Presa germana: Bunicul copilotului avionului A320 Germanwings ar fi emigrat din Romania in anii '70

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 29 martie 2015, 19:21 Actualitate | Internaţional

Bunicul copilotului Andreas Lubitz, suspectat ca a prabusit intentionat avionul Germanwings in Alpii francezi, ar fi emigrat din Romania in Germania, in anii '70, sustine publicatia locala Donau Kurier, intr-un reportaj realizat in orasul in care au locuit pana de curand bunicii tanarului, citat de Mediafax. Bunicul lui Andreas Lubitz, un medic pediatru in varsta de 87 de ani, si bunica sa, 84 de ani, au locuit in oraselul Neuburg, landul Bavaria, pana in urma cu cateva luni, cand s-au mutat la fiica lor, mama copilotului, in Montabaur, landul Rheinland-Pfalz.

Potrivit Donau Kurier, bunicul lui Andreas Lubitz ar fi originar din Romania. La inceputul anilor '70, pe vremea cand era un tanar medic, el a venit la un congres si nu s-a mai intors in tara.

Barbatul si-a gasit un loc de munca la clinica de pediatrie din Neuburg, in timp ce sotia sa a fost profesoara la scoala primara din oras. Publicatia nu precizeaza daca si femeia este originara din Romania.

Unchiul lui Andreas Lubitz a avut un magazin de articole sportive in oras, unde, in prezent, mai traieste o matusa a tanarului.

Andreas Lubitz, copilotul avionului Airbus A320 prabusit marti in Alpii francezi, este suspectat ca a provocat intentionat aceasta tragedie. Potrivit presei germane, tanarul s-a confruntat cu un episod depresiv major in 2009 si se afla sub observatia unor medici neurologi si psihiatri. Anchetatorii care au efectuat perchezitii la domiciile acestuia au descoperit ca Lubitz avea concediu medical inclusiv pentru ziua in care a avut loc tragedia.

Catastrofa a provocat moartea a 75 de germani, dintre care patru aveau dubla nationalitate, si 52 de spanioli, dintre care patru cu dubla nationalitate, potrivit unui bilant al Ministerului german de Externe.










15786 vizualizari
  • +28 (36 voturi)    
    Deci romanii sunt de vina (Duminică, 29 martie 2015, 18:29)

    CititorulComentator [utilizator]

    In final...

    "Vedeti, v-am spus noi ca romanii sunt cei mai rai din Europa...musulmanii sunt bineveniti, ei iubesc avioanele, de-aia le iau cu ei pe lumea ailalta la Allah."
  • +26 (28 voturi)    
    Ei si ?! (Duminică, 29 martie 2015, 18:42)

    florian [anonim]

    La asa o stire merita mentionat ca s-a nascut pe 28 Decembrie la fel cu Hamad Bin Isa Al Khalifa. Nu stiti cine este Hamad Bin Isa Al Khalifa? Este regele statului Bahrein. Este un amanunt fooooarte important in intelegerea acestui nefericit eveniment.
  • +26 (30 voturi)    
    Super veste (Duminică, 29 martie 2015, 19:09)

    Hohey [utilizator]

    Iar bunicul bunicului....bunicului a emigrat din Germania in Transilvania la 1200 :)
    • +10 (10 voturi)    
      esti cel mai tare :) (Duminică, 29 martie 2015, 20:31)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui Hohey

      +10
  • +20 (24 voturi)    
    ha, ha, ha (Duminică, 29 martie 2015, 19:26)

    gopo111 [utilizator]

    acu' e roman pe un sfert, naspa pt romanii acum daca presa incepe sa bata toba , din nou , ca sintem rai
  • +5 (13 voturi)    
    Credeam ca germanii au mai multa educatie ! (Duminică, 29 martie 2015, 20:06)

    Mate [anonim]

    ...Si cauta vinovatii in alta parte !! Dar se pare ca "Basescu e de vina" a trecut de granitele Romaniei...Si a fost preluat cu succes de nemti !!
    Nu, Presa germana, criminalul este un neamt de-al vostru , pe care l-ati lasat sa omoare 149 de nevinovati !!
  • +3 (13 voturi)    
    asa ,si ? (Duminică, 29 martie 2015, 20:16)

    urob [utilizator]

    ce importanta are?
    care e utilitatea stirii?

    HN, bitte!
    • +10 (16 voturi)    
      Importanta ? (Duminică, 29 martie 2015, 20:29)

      minup [utilizator] i-a raspuns lui urob

      Este o stire din publicatia locala Donau Kurier. Din experienta proprie stiu ca publicatiile locale raspund la cerintele populatiei locale, xenophobe, super conservatoare, limitata in cunostinte intr-un cuvant batuta in cap.Se explica cititorilor ca ei nu au nici o vina , sistemul lor medical si social e perfect, compania cu nume de rezonanta Germawings este o victima si toate relele vin de la straini mai ales de la romani (Balkanmensch) care abuzeaza de sistemul lor perfect..
      • 0 (2 voturi)    
        Carne de tun (Duminică, 29 martie 2015, 23:04)

        CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui minup

        Pentru PSD :)
    • 0 (4 voturi)    
      Nu are importanță, dar... (Luni, 30 martie 2015, 5:48)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui urob

      Dacă omul ar fi avut o realizare măreață, mulți români ar fi căutat și în gaură de șarpe dovezi cum că uite, are origini românești, e român de-al nostru, suntem mândri că suntem români. Cum însă fapta lui nu este deloc măreață, nu-ți mai place să se amintească că are origini românești. Ipocrizie.
  • +9 (13 voturi)    
    cum dracu' (Duminică, 29 martie 2015, 20:20)

    keiser_soze [utilizator]

    e faptul asta relevant in tragedia asta ????
    si daca bunicul lui era de origine roman - adica roman dar nu chiar - ce are a face cu faptul ca nepotul lui a luat-o razna si a prabusit un avion ?
    este cumva direct proportional cu incompetenta celor care se ocupa de controalele psihice in companiile aeriene germane sau si acolo medicii psihologi sint de origine romana ? ca sa intelegem mai bine contextul !
    asta este o informatie discriminatoare si, daca as fi ziarist, as cere explicatii publicatiei / publicatiilor germane.
    • +5 (5 voturi)    
      Comentariu pertinent in TIME Magazine (Duminică, 29 martie 2015, 21:17)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui keiser_soze

      Germanwings had no way to check even the basic details of Andreas Lubitz's medical history

      For most of this week, Germanwings airlines has struggled to answer questions about the mental health of one of its co-pilots, Andreas Lubitz, who stands accused of crashing a plane full of passengers into the French Alps on Tuesday, killing everyone on board. But a stubborn set of legal barriers has hindered their search for information: Germany’s data protection and privacy laws.
      Carsten Spohr, the head of Lufthansa airlines, the parent company of Germanwings, was not even able to answer basic questions about the co-pilot’s medical history during a press conference held on Thursday. He could not say, for instance, whether Lubitz had taken a break from his flight training due to illness. “In the event that there was a medical reason for the interruption of the training, medical confidentiality in Germany applies to that, even after death,” Spohr explained. “The prosecution can look into the relevant documents, but we as a company cannot.”
      That is because privacy protections in Germany are among the most stringent in the world. Under their provisions, an airline has to rely on the truthfulness of its pilots in learning about their medical histories, and it has no legal means of checking the information the pilots provide.
      “There is no general rule that obliges doctors of pilots to report medical conditions relevant to their ability to fly to the authorities,” says Ulrich Wuermeling, a Frankfurt-based lawyer who works on privacy law. On the contrary, a German doctor who reports such information could face criminal charges for violating his patients’ privacy.
      The flaws in that system came into focus on Friday, when prosecutors accused the Germanwings co-pilot of hiding his mental illness from his employers. In his home in the city of Dusseldorf, prosecutors claim to have found a sick note excusing Lubitz from work on the day of the catastrophe. But the note had been torn up.
      • 0 (0 voturi)    
        Thank you, Sir, (Luni, 30 martie 2015, 6:46)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        We really appreciate this.
    • +4 (6 voturi)    
      asa au facut si dupa al ll-lea razboi mondial (Duminică, 29 martie 2015, 21:52)

      Toctomerius [anonim] i-a raspuns lui keiser_soze

      Scenariul mi se pare cunoscut. Cand pica rau nemtii simt nevoia sa imparta vina. Vezi ce au facut cu Hitler dupa razboi ... ba ca-i austriac, ba ca are sange de evreu :-)
  • +5 (11 voturi)    
    deci e clar cine sunt teroristii UE! (Duminică, 29 martie 2015, 20:26)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    cum cine? maghrebienii/arabii, musulmanii sunt f.f.f cuminti.
    Pai se compara cei 20 oameni de la Charlie cu cei 150 de la Germanwings, omorati de unul de origine ROMANA? Ca de obicei, in consttinta publica, excelam in cele rele...
  • +11 (19 voturi)    
    Bunicul e svab sau sas (Duminică, 29 martie 2015, 20:42)

    Koczka [utilizator]

    deci nu sunt de vina romanii. In plus Andreas s-a nascut si a fost format eminamente in Deutschland 'uber alles' , deci e un produs rebut german.
    NB Mi se pare o schizofrenie colectiva popularizarea acestei nefericite intamplari. Intrebarea este cum a ingaduit Domnul sa moara atatia copii si oameni nevinovati !
    • 0 (2 voturi)    
      Omul e liber (Duminică, 29 martie 2015, 21:30)

      LN [anonim] i-a raspuns lui Koczka

      Suntem cu totii liberi sa credem ca un pilot ne duce in siguranta. Pilotii sunt liberi sa spuna adevarul despre ei insisi. Abuzul acestei libertati naste nenorociri ca asta.
  • +3 (7 voturi)    
    Ma mir (Duminică, 29 martie 2015, 21:03)

    vasile-roaita [utilizator]

