ... de secolul XXI !
  • +6 (6 voturi)    
    Știre SENZAȚIONALĂ citește AICI (Joi, 9 aprilie 2015, 16:51)

    trotuar [utilizator]

    Titlul suștine că este le dă voie să folosească hârtie igienică de parcă ar fi fost interzis până acum.

    Conținutul spune altceva. Înainte de a se ruga musulmanii trebuie să se spele pentru a fi curați. Ce spune fatwa este faptul că în caz în care nu au apă pot folosi și altceva să se curețe inclusiv hârtia igienică.

    Ținând cont că în religia musulmană totul de la brâu în jos este impur și hârtia igienică poate fi considerată nu tocmai potrivită înainte de rugâciune. Deci această lege de fapt dă importanță faptului că trebuie să fii curat nu contează mijlocul.
  • -1 (7 voturi)    
    welcome (Joi, 9 aprilie 2015, 17:33)

    Robo [anonim]

    bine ai venit in secolul 19, Islam!
    (cam de atunci a inceput sa fie folosita hartia igienica)

    hai ca usor usor poate o sa ajunga Islamul si in secolul 20, cine stie, poate chiat vor permite femeilor, eu stiu, sa conduca masina sau ceva (desigur, nu se pune problema sa nu mai fie obligate sa poarte carpe pe fata)

    sa ajunga Islamul in secolul 21 bineinteles ca nu putem spera ca se va intampla decat peste alte cateva sute de ani, dar hei, suntem bucurosi pentru orice progres!
  • +3 (5 voturi)    
    In cazul lui Erdogan (Joi, 9 aprilie 2015, 18:15)

    rollotomasi [utilizator]

    ... e permisa si limba cetatenilor, a ziaristilor si a procurorilor in primul rand, sau nu ?
    Nu stiu, intreb.
  • +3 (3 voturi)    
    Din cate stiu, (Joi, 9 aprilie 2015, 18:25)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    arabii sunt foarte curati, se spala de mai multe ori pe zi.

    Ce se discuta in articol e un exemplu bun al unei "autoritati religioase" care si-a pierdut mintile din lipsa de ocupatie.