    Cum de n-au zis ca este vina lu Basescu.
    • +1 (3 voturi)    
      Ai putintica rabdare... (Luni, 30 martie 2015, 6:56)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Antena 3 pregateste "dovezile"...
  • +4 (8 voturi)    
    Aha (Duminică, 29 martie 2015, 21:15)

    Reticentul [utilizator]

    Nu eram sigur dar puteam sa jur ca are origini fie de bulgar, roman, sarb sau grec. Pai daca era el german pur (heil)..., iti dai seama ca nu trantea avionul decat daca era plin cu alesi. SICTIR PRESA GERMANA! De EADS ce mai stiti, ati pus batista pe tambal asa-i?
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 29 martie 2015, 21:55)

    yo [anonim]

    Da si?
  • +1 (3 voturi)    
    Ceva nu da bine (Duminică, 29 martie 2015, 22:51)

    alex [anonim]

    anii 70. Bunic de 87 de ani. Calcul sumar avem un ,,tanar medic” de 42 de ani. :)). Mai pui ca nepotu era nascut in 1988, deci, a fost pus pe reprodus si el si fiusu .... articol de 2 lei fara nici un fel de baza in spate :))
  • +3 (7 voturi)    
    cite complexe de inferioriate si mania persecutiei (Duminică, 29 martie 2015, 23:36)

    bizonul_nou [utilizator]

    daca s-a scris in presa germana, ca bunicul este nascut in Romania, asta nu inseamna ca automat este roman.

    Putea sa fie svab, neamt, sas, ce naiba?!

    dar imediat incep atacurile celor complexati,ca, vezi, Doamne, Germania arunca vina asupra altora, in speta asupra bietilor romani.

    Linistiti-va, lumea nu este atit de stupida cum cred unii.
    • +4 (4 voturi)    
      Relevanta (Duminică, 29 martie 2015, 23:19)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui bizonul_nou

      Ce relevanta are unde e nascut bunicul? Tabloidizare ieftina si lipsa de respect pentru victime.
  • +2 (6 voturi)    
    Xenofobie (Luni, 30 martie 2015, 0:15)

    Andrei M. Crăciun [anonim]

    Valuri de xenofobie în cea mai pură formă. Și atât.
    • +1 (3 voturi)    
      Xenofobie la nemti?! (Luni, 30 martie 2015, 7:00)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Andrei M. Crăciun

      Nu se poate !
    • 0 (2 voturi)    
      Ete fleosc... (Luni, 30 martie 2015, 9:48)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui Andrei M. Crăciun

      ... acum sunt si xenofobi. E un articol foarte simplu despre familia aluia, in care povestind printre altele pe unde s-au mutat bunicii spune si ca bunicu' a venit din Romania in anii 70, ramanand acolo dupa ce nu s-a mai intors de la un congres de medicina.

      Atat. Nu a zis nimeni nimic de rau.
      • 0 (0 voturi)    
        Ceva tot este (Marţi, 31 martie 2015, 8:21)

        Berbecali [anonim] i-a raspuns lui rcb

        N- baga mana-n foc ca a fost un articol pur informativ. L-ati citit? Se mentioneaza ceva in articol si despre buniciii din partea celuilalt parinte? Si daca tot s-a spus asa, printre altele ca a venit din Romania, de ce nu i s-a mentionat si originea?
  • +3 (3 voturi)    
    Antidepresive (Luni, 30 martie 2015, 2:36)

    Roxie [anonim]

    Daca lua medicamente antidepresive este de inteles. aceste medicamente sunt prescrise pentru profitul big farma nu trateaza nicidecum nu vindeca depresia in schimb induc tulburari inclusiv tendinta la hetero- si autoagresiune. Copiii aia care se impusca prin america sunt toti pe medicatie pentru adhd sau pentru depresie. Parintii care refuza tratamentul sunt acuzati de rele tratamente aplicate mionorului si li se poate lua copilul. Optiunea este fie isi drogheaza copilul fie platesc "Nota de plata" in justitie.
  • +1 (1 vot)    
    nationalitate sau cetatenie (Luni, 30 martie 2015, 8:35)

    anonim [anonim]

    dubla cetatenie, banuiesc
  • 0 (2 voturi)    
    Andreas Lubitz nascut crescut in Germania ! (Luni, 30 martie 2015, 9:07)

    andreesanu [utilizator]

    ce are a face cu Romania ???,cand este nascut ,crescut educat ,format ,instruit ,testat in Germania !!!.
    Conexiune idioata facuta de un nimeni.
  • 0 (2 voturi)    
    emigrant sas (Luni, 30 martie 2015, 15:02)

    observator [anonim]

    Lubitz a avut bunici sasi. Dar sasii au fost adusi in evul mediu din Germania. Erau adusi ocnasi, prostituate si proscrisi. Adica cei care nu aduceau venituri principilor germani.
  • 0 (2 voturi)    
    da-o-n ma-sa (Luni, 30 martie 2015, 18:21)

    neurino [utilizator]

    cand o fost vorba de Hell, ala-i neamt 100% (desi primii 15 ani i-a facut in Romania).
    Cand e vorba de lubenitza asta....gata, bunica-su o fugit din Romania.